Постанова від 28.05.2024 по справі 906/943/23

ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2024 року Справа № 906/943/23

Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючий суддя Павлюк І.Ю., суддя Розізнана І.В. , суддя Грязнов В.В.

секретар судового засідання Соколовська О.В.

за участю представників:

позивача - Хомчук В.А.

відповідача - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства на рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23 (ухвалене суддею Машевської О.П., повний текст складений 18.03.2024)

за позовом Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради

до Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства

за участю третьої особи на стороні відповідача - Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг

про стягнення 3 485 945, 08 грн

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23 позов задоволено. Стягнуто з Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства на користь Комунального підприємства "Житомирводоканал" Житомирської міської ради 3 485 945,08 грн основного боргу; 33 967,76 грн судового збору. Повернуто Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради з Державного бюджету України судовий збір у розмірі 18 321,42 грн, сплачений згідно з платіжною інструкцією №2061 від 13.07.2023 ухвалою суду.

Вказане рішення мотивоване тим, що у даній справі можливе застосування тарифів, які були встановлені постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022. Суд першої інстанції звернув увагу, що для обрахунку тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яким є відповідач, можуть бути лише ті тарифи, які були затверджені відповідною постановою НКРЕКП у період, коли вказані послуги надавалися відповідачу.

Не погоджуючись із ухваленим рішенням, Новогуйвинське виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства звернулося до суду із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.20224 у справі №906/943/23 в частині стягнення заборгованості у сумі 1 043 089,88 грн та прийняти в цій частині нове рішення про відмову в стягненні 1 043 089,88 грн.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, скаржник зазначає наступне:

- до відповідача не може застосовуватися тариф, визначений постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021, так як він не визначає тариф для суб'єкта господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення;

- затвердження тарифу для суб'єкта господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення прямо залежить від поведінки позивача, оскільки за наявності відповідного контрагента по договору №1438, КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради зобов'язане виконати відповідні розрахунки тарифу та подати їх на затвердження до НКРЕКП;

- за наявності поведінки позивача, що полягає у свідомому неподанні розрахунків тарифу до уповноваженого органу, відповідач вправі ставити питання про звільнення себе від відповідальності та заперечувати стосовно грошового виразу утвореної заборгованості, адже відсутність затвердженого тарифу ставить відповідача у правову невизначеність стосовно тарифу за яким позивачем послуги надавалися;

- у даній справі станом на 29.06.2023 для КП "Житомирводоканал" встановлені інші тарифи для споживачів, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, які нижчі ніж ті ще застосовувалися позивачем. Зокрема, виходячи з загального тарифу в сумі 26,30 грн, затвердженого постановою НКРЕКП від 29.06.2023 №1189 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради", обґрунтована вартість послуг з водопостачання та водовідведення, яка повністю відшкодовує експлуатаційні витрати Позивача за період з грудня 2022 року по червень 2023 року, для Новогуйвинського ВЖРЕКП становить 2442855,20 грн (92884,2281 куб.м. х 26,30 грн).

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 16.04.2024 апеляційну скаргу Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства на рішення Господарського суду Житомирської області ввід 04.03.2024 у справі №906/943/23 залишено без руху. Запропоновано скаржнику усунути встановлені при поданні апеляційної скарги недоліки протягом 10 днів з дня вручення даної ухвали та надати Північно-західному апеляційному господарському суду належні докази сплати 23 469,53 грн судового збору за подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції та докази надіслання копії апеляційної скарги з додатками третій особі.

29.04.2024 на адресу суду від Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства надійшла заява про усунення недоліків, до якої долучено докази сплати судового збору та докази надіслання копії апеляційної скарги третій особі.

Ухвалою Північно-західного апеляційного господарського суду від 07.05.2024 відкрите апеляційне провадження за апеляційною скаргою Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства на рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23. Розгляд апеляційної скарги призначений на 28.05.2024 об 10:30 год. Запропоновано учасникам справи у строк до надіслати до 22.05.2024 Північно-західного апеляційного господарського суду письмові відзиви на апеляційну скаргу, в порядку передбаченому ст. 263 ГПК України, та докази надсилання копії відзивів та доданих до них документів іншим учасникам справи.

