майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"14" травня 2024 р. м. Житомир Справа № 906/563/22
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
секретар судового засідання: Малярчук Р.А.
за участю представників сторін:
прокурор: Ільченко П. Л. - службове посвідчення - № 071249 від 01.03.2023;
від позивача: не з'явився;
від відповідача: Слюсар О.М. - дов. № 007-3-1223 від 22.12.2023;
від третьої особи: не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Керівника Чуднівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Миропільської селищної ради Житомирського району Житомирської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут"
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області
про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021 та стягнення 100 704,35грн
Керівник Чуднівської окружної прокуратури звернувся до господарського суду в інтересах держави в особі Миропільської селищної ради з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" про визнання недійсними додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021 та стягнення 100 704,35грн.
В обґрунтування позовних вимог прокурор вказує на недотримання вимог законодавства про публічні закупівлі під час укладення додаткових угод до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021.
В якості правових підстав прокурор посилається, зокрема, на ст.203, 215, 669, 670 ЦК України, ст.22 Бюджетного кодексу України, ст.3, 41 Закону України "Про публічні закупівлі".
Ухвалою від 16.08.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначив підготовче засідання.
Ухвалою суду від 08.11.2022 постановлено, зокрема, залучити третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - Північний офіс Держаудитслужби в особі Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області.
Ухвалою суду від 02.05.2023 постановлено, зупинити провадження справі №906/563/22 до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №905/1907/21.
Ухвалою суду від 21.08.2023 провадження у справі поновлено та призначено справу до розгляду по суті.
Ухвалою суду від 23.11.2023 провадження справі №906/563/22 зупинено до закінчення перегляду в касаційному порядку Великою Палатою Верховного Суду справи №922/2321/22.
Ухвалою суду від 12.02.2024 провадження у справі №906/563/22 поновлено та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Ухвалою суду від 24.04.2024 в судовому засіданні оголошено перерву до 14.05.2024 о 16:00.
13.05.2024 за вх. №6891 через систему "Електронний суд" від відповідача надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копій актів приймання-передачі природного газу від 31.10.2021.
Прокурор у судовому засіданні 14.05.2024 позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві. Заперечив проти долучення поданих відповідачем копій актів приймання-передачі природного газу від 31.10.2021 до матеріалів справи.
Представник позивача в судове засідання 14.05.2024 не з'явився, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся засобами електронного зв'язку, про що свідчить довідка суду про доставку електронного листа.
Представник відповідача в судовому засіданні 14.05.2024 проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Просив долучити до матеріалів справи копій актів приймання-передачі природного газу від 31.10.2021, посилаючись на підробку наявних у матеріалах справи вказаних документів.
Представник третьої особи в судове засідання 14.05.2024 не з'явився, про час, дату і місце розгляду справи повідомлявся засобами електронного зв'язку.
При цьому, суд враховує, що відповідно до ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.
Всі ухвали Господарського суду Житомирської області у справі №906/563/22 оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua), а тому учасники справи могли ознайомитися з їх текстом, оскільки були обізнані з судовим розглядом справи, що вбачається з доданих матеріалів.
Згідно з п.1 ч.3 ст.202 Господарського процесуального кодексу України, якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи, зокрема, у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Враховуючи, що явка представників позивача та третьої особи в судове засідання обов'язковою не визнавалася, суд вважає, що їх неявка не перешкоджає розгляду справи.
Щодо клопотання відповідача про долучення до матеріалів справи копій актів приймання-передачі природного газу від 31.10.2021 (вх. №6891 від 13.05.2024) суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.3 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.
Згідно з ч.4 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об'єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Частиною 1 статті 194 Господарського процесуального кодексу України встановлено, зокрема, що завданням розгляду справи по суті є розгляд та вирішення спору на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів.
