Постанова від 27.05.2024 по справі 320/10284/23

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/10284/23 Суддя (судді) першої інстанції: Панова Г. В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2024 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

судді-доповідача Аліменка В.О.,

суддів Бєлової Л.В., Кучми А.Ю.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії викладені в листах - відповідях : від 28.03.2022 № 2600-0307-8/3493, від 25.04.2022 № 7399-5367/В-02/8-2600/22 та від 20.01.2023 № 1991-3007/В-02/8-2600/23 Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві щодо відмови у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 державної пенсії по інвалідності, обчисленої в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ;

- зобов'язати Головне Управлінню Пенсійного фонду України у місті Києві провести перерахунок та поновити виплату ОСОБА_1 з 17.02.2022 державної пенсії по інвалідності, обчисленої в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з урахуванням постанови Оболонського районного суду міста Києва від 24.02.2011 року № 2-а-1108/11;

- Головному управлінню Пенсійного фонду України в місті Києві врахувати розмір державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у зв'язку зі зміною розміру мінімальної пенсії за віком встановленого законодавством за відповідний період.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та особою з інвалідністю ІІ групи, захворювання пов'язане з виконанням службових обов'язків з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Позивач переконаний, що має право на отримання пенсії по інвалідності, обчисленої у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком відповідно до частини 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» № 796-ХІІ.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та задовольнити позов. На думку апелянта, рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. На переконання позивача суд першої інстанції зобов'язаний був при ухваленні оскаржуваного рішення керуватися Рішенням Конституційного Суду України від 07.04.2021 року №1-Р(ІІ)2021 у справі №3-333/2018(4498/18), яким визначено, що пенсія по ІІ групі інвалідності не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком.

Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись пунктом 3 частини 1 статті 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю ІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, призначену відповідно до ст.50, 54 Закону України від 28.02.1991 №796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

У зв'язку із прийняттям Конституційним Судом України рішення від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021, позивач 17.02.2022 звернувся до відповідача із заявою про поновлення йому виплати державної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю відповідно до ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з розрахунку 75% мінімальної пенсії за віком з моменту звернення.

Листом від 28.03.2022 № 2600-0307-8/34193 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні (Оболонський район) та отримує пенсію по інвалідності II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі відшкодування фактичних збитків, розраховану відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яку призначено з 01.01.2022.

Розмір пенсії по інвалідності ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі фактичних збитків становить 13011,19 грн, із них:

11807,99 грн (15743,98 грн. х 75%) - основний розмір пенсії по інвалідності II групи внаслідок Чорнобильської катастрофи;

379,60 грн - додаткова пенсія інвалідам ІІ групи з числа ліквідаторів ЧАЕС, першої категорії, постанова № 112 п.5;

773,60 грн - підвищення інвалідам армії, прирівняних до інвалідів війни 11 групи (40% від 1934 грн.);

50 грн -цільова допомога інвалідам війни ІІ групи.

01.03.2022 проведено індексацію заробітної плати.

У листі від 25.04.2022 № 7399-5376/В-02/8-2600/22 на звернення позивача від 17.02.2022 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві роз'яснило, що пенсія розрахована відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011.

Листом від 20.01.2023 № 1991-30076/В-02/8-2600/23 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача, що відповідно до статті 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» для обчислення пенсії по інвалідності відповідно до статті 54 цього Закону особам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, особам, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) визначається виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.

Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії по інвалідності, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Урядом 09.12.2021 було прийнято постанову Кабінету Міністрів України від 09.12.2021 № 1307 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 і від 26 вересня 2012 р. № 886», яка набрала чинності з 01.01.2022.

Відповідно до цієї постанови з 01.01.2022 перераховані пенсії:

- по інвалідності учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, стосовно яких установлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою,

- по інвалідності осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, пенсії поінвалідності,

- у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із числа вищезазначених осіб.