У судовому засіданні 28.05.2024 представник позивача заперечила доводи апеляційної скарги.

У судове засідання 28.05.2024 представник відповідача не з'явився. Однак, 28.05.2024 на адресу суду від позивача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку із зайнятістю в іншому судовому засіданні.

Згідно з ч. ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 12 ст. 270 ГПК України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду.

Таким чином, відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною умовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні.

Ухвалою суду від 07.05.2024 явка представників сторін в судове засідання 28.05.2024 не визнавалася обов'язковою.

Враховуючи, що позивач як юридична особа не позбавлений права надавати повноваження на представництво своїх інтересів будь-якій кількості осіб та будь-якому іншому представникові, а не з'явлення в судове засіданні представників учасників справи, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду апеляційної скарги, не перешкоджає розгляду справи у судовому засіданні, у суду відсутні підстави для задоволення клопотання позивача про відкладення розгляду справи.

Судова колегія, беручи до уваги межі перегляду справи у апеляційній інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при прийнятті оскаржуваного рішення суду, вважає за необхідне зазначити наступне.

Судом встановлено, що 20.01.2010 між КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради (Позивач, Виконавець) та Новогуйвинським виробничим житловим ремонтно-експлуатаційним комунальним підприємством (Відповідач, споживач) укладено Договір №1438 про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізацію (тут і далі за текстом - Договір №1438), відповідно до п. 1.1. якого Позивач зобов'язався постачати відповідачу воду із комунального водопроводу і приймати від нього стоки у комунальну каналізаційну систему міста Житомира.

Відповідач, в свою чергу, зобов'язався своєчасно і в повному обсязі на умовах даного договору оплачувати надані позивачем послуги з водопостачання та водовідведення за встановленими органами місцевого самоврядування тарифами згідно виставлених рахунків, а також додержуватися встановленого порядку обліку води (п.п. 1.2, 2.2 Договору №1438).

Відповідно до п. 2.3 Договору №1438 при його виконанні сторони зобов'язані керуватись діючими "Правилами користування системами центрального комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України", Правилами приймання стічних вод підприємств, організацій в господарсько-побутову систему каналізації м. Житомира", а також рішеннями органів місцевого самоврядування.

Зняття показників водоміру проводиться помісячно представником позивача в присутності представника відповідача (п. 3.2 Договору №1438).

Згідно з пп. 4.1.1 п.4.1. Договору №1438 Позивач зобов'язався забезпечити відповідача водою для господарсько-побутових потреб в обсязі 18000 куб. м. на рік та 1500 куб. м. на місяць.

За п. 5.1 Договору №1438 розрахунок за воду і прийняті стоки проводиться згідно показань водоміра за рахунком відповідно договірним та затвердженим тарифам тарифам 2,72 грн за 1 куб.м води і 3,05 грн за 1 куб.м прийнятих стоків. При встановленні нових тарифів на постачання води і приймання стоків при розрахунках з споживачем.

Розрахунковий період за послуги позивача встановлюється в один календарний місяць, з першого календарного дня по останній календарний день місяця в якому відповідач користувався послугами Виконавця (п. 5.4 Договору №1438).

Платіжні документи за відпущену воду і прийняті стічні води, а також підвищений тариф за скид понаднормативних забруднень належить сплаті в п'ятиденний період з дня їх вручення (п. 5.6 Договору №1438).

Згідно з п. 5.7 Договору №1438 у разі виникнення у відповідача заборгованості за даним договором, позивач має право всі кошти, перераховані відповідачем за водопостачання та водовідведення, зараховувати в погашення існуючої заборгованості з найдавнішим терміном її виникнення

Даний договір укладений терміном до 31.12.2020 і набирає чинності з дня його підписання обома сторонами та вважається щорічно продовженим, якщо за місяць до закінчення строку не заявлено однією із сторін про відмову від діючого договору або про його перегляд (п. 7.1 Договору №1438).

