ЄУН 193/883/24
Провадження 1-в/193/154/24
іменем України
24 травня 2024 року Софіївський районний суд Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
представника відділення поліції ОСОБА_3 ,
засудженого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в сел. Софіївка Криворізького району Дніпропетровської області подання начальника відділення поліції №9 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області підполковника поліції ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_4 , народженого ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Мар'є-Дмитрівка Софіївського району Дніпропетровської області, громадянина України, не працюючого, перебуваючому у незареєстрованому шлюбі, маючого на утриманні трьох неповнолітніх дітей, зареєстрованого по АДРЕСА_1 (фактично проживаючого по АДРЕСА_2 , раніше судимого Софіївським районним судом Дніпропетровської області 23.02.2016 за ч. 3 ст. 185, ст. 71 КК України до 5 років і 1 місяця позбавлення волі. Звільнений 05.10.2018 умовно-достроково на невідбутий строк: 2 роки, 5 місяців і 24 дні,
22.05.2024 до суду надійшло вищевказане подання, в обґрунтування якого представник ВП №9 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області майор поліції ОСОБА_6 . вказує, що 16.10.2018 ОСОБА_4 умовно-достроково звільнився з ДУ «Кременчуцька виховна колонія» на невідбутий термін 2 роки 5 місяців і 24 дні на підставі ухвали Автозаводського районного суду м. Кременчук Полтавської області від 05.10.2018, який прибув до свого місця постійного проживання за адресою: АДРЕСА_2 . Перебуваючи на волі ОСОБА_7 вчинив ряд правопорушень, за місцем проживання характеризується негативно. При складанні адміністративних матеріалів був попереджений про недопущення в подальшому правопорушень, так як відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд, але належних висновків ОСОБА_4 не зробив.
ОСОБА_4 неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративних стягнень 16.01.2024 року за ст. 183 КУпАП, 26.04.2024 за ч. 1 ст. 178, та за ст. 173 КУпАП, у зв'язку із чим просить суд встановити ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на один рік із встановленням відповідних обмежень, таких як: перебування щоденно за місцем свого проживання з 21 год 00 хв. до 06 год. 00 хв., за винятком часу офіційної роботи чи навчання; з'являтись на реєстрацію до органів поліції 1 го та 4 го вівторка кожного місяця з 09 год до 18 год.; заборонити виїзд по особистих справах за межі району без дозволу органів поліції, а також заборонити відвідування ресторанів, кафе, барів та магазинів, а також торгівельних закладів, де реалізується на розлив спиртні напої.
Представник ВП № 9 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 у судовому засіданні подання підтримав, просив задовольнити його у повному обсязі, оскільки вказана особа потребує контролю з боку правоохоронних органів.
Особа, відносно якої розглядається подання ОСОБА_4 не заперечував проти встановлення щодо нього адміністративного нагляду, обмеження зрозумілі, згоден на їх встановлення.
Вислухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали подання, суд доходить до наступного висновку.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно з п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», підставою для встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, вказаних вище, є матеріали органів Національної поліції.
Статтею 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами,звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного у місті суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу внутрішніх справ може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Згідно з ст. 7 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», адміністративний нагляд здійснюється поліцією. Працівники поліції зобов'язані систематично контролювати поведінку цих осіб, запобігати порушенням ними громадського порядку та прав інших громадян і припиняти їх, проводити розшук осіб, які уникають адміністративного нагляду.
Пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» від 28.03.1986 року № 3 передбачено, що перевіряючи обґрунтованість подання про встановлення адміністративного нагляду щодо осіб, зазначених у п «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами,звільненими з місць позбавлення волі» належить перевіряти дані про вчинені ними правопорушення, а також законність та обґрунтованість застосування до них заходів стягнення. При цьому слід мати на увазі, що адміністративний нагляд може бути встановлений за умови, що після звільнення з місць позбавлення волі особа, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок, права інших громадян чи вчиняє інші правопорушення і за кожне правопорушення притягувалась до відповідальності у встановленому Законом порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 був засуджений вироком Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 23.02.2016 за ч. 3 ст.183, ч. 1 ст. 71 КК України до 5 років і 1 місяця позбавлення волі (а.с.5).
Міру покарання відбував у ДУ «Кременчуцька виховна колонія», був звільнений умовно-достроково на підставі ухвали Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 05.10.2018 на невідбутий термін 2 роки 5 місяців 24 дні (а.с. 5).
Звільнившись умовно-достроково засуджений ОСОБА_4 прибув до свого постійного місця проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
За час перебування його на волі неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, зокрема за ч. 1 ст. 178 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу, що підтверджено постановою серії ГБВ № 862150 від 26.04.2024, за ст. 183 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу, що підтверджено постановою серії ГАБІ № 525661 ВІД 16.01.2024 (а.с. 8-11).
