ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
29.10.2007 р. № 8/45
Окружний адміністративний суд міста Києва в особі судді Пилипенко О.Є., при секретарі Коваль А.В.
За результатами розгляду у відкритому судовому засіданні адміністративної справи
За позовомВідкритого акціонерного товариства «Укрнафта»
ДоСпеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків
Третя особа Державна податкова інспекція в Надвірнянському районі
Про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 27.02.2007р. № 0001044120/0, від 16.05.2007р. № 0001044120/1, від 02.08.2007р. № 0001044120/2, від 16.05.2007р. № 0001324120/1, від 04.09.2007р. № 0001324120/2.
Представники сторін:
Від позивачаДубчак С.Є. за дор. № Юр-690/д від 27.12.2006р.
Від відповідачаВовчук М.В. за дов. 1441/9/10-206 від 27.08.2007р.
Від третьої особиНе з'явився
Відкрите акціонерне товариство «Укрнафта»звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 27.02.2007р. № 0001044120/0, від 16.05.2007р. № 0001044120/1, від 02.08.2007р. № 0001044120/2, від 16.05.2007р. № 0001324120/1, від 04.09.2007р. № 0001324120/2.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам законодавства, порушують його права та охоронювані законом інтереси. Позивач вказує, що відповідач порушив норму пп. 4.4.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та незаконно нарахував рентну плату за природний газ, що видобувається в Україні.
Відповідач проти задоволення позову заперечував, не погоджується з позовними вимогами, вважає, що дії СДПІ по роботі з ВПП по нарахуванню рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні є правомірним та таким, що відповідають вимогам чинного законодавства. Вказує на те, що за результатами перевірки було донараховано до Державного бюджету рентну плату за газ природний, який використаний для безкомпресорного газліфта та в подальшому реалізований в якості газліфтного газу ВАТ «Укрнафта»та Волинському ГПЗ за період з 01.10.2004р. по 31.12.2004р. у сумі 507348,57 грн.
Третя особа позицію відповідача підтримала.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників позивача та відповідача, суд приходить до наступних висновків.
СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП здійснено планову документальну виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ «Укрнафта» за період з 01.10.2004 року по 30.09.2006 року, за результатами перевірки був складений Акт СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП № 230/41-20/00135390 від 16.02.2007 року.
На підставі акту перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП були винесені податкові повідомлення-рішення № 0001044120/0 від 27.02.2007р., № 0001044120/1 від 16.05.2007р., № 0001044120/2 від 02.08.2007р., № 0001324120/2 від 04.09.2007р., якими визначено податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні у розмірі 761022,9 грн., в тому числі за основним платежем -507348,57 грн. та штрафні (фінансові) санкції -253674,3 грн.; № 0001324120/1 від 16.05.2007р., яким визначено податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні у розмірі 105 грн., в тому числі за основним платежем -70 грн. та штрафні (фінансові) санкції -35 грн. та № 0001324120/2 яким визначено податкове зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні у розмірі 105 грн., в тому числі за основним платежем -70 грн. та штрафні (фінансові) санкції -35 грн.
За результатами перевірки, на підставі акту перевірки № 230/41-20/00135390 від 16.02.2007 р., 27.02.2007 р. було винесено податкове повідомлення-рішення № 001044120/0, яке містить нарахування за платежем 21060200 -рентна плата за природний газ, що видобувається в Україні. Сума нарахування становить 761022,9 грн., з них за основним платежем -507348,57 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями - 253674,30грн.
Рішенням в.о. начальника СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП від 11.05.2007 р.№ 6020/10/151-019 первинну скаргу ВАТ «Укрнафта»залишено без задоволення, а нарахування з рентної плати збільшено на 70 грн. Після прийняття зазначеного рішення ВАТ «Укрнафта»отримало податкові повідомлення-рішення від 16.05.2007 р. № 0001044120/1 та № 0001324120/1.
Оскарживши до Державної податкової адміністрації у м. Києві податкові повідомлення-рішення ВАТ «Укрнафта» отримало рішення від 30.07.2007 р. № 2688/10/25-214 про результати розгляду скарги ВАТ «Укрнафта»від 21.05.2007 р. № Юр-791, згідно з яким скарга залишена без задоволення, а податкові повідомлення-рішення від 27.02.2007р. № 0001044120/0, від 16.05.2007р. № 0001044120/1 без змін. Після прийняття зазначеного рішення ВАТ «Укрнафта»отримало податкове повідомлення-рішення від 02.08.2007 р. № 0001044120/2.