Як встановлено судом, Договір №1438 діє у первинній редакції.

Згідно з п.п. 1,3 Постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022 встановлено тарифи на централізоване водопостачання у розмірі 15,22грн за 1 куб. м. (без податку на додану вартість), а на централізоване водовідведення - 16,06грн за 1 куб. м. (без податку на додану вартість).

На виконання умов договору Позивач надав Відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення на загальну суму 3485945,08грн, що підтверджується рахунками - фактурами:

- за грудень 2022 року №1438/186769 від 31.12.2022р. на суму 490178,71 грн.;

- за січень 2023 року №1438/189241 від 31.01.2023р. на суму 494112,94 грн.;

- за лютий 2023 року №1438/191891 від 28.02.2023р. на суму 475830,77 грн.;

- за березень 2023 року №1438/194610 від 31.03.2023р. на суму 482888,66 грн.;

- за квітень 2023 року №1438/197294 від 30.04.2023р. на суму 480656,78 грн.;

- за травень 2023 року №1438/200015 від 31.05.2023р. на суму 562414,22 грн.;

- за червень 2023 року №1438/202691 від 30.06.2023р. на суму 499863,00 грн.

Відповідач за вказаний період не здійснив оплату за надані послуги.

У зв'язку з неналежним та несвоєчасним виконанням Відповідачем зобов'язань згідно з Договором №1438, Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення основного боргу у розмірі 3 485 945, 08 грн.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, колегія суддів зазначає наступне.

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Частинами першою та другою статті 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України та статті 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Предметом спору є матеріально-правова вимога про стягнення основного боргу за неналежне виконання відповідачем договору №1438 від 20.01.2010 про відпуск води з комунального водопроводу та приймання стічних вод в комунальну каналізацію.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування системи питного водопостачання, які спрямовані на гарантоване забезпечення населення якісною та безпечною для здоров'я людини питною водою врегульовано нормами Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення".

Дія Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" поширюється на всіх суб'єктів господарювання, що виробляють питну воду, забезпечують міста, інші населені пункти, окремо розташовані об'єкти питною водою шляхом централізованого питного водопостачання або за допомогою пунктів розливу води (в тому числі пересувних), застосування установок (пристроїв), інших засобів нецентралізованого водопостачання, надають послуги з водовідведення, а також на органи державної влади та органи місцевого самоврядування, що здійснюють регулювання, нагляд і контроль за якістю питної води та/або послуг з водовідведення, станом джерел, систем питного водопостачання та водовідведення, а також споживачів питної води та/або послуг з водовідведення (стаття 2 Закону).

Згідно зі статтями 19, 20 зазначеного Закону послуги з централізованого водопостачання та водовідведення надаються на договірній основі.

За приписами статті 32 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" за надання послуг з питного водопостачання споживач вносить плату за нормами і тарифами, що регулюються у встановленому законодавством порядку. Порядок справляння плати за надання послуг з питного водопостачання встановлюється законодавством. Тарифи на надання послуг з питного водопостачання розраховуються на підставі галузевих нормативів витрат і повинні повністю відшкодовувати експлуатаційні витрати та забезпечувати надійну роботу об'єктів централізованого питного водопостачання і водовідведення.

Згідно ч. 4 ст. 11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" органом державного регулювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення є НКРЕКП.

Отже, тариф (ціна) на послуги з водопостачання та водовідведення, які надає КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради за договором №1438 Новогуйвинському ВЖРЕП, є державною регульованою ціною, яка запроваджується органом виконавчої влади, відповідно до його повноважень у встановленому законодавством порядку (частина третя статті 189, стаття 191 ГК України).

Як встановлено ч. 1 ст. 1 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 №1540-VIII, НКРЕКП (далі - Регулятор) є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 3 ч. 2 та п. 6 ч. 3 ст. 3 зазначеного Закону, основним завданням Регулятора є, серед іншого, реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг.