Окрім того, постановою Софіївського районного суду Дніпропетровської області від 14.05.2024 на ОСОБА_4 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу за вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ст.. 173 КУпАП.
У зв'язку із систематичним вчиненням ОСОБА_4 адміністративних стягнень, йому було двічі винесено письмові попередження, проведені бесіди щодо недопущення вчинення правопорушень у подальшому і що відносно нього може бути встановлений адміністративний нагляд у разі продовження вчинення повторних порушень.
Окрім того, ОСОБА_4 за місцем свого проживання характеризується негативно, зловживає алкогольними напоями веде себе агресивно, порушує спокій громадян, за місцем проживання в усній формі надходили усні скарги його протиправні дії (а.с. 12).
Вищевикладене свідчить, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі по відбуттю строку покарання, не став на шлях виправлення, систематично порушує громадський порядок, вчиняє інші правопорушення, тому суд вважає за доцільне встановити відносно нього адміністративний нагляд на строк до погашення судимості, тобто до 05.10.2024, оскільки згідно положень ст. 90 КК України встановлено, якщо особу було достроково звільнено від відбування покарання, строк погашення судимості обчислюється з дня дострокового звільнення її від відбування покарання (основного та додаткового).
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст.89 КК України, визначено, що такими, що не мають судимості, визнаються особи, засуджені до позбавлення волі або основного покарання у виді штрафу за тяжкий злочин, якщо вони протягом шести років з дня відбуття покарання (основного та додаткового) не вчинять нового кримінального правопорушення.
У даному випадку ОСОБА_4 був засуджений за вчинення ним тяжкого злочину, передбаченого ч. 3 ст. 185 КК України, звільнився умовно-достроково 06.10.2018, таким чином строк погашення судимості закінчується 05.10.2024, і тільки на вказаний строк можливо встановити адміністративний нагляд за піднаглядним.
На підставі вищевикладеного, з метою запобігання вчиненню засудженим нових кримінальних правопорушень та здійснення виховного впливу на нього, враховуючи характер вчинених ним адміністративних правопорушень, зокрема те, що правопорушення вчиняє перебуваючи у алкогольному сп'янінні, суд приходить до висновку про доцільність часткового задоволення подання та встановлення щодо засудженого ОСОБА_4 адміністративного нагляду строком до 05.10.2024, із застосуванням обмежень, передбачених ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», а саме: заборона виходу з будинку (квартири) за місцем проживання у визначений час з 22 год. 00 хв до 05 год. 00 хв., за винятком офіційної роботи чи навчання; реєстрація в органах поліції кожного першого та третього вівторка місяця з 09 год. 00 хв. по 18 год. 00 хв. та заборони відвідування ресторанів, барів, кафе тощо, де алкогольні напої реалізуються на розлив, тоді як в іншій частині подання необхідно відмовити, оскільки таке обмеження як заборони виїзду в особистих справах за межі району без дозволу органів поліції ніяким чином не обґрунтовано та не доведено про нагальність у застосуванні саме такого обмеження, окрім того суд приходить до переконання, що визначений обсяг буде достатнім та реальним для його виконання засудженим та таким, що досягне превентивної мети для засудженого.
Керуючись ст. 537,539 КПК України, п. «в» ст. 3 Закон України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими із місць позбавлення волі», суд
Подання начальника відділення поліції №9 Криворізького районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області, - задовольнити частково.
Встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , адміністративний нагляд терміном до 05 жовтня 2024 року, тобто на строк його судимості.
Визначити ОСОБА_4 обмеження щодо його дій на цей термін, а саме у вигляді:
1) заборони виходу з будинку з 22:00 до 05:00 год., за винятком офіційної роботи чи навчання;
2) з'являтися на реєстрацію у ВП ГУ Національної поліції за місцем проживання кожного першого та третього вівторка місяця з 09:00 по 18:00 год.;
3) заборони відвідування ресторанів, барів, кафе, магазинів та інших торгівельних закладів, де алкогольні напої реалізуються на розлив.
Строк дії адміністративного нагляду починає свій відлік з дня оголошення ухвали.
Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду через Софіївський районний суд Дніпропетровської області протягом семи днів з дня її проголошення, а засудженим у той же строк з моменту отримання копії ухвали.
У зв'язку з неявкою усіх учасників судового провадження, фіксація оголошення повного тексту цієї ухвали 28 травня 2024 року звукозаписувальними технічними пристроями не здійснювалася.
Суддя ОСОБА_1