Оскарживши до ДПА у м. Києві податкове повідомлення-рішення від 16.05.2007р. № 0001324120/1 з нарахуванням податкового зобов'язання з рентної плати за природний газ, що видобувається в Україні, на суму 105 грн. ВАТ «Укрнафта»отримало рішення ДПА у м. Києві від 13.07.2007 р. № 2520/10/25-214, яким термін розгляду скарги ВАТ «Укрнафта» був продовжений до 24.08.2007 р. (включно). Своїм рішенням від 27.08.2007 р. № 3079/10/25-214 ДПА у м. Києві залишила без задоволення скаргу ВАТ «Укрнафта».
ВАТ «Укрнафта»повторно оскаржила податкові повідомлення-рішення до ДПА України. Рішенням від 17.08.2007 р. № 7925/6/25-0215 залишила скарги від 09.08.2007 р. № юр-1083, № юр-1084 ВАТ «Укрнафта»без розгляду.
Після звернення до суду, у зв'язку з рішенням ДПА у м. Києві від 27.08.2007 р. № 3079/10/25-214 відповідачем було надіслано повідомлення-рішення від 04.09.2007 р. № 0001324120/2 з нарахуваннями аналогічними податковим нарахуванням, зазначеним у повідомленні-рішенні від 16.05.2007 р. № 0001324120/1.
Спірні податкові повідомлення-рішення прийняті відповідачем на підставі висновків планової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства ВАТ «Укрнафта»за період з 01.10.2004 р. по 30.09.2006 р., за результатами якої складено акт № 230/41-20/00135390.
Як вбачається з акту, перевіркою було встановлено, зокрема, порушення позивачем ст. 9 Закону України «Про систему спадкування», п. 6 Порядку обчислення та внесення до Державного бюджету України рентної плати за нафту і природний газ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256, ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет на 2004 рік»в результаті чого донараховано рентної плати за природний газ за 4 квартал 2004 року в сумі 796,17 грн., рентної плати за газ природний, який використаний для безкомпресорного газліфта та в подальшому реалізований в якості газу ВАТ «Укрнафта»та Волинському ГПЗ в сумі 506552,40 грн. в тому числі : жовтень 2004 р. -5556 тис. м. куб х 30,60 = 170013,60 грн.; листопад 2004 р. -5517 тис. м. куб. х 30,60 = 168820,20 грн.; грудень 2004 р. -5481 тис. м. куб. х 30,60 = 167718,60 грн.
Суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до підпункту 9 ст. 1 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 р. № 1251-ХІІ рентний платіж належить до загальнодержавних податків. Обов'язковість справляння рентного платежу за нафту і природний газ, що видобуваються в Україні, передбачено Указом Президента України «Про встановлення рентної плати за нафту і природний газ, що видобувається в Україні»від 21.12.1994 р. № 785/94.
В період, за який відповідачем проводилась перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, розмір рентної плати за природний газ визначався ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2003 рік»від 26.11.2002р. № 380-ІV. Відповідно до положень зазначеного Закону, а також відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік»від 27.11.2003р. № 1344-ІV порядок оподаткування рентною платою природного газу, нафти і газового конденсату підлягав визначенню Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.12.2004 р. № 1718, враховуючи ст. 3 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік», сума рентної плати визначається, виходячи із ставок цієї плати та обсягів видобутого природного газу. При цьому пункти 3, 6 та 8 Порядку регулюють питання визначення та внесення до Державного бюджету України суми рентної плати лише у разі здійснення відпуску видобутих нафти, природного газу і газового конденсату, а пунктом 7 Порядку у разі видобування нафти, природного газу і газового конденсату на родовищах з важкодобувними та виснаженими запасами.
Роз'яснення щодо справляння ренти за природний газ, відповідно до доручення Кабінету Міністрів України від 17.01.2003 р. № 2455, було надане ДПА України листом 30.01.2003 р. № 844/5/15-416. у вказаному роз'ясненні зазначено, що плата справляється тільки з газу природного, який добувається безпосередньо з газових родовищ.
Оскільки газліфтний газ, як і нафтовий (попутний) газ отримується з нафти, що видобувається з нафтових свердловин, такий газ обкладанню рентними платежами не підлягає.
У відповідності з вимогами підпункту „Г" підпункту 4.4.2 пункту 4.4 статті 4 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181 (із змінами та доповненнями), податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції, яке використовується при обґрунтуванні їх рішень під час проведення апеляційних процедур. Податковими роз'ясненнями вважаються будь-які відповіді контролюючого органу на запити зацікавлених осіб з питань оподаткування.