Відповідно до ч.8 ст.80 Господарського процесуального кодексу України докази, не подані у встановлений законом або судом строк, до розгляду судом не приймаються, крім випадку, коли особа, яка їх подає, обґрунтувала неможливість їх подання у вказаний строк з причин, що не залежали від неї.
З огляду на пропущення відповідачем визначеного законом строку для подання доказів, суд відмовляє задоволенні клопотання відповідача (вх. №6891 від 13.05.2024).
Заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, господарський суд
Фактичні обставини справи.
02.06.2021 Миропільською селищною радою (замовник, позивач) в єдиній системі публічних закупівель Prozorro оприлюднено оголошення UA-2021-06-02-003973-b про проведення відкритих торгів за предметом: ДК 021:2015:09120000-7 - Природний газ, джерело фінансування - місцевий бюджет, очікувана вартість закупівлі - 480 000,00грн, обсяг природного газу складає 40 000м.куб. (а.с. 27-28, т.1).
Згідно протоколу засідання тендерного комітету від 30.06.2021 №16 переможцем торгів визнано пропозицію, подану учасником Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз Збут" (відповідач) з остаточною пропозицією в сумі 438 600,00грн (а.с. 32-35, т.1).
Відповідно до наявних у матеріалах справи листів №107-Сл-ЗБ72-0621 від 10.06.2021 та №107-Сл-7570-0721 від 08.07.2021 "Тендерна пропозиція" ТОВ "Житомиргаз Збут" останнім повідомлено замовника про те, що товариство має можливість та погоджується виконати вимоги замовника та договору щодо поставки 40 000м.куб. природного газу за ціною 9137,50грн за 1тис. м.куб. без ПДВ, а всього на загальну суму 438 600,00грн з урахуванням ПДВ (а.с. 36-37, т.1).
15.07.2021 між Миропільською селищною радою (споживач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз Збут" (постачальник) укладено договір на постачання природного газу №1/21 (далі - Договір) (а.с. 38-46, т.1).
Відповідно до п.1.1 Договору постачальник зобов'язується протягом строку дії цього договору передавати споживачеві товар за предметом ДК 021:2015:09120000-7 - Природний газ, а споживач зобов'язується приймати та оплачувати природний газ на умовах цього Договору.
Згідно з п.1.2 Договору поставка природного газу здійснюється у 2021 році у обсязі 40 000куб.м.
Передача обсягів газу від постачальника споживачеві у відповідному місяці оформлюється Актом приймання-передачі газу (п.2.5 Договору).
У відповідності до п.3.1 Договору ціна за 1000 куб.м. природного газу на момент укладення цього договору становить 10 965,00грн, з урахуванням ПДВ, у тому числі: ціна природного газу - 9 137,50грн (включно з урахуванням послуги замовлення (бронювання) потужності щодо кожного періоду та обсягу постачання природного газу); податок на додану вартість у розмірі 20% до ціни газу - 1 827,50грн. Загальна вартість договору складає 438 600,00грн, з урахуванням ПДВ 73 100,00грн.
Ціна договору може змінюватися протягом строку його дії. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору (п.3.2 Договору).
Пунктом 11.1 Договору передбачено, що договір вступає в силу з моменту підписання і діє в частині постачання природного газу до 31.12.2021, а в частині розрахунків - до повного їх закінчення.
Всі зміни до цього договору оформлюються письмовими додатковими угодами. Пропозицію щодо внесення змін до договору може зробити кожна зі сторін договору. Пропозиція щодо внесення змін до договору має містити обгрунтування необхідності внесення таких змін договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Обмін інформацією щодо внесення змін до договору здійснюється у письмовій формі шляхом взаємною листування. Відповідь особи, якій адресована пропозиція щодо змін до договору, про її прийняття повинна бути повною і безумовною (п.11.4 Договору).
Згідно п.11.6 Договору істотні умови цього договору не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків: зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10% у разі коливання такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в п.3.1 Договору.
