Ухвала від 31.10.2010 по справі 2-а-10382/10/1570

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 жовтня 2010 р.Справа № 2-а- 10382/10/1570

Категорія: 7Головуючий в 1 інстанції: Корой С.М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Яковлева Ю.В.

судді -Жука С.І.

судді -Шеметенко Л.П.

при секретарі -Святошенко К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2010 року по адміністративній справі за позовом кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_6 до кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 та Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановила:

30 жовтня 2010 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_6 до кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 та Одеської міської виборчої комісії Одеської області, в якому позивач просив визнати дії кандидата на посаду депутата Одеської міської ради ОСОБА_5 неправомірними та такими, що не відповідають Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області оголосити попередження кандидату у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеської області ОСОБА_5 у зв'язку з порушенням вимог ч. 2 ст. 47, ч. 10 ст. 49, п. 3 ч. 11 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» та у разі наявності одного попередження передбаченого ч. 6 ст. 45 Закону України № 2487-VІ від 10.07.2010 року - зобов'язати Одеську міську виборчу комісію Одеської області скасувати рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №25 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеської області ОСОБА_5

В обґрунтування свого позову позивач зазначав, що ним 30.10.2010 року було встановлено факт розміщення плакатів кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 на стовпі ліній електропередач, який знаходиться навпроти будинку за адресою м. Одеса, провул. 1-ий Басейний, 19 та на огорожі навпроти заводу «Стальканат», за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16. Позивач стверджує, що вищевказаний друкований матеріал відноситься до агітаційних, оскільки за своїм змістом направлений на спонукання потенційних виборців проголосувати за кандидата в депутати Одеської міської ради ОСОБА_5, а отже дії кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 є грубим порушенням Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Відповідач - Одеська міська виборча комісія Одеської області, надала до суду заперечення на адміністративний позов.

Справа була розглянута у відсутності сторін в порядку письмового провадження.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 31.10.2010 року адміністративний позов кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_6 до кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 та Одеської міської виборчої комісії Одеської області був задоволений частково.

Дії кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №25 ОСОБА_5 щодо розміщення агітаційних матеріалів 30.10.2010 року були визнані неправомірними.

Зобов'язано Одеську міську виборчу комісію Одеської області розглянути питання щодо неправомірності дій кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №25 ОСОБА_5 щодо розміщення агітаційних матеріалів 30.10.2010 року.

В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судом 1-ї інстанції було встановлено, що юридичний статус позивача - кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №25 ОСОБА_6 - підтверджується Постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 05 жовтня 2010 року № 126 «Про реєстрацію висунутих Одеською міською партійною організацією політичної партії Комуністичної партії України кандидатів у депутати Одеської міської ради в одномандатних мажоритарних округах»та юридичний статус відповідача - кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 - підтверджується Постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області від 06 жовтня 2010 року №202 «Про реєстрацію висунутих Одеською міською партійною організацією політичної партії «Ліберально-гуманістична партія «Товариш»кандидатів у депутати Одеської міської ради в одномандатних мажоритарних округах»(а.с. 31-36).

Згідно до ч. 1 ст. 86 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86-89 цього Закону.

Від імені кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови скарга може бути подана також його довіреною особою. Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

30 жовтня 2010 року ОСОБА_6 в присутності свідків ОСОБА_8 та ОСОБА_9 складений акт «Про порушення виборчого законодавства», яким зафіксовано факт порушення ч. 2 ст. 47 та ч. 10 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: розміщення кандидатом у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 в невизначеному місці та після закінчення строків проведення передвиборчої агітації шляхом розміщення 30.10.2010 року плакатів з зображенням кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 на стовпі ЛЕП за адресою: провул. 1-ий Басейний, 19 та на огорожі навпроти заводу «Стальканат», за адресою м. Одеса, вул. Водопровідна, 16.

На підтвердження зазначених обставин до суду надано копії фотознімків із зазначенням дати та часу фотофіксації розміщення агітаційного матеріалу кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5

Відповідно до п. 1 ст. 45 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати політичні, ділові та особисті якості кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, кандидатів у депутати.

Частиною 2 ст. 47 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»передбачено, що місцева організація партії, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови мають право розпочати свою передвиборну агітацію з дня, наступного за днем прийняття відповідною територіальною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. Ведення передвиборної агітації до початку і після закінчення встановлених у цій статті строків забороняється. Напередодні і в день виборів забороняється проведення масових акцій (зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо) від імені кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, місцевих організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, а також політичних партій, місцеві організації яких є суб'єктами виборчого процесу. У цей же час забороняється проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів і телепередач чи інших публічних заходів на підтримку місцевої організації партії, кандидата у депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, а також оголошення місцевою організацією партії, кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови про підтримку проведення таких публічних заходів.