Лист ДПА України №844/5/15-4416 від 30.01.2003р. відповідає зазначеним вимогам і відповідно є податковим роз'ясненням з питання справляння рентної плати.
Відповідно до підпункту д) п. 4.4.2 пункту 4.4 ст. 4 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111, не може бути притягнутим до відповідальності платник податків, який діяв відповідно до наданого податкового роз'яснення, тільки на підставі того, що у подальшому таке податкове роз'яснення чи узагальнююче податкове роз'яснення було змінено або скасовано, чи надано нове податкове роз'яснення такому платнику податків або узагальнююче податкове роз'яснення, що суперечить попередньому, яке не було скасовано (відкликано).
Відповідно до підпункту 4.4.1 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111, у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Таким чином, не застосувавши пп.4.4.1 Закону України від 21.12.2000 р. №2181-111 СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків, ДПА у м. Києві порушили дану норму, та незаконно нарахували рентну плату.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2002 р. № 2, наказу Міністерства палива та енергетики України від 19.06.2002 р. № 364, з наданих сторонами пояснень, зі змісту галузевих стандартів ОСТ 39-049-76 «Збір і підготовка нафти і нафтового газу Терміни та визначення», затвердженого наказом Міністерства нафтової промисловості СРСР від 06.01.1997 р. № 19, вбачається, що нафта, що видобувається (сира нафта) -це нафта, що видобувається з нафтового залягання, та яка містить в різних співвідношеннях нафтовий газ, пластову воду, сіль та механічні домішки, а нафтовий (попутний, супутній) газ -це газоподібна суміш вуглеводних та не вуглеводних компонентів, що видобуваються із нафти на об'єктах її збирання та підготовки.
Відповідно до Закону України «Про нафту і газ»від 12.07.2001 р. № 2665-ІІІ, газ - корисна копалина, яка являє собою суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиску 760 мм ртутного стовпа і температури 20° C) і є товарною продукцією.
Згідно з наказами Міністерства палива та енергетики № 595 від 21.10.2003 р. та № 116 від 26.02.2004 р. газ природний -це корисна копалина, яка являє собою суміш вуглеводних та не вуглеводних компонентів, перебуває у газоподібному стані за стандартних умов (тиск 760мм ртутного стовпа і температури 20 градусів С) і є товарною продукцією.
Згідно з наказом Держстандарту України від 27.12.1995 р. № 442, яким затверджено ДМСТУ 3278-95 «Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Основні терміни та визначення», товарна продукція -це продукція, що призначена для реалізації.
Відповідно до п. 17 Галузевого стандарту ОСТ 39-176-84 «Нафта та нафтовий газ. Збір, підготовка, транспортування, переробка нафтового газу. Терміни та визначення»вказує, що нафтовий газ не видобувається як окремий вид продукції, а отримується в результаті сепарації нафти. Сепарація нафти -це підготовка нафти, яка полягає у відділенні нафтового газу від нафти.
Таким чином, нафтовий (попутний) газ -це вуглеводний компонент, що міститься у нафті і є основною для виробництва продуктів переробки, зокрема зрідженого нафтового газу.
Відповідач вказує на те, що Нафтогазовидобувне управління «Надвірняфтогаз»ВАТ «Укрнафта»з метою покриття природних витрат, які допускаються під час видобутку нафти для збільшення обсягу видобутку нафти використовує газліфт ний спосіб експлуатації нафтових родовищ. У зв'язку з цим видобутий природний газ, за виключенням технологічних втрат та витрат під час видобутку, очищається та закачується в нафтові свердловини.
В процесі видобутку нафти газліфт ним методом на поверхню свердловини піднімається і той природний газ, який закачувався у свердловини у ході вказаного методу видобутку нафти, але уже у якості газліфтного. В подальшому даний газ відвантажується в основну систему магістральних газопроводів УМГ «Прикарпаттрансгаз»та частково на Долинськіий ГПЗ.
Отже відповідачем за результатами перевірки було донараховано рентну плату за газ природний, який використаний для безкомпресорного газліфта та в подальшому реалізований в якості газліфтного газу за період з 01.10.2004р. по 31.12.2004р. у сумі 507348,57 грн.
Позивач з таким донарахуванням не погоджується, виходячи з наступних підстав.
Для експлуатації нафтових свердловин газліфтним способом в якості робочого агенту в НГВУ «Надвірнанафтогаз»використовується газ, видобутий з газових свердловин з високим гирловим тиском та поданий в нафтові свердловини.