На підтвердження збільшення ціни постачальник зобов'язаний надати споживачеві довідку про ціну/середньозважену ціну на товар на внутрішньому ринку України, виданої Торгово-промисловою Палатою або ДП «Держзовнішінформ». У довідці ціна визначається в гривнях України, з урахуванням ПДВ, за 1000м.куб., враховуючи вартість транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами, на дату/місяць укладання цього договору та/або останньої додаткової угоди до цього договору, на підставі якої було внесено останні зміни до договору, та станом не більше, ніж за дві доби до дати письмового звернення постачальника з пропозицією про зміну (збільшення) ціни за 1000м.куб. природного газу, а також про зміну ціни в гривнях. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього договору (п.11.6.2 Договору).
22.07.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №1/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №1/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахування доступу до потужності становить 9 900,1162грн за 1 000куб.м, крім того ПДВ - 1 980,0233грн. Разом ціна газу становить 11 880,1395грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 12 044,0307грн за 1000куб.м (а.с. 47, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №1/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2404 від 09.07.2021 з додатком, відповідно до якої середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» станом на 16.06.2021 становить 10 740,05грн за 1 000куб.м, станом на 08.07.2021 - 12 975,96грн, відсоткове співвідношення становить + 20,82 (а.с. 75-76, т.1).
23.07.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №2/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №2/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 10 889,1378грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 2 177,8276грн. Разом ціна газу становить 13 066,9654грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 13 230,8566грн за 1 000куб.м (а.с. 48, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №2/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2440 від 13.07.2021 з додатком, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на європейському хабі ТТБ до кордону України станом на 12.07.2021 становить 16 643,84грн за 1 000куб.м (а.с. 77-78, т.1).
26.07.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №3/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №3/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 11 976,9626грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 2 395,3925грн. Разом ціна газу становить 14 372,3551грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 14 536,2463грн за 1 000куб.м (а.с. 49, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №3/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2555 від 23.07.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 08.07.2021 становить 12 975,96грн за 1 000куб.м, станом на 21.07.2021 - 14 500,00грн, відсоткове співвідношення +11,75 (а.с. 79, т.1).
27.07.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №4/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №4/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 12 946,7573грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 2 589,3515грн. Разом ціна газу становить 15 536,1088грн за 1 000 куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 15 700,00грн за 1000 куб.м (а.с. 50, т.1).
Документального підтвердження коливання ціни товару на ринку в сторону збільшення його ціни матеріли не містять.
28.08.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №5/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №5/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 14 240,1383грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 2 848,0277грн. Разом ціна газу становить 17 088,1660грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 17 252,0572грн за 1 000куб. м (а.с. 51, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №5/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2678 від 05.08.2021, відповідно до якої середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» станом на 26.07.2021 становить 12 987,06грн за 1 000куб.м, станом на 04.08.2021 - 15 662,06грн, відсоткове співвідношення становить + 20,60 (а.с. 80, т.1).
30.08.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №6/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №6/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 15 662,7281грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 3 132,5456грн. Разом ціна газу становить 18 795,2737грн за 1 000 куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 18 959,1649грн за 1 000 куб.м (а.с. 52, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №6/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2679 від 06.08.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважена ціна на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 04.08.2021 становить 15 662,06грн, відсоткове співвідношення порівняно з 21.07.2021 + 8,01 (а.с. 81, т.1).
31.08.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №7/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №7/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 16 446,7584грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 3 289,3516грн. Разом ціна газу становить 19 736,1100грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 19 900,0012грн за 1 000куб.м (а.с. 53, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №7/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-2801 від 17.08.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважена ціна на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 04.08.2021 становить 15 732,05грн за 1 000куб.м, відсоткове співвідношення порівняно з 16.08.2021 + 14,42 (а.с. 82, т.1).
