Україна
Донецький окружний адміністративний суд
27 травня 2024 року Справа№200/1147/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, до Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Заступник керівника Костянтинівської окружної прокуратури (далі - прокурор або позивач) звернувся до суду з позовною заявою в інтересах держави до Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області (далі - 1-й відповідач) та до Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (далі - 2-й відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області щодо невжиття заходів з розгляду питання про передачу з державної у комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд. 31, відповідно до вимог пункту 51 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 8 частини 6 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану";
- зобов'язати Костянтинівську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області розглянути питання, з прийняттям відповідного рішення/розпорядження, про передачу з державної у комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, яке розташоване на території Костянтинівської міської територіальної громади за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд. 31.
Позовні вимоги, серед іншого, мотивовано тим, що відповідачами протягом 2017-2024 років, попри наявність підстав та повноважень, не виконується обов'язок передбачений законодавством щодо прийняття рішення про подальше використання ЗС ЦЗ № 18653, а також щодо розгляду питання про передачу її до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади, що в свою чергу створює загрозу для фактичного існування ЗС ЦЗ, її належного обліку та утримання, а також призводить до порушень інтересів держави в частині збереження життя та здоров'я людей.
Позивач вважає посилання 2-го відповідача на те, що розгляд питання щодо прийняття рішення про передачу ЗС ЦЗ № 18563 до комунальної власності Костянтинівської міської територіальної громади наразі неможливий, суперечить основам системи цивільного захисту, оскільки саме в умовах воєнного стану в України вкрай важливим є виконання завдань в особливий період, особливо, що стосуються ЗС ЦЗ, які є основним засобом колективного захисту населення.
1-й відповідач надав відзив на позов, відповідно до якого проти позову заперечує та зазначає, що питання подальшого використання ЗС ЦЗ № 18653, що залишилася після банкрутства підприємства, вирішуються спільно органами місцевого самоврядування за участю місцевої держадміністрації, а також центральних органів виконавчої влади, у сфері управління яких перебувають захисні споруди державної форми власності. Тому, вимоги Позивача щодо одноосібного прийняття відповідного рішення про передачу з державної у комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653 суперечить пункту 14 створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту та ведення його обліку (далі - Порядок № 138).
У даному випадку посилання Позивача на пункт 51 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є безпідставним.
Також, безпідставним 1-й відповідач вважає посилання позивача на спільний наказ Фонду державного майна України та Міністерства економіки України № 908/68 від 19.05.1999, яким затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за № 414/3707.
1-й відповідач вказує, що цей наказ регулює управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, згідно статті 1 Закону України «Про приватизацію державного та комунального майна», приватизація державного або комунального майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній або комунальній власності, на користь фізичних та юридичних осіб, які відповідно до цього Закону можуть бути покупцями. У даному випадку відбулось банкрутство підприємства а не приватизація.
Вважає, що питання щодо потреби такої захисної споруди, яка не може використовуватися за цільовим призначенням підлягає погодженню з місцевою державною адміністрацією.
Зазначає, що прийняття рішення про надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності згідно пунктом 51 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є дискреційними повноваженнями Костянтинівської міської військової адміністрації.
Повідомляє, що з 24.02.2022 року Костянтинівська міська територіальна громада перебуває на території проведення бойових дій, з початку поточного року - на території проведення активних бойових дій. З початку повномасштабного вторгнення рф на територію України зазначена споруда використовується у заходах на особливий період. Територія розташування ЗС ЦЗ Документ сформований в системі «Електронний суд» 25.03.2024 6 неодноразово підвергалася ворожим ракетним та артилерійським обстрілам. Доступ на зазначену територію обмежений. У зв'язку із зазначеним, визначення стану даної захисної споруди, як і прийняття будь яких рішень щодо передачі ЗС ЦЗ № 18633 до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади наразі неможливе. Зазначене питання з прийняттям відповідного рішення практично можливе буде розглянуте після завершення фази активних бойових дій на території громади
Позивачем надано відповідь на вказаний відзив 1-го відповідача, відповідно до якого, серед іншого, зазначено, що незважаючи на неодноразові листи РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях на адресу як Костянтинівської міської ради, так і Костянтинівської міської військової адміністрації, протягом 2017-2023 років та по теперішній час відповідачами не вживалось жодних дій, спрямованих на розгляд та вирішення питання про прийняття з державної в комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653. Листи РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях свідчать про готовність сприяти в розгляді питання про передачу з державної в комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, однак відповідачі, попри наявність законних прав та повноважень, жодним чином на них не відреагували.