В процесі експлуатації свердловин газліфт ним способом на поверхню виходить нафто газорідинна суміш, в склад якої входить як нафтовий (попутний) газ так і газліфтний. Технологічна схема вилучення газліфтного газу з нафто газорідинної суміші не відрізняється від технологічної схеми вилучення нафтового газу з нафто газорідинної суміші.
В результаті сепарації нафтогазорідинної суміші отримується однорідна газова суміш нафтового (попутного) і газліфтного газу з низьким тисом (СТП 2000135390.081-2002 «Газ нафтових родовищ ВАТ «Укрнафта»(газ нафтовий, газ попутний «), яка потребує подальшої підготовки на ГПЗ ВАТ «Укрнафта»до вимог ГОСТ 5542-87 та компремування для забезпечення подачі в магістральні газопроводи (аналогічно нафтовому газу, видобутому без застосування газліфта).
Згідно листа Держнафтогазпрому від 28.12.1996 р. № 28-02 та листа ВАТ «Укрнафта»від 01.01.1997 р. № 3-12/22 з 01.01.1997 р. всім нафтогазовидобувним підприємствам ВАТ «Укрнафта»при обліку обсягів супутнього газу дозволено враховувати обсяги супутнього газу -агенту газліфта.
Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
У відповідних бухгалтерських документах на реалізацію газу (накладна, податкова накладна) визначено або за газ природний або за газ попутний (нафтовий). В актах прийому-передачі газу та балансу газу, виконаного виробничо-технологічним відділом, вівся лише облік обсягів реалізованого товарного газу. При цьому, у відповідності до листа Держкомнафтогазу, у кількості реалізованого товарного газу виробничо-технологічним відділом враховувались об'єми видобутого товарного газу використаного в якості робочого агенту безкомпресорного газліфта.
У період, за який проводилась податкова перевірка ч. 2 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2001 р. № 256 встановлено, що рентна плата за видобутий нафтогазодобувними підприємствами нафтовий (попутний) газ не справляється (дана редакція постанови щодо попутного газу була чинною з 31.03.2003 р. до 19.01.2005 р.).
Крім того, облік витрат на видобуток (валова собівартість) природного, попутного газів та на їх товарну кількість (собівартість товарна) проводиться у відповідності до Інструкції з планування, обліку і калькулювання собівартості видобутку нафти і газу, яка розроблена Центром організації, управління і економіки нафтогазової промисловості Міністерства палива та енергетики України.
П. 4.1.2 вказаної інструкції встановлено, що витрати на обсяг природного газу, який використовується для забезпечення безкомпресорного газліфтного способу експлуатації, за мінусом вартості безповоротно втраченого газу, включаються у витрати на газ попутний. Для визначення суми зазначених витрат розраховується собівартість видобутку 1000 м3 газу природного, після чого шляхом множення зазначеної собівартості на обсяг газу, використаного для газліфтної експлуатації, за мінусом обсягу безповоротно втраченого газу, визначаються витрати, які необхідно вилучити із собівартості газу природного і включити у собівартість газу попутного.
Таким чином, твердження відповідача щодо газліфтного газу, який відразу ж відпускається споживачам судом не приймається та є безпідставним, оскільки споживачам одразу відпускається виключно видобутий природний газ. Газліфт ний газ відпускається після його приведення до ГОСТ 5542-87. При цьому в собівартість обсягів природного газу не включаються затрати на видобуток, транспортування, підготовку, закачку в нафтову свердловину, сепарацію, тощо, агента газліфту -газліфтного газу.
Доказів на підтвердження правомірності своїх рішень відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі, а саме, необхідно визнати недійсними податкові повідомлення-рішення від 27.02.2007р. № 0001044120/0, від 16.05.2007р. № 0001044120/1, від 02.08.2007р. № 0001044120/2, від 16.05.2007р. № 0001324120/1, від 04.09.2007р. № 0001324120/2.
Частиною 1 ст. 94 КАС України передбачається, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати стягненню з відповідного Державного бюджету України, тобто судові витрати підлягають відшкодуванню з Державного бюджету України..
Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, ст. 105, ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПостановиВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 27.02.2007р. № 0001044120/0, від 16.05.2007р. № 0001044120/1, від 02.08.2007р. № 0001044120/2, від 16.05.2007р. № 0001324120/1, від 04.09.2007р. № 0001324120/2. недійсними.
3. Судові витрати присудити на користь Відкритого акціонерного товариства «Укрнафта» за рахунок Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.Є. Пилипенко
Дата підписання постанови: 05 листопада 2007 р.