14.09.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №8/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №8/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 18 089,7895грн за 1 000куб.м, крім того ПДВ - 3 617,9579грн. Разом ціна газу становить 21 707,7474грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 21 871,6386грн за 1 000куб.м (а.с. 54, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №8/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-3018 від 08.09.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 25.08.2021 становить 18 300,00грн за 1 000куб.м, станом на 07.09.2021 - 20 160,00грн, відсоткове співвідношення + 10,16 (а.с. 83, т.1).
22.09.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №9/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №9/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 19 898,9594грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 3 979,3919грн. Разом ціна газу становить 23 876,3513грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 24 040,2524грн за 1 000 куб.м (а.с. 55, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №8/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-3111 від 15.09.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 02.09.2021 становить 20 100,00грн за 1 000куб.м., станом на 08.09.2021 - 20 329,48грн, 14.09.2021 - 25 076,02грн, відсоткове співвідношення + 24,756 (а.с. 88, т.1).
23.09.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №10/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №10/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 21 884,6656грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 4 376,9331грн. Разом ціна газу становить 26 261,5987грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 26 425,4899грн за 1 000куб.м (а.с. 56, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №10/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-3159 від 20.09.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» середньозважені ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів станом на 07.08.2021 становить 20 160,00грн за 1 000 куб.м., станом на 16.09.2021 - 25 751,00грн, відсоткове співвідношення + 27,733 (а.с. 87, т.1).
30.09.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №11/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №11/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 24 070,9437грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 4 814,1887грн. Разом ціна газу становить 28 885,1324грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 29 049,0236грн за 1 000куб.м (а.с. 57, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткової угоди №11/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-3236 від 24.09.2021, відповідно до якої ціни на природній газ на ринку України за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа» станом на 14.09.2021 становить 26 067,84грн за 1 000 куб.м, станом на 23.09.2021 - 29 443,38грн, відсоткове співвідношення становить + 12,949 (а.с. 89, т.1).
19.10.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №12/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №12/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 26 475,6310грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 5 295,1262грн. Разом ціна газу становить 31 770,7572грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 31 934,6484грн за 1 000куб.м (а.с. 58, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до додаткової угоди №12/1/21 стала цінова довідка Житомирської торгово-промислової палати №В-3319 від 04.10.2021, відповідно до якої за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» ціна на природній газ на ринку України за результатами торгів станом на 24.09.2021 становить 28 002,00грн за 1 000куб.м, станом на 29.09.2021 - 32 000,00грн, відсоткове співвідношення + 14,278 (а.с. 84, т.1).
20.10.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №13/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №13/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 29 120,5465грн за 1 000куб.м, крім того ПДВ - 5 824,1093грн. Разом ціна газу становить 34 944,6558грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 35 108,5470грн за 1 000 куб.м (а.с. 59, т.1).
21.10.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №14/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №14/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 32 029,6891грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 6 405,9378грн. Разом ціна газу становить 38 435,6269грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 38 599,5181грн за 1 000куб.м (а.с. 60, т.1).
22.10.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №15/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №15/1/21), згідно умов якої п.3.1 Договору викладено у наступній редакції: «Ціна газу без урахуванням доступу до потужності становить 32 933,2666грн за 1 000куб.м, крім того, ПДВ - 6 586,6533грн. Разом ціна газу становить 39 519,9199грн за 1 000куб.м. Крім того, вартість доступу до потужності з урахуванням ПДВ 20% становить 163,8912грн за 1 000куб.м. Всього ціна газу з урахуванням доступу до потужності й ПДВ 20% становить 39 683,8111грн за 1 000 куб.м (а.с. 61, т.1).
Підставами внесення змін до істотних умов Договору відповідно до Додаткових угод №13/1/21, №14/1/21, №15/1/21 стали цінові довідки Житомирської торгово-промислової палати №В-3416 від 12.10.2021 та №В-3431 від 13.10.2021, відповідно до яких за інформацією, що розміщена на сайті ТБ «Українська енергетична біржа» приведена вартість природного газу на Європейських хабах до кордону України станом на 29.09.2021 становить 32 552,85грн, станом на 30.09.2021 - 34 677,60грн, відсоткове співвідношення + 6,527; станом на 30.09.2021 - 33 718,18грн, 05.10.2021 - 37 607,87грн, відсоткове співвідношення + 11,536 (а.с. 85-86, т.1).