Вказує, що відповідно до Витягу з Державного реєстру юридичних осіб 20.05.1992 року здійснено державну реєстрацію юридичної особи - ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібпродуктів». При утворенні ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібпродуктів» до статутного капіталу товариства не включено об'єкт державної власності - ЗС ЦЗ №18653, тому відповідно до Закону України «Про приватизацію державного майна» №2163-XII (в редакції від 04.03.1992) приватизації не підлягає.
На балансі ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібпродуктів» обліковуєтья одна ЗС ЦЗ - сховище №18653, яка не увійшла до статутного капіталу господарського товариства при приватизації і розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, 31.
Таким чином, саме Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств в процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, затверджено наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України №908/68 від 19.05.1999 регулює дані правовідносини. Припинення юридичної особи ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібпродуктів» у зв'язку з визнанням її банкрутом жодним чином не впливає на правовий статус державного майна - ЗС ЦЗ №18653.
Звертає увагу на те, що у позовній заяві не міститься вимоги щодо прийняття рішення про надання згоди на передачу з державної в комунальну власність ЦС ЦЗ №18653, оскільки тільки Костянтинівська міська військова адміністрація може прийняти рішення з питань, віднесених до її виключної компетенції.
На даний час на території України, у тому числі в межах Костянтинівської територіальної громади, проходять активні бойові дії та наносяться ракетні удари по об'єктам промисловості та інфраструктури, а також житловим кварталам. Отже, особливо в умовах воєнного стану в Україні є вкрай важливим прийняття відповідного рішення щодо передачі об'єкту ЗС ЦЗ №18653 з державної в комунальну власність, оскільки існує реальна загроза життю та здоров'ю мешканцям м. Костянтинівка, а належна організація та функціонування цивільного захисту на території міста є життєво необхідним.
Посилання відповідача на те, що ЗС ЦЗ - сховище №18653 перебуває у незадовільному стані та не готове за використанням за призначенням також вказує на те, що відсутність балансоутримувача даної ЗС ЦЗ не забезпечує її належне утримання та як наслідок, виконання державою функції цивільного захисту населення. Задіяння ЗС ЦЗ №18653 в заходах на особливий період та відсутність доступу на її територію не перешкоджає Костянтинівській міській військовій адміністрації винести на розгляд питання про передачу з державної в комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, 31.
1-им відповідачем надано заперечення на відповідь на відзив, згідно з якими позовні вимоги, що зазначені в позовній заяві мають розбіжності із обґрунтуванням заявлених позовними вимогами викладених у відповіді на відзив на позовну заяву.
Також, в діях відповідача відсутня протиправна бездіяльність щодо невжиття заходів з метою розгляду питання про передачу з державної в комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, оскільки в листах від 03.10.2017 № 755/23, 07.12.2023 № 2709/22-вх 22-3201 дане питання розглянуте.
Зазначає, що слід звернути увагу на пункт 10 розділу ІІІ Протоколу № 1 засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 13.03.2024 згідно якого до 01.06.2024 р. Фонду державного майна разом з іншими заінтересованими центральними органами виконавчої влади, обласними та Київською міською військовими адміністраціями за участю органів місцевого самоврядування опрацювати питання щодо передачі захисних споруд цивільного захисту, які під час приватизації залишилися в державній власності та не використовуються за призначенням, до сфери управління центральних органів Документ сформований в системі «Електронний суд» 02.04.2024 3 виконавчої влади або комунальної власності областей або громад та підготувати план заходів на 2024-2025 роки щодо передачі таких захисних споруд.
Отже, передача захисних споруд цивільного захисту, які під час приватизації залишилися в державній власності буде здійснюватися протягом 2024-2025 років згідно плану заходів.
2-й відповідач відзив на позов не надав, хоча ухвалу про відкриття провадження у даній справі було доставленого до його електронного кабінету у системі ЄСІТС.
Третя особа надалу суду письмові пояснення, відповідно до яких, серед іншого, зазначено, що третя особа з 2017 року неодноразово зверталася до Костянтинівської міської ради та Костянтинівської міської військової адміністрації з листами, щодо можливості прийняти з державної у комунальну власність ЗС ЦЗ №18653.
