Постанова від 27.09.2010 по справі 21/70-10

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2010 р. Справа № 21/70-10

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Сіверін В. І., суддя Бондаренко В.П., суддя Ільїн О.В.

при секретарі Зозулі О.М.

за участю :

прокурора - Гавриленко О.В., посв. №173 від 23.08.07 року

представників сторін:

позивача - Гайдаренко О.В., дов. №08-11/664/2-10 від 23.03.2010 року

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача (вх. № 2327 Х/1-14) на рішення господарського суду Харківської області від 09.07.10 року у справі № 21/70-10 (н.р. справи 47/82-09)

за позовом Прокурора м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Жемчуг 1", м. Харків,

про стягнення 573714,11 грн.

ВСТАНОВИЛА:

У порядку статті 2 Господарського процесуального кодексу України прокурор м. Харкова в інтересах держави в особі Харківської міської ради, позивача, звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою до ТОВ «Жемчуг 1»про відшкодування 573714,11 грн. збитків за заподіяну шкоду. Просив покласти судові витрати на відповідача.

Рішенням господарського суду Харківської області від 09.07.2010р. у справі № 21/70-10 (суддя Пелипенко Н.М.) позовні вимоги задоволено повністю.

Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю «Жемчуг 1»на користь Харківської міської ради 573714,11 грн. збитків; на користь Державного бюджету України -5737,14 грн. державного мита, 236,00 грн. на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Відповідач з рішенням місцевого господарського суду у справі № 21/70-10 від 09.07.2010р. не погодився. Вважає, що вказане рішення є необґрунтованим, так як неповно відображені обставини справи, які не відповідають дійсності і не підтверджуються достовірними доказами. Подав до Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу, просить оскаржуване ним рішення скасувати повністю, прийняти нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позову. Також просить зобов'язати юридичний департамент Харківської міської ради (позивача) повернути до КП «Харківське МБТІ»інвентаризаційну справу по вул. Шевченка, 327, а КП «Харківське МБТІ»- надати довідку стосовно власника нежитлових будівель літ. «Д-2», «К-1», «З-1», «Ф-2», «Р-1», «П-2», «Ю-1», «Х-1», «Ш-1», «С-1», «М-1», «Т-1», «У-1», «Н-2», «В-2», розташованих по вул. Шевченка, 327 міста Харкова.

Представник відповідача в судові засідання 19.08.2010 року та 23.09.2010 року не з"явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце їх проведення, про що свідчить наявні в матеріалах справи поштові повідомлення про вручення відповідачу копій ухвал, якими було призначено розгляд апеляційної скарги в цих судових засіданнях.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу та його представник у судових засіданнях 19.08.2010 року та 23.09.2010 року проти її доводів заперечували, вважають оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Прокурор у відзиві на апеляційну скаргу та у судових засідання 19.08.2010 року та 23.09.2010 року проти її доводів також заперечує, вважає оскаржуване рішення законним та обгрунтованим, просить залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

А тому колегія суддів розглядає апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, а також прокурора, перевіривши правильність застосування місцевим господарським судом при прийнятті оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а рішення господарського суду першої інстанції слід залишити без змін, виходячи з наступного.

Як свідчать матеріали справи та було вірно встановлено місцевим господарським судом, рішенням 23 сесій Харківської міської ради 5 скликання №154/08 «Про надання юридичним та фізичним особам земельних ділянок для будівництва об'єктів»від 20.06.08 року ТОВ "Жемчуг-1" надано в оренду земельну ділянку, площею 7,0973 га, що знаходиться по вул. Шевченка, 327 в м. Харкові, для будівництва житлового комплексу з вбудованими та прибудованими об'єктами соцкультпобуту зі знесенням нежитлових будівель, які належать на праві власності ТОВ "Жемчуг- 1".

Пунктом 4.2 зазначеного рішення юридичних та фізичних осіб зобов'язано оформити в трьохмісячний термін у встановленому порядку договір оренди землі.

Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Статтею 189 Земельного кодексу України передбачено здійснення, зокрема, міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.