29.11.2021 між замовником та постачальником укладено додаткову угоду №16/1/21 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 (далі - Додаткова угода №16/1/21), згідно умов якої зменшено суму договору на 296 134,34грн та викладено абзац третій пункту 3.1 Договору в наступній редакції: «Загальна вартість договору складає 142 465,66грн, з урахуванням ПДВ - 23 744,28грн». Також п.11.1 Договору викладено в наступній редакції «Договір вступає в силу з моменту підписання і діє в частині постачання природного газу до 30.11.2021, а в частині розрахунків - до повного їх виконання» (а.с. 62, т.1).
Таким чином, внаслідок укладення додаткових угод ціну за 1000куб.м природного газу збільшено з 10 695,00грн до 39 683,8111грн, тобто на 28 988,8111грн (на 270% від первинної ціни), при цьому, обсяг поставки природного газу не змінено.
На виконання договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 та додаткових угод до нього відповідачем поставлено, а позивачем отримано природний газ у кількості 3 598,6куб.м, про що свідчать наявні в матеріалах справи акти приймання-передачі природного газу №ЖТ381015872, №ЖТ381015873, №ЖТ381015874, №ЖТ381015875 від 01.12.2021 (а.с. 63-66, т.1).
Миропільською селищною радою отримано та оплачено вартість вказаної вище кількості природного газу в розмірі 140 163,00грн, на підтвердження чого прокурором надано платіжні доручення №416, №417, №418, №419, №569 від 01.12.2021 (а.с. 68-72, т.1).
Прокурор, звертаючись до суду з позовною заявою у даній справі, зазначає, що при укладанні оспорюваних додаткових угод до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 порушено положення п.2 ч.5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: суттєво збільшено ціну природного газу без належного документального підтвердження коливання ціни цього товару на ринку, що не відповідає вимогам тендерної документації та очікуванням замовника щодо економічного витрачання бюджетних коштів, і як наслідок є підставою для визнання цих додаткових угод недійсними на підставі статей 203, 215 Цивільного кодексу України. У результаті укладення відповідачем додаткових угод з порушенням вимог законодавства збільшено ціну на природний газ, з місцевого бюджету безпідставно і у надмірній сумі сплачено відповідачу грошові кошти в сумі 100 704,35грн.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
У ч. 1 ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (ст. 632 ЦК України).
Відповідно до ч.2 ст.189 Господарського кодексу України (далі - ГК України) ціна є істотною умовою господарського договору.
Згідно з ч.1 ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У ст. 712 ЦК України встановлено, що за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Суд встановив, що сторони уклали договір на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 за результатами процедури відкритих торгів на виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі», який визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.
Метою цього Закону є забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на дату укладання договору) закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія, ефективність та пропорційність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників та рівне ставлення до них; об'єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Згідно з ч. 4 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції чинній на дату виникнення спірних правовідносин) умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов'язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
У ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» встановлено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
Із системного тлумачення наведених норм ЦК України, ГК України та Закону України «Про публічні закупівлі» , що ціна товару є істотною умовою договору про закупівлю. Зміна ціни товару в договорі про закупівлю після виконання продавцем зобов'язання з передачі такого товару у власність покупця не допускається.