Статтею 17 зазначеного Закону визначено, що для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП, серед іншого, приймає обов'язкові до виконання рішення (постанови, розпорядження) з питань, що належать до її компетенції.

Рішення (постанови, розпорядження) Регулятора є обов'язковими до виконання суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг (частина 9 статті 14 Закону).

Частиною 7 статті 14 зазначеного Закону встановлено, що рішення Регулятора, що мають ознаки регуляторних актів, а також рішення з питань встановлення тарифів на товари (послуги) суб'єктів природних монополій, цін (тарифів) для населення (якщо відповідні повноваження щодо встановлення цін (тарифів) надані спеціальними законами) набирають чинності з дня, наступного за днем їх опублікування в офіційному друкованому виданні - газеті "Урядовий кур'єр", якщо більш пізній строк набрання ними чинності не встановлено самим рішенням, але не раніше дня офіційного опублікування рішення.

22.12.2021 НКРЕКП прийнято постанову №2859 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради", якою встановлено з 01.01.2022 тарифи на централізоване водопостачання у розмірі 15,22грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість), а на централізоване водовідведення - 16,06грн за 1 куб.м (без податку на додану вартість) незалежно від того чи є споживач цих послуг суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення (ліцензіатом), чи ні.

Згідно з пунктом 2 частини другої статті 3 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" регулятор здійснює державне регулювання шляхом ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг.

Постановою НКРЕКП від 22.03.2017 №307 затверджено Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, згідно з пунктами 1.4, 1.5 яких НКРЕКП здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення суб'єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.

Обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або централізованого водовідведення (відведення та / або очищення стічної води) для суб'єктів господарювання, що не підпадають під критерії регулювання НКРЕКП, визначені пунктом 1.4 цих Ліцензійних умов.

Як вбачається з матеріалів справи, 31.03.2014 Новогуйвинському ВЖРЕКП (код ЄДРПОУ 30273396) Житомирською обласною державною адміністрацією було видано ліцензію серії АЕ №198485 зі строком дії з 31.03.2014 до 31.03.2019.

28.06.2015 вступив в силу Закон України "Про ліцензування видів господарської діяльності", згідно з п.6 ст.21 якого встановлено, що ліцензії, які на 28.06.2015 були чинними, продовжують діяти, є безстроковими і можуть бути, за заявою ліценціата, переоформлені безкоштовно у тижневий строк (арк.справи 40).

При цьому, як вбачається з матеріалів справи, Новогуйвинський ВЖРЕКП продовжує використовувати ліцензію серії АЕ №198485 зі строком дії з 31.03.2014 до 31.03.2019.

Отже, Новогуйвинський ВЖРЕКП є споживачем, який є суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення і наведена обставина не була спростована позивачем.

З матеріалів справи також вбачається, що об'єм наданих послуг за спірний період не є спірним між сторонами, натомість предметом спору є застосування до Новогуйвинського ВЖРЕКП тарифу для оплати послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, наданих КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради.

У спірний період тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення були встановлені Постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради".

Механізм формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення визначає Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, який затверджений постановою НКРЕКП від 10.03.2016 №302 (далі - Порядок).

Як передбачено п.1.4 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення здійснюється з урахуванням витрат за кожним видом ліцензованої діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, облік яких ведеться ліцензіатом окремо у розрізі споживачів: споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення; споживачі, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до п.1.3 Порядку споживачі, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення ліцензіати, які придбавають в іншого ліцензіата питну воду з метою її подальшої реалізації споживачам та/або подають стічні води для централізованого водовідведення іншому ліцензіату за тарифами, розрахованими відповідно до глав 4 та 5 цього Порядку.

Пунктом 1.9 Порядку передбачено, що для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення ліцензіат подає до НКРЕКП у термін до 01 червня кожного року у друкованому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів та розрахунки тарифів за встановленими формами з підтвердними матеріалами і документами, що використовувалися для розрахунків.