Отже, як вірно зазначив місцевий господарський суд, органи місцевого самоврядування в особі міських рад та їх виконавчих органів поєднують в собі як охоронні (контрольні) функції, так і функції суб'єкта права власності з усіма притаманними йому правомочностями щодо володіння, користування та розпорядження об'єктом права власності.

З урахуванням положень чинного законодавства, рішенням 22 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 23.06.2004 року № 87/04 був створений відділ самоврядного контролю за використанням та охороною земель у місті Харкові.

За результатами обстеження посадовими особами управління земельних відносин 18.06.09р. складено акт №1801/09, відповідно до якого визначено межі, площу та конфігурацію земельної ділянки.Обстеженням на місцевості встановлено, що земельна ділянка площею 7,0973га. по вул. Шевченко, 327 у м. Харкові, огороджена залізобетонним забором, фактично використовується ТОВ "Жемчуг 1" згідно із рішенням 23 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 154/08 без документа, який посвідчує право на земельну ділянку.

На зазначеній земельній ділянці розташовані нежитлові будівлі, які належать на праві приватної власності ТОВ "Жемчуг 1".

Комісією для визначення збитків власникам землі та землекористувачам, що діє на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №717 від 05.11.2008 року, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства та розглянуті матеріали і встановлено наступне.

Згідно з актом про визначення збитків №29, затвердженим рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 22.07.2009р. №310 неодержаний міської радою доход за використання ТОВ "Жемчуг 1 " земельної ділянки, площею 7,0973га. по вул. Шевченка, 327 в місті Харкові складає 573714,11 грн.

За результатами обстеження уповноваженими посадовими особами управління земельних відносин Харківської міської ради (акт №1801/09 від 18.06.2009 року) встановлено, що земельна ділянка, площею 7,0973га. по вул. Шевченка, 327 у місті Харкові використовується ТОВ "Жемчуг 1" в межах акту встановлення меж земельної ділянки на місцевості від 04.06.08р. за №891/08, земельна ділянка використовується ТОВ "Жемчуг 1" без оформлення документу, що посвідчує право користування земельною ділянкою у строк, встановлений рішенням Харківської міської ради про надання або поновлення права оренди земельної ділянки, збитки визначаються після закінчення строку, встановленого в рішенні Харківської міської ради для оформлення документу, що підтверджує право користування земельною ділянкою.

Згідно з частиною 2 статті 126 Земельного кодексу України право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону .

Рішенням Харківської міської ради від 24.06.2009 № 130/09 затверджено Порядок визначення та відшкодування Харківській міській раді збитків, заподіяних внаслідок невикористання земельних ділянок, самовільного зайняття земельних ділянок та використання земельних ділянок з порушенням законодавства про плату на землю (далі Порядок).

Порядок є нормативним актом органу місцевого самоврядування. Відповідно до статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення є обов'язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами І виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пунктом 5.4 Порядку визначено, що відшкодування збитків проводиться за період використання землі з порушенням земельного законодавства у розмірі орендної плати за землю, яку власник землі (міська рада) міг би отримати при належному виконанні (дотриманні) землекористувачем вимог земельного законодавства.

Збитки визначаються за ставками орендної плати, які діяли на момент виникнення таких збитків із застосуванням коефіцієнтів, які дорівнюють подвійній обліковій ставці Національного банку України на початок кожного звітного року згідно з наступниими рішеннями Харківської міської ради :

- рішення XIV сесії Харківської міської ради XXIII скликання від 29.03.2000р. «Про затвердження грошової оцінки земель м. Харкова»;

- рішення XIX сесії XXIII скликання від 27.12.2000р. «Про внесення доповнень до рішення XIV сесії Харківської міської ради XXIII скликання від 29.03.2000р. «Про затвердження грошової оцінки земель м. Харкова»;

- рішення XVIII сесії Харківської міської ради XXIV скликання № 280/03 від 24.12.2003р. «Про затвердження «Тимчасового положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові»;

- рішення 13 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 90/07 від 25.04.2007р. «Про внесення змін до рішення 18 сесії Харківської міської ради 4 скликання від 24.12.2003р. №280/03 «Про затвердження «Тимчасового положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі у м. Харкові»;

- рішення 17 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 335/07 від 25.12.2007р. «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2007р.»;

- рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 41/08 від 27.02.2008р. «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»;

- рішення 25 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 242/08 від 10.09.2008р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»;

- рішення 29 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 363/08 від 24.12.2008р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові»;

- рішення 31 сесії Харківської міської ради 5 скликання № 32/09 від 25.02.2009р. «Про внесення змін до рішення 19 сесії Харківської міської ради 5 скликання від 27.02.2008р. № 41/08 «Про затвердження «Положення про порядок визначення розмірів орендної плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові».

