Ухвала від 31.05.2024 по справі 487/4545/24

Справа № 487/4545/24

Провадження № 1-кс/487/3162/24

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31.05.2024 року м. Миколаїв

Слідчий суддя Заводського районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024080200000463 від 22.04.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, про арешт майна

встановив:

23.05.2024 старший слідчий в особливо важливих справах другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 за погодженням із прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Державного бюро розслідувань Херсонської обласної прокуратури ОСОБА_5 в рамках здійснення досудового розслідування у кримінальному проваджені № 62024080200000463 звернувся до слідчого судді з клопотанням, в якому просить накласти арешт на майно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у даному кримінальному провадженні, для забезпечення конфіскації майна як виду покарання, а саме на: квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 45 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 660537765101) - на праві приватної власності, із розміром частки 1/1; садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер майна: 38844676) - на праві приватної власності, із розміром частки 1/1. Заборонити уповноваженим державним установам проводити реєстраційні операції із вищевказаним нерухомим майном та майновими правами. Крім того просив розглянути дане клопотання у відсутності особи, яка володіє та користується вказаним майном.

Вимоги клопотання обґрунтовує тим, що санкція статті, за якою підозрюється ОСОБА_4 передбачає покарання, у тому числі, у вигляді конфіскації майна, у зв'язку з чим на підставі п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України на майно підозрюваної необхідно накласти арешт.

Слідчий до судового засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутність, клопотання підтримав, просив про його задоволення.

На підставі ст. 172 КПК України клопотання розглянуто без участі власника майна.

Дослідивши клопотання та докази, якими воно обґрунтовується, слідчий суддя дійшов до такого висновку.

Із матеріалів клопотання вбачається, що Другим слідчим відділом (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі здійснюється досудове розслідування в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 62024080200000463 від 22.04.2024, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України.

Крім того досудовим розслідуванням встановлено, що після початку збройної агресії підрозділами збройних формувань РФ проти України 24.02.2022 окремі працівники Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі не виконали наказ керівництва щодо виїзду на підконтрольну Україні територію для подальшого виконання службових обов'язків. Починаючи з 02.03.2022 підрозділам збройних формувань РФ було взято під повний контроль всю територію м.Херсон із відповідними державними установами, органами місцевого самоврядування, правоохоронними та контролюючими органами тощо. Окремі працівники добровільно надали згоду на співробітництво із представниками російських спеціальних служб, що діяли на тимчасово окупованій території м.Херсон та Херсонської області та надавали сприяння представникам іноземної організації у проведенні розвідувально-підривної діяльності проти України. Також окремі працівники державної податковою служби погодились на пропозицію працевлаштування в незаконно створені органи держаної влади РФ на тимчасово окупованій території м. Херсон та Херсонської області, та в подальшому були призначені на посади, пов'язані із виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади держави-агресора.

Так, ОСОБА_4 , будучи громадянкою України, наказом виконуючого обовязки начальника Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі № 5-о від 21.12.2020 призначена на посаду головного державного ревізора-інспектора відділу планових перевірок управління податкового аудиту Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

В подальшому, 05.08.2022 наказом в.о. начальника Головного управління Державної податкової служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі № 54-о/вс ОСОБА_4 була звільнена із вищевказаної посади з 08.08.2022 за угодою сторін.

Зокрема, ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що на території України введено режим воєнного стану, не пізніше 06.06.2022 (точна дата та час досудовим розслідуванням не встановлена), перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Херсон, діючи умисно, з метою переходу на бік ворога, надала згоду щодо переходу на сторону ворога та у подальшому добровільно вступила на службу до незаконного органу РФ, створеного на тимчасово окупованій території м. Херсон на посаду, мовою оригіналу - «начальника управления камерального контроля», яке діє у складі т.зв. «Управления федеральной налоговой службы по Херсонской области».

Перебуваючи на вказаній посаді, ОСОБА_4 , діючи умисно, від імені та в інтересах країни-агресора, на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній та інформаційній безпеці України, надавала російській федерації допомогу в проведенні підривної діяльності проти України, виконуючи службові обов'язків за посадою, безпосередньо сприяла представникам окупаційної адміністрації у становленні незаконно створеного підрозділу окупаційного органу влади - «управления камерального контроля», у складі т.зв. «Управления федеральной налоговой службы по Херсонской области», забезпечила його належне функціонування, шляхом виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій (організовувала роботу підрозділу у складі окупаційного органу, приймала управлінські рішення щодо проведення перевірок суб'єктів господарювання в умовах окупації та надходження податків до бюджету країни-агресора тощо).

У жовтні 2022 року ОСОБА_4 , разом із іншими працівниками окупаційного органу влади, евакуювалась на лівий берег річки Дніпро та переїхали до тимчасово окупованої території Херсонської області, а саме до м.Скадовськ, де переховується від органу досудового розслідування станом на теперішній час.

16.02.2024 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, із дотримання вимог ст. 278, Глав 6 та 11 КПК України.

Старший слідчий Другого СВ (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 своєю постановою від 26.02.2024 оголосив підозрювану у розшук.

Таким чином ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України, санкція якої передбачає покарання у вигляді позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацією майна

Відповідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна (інформаційна довідка № 373530720 від 09.04.2024 ) ОСОБА_4 є власницею наступних об'єктів нерухомого майна: квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 45 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 660537765101) та садового будиноку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер майна: 38844676).

Згідно із положеннями п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.

У частині 5 ст. 170 КПК України вказано, що у випадку, передбаченому пунктом 3 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Частиною 1 ст. 170 КПК України передбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження.

Вимогами ст. 173 КПК України встановлено, що слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.

При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Так слідчим доведено, що вказане у клопотанні майно належить підозрюваній, існує необхідність накладення арешту на майно з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання та наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 КПК України.

Таке обмеження права власності є розумним та співрозмірним із завданням кримінального провадження.

Вказане у своїй сукупності свідчить про обґрунтованість клопотання та наявність достатніх підстав для застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна.

З урахування викладеного, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання слідчого підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 98, 131-132, 167, 170-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя

постановив:

Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 - задовольнити.

Накласти арешт на майно, що перебуває у приватній власності підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з позбавленням права на відчуження та розпорядження ним, а саме на: квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 45 кв.м (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 660537765101) та садовий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_2 (реєстраційний номер майна: 38844676).

Заборонити уповноваженим державним установам проводити реєстраційні дії із вищевказаним нерухомим майном та майновими правами.

Ухвала підлягає негайному виконанню, яке доручити старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу (з дислокацією у місті Херсоні) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі ОСОБА_3 .

Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Слідчий суддя ОСОБА_1