Проте Костянтинівська міська рада ігнорувала пропозиції третьої особи щодо прийняття у комунальну власність ЗС ЦЗ №18653.
У період воєнного стану з метою збереження життя та здоров'я населення Костянтинівської міської територіальної громади третя особа неодноразово зверталася до Костянтинівської міської військової адміністрації з листами від 21.06.2023 року №03-08-852ВС, від 07.11.2023 року №05-08-1704ВС, від 28.11.2023р. №05-08-1860ВС, щодо можливості передачі ЗС ЦЗ №18653 з державної до комунальної власності, для забезпечення захисту населення та можливості укриття цивільного населення у ЗС ЦЗ №18653.
07.12.2023 року на електрону адресу третьої особи надійшов лист від Костянтинівської міської військової адміністрації від 07.12.2023р. №2709/22-вх.22- 3701 щодо прийняття до комунальної власності захисної споруди цивільного захисту №18653, яка розташована за адресою: Донецька обл., м Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд.31, яка не увійшла до статутного капіталу ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібопродуктів» при приватизації, в якому було повідомлялось, що зазначене питання з прийняття відповідного рішення буде розглянуте після завершення бойових дій на території громади.
Ухвалою суду від 04.03.2024 року прийнято до розгляду позовну заяву заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури до Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та про зобов'язання вчинити певні дії та відкрити провадження у справі № 200/1147/24. Призначено дану справу до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Клопотання прокурора про залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - задоволено. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях (далі - третя особа).
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
З матеріалів справи судом встановлено, що на території Костянтинівської міської територіальної громади Донецької області на балансі ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібопродуктів» обліковується одна захисна споруда цивільного захисту (далі - ЗС ЦЗ) № 18653, яка не увійшла до статутного капіталу господарського товариства при приватизації та розташована за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мирошніченко, 31.
Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, стан юридичної особи ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібопродуктів» - припинено (судове рішення Господарського суду Донецької області про припинення юридичної особи у зв'язку з визнанням її банкрутом від 13.09.2007 року по справі №5/25б).
Відповідно до технічного паспорту на ЗС ЦЗ №18653 внутрішня площа сховища становить 182,9 м2.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно вищевказаний об'єкт нерухомого майна - ЗС ЦЗ (сховище) № 18653, розташоване за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мирошніченко, 31 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 1697746914126), зареєстровано за державою в особі Фонду державного майна України на праві власності.
З метою вирішення питання щодо використання ЗС ЦЗ, а саме заглибленого складу ЦО № 18653, Регіональним відділенням ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях на адресу Костянтинівської міської ради направлено лист від 28.08.2017 року № 05-11-04619 з проханням про проведення відповідної роботи та роз'ясненням, що відповідно до пункту 26 частини 2 статті 19 Кодексу цивільного захисту України (далі - КЦЗ України), прийняття рішень про подальше використання споруд цивільного захисту державної та комунальної власності у разі банкрутства (ліквідації) суб'єкта господарювання на балансі якого вони перебувають, та безхазяйних захисних споруд, належить до повноважень органів місцевого самоврядування.
У відповідь Костянтинівська міська рада листом від 03.10.2017 року № 755/23 повідомила Регіональне відділення ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях про те, що ЗС ЦЗ № 18653 не готова до використання за призначенням, підтоплюється ґрунтовими водами, а також відсутні системи вентиляції, водопостачання, каналізації, теплопостачання та пожежогасіння. При цьому, питання щодо прийняття вказаної захисної споруди до комунальної власності у порушення пункту 51 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Костянтинівською міською радою не розглядалося.
У свою чергу, Регіональне відділення ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях листом до Костянтинівської міської ради від 07.11.2017 року №05-11-05999 повідомило, що Порядок створення, утримання фонду захисних споруд цивільного захисту, виключення таких споруд із фонду та ведення його обліку, затверджений Постановою КМУ №138 від 10.03.2017, не закріплює за Регіональним відділенням будь-які повноваження щодо вжиття заходів відносно ЗС ЦЗ, які перебували на балансі ліквідованих суб'єктів господарювання внаслідок їх банкрутства та вкотре наголосило на положення норм пункту 26 частини 2 статті 19 КЦЗ України. Костянтинівська міська рада проігнорувала вказаний лист та жодної відповіді не надала.
Відповідно до Відомостей з Єдиного реєстру об'єктів державної власності щодо державного майна, ЗС ЦЗ (сховище) № 18653 згідно з класифікатором державного майна, відноситься до об'єкту цивільної оборони, мобілізаційного ресурсу.