В разі, коли у вищезазначених осіб розмір пенсії, обчислений виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, більший від розміру пенсії, обчисленої відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснювалося автоматичне, без звернення особи, переведення на пенсію на умовах, передбачених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Враховуючи зазначене, позивача було переведено з пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», автоматично без заяви.

Далі у листі вказуються розрахунки пенсії позивача, що є аналогічні наданими відповідям у листах від 25.04.2022 № 7399-5376/В-02/8-2600/22 та від 20.01.2023 № 1991-30076/В-02/8-2600/23.

Не погоджуючись з відмовою пенсійного органу у виплаті пенсії та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у належному розмірі відповідно до ст. 54, 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи», позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо соціального захисту та пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи врегульовані Законом України від 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон № 796-XII).

Згідно статті 49 Закону № 796-XII, пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством (ст. 54 Закону № 796-XII).

Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.

Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.

До 01.07.2021 року частина 3 статті 54 Закону №796-XII зазнавала неодноразових змін (зокрема була визначена як частина 4), які в подальшому були визнані неконституційними, зокрема, передбачала, що в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Зміни до частини 3 статті 54 Закону №796-XII, внесені Законом України №107-VI від 28.12.2007 року, діяли з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року, оскільки були визнані неконституційними Рішенням КСУ №10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Редакція частини 3 статті 54 Закону №796-XII, відповідно до Закону України №76- VIІІ від 28.12.2014 року, яка передбачала, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань, діяла з 01.01.2015 року по 07.07.2021 року, оскільки була визнана неконституційною Рішенням КСУ від 07.04.2021 року №1-р(ІІ)/2021.

При цьому, пунктом 3 резолютивної частини Рішення КСУ від 07.04.2021 року №1-р(ІІ)/2021, Верховна Рада України була зобов'язана протягом трьох місяців з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення привести нормативне регулювання, встановлене статтею 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року № 796-XII у редакції Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року №76- VIІІ щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням.

Пунктом 4 резолютивної частини Рішення КСУ від 07.04.2021 року №1-р(ІІ)/2021 також було встановлено, що у разі неприведення нормативного регулювання, встановленого статтею 54 Закону №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року №76-VIII щодо уповноваження Верховною Радою України Кабінету Міністрів України визначати своїми актами мінімальні розміри пенсії за інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, у відповідність із Конституцією України та цим Рішенням через три місяці з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення застосуванню підлягатиме ч.4 статті 54 Закону №796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 06 червня 1996 року №230/96-ВР:

«В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими:

по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;

по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;

по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;

дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком».

29 червня 2021 року Верховною Радою України на виконання рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 № 1-р(II)/2021 прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" № 1584-IX, який набрав чинності 01.07.2021 (далі Закон № 1584-IX).

Розділом 1 пункту 2 Закону № 1584-IX частину третю статті 54 Закону № 796-XII викладено в такій редакції:

"В усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

для I групи інвалідності - 6000 гривень;

для II групи інвалідності - 4800 гривень;

для III групи інвалідності - 3700 гривень;

для дітей з інвалідністю - 3700 гривень";

та доповнено частинами четвертою і п'ятою такого змісту:

Згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 1584-IX цей Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року, крім пункту 2 розділу I цього Закону та пункту 2 цього розділу, які набирають чинності з 1 липня 2021 року.

Оскільки Верховною Радою України в повному обсязі та у встановлений строк виконане рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021, як правильно встановив суд першої інстанції, не настали обставини для застосування абзацу другого пункту 3 рішення Конституційного Суду України від 07 квітня 2021 року № 1-р(II)/2021 в частині визначення розміру пенсії, зокрема для інвалідів ІІ групи в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

При цьому апеляційний суд зазначає, що Закон України № 1584-IX від 29.06.2021 у встановленому законом порядку не визнавався неконституційним.

З огляду на викладене у сукупності колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про відсутність підстав для застосування норми ч. 4 статті 54 Закону № 796-XII, яка б передбачала виплату апелянту пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.

Керуючись ст. ст. 242-244, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач В.О. Аліменко

Судді Л.В. Бєлова

А.Ю. Кучма