ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
12.11.2007 р. № 9/105
10:28
За позовомУправління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області
доДержавного підприємства Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси» Кабінету Міністрів України
про стягнення 34 283, 61 грн.
Суддя: Кротюк О.В.
Секретар судового засідання: Серпутько Т.С.
Представники:
Від позивача Литовченко Я.С. (довіреність 4101/01-21 від 06.07.2007 р.)
від відповідача Ісаєнко В.В. (довіреність № 8-7/16-07 від 04.06.2007 р.)
Обставини справи:
Позивач -Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про стягнення з Відповідача - Державного підприємства Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси»Кабінету Міністрів України заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 34 283,61 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва № 9/105 від 11.10.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 9/105 за позовом Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області до Державного підприємства Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси»Кабінету Міністрів України про стягнення заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 34 283,61 грн. та призначено попереднє засідання, про що належним чином повідомлено сторін по справі.
Під час підготовчого провадження позивач звернувся до суду із заявою про зменшення позовних вимог, в зв'язку із частковою сплатою відповідачем внесків, та просить суд стягнути заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 34 190,52 грн.
Представник Відповідача в судовому засіданні 12.11.2007 р. надав письмову заяву, якою визнав позовні вимоги на суму 34 190,52 грн.
Виробничий комплекс «Техносервіс»Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини Кабінету Міністрів України є структурним підрозділом без права юридичної особи Державного підприємства Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси»Кабінету Міністрів України.
Вивчивши матеріали справи, пояснення суд встановив, що Виробничий комплекс «Техносервіс»Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини Кабінету Міністрів України є платником внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», та ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески до солідарної системи нараховуються: для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до п. 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 р. № 21-1, обчислення страхових внесків зазначеною категорією платників здійснюється щомісячно за ставками, що визначаються відповідно до п.п. 4.1., 4.2., 4.1. Інструкції та відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»: 33.2 відсотки для суб'єктів підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднань, які використовують працю найманих працівників від суми фактичних витрат на оплату плати працівників, які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних витрат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці». Для підприємств, установ і організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою чотири відсотки від об'єкта оподаткування для працюючих інвалідів.
Відповідно до п. 4 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»із заробітної плати працівників підприємства проводиться утримання у розмірі 0,5 відсотків від об'єкта оподаткування, із заробітної плати або з частини заробітної плати, що не перевищує розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та 2 відсотки від об'єкта оподаткування, з частини заробітної плати в розмірі понад прожитковий мінімум для працездатних осіб.
Страхові внески нараховуються незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Відповідно до ст. ст. 14, п. 6, 12 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” платники збору на обов'язкове пенсійне державне страхування зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду; страхові внески сплачуються незалежно від фінансового стану платника.
Відповідно до положень ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Ч. 12 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»передбачено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. Установи банків приймають від страхувальників платіжні доручення та інші платіжні документи на видачу (перерахування) коштів для виплат заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання страхувальником платіжних документів про перерахування коштів для сплати відповідних сум страхових внесків або документів, що підтверджують фактичну сплату цих сум. У разі невиконання банками цієї вимоги вони за рахунок власних коштів у порядку, встановленому Національним банком України, сплачують відповідному територіальному органу Пенсійного фонду суму, що дорівнює сумі несплачених страхових внесків, з правом зворотної вимоги до страхувальників щодо відшкодування цієї суми. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Базовим звітним періодом є календарний місяць.
Відповідно до розрахунків суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті за період з червня 2006 р. по вересень 2007 р.
Як підтверджено матеріалами справи відповідач здійснював не в повному обсязі сплату страхових внесків до Пенсійного фонду, в наслідок чого утворилася заборгованість по сплаті страхових внесків за період з червня 2006 р. по вересень 2007 р., що на день розгляду справи скрадає 34 190,52 грн.
У відповідності до вищенаведених норм розрахована спірна сума страхових внесків, що підлягає сплаті, складає 34 190,52 грн.
Таким чином, судом встановлено, що за досліджені періоди відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив суми страхових внесків до Пенсійного фонду України у розмірі 34 190,52 грн.
Під час підготовчого провадження 12.11.2007 р. представник Відповідача визнав позовні вимоги в розмірі 34 190,52 грн.
Ст. 112 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. Про прийняття відмови від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі. У разі часткової відмови позивача від адміністративного позову суд постановляє ухвалу, якою закриває провадження у справі щодо частини позовних вимог. У разі часткового визнання адміністративного позову відповідачем і прийняття його судом може бути прийнята постанова суду про задоволення визнаних відповідачем позовних вимог відповідно до статті 164 цього Кодексу. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову. Суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.
Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що на день розгляду справи заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування складає 34 190,52 грн.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Беручи до уваги те, що суми страхових внесків до Пенсійного фонду України у розмірі 34 190,52 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується витягом з облікової картки платника страхових внесків до Пенсійного фонду України -відповідача; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, а відповідач визнав позовні вимоги під час підготовчого провадження, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 14, 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” № 1058 від 09.07.2003р., п. п. 1, 3 „Положення Про Пенсійний фонд України”, затвердженого Указом Президента України №121/2001 від 01.03.2001р., ст. ст. 9, 69-71, 112, 158 -163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Задовольнити адміністративний позов повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства Державної компанії з утилізації відходів як вторинної сировини «Укрекокомресурси»Кабінету Міністрів України (01021, м. Київ, Кловський узвіз, 4; код ЄДРПОУ 20077743) на користь Управління Пенсійного фонду України Крюківського району в місті Кременчуці Полтавської області (39630, Полтавська область, м. Кременчук, вул. 50 років СРСР, 9; р/р 25601312303 в ОПЕРВ Полтавського облуправління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 331467, код ЄДРПОУ 22529698) заборгованість по сплаті страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 34 190 (тридцять чотири тисяч сто дев'яносто) грн. 52 коп.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови та подання апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів з дня подачі заяви про апеляційне оскарження, або без подання заяви про апеляційне оскарження шляхом подання апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.В.Кротюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі - 19.11.2007 р.