Згідно з наказом Фонду державного майна України від 16.12.2009 року № 1998 «Про забезпечення збереження, контролю за використанням та реалізацією пропозицій інвентаризаційних комісій щодо державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств в процесі приватизації, але залишились у них на балансі» (зі змінами) та план-графіку проведення перевірок державного майна, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств в процесі приватизації, але залишилось у них на балансі, на ІV квартал 2019 року, затвердженого наказом Регіонального відділення ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях від 12.09.2019 року № 00410, робочою групою перевірено стан ефективного використання та збереження державного майна, яке в процесі не увійшло до статутного капіталу ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібопродуктів», але залишилося на його балансі.
Так, відповідно до Акту перевірки від 28.11.2019 року № 40 згідно з даними ІППС «ЕТАПМАЙНО» обліковується 1 об'єкт державного майна, а саме ЗС ЦЗ - сховище №18653, яке розташовано за адресою: Донецька область м. Костянтинівка, вул. Мирошніченко, 31. Вказана ЗС ЦЗ не готова до прийняття осіб, що укриваються (враховуючи рівень ґрунтових вод, відбувається підтоплення), а також надано пропозиції щодо подальшого способу управління вказаним державним майном, а саме - передати до сфери управління органів державної виконавчої влади (або місцевого самоврядування).
На виконання пропозицій, спрямованих на захист майнових інтересів держави, які зазначені в Акті перевірки № 40 від 28.11.2019 року, РВ ФДМУ по Харківській, Донецькій та Луганській областях направлено листи від 27.12.2019 року №10-08-01-05465 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо здійснення перевірки порушень, зазначених у Акті та вжиття належних заходів реагування відповідно до вимог законодавства, а також до Костянтинівської міської ради № 05-08- 01-00226 від 13.01.2020 року щодо вирішення питання стосовно подальшого використання ЗС ЦЗ № 18653.
Відповідь на вказані листи Костянтинівською міською радою надано не було.
Крім того, 21.06.2023 року РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях направлено лист № 03-08-852ВС до Костянтинівської міської військової адміністрації Донецької області з проханням вирішити питання передачі об'єктів цивільної оборони (цивільного захисту), зокрема ЗС ЦЗ № 18653, до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади. Відповіді до теперішнього часу Регіональним відділенням, не отримано.
Регіональне відділення ФДМУ по Донецькій та Луганській областях у своїх листах від 13.09.2023 року № 10-08-1356ВС, від 29.09.2023 року № 10-07-1459ВС, від 16.10.2023 року № 10-07- 1549ВС, адресованих Костянтинівській окружній прокуратурі зазначало те, що з 2017 по 2023 роки неодноразово зверталось на адресу Костянтинівської міської ради та Костянтинівської міської військової адміністрації щодо розгляду питання про подальше використання ЗС ЦЗ № 18653 та її передачі до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади, однак, будь якої відповіді від останніх не отримано.
З огляду на викладене, окружною прокуратурою 21.09.2023 року на адресу Костянтинівської МВА скеровано листи № 52-3034ВИХ-23 від 21.09.2023 року та № 52-3383ВИХ-23 від 20.10.2023 року щодо надання інформації про вжиті Костянтинівською МВА заходи з метою розгляду питання щодо передачі ЗС ЦЗ № 18653 до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади.
У свою чергу, у відповідь з листа Костянтинівської міської військової адміністрації № 2259/26-вх.26-2885 від 16.10.2023 запитуваної інформації не надано, причини вжиття або невжиття заходів щодо розгляду питання про передачу ЗС ЦЗ № 18653 до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади, не повідомлені. Також не надано запитуваних копій документів, з посиланням на те, що їх евакуйовано.
У листі Костянтинівської МВА № 2334/26-вх.26-3304/2 від 24.10.2023 року вказано, що ЗС ЦЗ № 18653 неодноразово була об'єктом ворожих ракетних та артилерійських обстрілів, крім того доступ на її територію обмежений у зв'язку з її використанням у заходах на особливий період, тому прийняття будь яких рішень щодо передачі ЗС ЦЗ до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади наразі неможливе та відповідне рішення буде прийнято після завершення бойових дій на території громади.