Згідно з п.1.15 Порядку у разі якщо ліцензіат не надав до НКРЕКП у встановлений пунктом 1.9 цієї глави термін відповідну заяву та розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення, НКРЕКП на підставі даних звітності за звітний та базовий періоди, наданих до НКРЕКП розрахунків за звітний та базовий періоди може самостійно визначити та встановити тарифи.

Постановою НКРЕКП від 24.03.2016 №364 затверджено Процедуру встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення (тут і далі за текстом - Процедура).

Ця Процедура застосовується НКРЕКП при встановленні тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення і поширюється на суб'єктів господарювання, які отримали у встановленому законодавством порядку ліцензії на провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення та ліцензування яких здійснюється НКРЕКП (пункт 1.2 Процедури).

Пунктом 1.3 Процедури визначено такі терміни: встановлення тарифів - встановлення для ліцензіатів тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення за визначеною структурою таких тарифів; заява - письмове звернення до НКРЕКП щодо встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення з повним комплектом документів, передбачених цією Процедурою; заявник - ліцензіат, який звертається до НКРЕКП із заявою про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.

Як встановлено п.2.2 Процедури для встановлення тарифів на централізоване водопостачання та/або централізоване водовідведення заявник подає до НКРЕКП у паперовому та електронному вигляді заяву про встановлення тарифів (додаток 2), а також розрахунки, підтвердні матеріали і документи, що використовувалися під час проведення таких розрахунків.

Згідно з пунктом 4.1 Процедури зміна тарифів може бути ініційована ліцензіатом шляхом надання до НКРЕКП відповідної заяви щодо встановлення тарифів та доданих до неї документів, зазначених у пункті 2.2 розділу ІІ цієї Процедури, або НКРЕКП без надання ліцензіатом зазначеної заяви.

Як вбачається із Постанови НКРЕКП №2859 від 22.12.2021, що з 01.01.2022 установлено Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради тарифи зі структурою, наведеною в додатку до цієї постанови:

- на централізоване водопостачання - 15,22 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість);

- на централізоване водовідведення - 16,06 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість).

При цьому, визначені у вказаній постанові тарифи встановлено незалежно від того чи є споживач цих послуг суб'єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення (ліцензіатом), чи ні.

Крім того, суд зазначає, що 27.12.2022 відбулося засідання НКРЕКП на якому розглядалося питання про прийняття постанов НКРЕКП про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, серед інших, КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради, однак направлено для доопрацювання (коригування) (пункт 17).

Таким чином, з 01.01.2023 залишилася діяти Постанова НКРЕКП №2859 від 22.12.2021.

Суд також встановив, що Постановою НКРЕКП №1189 від 29.06.2023 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення" Комунальному підприємству "Житомирводоканал" Житомирської міської ради було установлено КП "Житомирводоканал" Житомирської міської ради тарифи: 1) на період з 01 липня 2023 року до 31 серпня 2023 року включно: а) на централізоване водопостачання: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 11,26 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення/, - 19,86 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 10,66 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 20,26 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); структуру тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно з додатком 1; 2) з 01 вересня 2023 року: а) на централізоване водопостачання: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 13,42 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 25,22 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); б) на централізоване водовідведення: споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 14,75 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); споживачам, які не є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення, - 27,79 грн за 1 куб. м (без податку на додану вартість); структуру тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення згідно з додатком 2.

Водночас, зазначена постанова скасована з 01.07.2023 на підставі Постанови НКРЕКП від 03.07.2023 за №1218. Більше того, встановлені Постановою НКРЕКП №1189 від 29.06.2023 тарифи споживачам, які є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення вводились у дію з 01 липня 2023, тоді як спірний період охоплює грудень 2022 - червень 2023.

Відповідно до умов Договору №1438, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення Відповідачу фактично були надані, суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про можливість застосування тарифів, які були встановлені постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022, хоча вказаною постановою і не було визначено окремо тарифи для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Отже, для обрахунку тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яким є Відповідач, можуть бути лише ті тарифи, які були затверджені відповідною постановою НКРЕКП у період, коли вказані послуги надавалися Відповідачу.

