Ухвала від 07.09.2010 по справі К-56446/09

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" вересня 2010 р. м. Київ К-56446/09

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Карася О.В. (головуючого),

Брайка А. І., Голубєвої Г. К., Рибченко А.О., Федорова М. О.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2009 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2009 по справі № 2а-3829/09/1270

за позовом ОСОБА_6

до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання виплатити підвищення до пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2008 року ОСОБА_6 (далі - позивач) звернувся до суду із позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області (далі -відповідач, Управління ПФ) про поновлення пропущеного строку звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.01.2007 по 31.12.2008 та зобов'язання відповідача нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни за 2007 -2008 роки.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2009, позовні вимоги задоволено частково: бездіяльність Управління ПФ визнано протиправною та зобов'язано провести перерахунок пенсії позивачу з підвищенням її розміру як дитині війни на 30 % мінімальної пенсії за віком з 09.07.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2008 та здійснити відповідні виплати, в іншій частині позову відмовлено..

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2009 по справі № 2а-3829/09/1270 абзац другий резолютивної частини постанови суду першої інстанції змінено шляхом доповнення рішення, а саме зазначено період, в іншій частині постанову залишено без змін.

У касаційній скарзі відповідач, посилаючись на неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить судові рішення скасувати та направити справу на новий розгляд.

Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу необхідно відхилити з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач - ОСОБА_6 відноситься до категорії "діти війни".

Відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" він має право на державну соціальну підтримку, зокрема на підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

У 2007 році дія статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” була зупинена статтею 111 Закону України від 19.12.2006 “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (з урахуванням положень пункту 12 статті 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, виплачується лише особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”).

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення пункту 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” щодо зупинення дії статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” указані правові норми втратили чинність і застосуванню не підлягали, Управління ПФ з 09.07.2007 по 31.12.2007 повинно було нараховувати та сплачувати позивачу підвищення пенсії, передбачене статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” від 18.11.2004 № 2195-ІV, у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, статтю 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” викладено в новій редакції, відповідно до якої дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Частиною 4 статті 14 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що учасникам війни, нагородженим орденами і медалями колишнього Союзу РСР за самовіддану працю і бездоганну військову службу в тилу в роки Великої Вітчизняної війни, пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 15 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, іншим учасникам війни - на 10 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008 положення пункту 41 розділу ІІ Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнані неконституційними з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

Таким чином, з 22.05.2008 вихідним критерієм обрахунку підвищення пенсії дітям війни визначено мінімальний розмір пенсії за віком, який відповідно до частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” вираховувався виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, тобто у 2008 році - статтею 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”.

З урахуванням викладеного суди дійшли правильного висновку щодо задоволення позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за періоди з 09.07.2007 по 31.12.2007 та з 22.05.2008 по 31.12.2008.

Керуючись ст. ст. 215, 220, 2201, 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області залишити без задоволення.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 13.01.2009 та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.10.2009 по справі № 2а-3829/09/1270 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та не підлягає оскарженню, крім як з підстав, в порядку та строки, передбаченими статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий О.В. Карась

Судді А.І. Брайко

Г.К. Голубєва

А.О. Рибченко

М.О. Федоров