Разом з тим, РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях повідомило окружну прокуратуру про те, що на адресу Костянтинівської міської військової адміністрації направлено листи № 05-08-1704ВС від 07.11.2023, № 05-08-1860ВС від 28.11.2023 року стосовно вирішення питання передачі об'єкта цивільної оборони (сховища № 18653) до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади разом із документами, передбаченими п.7 Положення про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року № 1482.
Костянтинівська міська військова адміністрація листом № 2709/22-вх.22-3701 від 07.12.2023 року повідомила РВ ФДМУ по Донецькій та Луганській областях про те, що прийняття будь яких рішень щодо передачі ЗС ЦЗ до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади наразі неможливе та відповідне рішення буде прийнято після завершення бойових дій на території громади.
Прокурор зазначає, що бездіяльність відповідачів порушує інтереси Костянтинівської міської територіальної громади, оскільки спричиняє порушення права громади на безпечний та належно організований життєвий простір в умовах військового стану, а також інтерес держави в цілому.
Вказує, що законодавством не визначено орган, який би мав повноваження щодо судового захисту інтересів держави, зокрема, шляхом подання адміністративного позову зобов'язального характеру до органу місцевого самоврядування та військової адміністрації населеного пункту у випадку допущення останніми протиправної бездіяльності у сфері цивільного захисту населення.
Особливістю органів місцевого самоврядування як суб'єктів владних повноважень є саме те, що кожен із таких суб'єктів, з урахуванням положень Конституції України, є самостійним і не перебуває у підпорядкуванні жодного органу, тому позови прокурора до органу місцевого самоврядування, за загальним правилом, подаються з такої підстави, як відсутність суб'єкта, до компетенції якого віднесені повноваження щодо здійснення контролю за правомірністю дій та рішень органів місцевого самоврядування.
Аналогічний висновок викладено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 18.12.2021 у справі № 804/3740/18, від 23.12.2021 у справі № 0440/6596/18, від 05.05.2022 у справі № 320/6514/18.
Єдиним органом, уповноваженим на розгляд питання про передачу ЗС ЦЗ №18653 з державної до комунальної власності Костянтинівської міської територіальної громади та вирішення питання щодо подальшого її використання, в період з серпня 2017 року до квітня 2022 року була Костянтинівська міська рада, а з квітня 2022 року і на теперішній час - Костянтинівська міська військова адміністрація, яка тимчасово виконує повноваження Костянтинівської міської ради.
Прокурор зазначає, що відповідачами протягом 2017-2024 років, попри наявність підстав та повноважень, не виконується обов'язок передбачений законодавством щодо прийняття рішення про подальше використання ЗС ЦЗ № 18653, а також щодо розгляду питання про передачу її до сфери управління Костянтинівської міської територіальної громади, що в свою чергу створює загрозу для фактичного існування ЗС ЦЗ, її належного обліку та утримання, а також призводить до порушень інтересів держави в частині збереження життя та здоров'я людей. Вказане є підставою для захисту інтересів держави органами прокуратури шляхом звернення до суду з позовом про зобов'язання Костянтинівської МВА вжити заходи щодо розгляду питання про передачу ЗС ЦЗ № 18653 з державної власності у комунальну власність Костянтинівської міської територіальної громади.
Таким чином прокурором обґрунтовано порушення інтересів держави, підстави для звернення до суду з даним позовом та визначено відповідачів у даній справі.
Статтею 1 Закону України від 09.12.2011 № 4107-VI «Про Фонд державного майна України» (далі Закон № 4107-VI) визначено, що Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.
Згідно з пунктом 9 частини 1 статті 5 Закону № 4107-VI Фонд державного майна України погоджує (приймає) відповідно до законодавства рішення про передачу об'єктів державної власності в комунальну власність, до сфери управління інших уповноважених органів управління або Національній академії наук України, галузевим академіям наук, а також погоджує рішення про передачу об'єктів комунальної власності в державну власність.
Правові основи управління об'єктами державної власності визначає Закон України від 21.09.2006 № 185-V «Про управління об'єктами державної власності» (далі Закон № 185-V).
Згідно статті 1 цього Закону управління об'єктами державної власності - здійснення Кабінетом Міністрів України та уповноваженими ним органами, іншими суб'єктами, визначеними цим Законом, повноважень щодо реалізації прав держави як власника таких об'єктів, пов'язаних з володінням, користуванням і розпоряджанням ними, у межах, визначених законодавством України, з метою задоволення державних та суспільних потреб.
