Рішення від 27.05.2024 по справі 120/1356/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

27 травня 2024 р. Справа № 120/1356/24

Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві та Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії №78/3 від 12.05.2014 видану відокремленим підрозділом «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Міністерства вугільної промисловості України.

Ухвалою від 09.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні).

27.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві надіслало відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог. Вказує, що Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, якою затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно п 2.1 якого передбачено, що за бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження, та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Також п. 2.10 Порядку передбачено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особи. Отже, наведеними приписами встановлена беззаперечна умова підтвердження відомостей, що містяться в архівній довідці, відповідними первині тими документами бухгалтерського обліку.

Враховуючи викладене, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підтвердження довідки про заробітну плату №78/3 від 12.05.2014 первинними документами або актами зустрічної перевірки довідок про заробітну плату.

29.02.2024 Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області надіслало відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки при розгляді заяви позивача та документів пенсійної справи, встановлено, що довідку про заробітну плату № 78/3 від 12.05.2014 року, видану шахтою "Шахтарська-Глибока" "Шахтарськантрацит" ДП неможливо підтвердити первинними документами, оскільки вони знаходяться на непідконтрольної території, тоді як відомості чи матеріали, які надійшли з непідконтрольної території викликають сумніви в достовірності зазначеної в них інформації та вимагають додаткової перевірки. Орган Пенсійного Фонду не може здійснити перевірку первинних документів через те, що вони знаходяться на непідконтрольній території, а інших належних відомостей чи матеріалів (первинних документів) на підтвердження довідки про заробітну плати до органу Пенсійного фонду не надходило. А тому, відповідач вважає, що Головним управлінням 02.11.2023 прийнято правомірне та обґрунтоване рішення №262940005851 щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

Дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, суд встановив наступне.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 16.01.2023 у справі №580/3228/22 позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 262940005851 від 04.07.2022 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частин 1, 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV періоди його роботи з 27.08.1987 по 24.07.1994 в шахті «Шахтарська-Глибока», з 18.05.2007 по 01.08.2008 в приватному підприємстві Промекс, з 01.09.2008 по 04.07.2010 в приватному підприємстві Торгово-промислова палата Енергія, з 01.07.2010 по 29.08.2011 в ОП Шахта Постніківська-2, з 16.07.2012 по 01.01.2013 в приватному підприємстві Торгово-промислова палата Енергія, з 22.04.2013 по 30.12.2014 в ДП Шахтарськантрацит.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.07.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частин 1, 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення суду.

На виконання даного рішення суду органами Пенсійного фонду України призначено позивачу пенсію за віком на пільгових умовах.

30.10.2023 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якій просив здійснити перерахунок його пенсії керуючись документами, які він додає та які містяться в матеріалах пенсійної справи, враховуючи всі періоди його трудової діяльності та всі обставини, що мають значення для правильного розрахунку її розміру; при здійсненні перерахунку розміру пенсії врахувати довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №78/3 від 12.05.2014 з дати призначення пенсії за віком, тобто з 04.07.2022.

За принципом екстериторіальності заява позивача розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Рішенням №262940005851 від 02.11.2023 ГУ ПФУ у Вінницькій області відмовимо ОСОБА_1 у перерахунку пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю підтвердження довідки про заробітну плату №78/3 від 12.05.2014 первинними документами або актами зустрічної перевірки довідок про заробітну плату.

З таким рішенням відповідача позивач не погоджується, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, визначені Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, який набрав чинності з 01 січня 2004 року.

За змістом частин першої, другої статті 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону № 1058 відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком.

За визначеннями, наведеними у статті 1 вказаного Закону: страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше, надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Частинами першою третьою статті 24 Закону № 1058 визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв'язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Абзац перший пункту 2.10 розділу ІІ Порядку № 22-1 передбачає, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Як вбачається з оскаржуваного рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №262940005851 від 02.11.2023, позивачу відмовлено у перерахунку пенсії у зв'язку з відсутністю підтвердження довідки про заробітну плату №78/3 від 12.05.2014 первинними документами або актами зустрічної перевірки довідок про заробітну плату.

