про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
24 травня 2024 р. Справа № 120/6138/24
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Мультян Марина Бондівна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 (( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до: Вінницької обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" (вул. Соборна, 72, оф. 219, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 25511109), Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина" (вул. Турівська, 15, м. Київ, код ЄДРПОУ 20069956), Жмеринської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області (вул. Київська, 1А, м. Жмеринка, Вінницька область, код ЄДРПОУ 43767803)
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
У Вінницький окружний адміністративний суд надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Вінницької обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Жмеринської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивача було обрано депутатом Жмеринської міської ради VІІІ скликання від Вінницької обласної організації Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина».
02.02.2024 на конференції Вінницької обласної організації «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата Жмеринської міської ради Калінської О.М. за народною ініціативою.
Як зазначає заявник, в подальшому, без будь-якого її повідомлення, 16.04.2024 відбулось засідання Політичної ради політичної партії «Всеукраїнське об'єднання батьківщина», на якому прийнято рішення про відкликання депутата ОСОБА_1 , обрану на місцевих виборах 25.10.2020 шляхом висування від цієї партії, за народною ініціативою.
На реалізацію цього рішення, 19.04.2024 на засіданні Жмеринської міської територіальної виборчої комісії ухвалено постанову, якою визнано ОСОБА_2 , як наступну за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації політичної партії «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина», обраною депутатом Жмеринської міської ради Жмеринського району Вінницької області.
Заявник з вказаними рішенням Політичної ради «Всеукраїнського об'єднання «Батьківщина» від 16.04.2024 № 06-1-496/3 щодо її відкликання як депутата за народною ініціативою та з постановою Жмеринської міської ТВК від 19.04.2024 щодо визнання обраною як наступну за черговістю кандидата в депутати від цієї політичної партії не погоджується, вважає їх безпідставними і такими, що прийняті з надуманих причин, а тому за захистом своїх прав та інтересів звертається до суду.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Судовий збір сплачений позивачем у передбачених законом порядку і розмірі. Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Отже, позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
У позовній заяві третьою особою без самостійних вимог на стороні відповідача 3 зазначено ОСОБА_2 , що розцінюється судом як клопотання позивача про залучення до участі у справі третіх осоіб.
Відповідно до частини 2 статті 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
За правилами, визначеними частиною 5 статті 49 КАС України, про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Отже, нормами процесуального права суду надано повноваження щодо залучення до участі у справі третіх осіб, як за клопотанням учасників справи, так і з власної ініціативи суду. Таке повноваження може бути реалізоване судом, зокрема, під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, якщо суд встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі.
З матеріалів позовної заяви видно, що предметом оскарження за позовом є постанова Жмеринської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області, згідно з якою ОСОБА_2 обраною депутаткою Жмеринської міської ради в територіальному виборчому окрузі від Вінницької обласної організації Всеукраїнського об?єднання «Батьківщина» на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року, у зв'язку з відкликання позивача за народною ініціативою.
Відтак, на думку суду, рішення у цій справі впливає на права, інтереси та обов'язки ОСОБА_2 у спірних правовідносинах, що свідчить про необхідність її залучення до участі у справі третьою особою без самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) розглядати справу, суд враховує положення частин 1, 2, 3 статті 12 КАС України, відповідно до яких адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною 3 статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до пункту 4 частини 9 статті 171 КАС України питання про те, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, вирішується в ухвалі про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
З огляду на викладене, враховуючи характер спірних правовідносин, предмет доказування, склад учасників справи, значення справи для сторін, а також те, що з метою забезпечення правильного і безперешкодного розгляду справи по суті необхідним є проведення підготовчого провадження, суд доходить висновку про доцільність розгляду цієї адміністративної справи в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 171, 248, 256, 257 КАС України, -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Вінницької обласної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина", Жмеринської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Клопотання представника позивача про залучення третьої особи задовольнити.
Залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів:
1) ОСОБА_2 (місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Мультян Мариною Бондівною одноособово за правилами загального позовного провадження.
Призначити підготовче засідання на 19 червня 2024 р. о 11:00 год. в залі судового засідання № 5 Вінницького окружного адміністративного суду, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14.
Встановити відповідачам 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву в порядку, визначеному ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Встановити позивачу 5-денний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив в порядку, визначеному ст. 163 КАС України.
Встановити відповідачам 5-денний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення в порядку, визначеному ст. 164 КАС України.
Встановити третій особі 10-денний строк з дня отримання ухвали для подання пояснень щодо позову з дотриманням правил, встановлених частинами 2-4 статті 162 КАС України.
Встановити позивачу та відповідачам 3-денний строк з дня отримання пояснень третьої особи для подання відповіді на такі пояснення.
Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/"
Копію ухвали надіслати учасникам справи, а відповідачам та третім особам також копію позовної заяви з доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Суддя Мультян Марина Бондівна