Як зазначено у частині 1 статті 3 Закону № 185-V одним із об'єктів управління державної власності є державне майно, що перебуває на балансі господарських організацій і не увійшло до їх статутних капіталів або залишилося після ліквідації підприємств та організацій.
Таким чином відповідно до положень Закону № 185-V Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях здійснює функції з управління на території Донецької області об'єктами державної власності, які під час приватизації не увійшли до статутних капіталів господарських товариств.
Спільним наказом Фонду державного майна України та Міністерства економіки України № 908/68 від 19.05.1999 затверджено Положення про управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, що зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.06.1999 за № 414/3707.
Відповідно до пункту 1.4 згаданого Положення № 1482 способами управління державним майном, яке не увійшло до статутних капіталів господарських товариств у процесі приватизації, але перебуває на їх балансі, зокрема, є передача майна у комунальну власність у порядку, передбаченому Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», та передача майна до сфери управління органів, уповноважених управляти державним майном, або самоврядних організації у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.98 № 1482.
Питання щодо передачі державного майна у комунальну власність регулюються Законом України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та Положенням про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженого постановою КМУ від 21.09.1998 № 1482 (далі - Положення № 1482).
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад, якщо інше не передбачено законом, а у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст - за наявності згоди районних або обласних рад, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, частини третьої статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно зі статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Перелік питань, які відносяться до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад визначено в статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Зокрема, пунктом 51 частини першої статті 26 цього Закону передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність.
Як слідує зі змісту частин першої та другої статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», на територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи - військові адміністрації.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом.
У зв'язку з утворенням військових адміністрацій населених пунктів повноваження військово-цивільних адміністрацій цих населених пунктів припиняються з дня початку здійснення відповідною військовою адміністрацією своїх повноважень.
Указом Президента від 24.02.2022 року № 64/2022 в Україні, який у встановленому порядку затверджено Верховною Радою України, введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжувався та діє і на теперішній час.
Указом Президента від 10.04.2022 року № 225/2022 утворено Костянтинівську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Згідно з пунктом 20 частини 2 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» до повноважень військових адміністрацій належить організація та участь у здійсненні заходів, пов'язаних із мобілізаційною підготовкою та цивільним захистом.
Неприпустимість припинення повноважень органів державної влади, інших державних органів в умовах воєнного стану закріплена в пункті 1 частини 2 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», де зазначено, що у разі утворення військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування, начальник військової адміністрації, крім повноважень, віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської, селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського голови.
Постановою Верховної Ради України №2397-ІХ від 18.07.2022 року «Про здійснення начальниками Дружківської, Костянтинівської та Слов'янської міських військових адміністрацій Краматорського району Донецької області повноважень, передбачених частиною 2 статті 10 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» визначено, що у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів після його припинення чи скасування: 1) начальник Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області крім повноважень, віднесених до їх компетенції Законом України «Про правовий режим воєнного стану», здійснює повноваження відповідної міської ради, її виконавчого комітету, відповідного міського голови; може затвердити тимчасову структуру виконавчих органів відповідної міської ради;
Відповідно до пункту 8 частини 6 статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» начальник військової адміністрації видає накази та розпорядження у межах своїх повноважень, які мають таку ж юридичну силу, що і рішення відповідної ради (рад).
Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід'ємне право на життя, обов'язок держави - захищати життя людини.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оборону України» оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.
Стаття 3 Закону України «Про оборону України» визначає, що підготовка держави до оборони в мирний час, серед іншого, включає: забезпечення готовності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, єдиної державної системи цивільного захисту об'єктів критичної інфраструктури до виконання завдань цивільного захисту в особливий період, зокрема у воєнний час, з урахуванням норм міжнародного гуманітарного права.
Відповідно до пункту 14 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України захисні споруди цивільного захисту - інженерні споруди, призначені для захисту населення від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів. До захисних споруд цивільного захисту належать сховища та протирадіаційні укриття, а також споруди подвійного призначення.
Цивільним захистом, відповідно до статті 4 Кодексу цивільного захисту України, є функція держави, спрямована на захист населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій шляхом запобігання таким ситуаціям, ліквідації їх наслідків і надання допомоги постраждалим у мирний час та в особливий період.
Пунктом 2 частини 1 статті 21 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що громадяни України мають право на забезпечення засобами колективного та індивідуального захисту та їх використання.