Як свідчать матеріали справи, Позивач у період з грудня 2022 року по червень 2023 року надсилав Відповідачу рахунки-фактури на оплату на загальну суму 3 485 945, 08 грн за послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, однак які залишилися несплаченими.

З урахуванням наведеного, позовна вимога про стягнення з Відповідача основного боргу на суму 3 485 945, 08 грн доведена в повному обсязі, а тому підстави для скасування рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.20224 у справі №906/943/23 в частині стягнення заборгованості у сумі 1 043 089,88 грн - відсутні.

Колегія суддів зазначає, що оскільки відповідачем не заперечується сам факт отримання послуг по Договору №1438 від 20.01.2010, не заперечується обсяг наданих послуг, враховуючи, що надані послуги як в силу договору, так і в силу Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" є платними, тарифи за надані послуги встановлені Постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал", інші тарифи, які необхідно було б застосувати, відсутні, тому вимоги позивача про стягнення заявленої суми на користь позивача є документально та нормативно обґрунтованими.

З огляду на викладене відхиляються доводи відповідача у зв'язку із відсутністю окремо затверджених тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яким є відповідач, оскільки КП "Житомирводоканал" фактично надавались послуги з водопостачання та водовідведення відповідачу, а формування рахунків за надані послуги здійснювалося у відповідності до встановлених постановою НКРЕКП тарифів.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду від 12.01.2023 у справі №906/154/22. Предметом стягнення у цій справі була заборгованість з оплати послуг з водопостачання та водовідведення за січень 2022 року, вартість яких визначена за тарифами, встановленими Постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021.

Слід зазначити, що для обрахунку тарифів з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, яким є відповідач, не можуть бути застосовані тарифи, викладені у проекті постанови НКРЕКП на 2023 рік чи будь-які інші орієнтовні тарифи, а лише ті, які були затверджені відповідною постановою НКРЕКП у період, коли вказані послуги надавалися відповідачу.

Тому колегією суддів не приймаються доводи апелянта про необхідність застосування тарифу в сумі 26,30 грн, затвердженого постановою НКРЕКП від 29.06.2023 №1189 «Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення Комунальному підприємству "Житомирводоканал» Житомирської міської ради".

Отже, оскільки тарифи з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на 2022 рік не були встановлені НКРЕКП, проте, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення відповідачу фактично були надані, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про можливість застосування тарифів, які були встановлені постановою НКРЕКП №2859 від 22.12.2021 для КП "Житомирводоканал" з 01.01.2022, хоча вказаною постановою і не було визначено окремо тарифи для суб'єктів господарювання у сфері централізованого водопостачання та водовідведення.

Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В силу приписів ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Натомість, скаржником не надано достатніх належних та допустимих доказів у розумінні ст.ст. 75, 76 ГПК України на підтвердження своєї правової позиції, викладеної в апеляційній скарзі.

Зважаючи на вказане, судова колегія зазначає, що доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують встановлених обставин справи, не підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, а тому не приймаються судом апеляційної інстанції до уваги.

Відповідно до ст. 276 ГПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За наведених обставин, рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23 слід залишити без змін, а апеляційну скаргу Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства - без задоволення.

Судові витрати апеляційний суд розподіляє з урахуванням положень ст.ст. 123, 129 ГПК України та покладає на скаржника.

Керуючись ст.ст. 269, 270, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північно-західний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Новогуйвинського виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного комунального підприємства на рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23 залишити без задоволення, а рішення Господарського суду Житомирської області від 04.03.2024 у справі №906/943/23 - без змін.

2. Справу №906/943/23 повернути до Господарського суду Житомирської області.

3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в строк та в порядку встановленому ст.ст. 287-291 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст постанови складений "30" травня 2024 р.

Головуючий суддя Павлюк І.Ю.

Суддя Розізнана І.В.

Суддя Грязнов В.В.