Рішення від 29.05.2024 по справі 380/744/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2024 рокусправа № 380/744/24

Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Карп'як Оксана Орестівна, розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Львівського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ; далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна 7А, м. Кропивницький, 25009; код ЄДРПОУ - 20632808; далі - Відповідач) з вимогами:

про визнання протиправним рішення № 134350006436 від 17.11.2023 року про відмову у призначенні пенсії за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області зарахувати до страхового стажу період роботи під час відбування покарання з 26.06.1982 року по 21.05.1988 у Державній установі «Райківська виправна колонія № 73» та призначити пенсію на підставі заяви від 14.11.2023 року.

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями визначено головуючого суддю Карп'як О.О.

Позов обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач зазначає, що 14.11.2023 року звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії. За результатами розгляду цієї заяви 17.11.2023 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення № 134350006436 про відмову у проведенні перерахунку пенсії. Рішення мотивоване відсутністю сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за вказаний період. Це рішення про відмову у перерахунку пенсії та зарахування до страхового стажу періоду відбування позивачем покарання прийнято також через відсутність сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України за вказаний період. Позивач не погоджується із зазначеним рішенням, вважає його протиправним, тому і звернувся з цим позовом до суду.

22.02.2024 від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву, згідно з яким, відповідач заперечує проти позовних вимог. В обгрунтування відзиву відповідач указує, що рішення про відмову у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду відбування ним покарання з 26.06.1982 по 21.05.1988 року прийнято правомірно, через відсутність підтвердження сплати страхових внесків.

Відповідно до пункту 3 частини 3 статті 246 КАС України суд зазначає, що ухвалою суду від 17.01.2024 року, вказану позовну заяву залишено без руху, а особі, що звернулась, надано строк для усунення недоліків. Вимоги ухвали судді від 17.01.2024 року позивачем виконано повністю.

Ухвалою судді від 09.02.2024 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини:

14.11.2023 року позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою щодо призначення пенсії.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 17.11.2023 № 134350006436 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

У рішенні, зокрема вказано, наступне:

«…..Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 14.11.2023.

Вік заявника 61 р. Працює.

Страховий стаж особи становить 18 р. 11 міс. 18 дн., стаж для визначення права ( з урахуванням роботи в Польщі) - 24 р. 11 міс.

За результатами розгляду документів, додатних до заяви, виявлено, що до страхового стажу неможливо зарахувати період відбування покарання з 26.06.1982по 21.05.1988 оскільки в наданій довідці про заробітну плату від 11.07.2022 № 8/27-15-32/02, видану ДУ «Райківська виправна колонія №73» є інформація, що за період з липня 1982 по травень 1988 страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування не утримувалися та не перераховувалися.

Право на призначення пенсії згідно ст. 26 Закону, з урахуванням наявних документів, заявник матиме після досягнення 63 - річного віку, з 12.05.2025 року. ….»

Позивач, не погодившись із вищевказаним, звернувся до суду з позовом в цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 8 Закону №1058-IV закріплено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.9 Закону №1058-IV, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Так, до матеріалів справи надана довідка від 11.07.2022 №8/27-15-82/П-2 Державного підприємства «Райківська виправна колонія (№ 73)», яка видана ОСОБА_1 , про те, що його заробітна плата, яка враховується при обчисленні пенсії, склала: нуль грн. 03758 коп.

У довідці вказано, що страхові внески до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та Пенсійного фонду не утримувались та не перераховувались.

Згідно з пунктом «а» частини 3 статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до стажу роботи зараховується, крім іншого: будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в'язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.

Статтею 50 Виправно-трудового кодексу України, прийнятого Верховною Радою УРСР 23 грудня 1970 року, який діяв на час відбування кримінального покарання позивачем, та зупинив свою дію з 1 січня 2004 року, передбачено, що час роботи засуджених у період відбування ними покарання у вигляді позбавлення волі до трудового стажу не зараховується.

Таким чином, зарахування до страхового стажу роботи під час перебування громадянина в місцях позбавлення волі можливе лише у разі сплати ним страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Відповідно до частин 2, 4 статті 122 Кримінально-виконавчого кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2004 року, особи, яким до відбування покарання призначена пенсія, підлягають державному пенсійному забезпеченню на загальних підставах. Час роботи засуджених у період відбування ними покарання у виді позбавлення волі зараховується у стаж роботи для призначення трудової пенсії.

Отже, починаючи з 01 січня 2004 року встановлено можливість зарахування до страхового стажу особи, який враховується при призначенні їй пенсії, періоду відбування покарання у відповідному закладі обмеження чи позбавлення волі за наявності сукупності двох умов: 1) підтвердження трудового стажу особи відповідною довідкою; 2) сплата особою страхових внесків протягом такого періоду.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 03 квітня 2018 року у справі № 211/3009/17 та від 11 грудня 2018 року у справі № 326/1422/16-а (2-а/326/40/2016).

За період роботи позивача під час відбування покарання, страхові внески не сплачувались, що підтверджується довідкою від 11.07.2022 №8/27-15-82/П-2. Наведене свідчить про відсутність підстав для зарахування спірного періоду до страхового стажу позивача.

Суд зазначає, що саме через відсутність відрахування страхових внесків за період відбування позивачем покарання у виправній колонії, орган пенсійного фонду відмовив позивачу у зарахуванні цього періоду до страхового стажу позивача.

Поряд з цим, з огляду на те, що докази сплати страхових внесків відсутні, суд дійшов висновку про правомірність оскаржуваного у цій справі рішення органу пенсійного фонду.

Отже, позовні вимоги про визнання протиправними і скасування рішення задоволенню не підлягають.

Як наслідок, відсутні підстави і для задоволення у цій справі позовних вимог зобов'язального характеру.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, довести правомірність своїх дій чи бездіяльності відповідно до принципу офіційності в адміністративному судочинстві зобов'язаний суб'єкт владних повноважень. Водночас, згідно з принципом змагальності позивач має спростувати доводи суб'єкта владних повноважень, якщо заперечує їх обґрунтованість.

Натомість у цьому випадку позивачем не доведено та не підтверджено належними доказами доводи на обґрунтування підстав неправомірності оскаржуваного рішення.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За встановлених обставин справи, наведених положень чинного законодавства, позовні вимоги у цій справі є такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат (витрат на правову допомогу), відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутні, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись ст.ст. 72,77,94, 241 -246, 262, 295 КАС України , суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП - НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна 7А, м. Кропивницький, 25009; код ЄДРПОУ - 20632808) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії, - відмовити повністю.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяКарп'як Оксана Орестівна