Враховуючи введення в Україні воєнного стану та постійну загрозу життю та здоров'ю життю громадян внаслідок бойових дій на даний час особливо актуальним є питання забезпечення належного стану та збереження за функціональним призначенням захисних споруд цивільного захисту.
Вказане питання також обговорено на засіданні Ради національної безпеки та оборони 23.06.2023 року «Щодо результатів оперативних обстежень об'єктів фонду захисних споруд цивільного захисту та вирішення проблемних питань щодо укриття населення».
Суд зауважує, що у межах спірних правовідносин не ставиться питання щодо обов'язку відповідача прийняти конкретно визначене рішення (чи то позитивне чи то негативне), оскільки предметом судової перевірки в цьому випадку є лише контроль дотримання процедури та порядку розгляду органом місцевого самоврядування ініційованого Регіональним відділенням Фонду державного майна України питання прийняття у комунальну власність згаданого об'єкта нерухомого майна.
У матеріалах справи відсутні докази внесення 1-им відповідачем на розгляд сесії ради та розглядала на своєму пленарному засіданні до 09.04.2022 року вказаного питання, як відсутні і докази прийняття головою Костянтинівської міської військової адміністрації відповідних наказів чи розпоряджень з даного спірного питання.
Більше того, 07.12.2023 року на електрону адресу третьої особи надійшов лист від Костянтинівської міської військової адміністрації від 07.12.2023р. №2709/22-вх.22- 3701 щодо прийняття до комунальної власності захисної споруди цивільного захисту №18653, яка розташована за адресою: Донецька обл., м Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд.31, яка не увійшла до статутного капіталу ВАТ «Костянтинівська реалізаційна база хлібопродуктів» при приватизації, в якому було повідомлялось, що зазначене питання з прийняття відповідного рішення буде розглянуте після завершення бойових дій на території громади.
Тобто, вирішення спірного питання фактично відкладено 2-им відповідачем на невизначений час.
За наведених вище обставин, суд вважає, що нерозгляд на пленарному засіданні сесії Ради питання щодо надання згоди на передачу вищевказаних об'єктів цивільного захисту з державної у комунальну власність 1-им відповідачем у період з серпня 2017 року до 10.04.2022 року, а з 10.04.2024 року неприйняття рішення з вказаного питання 2-им відповідачем як суб'єктами владних повноважень, свідчить про допущення ними бездіяльності, яка є протиправною.
Суд відхиляє доводи відповідача щодо неможливості надання згоди на прийняття у власність об'єктів у зв'язку із тим, що об'єкт нерухомого майна не відповідає вищевказаним вимогам, стандартам та нормам, як захисна споруда цивільного захисту.
Такі твердження відповідача не спростовують обставин допущеної бездіяльності та не можуть виправдовувати поведінку відповідачів як суб'єктів владних повноважень в межах цього спору.
Суд зауважує, що не приймає рішення з питань, віднесених до виключної компетенції військової адміністрації, та не зазначає, яке конкретно рішення повинно бути прийнято.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи до уваги те, що позов задоволено на користь суб'єкта владних повноважень (прокурора), то за відсутності документально підтверджених доказів щодо понесених суб'єктом владних повноважень судових витрат на залучення свідків та проведення експертиз, згідно частиною 2 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись Конституцією України та Законами України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», «про місцеве самоврядування в Україні», «Про правовий режим воєнного стану» та «Про оборону України», Кодексом цивільного захисту України, Положенням про порядок передачі об'єктів права державної власності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 року, Кодексом адміністративного судочинства України, суд
Позов заступника керівника Костянтинівської окружної прокуратури в інтересах держави, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, до Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Костянтинівської міської ради Краматорського району Донецької області та Костянтинівської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області щодо невжиття заходів з розгляду питання про передачу з державної у комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, яке розташоване за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд. 31, відповідно до вимог пункту 51 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та пункту 8 частини 6 статті 15 Закону України "Про правовий режим воєнного стану";
Зобов'язати Костянтинівську міську військову адміністрацію Краматорського району Донецької області (вул. О. Тихого, 260, м. Костянтинівка, Краматорський район, Донецька область, 85114, код ЄДРПОУ 44887499) розглянути питання, з прийняттям відповідного рішення/розпорядження, про передачу з державної у комунальну власність сховища - ЗС ЦЗ № 18653, яке розташоване на території Костянтинівської міської територіальної громади за адресою: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Мірошниченко, буд. 31.
Повне судове рішення складене 27 травня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч