490/2669/24 від30.05.2024
нп 3/490/1748/2024
30 травня 2024 року суддя Центрального районного суду м. Миколаєва Лященко В.Л., при секретарі Спінчевській Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про порушення митних правил, яка надійшла від Миколаївської митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України,
Згідно інформації ПК «Журнал пункту пропуску» АСМО «Інспектор», 10.08.2018 року, в зоні діяльності ВМО №4 пункту пропуску "Устилуг - Зосин" м/п "Володимир - Волинський" Волинської митниці, громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб особистого користування "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 . 1998 року випуску, з метою особистого користування в митному режимі «транзит" строком до 10 діб, який підлягав вивезенню за межі митної території України в строк до 21.08.2018.
06.03.2024 співробітниками Управління патрульної поліції ДПП УМВС України в Миколаївської області, за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, в районі буд. №130, було зупинено транспортний засіб особистого користування "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 (країна реєстрації Республіка Польща), кузов № НОМЕР_2 , 1998 року випуску, під керуванням громадянина України ОСОБА_2 , для перевірки документів
В подальшому вказаний автомобіль, відповідно до "Плану спільних оперативних заходів Управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Миколаївської митниці з підрозділами Управління патрульної поліції в Миколаївській області ДПП України щодо підвищення ефективності боротьби з порушеннями законодавства України з питань митної справи та профілактики злочинів на автомобільному транспорті у 2024 році (з урахуванням обмежень, встановлених під час військового стану)", доставлено до Миколаївської митниці для перевірки законності перебування вказаного транспортного засобу на митній території України.
Так, станом на 06.03.2024 року транспортний засіб "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , 1998 року випуску, за межі митної території України не вивезений, у митному відношенні в режим імпорту (випуск для вільного обігу) не оформлено, будь яких документів підтверджуючих факт аварії дій обставин непереборної сили або протиправних дій третіх осіб до митних органів надано не було.
Таким чином, громадянином України, ОСОБА_1 , перевищено строк транзитних перевезень (доставки) транспортних засобів особистого користування, а саме транспортного засобу "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , 1998 року випуску, більше ніж на тридцять діб, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
Представник Миколаївської митниці Державної митної служби України в судове засідання не з'явився, просив про розгляд справи за його відсутності та визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про дату та час судового засідання повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази в їх сукупності, суд дійшов до наступного висновку.
Відповідно до положень ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Відповідно до змісту вимог ст.486 Митного кодексу України, завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Вимогами ст.489 КУпАП передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст.495 Митного кодексу України, доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 90 Митного кодексу України, транзит - це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між митними органами однієї чи кількох країн або в межах зони діяльності одного митного органу без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
Статтею 95 Митного кодексу України, встановлені строки транзитних перевезень до митного органу призначення в Україні залежно від виду транспорту, якщо інше не передбачено цією статтею: для автомобільного транспорту - 10 діб (у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці - 5 діб); для залізничного транспорту - 28 діб; для авіаційного транспорту - 5 діб; для морського та річкового транспорту - 20 діб; для трубопровідного транспорту - 31 доба; для трубопровідного транспорту (з перевантаженням на інші види транспорту) - 90 діб.
Відповідно до ч. 1 ст. 381 Митного кодексу України, громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок митного органу, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу. Зазначені вимоги не поширюються на транспортні засоби, постійно зареєстровані у відповідних реєстраційних органах іноземної держави, що підтверджується відповідним документом, та переміщуються громадянами-нерезидентами.
Статтею 366 Митного кодексу України встановлено двоканальну систему митного контролю товарів, транспортних засобів, що переміщуються громадянами через митний кордон України.
Так, двоканальна система - це спрощена система митного контролю, яка дає громадянам змогу здійснювати декларування, обираючи один з двох каналів проходу (проїзду транспортними засобами особистого користування) через митний кордон України.