Відповідно до ч. 3 ст. 47 Закону передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.

Відповідно до ч. 10 ст. 45 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»друковані та інші агітаційні матеріали розміщуються лише у місцях, визначених і обладнаних місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування. Відповідні місця мають бути визначені та обладнані не пізніш як за 45 днів до дня виборів.

Пунктом 3 ч. 11 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»забороняється проводити передвиборну агітацію з порушенням строків, установлених частиною другою статті 47 цього Закону, у будь-якій формі (розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів, проведення масових заходів, використання засобів масової інформації тощо).

Рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради № 469 від 20.08.2010 року «Про визначення та обладнання місць розміщення друкованих та інших агітаційних матеріалів по виборам депутатів Одеської міської ради, Одеської обласної ради та Одеського обласного Голови 31 жовтня 2010 року, - визначена дислокація місць, відведених для розміщення друкованих та інших агітаційних матеріалів по виборах депутатів Одеської міської ради, Одеської обласної ради та Одеського міського голови 31 жовтня 2010 року.

З акту «Про порушення виборчого законодавства»та відповідних копій фотознімків, вбачається, що агітаційний матеріал кандидата у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 розміщений не у встановлених місцях дислокації відведеного для розміщення друкованих та інших агітаційних матеріалів по виборах депутатів Одеської міської ради, Одеської обласної ради та Одеського міського голови 31 жовтня 2010 року, відповідно до Рішення Виконавчого комітету Одеської міської ради № 469 від 20.08.2010 року.

Частинами 14, 17 ст. 27 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»визначено, що рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії. Рішення виборчої комісії набирає чинності з моменту його прийняття. У разі невиконання виборчою комісією вимог цього Закону (бездіяльність виборчої комісії) виборча комісія вищого рівня з відповідних місцевих виборів може прийняти рішення по суті питань, віднесених до компетенції комісії нижчого рівня. У день голосування такі питання розглядаються невідкладно. Рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу. Ніхто не має права втручатися в діяльність виборчої комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.

Колегія суддів вважає правильним висновок суду 1-ї інстанції, що вимога позивача щодо зобов'язання Одеської міської виборчої комісії Одеської області оголосити попередження кандидату у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 з виборів депутатів Одеської міської ради Одеської області ОСОБА_5 у зв'язку з порушенням вимог ч. 2 ст. 47, ч. 10 ст. 49, п. 3 ч. 11 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»та у разі наявності одного попередження передбаченого ч. 6 ст. 45 Закону України № 2487-VІ від 10.07.2010 року - є такою, що не відповідає чинному законодавству, оскільки Одеська міська виборча комісія Одеської області є колегіальним органом, який приймає рішення відкритим голосуванням більшістю голосів від присутніх членів комісії та ніхто не може втручатись в діяльність виборчої комісії.

При цьому питання, щодо порушення відповідачем виборчого законодавства, виборчою комісією не розглядалось у зв'язку із тим, що позивач звернувся одразу до суду, тоді як суд може зобов'язати суб'єкт владних повноважень вчинити певні дії тільки у випадку відмови (ухилення) суб'єктом владних повноважень від їх виконання.

30 жовтня 2010 року до суду 1-ї інстанції надійшов лист Одеської міської виборчої комісії Одеської області за вхідним № 37878 згідно із яким встановлено, що станом на 22 години 00 хвилин цього дня рішення стосовно оголошення попередження кандидату у депутати Одеської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 25 ОСОБА_5 не приймалось.

Колегія суддів погоджується з висновком суду, що адміністративний позов кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_6 до кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 та Одеської міської виборчої комісії Одеської області повинен бути задоволений тільки частково.

Згідно з положеннями ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Частиною 1 ст. 71 КАС України передбачено, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що суд 1-ї інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Підстав для скасування оскаржуваної постанови суду 1-ї інстанції колегія суддів не вбачає.

Керуючись ст.ст. 172, 177, ч. 1 ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ч. 1 ст. 200 та п. 1 ч. 1 ст. 205 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 -залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 жовтня 2010 року по адміністративній справі за позовом кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_6 до кандидата у депутати Одеської міської ради ОСОБА_5 та Одеської міської виборчої комісії Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії -залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення та оскаржена в касаційному порядку бути не може.

Головуючий:/підпис/Ю.В. Яковлев

Суддя:/підпис/С.І. Жук

Суддя:/підпис/Л.П. Шеметенко