30 травня 2024 р. № 400/3484/24
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1,м. Миколаїв,54008,
провизнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
19 квітня 2024 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) про:
визнання протиправними дії відповідача щодо застосування з 01.03.2023 обмеження позивачу розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п.1 постанови Кабінету Міністрів україни від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», розміром 1500 грн;
зобов'язання відповідача здійснити з 01.03.2023 перерахунок позивачу пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова № 168) без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 гривень.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років призначену згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове деражвне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058). Позивач зазначає, що відповідно до п. 1 Постанови № 168 з 01.03.2023 основний розмір пенсії позивача проіндексований з урахуванням коефіцієнту збільшення 1,197. Проте, фактично його пенсія була збільшена не на 1,197%, оскільки відповідно до п. 10 Постанови № 168 відповідачем протиправно були застосовані обмеження індексації в розмірі 1500 гривень.
Позивач вважає, що положення п. 10 Постанови № 168 прямо суперечить положенням Конституції України і законів України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", "Про індексацію грошових доходів населення", в тому числі й тому, що порушують його право на належний, гарантований державою, рівень пенсійного забезпечення, та як наслідок, призводить до додаткового обмеження максимального розміру пенсії.
Позивач наголошує, що звернувся до відповідача із заявою про перерахунок та виплату пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) у розмірі 1,197 відповідно до Постанови № 168 без обмеження розміру збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1-7 цієї постанови, максимальним (граничним) розміром 1500 грн, однак листом відповідач повідомив, що розмір індексації обчислено відповідно до норм чинного законодавства, отже відсутні підстави для нового перерахунку. Він вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують його право на отримання пенсії в належному розмірі, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом та просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
19.04.2024 Миколаївський окружний адміністративний суд постановив ухвалу про відкриття провадження у справі та розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 КАС України.
25.04.2024 відповідач надав до суду відзив, в якому проссить відмовити у задоволенні позову. В обґрунтуванні відзиву зазначає, що пенсія позивача розрахована на підставі норм чинного законодавства, зокрема, Постанови № 168. Крім цього, позовні вимоги щодо перерахунку пенсії за період з 01.03.2023 по 14.10.2023 подані з порушенням строку звернення до адміністративного суду, встановленого статтею 122 КАС України.
Розглянувши заяви по суті, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На виконання Постанови № 168 відповідач провів індексацію пенсії позивачу із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,97, і встановив її урозмірі 1500 грн (у максимальному розмірі).
14.03.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив здійснити з 01.03.2023 перерахунок (збільшення) та виплату йому пенсії із застосуванням Постанови № 168.
Листом від 21.03.2024 № 1400-0305-8/25177 відповідач повідомив позивача, що згідно до п.1 Постанови № 168 з 01.03.2023 позивачу проведено перерахунок пенсії.
Позивач не погодившись з діями відповідача щодо застосування з 01.03.2023 обмеження розміру збільшення перерахунку пенсії, передбаченого п. 1 Постанови № 168 розміром 1500 грн, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно із ч.1 ст.2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Абзацом четвертим ч. 2 ст. 42 Закону № 1058 розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
24.02.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 168 ".
Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що з 01.03.2022 перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до ч.2 ст.42 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 10 Постанови №168 у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
Отже, з 01.03.2023 відповідач зобов'язаний здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197, та розмір пенсії зі вказаної дати з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" підвищується на такий коефіцієнт збільшення, з урахуванням положень, передбачених п.10 вказаної вище постанови.
Суд зазначає, що відповідно до Постанови № 168 Кабінет Міністрів Країни запровадив тимчасове обмеження на максимальний розмір індексації пенсій, а саме розмір підвищення пенсії за результатами індексації обмежено 1500 грн у межах повноважень, встановлених ч. 2 ст. 42 Закону № 1058.
Як слідує з матеріалів справи, з 01.03.2023 позивачу підвищено пенсію на коефіцієнт збільшення, установлений п. 1 Постанови №168, а саме на 1500 гривень.
З огляду на вищезазначені обставини, суд наголошує, що індексація пенсії позивача з 01.03.2023 проведена відповідачем у межах чинного законодавства за умови, що підвищення відповідно до п. 10 Постанови № 168 і не може перевищувати 1500 грн.
Поряд з цим, норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого п.1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 грн, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів.
Виключень щодо неврахування п. 10 вказаної постанови Уряду під час такого перерахунку пенсії законодавство не містить.
Тому в діях відповідача щодо нарахування позивачу індексації в сумі 1500 грн. відсутня протиправність.
З 01.03.2023 року позивачу нараховано індексацію пенсії з використанням коефіцієнту збільшення 1,197 з обмеженням у сумі 1500 грн., що відповідає вимогам Постанови № 168, прийнятої на виконання пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік", а тому право позивача на збільшення пенсії згідно постанови №168 від 24.02.2023 не порушено.
Водночас суд врахував, що:
норма законодавства про те, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1 - 7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень, не є дискримінаційною відносно позивача, оскільки стосується й інших категорій пенсіонерів;
пунктом 8 розділу розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що у 2023 році частина друга стаття 42 Закону України "Про загальнобов'язкове державне пенсійне страхування" застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України;
відповідно до пункту 3 "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" зупинено дію на 2023 рік Закону України "Про індексацію грошових доходів населення.
З урахуванням наведеного, суд прийшов до висновку, що пенсійний орган, нарахувавши позивачеві з 01.03.2023 індексацію (підвищення) пенсії в сумі 1500 грн, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано та з врахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Оскільки позивачу відмовлено у задоволенні позову, відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України.
Керуючись статтями 22, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020; код ЄДРПОУ: 13844159), про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
3. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Г.Ярощук
Рішення складено в повному обсязі 30 травня 2024 року