Канал, позначений символами зеленого кольору ("зелений коридор"), призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які переміщують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Канал, позначений символами червоного кольору ("червоний коридор"), призначений для всіх інших громадян.
Громадянин самостійно обирає відповідний канал ("зелений коридор" або "червоний коридор") для проходження митного контролю за двоканальною системою.
Початок проходження (проїзду транспортними засобами особистого користування) громадянином каналом, позначеним символами зеленого кольору ("зелений коридор"), є декларуванням шляхом вчинення дій цим громадянином про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території. Таке декларування свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.
Частиною 6 статті 470 Митного кодексу України передбачена відповідальність за перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу або встановленого митним органом країни відправлення відповідно до положень Конвенції про процедуру спільного транзиту строку транзитних перевезень (доставки) транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.
Враховуючи вище зазначене, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується доказами наявними в матеріалах справи, а саме:
- протоколом про порушення митних правил №0012/50400/24 від 06.03.2024 року, в якому вказані обставини порушення митних правил;
- рапортом інспектора, відповідно до якого 06.03.2024, за адресою: вул. Космонавтів,130, м.Миколаїв, було зупинено транспортний засіб "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , під керуванням громадянина ОСОБА_2 . Під час перевірки документів вказаного транспортного засобу виникла підозра щодо законності його використання, у зв'язку з чим транспортний засіб та громадянин ОСОБА_2 були доставлені до Миколаївської митниці для проведення перевірки;
- копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 ;
- витягом з АСМО «Інспектор», відповідно до якого, 10.08.2018 року громадянин України ОСОБА_1 ввіз на митну територію України транспортний засіб особистого користування "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , у митному режимі «транзит», через зелений коридор;
- актом огляду транспортного засобу "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , 1998 року випуску №0012 від 07.03.2024.
Наведені докази узгоджуються між собою, є належними та допустимими, підстави ставити під сумнів їх достовірність відсутні, а тому в своїй сукупності підтверджують обставини, встановлені в судовому засіданні. При цьому достатні та допустимі дані, які б спростовували чи ставили під сумнів наведені досліджені докази, вказували про порушення вимог Митного кодексу України під час їх отримання, у справі відсутні і не встановлені.
Таким чином, громадянином України, ОСОБА_1 , перевищено строк транзитних перевезень (доставки) транспортних засобів особистого користування, а саме транспортного засобу "Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , 1998 року випуску, більше ніж на тридцять діб, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене частиною 6 статті 470 Митного кодексу України.
При визначенні міри адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 суд враховує характер правопорушення, обставини справи щодо місця, часу правопорушення, і їх наслідків, ступінь вини правопорушника, відсутність даних про вчинення аналогічних адміністративних правопорушень. Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність не встановлено.
Вирішуючи питання щодо накладення стягнення за вчинене правопорушення, суд вважає за необхідне обрати ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене ч.6 ст.470 Митного кодексу України, у виді конфіскації транспортного засобу, оскільки таке покарання буде необхідним, достатнім і допустимим, тобто призначене з метою виховання особи і запобіганнявчинення ним нових правопорушень.
Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
У відповідності з цією статтею, з ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 605.60 гривень на користь держави.
На підставі викладеного та керуючись ст.40-1, 279, 283, КУпАП, ст.464, 485, 489, 519, 524, 527, Митного кодексу України суд,
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.6 ст.470 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді конфіскації транспортного засобу"Опель Астра", реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов № НОМЕР_2 , 1998 року випуску.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605.60 гривень (п'ятсот тридцять шість грн. вісімдесят коп.) на розрахунковий рахунок UA798999980313131206000014483, отримувач Миколаїв. ГУК/Централ.р-н/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) 37992030, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), призначення платежу - судовий збір (ДСА 050).
Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі. Порядок оскарження постанови суду у справі про порушення митних правил визначається Кодексом України про адміністративні правопорушення та іншими законами України.
Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Суддя В.Л. Лященко