З цього приводу суд зазначає наступне.

Згідно змісту довідки №78/3 від 12.05.2014, вона видана на підставі особового рахунку №6240, №6637 за 1987-1994 роки, а отже суми, вказані у ній, відповідають первинним документам.

Будь-яких посилань на невідповідність довідок чинному законодавству (або їх недостовірності) відповідачі не навели.

У постанові від 21 лютого 2020 року у справі № 291/99/17 Верховний Суд дійшов висновку, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі та неможливість здійснити перевірку, оскільки вони знаходяться на непідконтрольній території самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при призначенні позивачу пенсії.

Указана правова позиція у подальшому підтримана Верховним Судом у постановах від 12 квітня 2021 року у справі № 219/4550/17, від 03 червня 2021 року у справі №127/8001/17.

Крім того, як зазначено Верховним Судом у постанові від 23 грудня 2020 року у справі № 520/7125/17 посилання органу Пенсійного фонду України на неможливість врахування заробітної плати в зв'язку з неможливістю проведення перевірки обґрунтованості видачі довідки є безпідставним і висновки судів попередніх інстанцій не спростовує, оскільки надана позивачем довідка містила посилання на особові рахунки як на первинні документи, на підставі яких вона видана, а тому підстави для проведення перевірки поданої довідки у відповідача були відсутні.

Таким чином, оскільки позивачем вчинено усі дії та подано усі документи, необхідні для перерахунку пенсії із урахуванням заробітної плати, вказаної у спірних довідках, тому під час обчислення розміру пенсії позивача підлягає врахуванню також заробітна плата (дохід) за вказані у такій довідці періоди роботи.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Надалі відповідними Указами Президента України строк дії правового режиму воєнного стану неодноразово продовжувався.

Однак, на переконання суду, всі первинні документи не можуть піддаватися сумніву та позбавляти особу права на отримання пенсії, що обчислена із заробітку, який вона отримувала на законних підставах, тільки з тих міркувань, що відомості, вказані у довідці неможливо перевірити, оскільки підприємство знаходиться на непідконтрольній Україні території.

За приписами пункту 4.10 розділу ІV Порядку №22-1, після призначення пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації)/фактичного місця проживання особи для здійснення виплати пенсії, у зв'язку з чим поновлення порушеного права позивача покладається на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, оскільки саме у цьому органі позивач перебуває на обліку.

Ураховуючи викладене, суд з метою ефективного захисту прав позивача, керуючись частиною 2 статті 9 КАС України, вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення шляхом визнанням протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №262940005851 від 02.11.2023 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву позивача від 30.10.2023 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , врахувавши довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №78/3 від 12.05.2014 видану відокремленим підрозділом «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Міністерства вугільної промисловості України з дати призначення пенсії, тобто з 04.07.2022.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до пп. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, встановлено ставку судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2024 року встановлено в розмірі 3028,00 гривні.

Таким чином ставка судового збору за одну позовну вимогу немайнового характеру в цьому випадку становить 1211,20 грн. (3028 х 0,4).

Оскільки позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру, одна з яких є похідною, то ставка судового збору за подання даного позову становить 1211,20 грн.

А тому, на користь позивача слід стягнути понесені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн, решта суми сплаченого судового збору у розмірі 936 грн. є надмірно сплаченою, а її повернення здійснюється відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, а не в порядку розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області №262940005851 від 02.11.2023 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30.10.2023 та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , врахувавши довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №78/3 від 12.05.2014 видану відокремленим підрозділом «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» Міністерства вугільної промисловості України з дати призначення пенсії, тобто з 04.07.2022.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені витрати зі сплати судового збору у розмірі 605,60 грн (шістсот п'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 );

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005, код ЄДРПОУ 13322403);

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).

Суддя Віятик Наталія Володимирівна