На підставі пункту 4 Положення управлінням земельних відносин Департаменту містобудування архітектури та земельних відносин Харківської" міської ради виконано розрахунок суми збитків - не одержані нею доходи, які власника земельної ділянки (сторони), яка б одержала у разі належного виконання зобов'язання.

В основу розрахунку базової ставки орендної плати покладена компенсація відстроченої вигоди, яку має одержати власник (Харківська міська рада) за надання земельної ділянки в оренду.

Згідно із статтею126 Земельного кодексу України право оренди землі оформлюється договором, який реєструється відповідно до закону.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Вищезазначене Положення про порядок визначення розмірів орендної" плати при укладанні договорів оренди землі в м. Харкові, право розпорядження якими має Харківська міська рада, розроблено з метою створення єдиних організаційно-правових та економічних засад визначення та справляння орендної плати за земельні ділянки, орендодавцями яких згідно із земельним законодавством виступає Харківська міська рада.

Відповідно до пункту 7.1 Порядку після затвердження акту про визначення збитків рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради у п'ятиденний термін направляє суб'єктам повідомлення про необхідність відшкодування збитків.

У разі визнання вимог, зазначених у повідомленні та надання згоди на добровільне відшкодування збитків укладається договір про добровільне відшкодування збитків.

Добровільне відшкодування збитків здійснюється шляхом укладання договору про відшкодування збитків, який готується управлінням земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Згідно із пунктом 7.8. Порядку у випадку недосягнення сторонами згоди або неотримання результатів розгляду повідомлення про необхідність відшкодування збитків у встановлений строк з урахуванням поштового обігу, Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради направляє матеріали щодо відшкодування збитків до Юридичного департаменту Харківської міської ради для підготовки позову про примусове відшкодування збитків в судовому порядку.

Департаментом містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради 23.07.2009р. на адресу ТОВ "Жемчуг 1" рекомендованим листом направлено повідомлення щодо добровільного відшкодування неодержаного Харківською міською радою доходу у досудовому порядку шляхом укладення відповідного договору.

З матерфіалів справи вбачається, що договір про відшкодування збитків не укладено, в досудовому порядку спір не врегульовано.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, статтею 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним.

На підставі статті 20 Закону України «Про плату за землю»платежі за землю зараховуються до відповідних місцевих бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України для плати за землю.

Відповідно до статті 611 цього Кодексу у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Відшкодування збитків є мірою відповідальності і застосовується за загальним правилом.

Відповідач фактично не заперечує факт користування спірною земельною ділянкою по вул. Шевченка, 327 у м. Харкові. До того ж, на цій земельній ділянці розташоване нерухоме майно, належне ТОВ "Жемчуг 1" що посвідчується витягами про реєстрацію права власності № 15283554 від 18.07.2007р. та № 19919478 від 18.08.2008р. на нежитлові будівлі літ. «Д-2», «К-1», «3-1», «Ф-2», «Р-1», «П-2», «Ю-1», «Х-1», «Ш-1», «С-1», «М-1», «Т-1», «У-2», «Н-2», «В-2», які розташовані у м.Харкові по вул. Шевченко, 327.

Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Згідно зі статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Відповідачем не надано ані господарському суду першої інстанції, ані апеляційному господарському суду доказів визнання таким, що суперечить законодавству України рішення Харківської міської ради Харківської області від24.06.2009р. №130/09, у зв"язку з чим вказане рішення є обов"язковим для виконання, в тому числі відповідачем.

Відповідно до статті 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Згідно зі статтею 156 Земельного кодексу України власникам землі та землекористувачам відшкодовується збитки, заподіяні внаслідок, зокрема, неодержаних доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.

Статтею 157 Земельного кодексу України встановлено, що відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.

А отже, місцевий господарський суд дійшов вірного висновку про наявність достатніх правових підстав для задоволення позову.

Не можуть вважатися обгрунтованими твердженя відповідача про те, що відповідно до статті 188 Земельного кодексу України державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється уповноваженими органами виконавчої влади по земельних ресурсах, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель - спеціально уповноваженими органами з питань екології та природних ресурсів, а складання актів перевірок дотримання вимог земельного законодавства відноситься до повноважень саме державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель, але не до повноважень працівників виконавчого органу міської ради спростовується наступними приписами закону.

Так, статтею 12 Закону України «Про охорону земель»передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі охорони земель на території сіл, селищ, міст належить здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності.

Відповідно до статті 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами організаціями і громадянами земельного законодавства України.

Статтею 189 Земельного кодексу України передбачено здійснення, зокрема, міськими радами самоврядного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до частин 1, 2, 6 статті 319 Цивільного Кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном нг власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії. які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності.

Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки. здійснюється згідно з частиною 3 статті 152 Земельного Кодексу України. шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших передбачених законом способів.

Рішенням Харківської міської ради від 19.04.2006р. № 5/06 (із змінами та доповненнями) затверджена структура виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання.

Згідно з додатком до вказаного рішення до структури виконавчих органів міської ради віднесено Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради.

Рішенням Харківської міської ради від 31.05.2006р. № 21/06 (із змінами та доповненнями) затверджені положення виконавчих органів Харківської міської ради 5 скликання.

Відповідно до положення про Управління земельних відносин Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради, управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює, зокрема, контроль за використанням та охороною земель комунальної власності, дотримання земельного законодавства; - виявлення земель, що використовуються не за цільовим призначенням та порушенням установлених законом вимог.

Також, відповідач в апеляційній скарзі вказував на те, що він втратив право та обов'язок щодо укладення договору оренди на земельну ділянку, оскільки у нього припинено право власності на будівлі.

Однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком, зважаючи на таке.

Згідно з пунктом 37 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом міністерства юстиції України від 03.03.2004 № 20/5 документи, у яких викладено зміст правочинів, шо нотаріально посвідчуються, подаються нотаріусом не менше ніж двох примірниках, один з яких залишається у справах державної нотаріальної контори чи приватного нотаріуса. Усі примірники підписуються учасниками правочину. Посвідчувальний напис вчиняється на всіх примірниках правочину. На бажання учасників правочину кожному з них видається по одному примірнику, про що зазначається у тексті правочину.

Відповідно до пункту 67 вищевказаної інструкції при нотаріальному посвідченні договорів про відчуження житлового будинку, а також іншого нерухомого майна, що підлягає реєстрації, нотаріус вимагає подання документів, які підтверджують право власності (довірчої власності) на вказане майно, та у передбачених законодавством випадках, документів, що підтверджують державну реєстрацію прав на це майно в осіб, які його відчужують.

Однак відповідачем не було надано в порядку статті 33 Господарського процесуального кодексу України доказів подання до суду та до Харківської міської ради належним чином оформлених документів, або копій документів про відчуження нерухомого майна та листа з відмовою від користування земельною ділянкою у зв'язку з цим.

Таким чином, місцевий господарський суд, приймаючи оскаржуване рішення, повністю дослідив обставини, які мають значення для справи, правильно застосував норми матеріального та процесуального права, а тому підстави для скасування або зміни вказаного рішення відсутні.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 33, 43, 99, 101, пунктом 1 статті 103, статтею 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення господарського суду Харківської області від 09.07.2010 року у справі № 21/70-10 залишити без змін.

Постанова може бути оскаржена до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Повний текст постанови підписаний 27.09.2010 року.

Головуючий суддя (підпис) Сіверін В. І.

Суддя (підпис) Бондаренко В.П.

Суддя (підпис) Ільїн О.В.