Зміна ціни товару в бік збільшення до передачі його у власність покупця за договором про закупівлю можлива у випадку збільшення ціни такого товару на ринку, якщо сторони договору про таку умову домовились. Якщо сторони договору про таку умову не домовлялись, то зміна ціни товару в бік збільшення у випадку зростання ціни такого товару на ринку можлива, лише якщо це призвело до істотної зміни обставин, в порядку статті 652 ЦК України, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
У будь-якому разі ціна за одиницю товару не може бути збільшена більше ніж на 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами в договорі за результатами процедури закупівлі, незалежно від кількості та строків зміни ціни протягом строку дії договору. Тобто, під час дії договору про закупівлю сторони можуть неодноразово змінювати ціну товару в бік збільшення за наявності умов, встановлених у статті 652 ЦК України та пункті 2 частини 5 статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», проте загальне збільшення такої ціни не повинно перевищувати 10% від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі. В іншому випадку не досягається мета названого Закону, яка полягає в забезпеченні ефективного та прозорого здійснення закупівель, створенні конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобіганні проявам корупції в цій сфері та розвитку добросовісної конкуренції, оскільки продавці з метою перемоги можуть під час проведення процедури закупівлі пропонувати ціну товару, яка нижча за ринкову, а в подальшому, після укладення договору про закупівлю, вимагати збільшити цю ціну, мотивуючи коливаннями ціни такого товару на ринку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22.
Як судом зазначалося вище, матеріали справи підтверджують факт укладання між позивачем та відповідачем (переможцем торгів) за результатами тендеру договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022, а також факти поставки позивачу природного газу в обсязі 3 598,6куб.м на загальну суму 140 163,00грн та повної оплати позивачем отриманого природного газу.
За умовами договору ціна природного газу за 1 000куб.м складає 10 965,00грн, загальна вартість договору складає 438 600,00грн (п.3.1 Договору).
Оспорюваними додатковими угодами до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 відповідач та позивач змінили ціну за природний газ, тобто змінили істотні умови договору, а саме: збільшили ціну за одиницю товару з 10 965,00грн за 1 000куб.м до 39 683,8111грн за 1 000куб.м.
При цьому, зміни до п.1.2 Договору щодо обсягу постачання газу в частині зниження його загальної кількості не внесено.
З наведеного вбачається, що фактично ціна за 1000 куб.м збільшилася на 270% порівняно з початковою ціною товару, визначеною сторонами при укладенні договору про закупівлю, що є п о р у ш е н н я м вимог п.2 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», оскільки загальне збільшення ціни не повинно перевищувати 10 % від тієї ціни товару, яка була визначена сторонами при укладенні договору за результатами процедури закупівлі.
Крім того, як судом зазначалося вище, за змістом п.11.6.2 Договору на підтвердження збільшення ціни постачальник зобов'язаний надати споживачеві довідку про ціну/середньозважену ціну на товар на внутрішньому ринку України, виданої Торгово-промисловою Палатою або ДП «Держзовнішінформ». У довідці ціна визначається в гривнях України, з урахуванням ПДВ, за 1000м.куб., враховуючи вартість транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами, на дату/місяць укладання цього договору та/або останньої додаткової угоди до цього договору, на підставі якої було внесено останні зміни до договору, та станом н е б і л ь ш е , н і ж з а д в і д о б и д о д а т и п и с ь м о в о г о з в е р н е н н я п о с т а ч а л ь н и к а з п р о п о з и ц і є ю п р о з м і н у ( з б і л ь ш е н н я ) ц і н и за 1000м.куб. природного газу, а також про зміну ціни в гривнях.
При цьому, наявні в матеріалах справи цінові довідки не підтверджують коливання ціни товару, що є предметом закупівель, на ринку в сторону її збільшення в період між укладанням:
- Договору та Додаткової угоди №1/1/21 (з 15.07.2021 по 22.07.2021), оскільки несе лише інформацію про вартісні межі природного газу в Україні станом на 16.06.2021 та 08.07.2021;
- Додаткової угоди №1/1/21 та Додаткової угоди №2/1/21 (з 22.07.2021 по 23.07.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 12.07.2021, а тому не відображає коливання ціни на ринку природного газу з 15.07.2021 по 23.07.2021;
- Додаткової угоди №2/1/21 та Додаткової угоди №3/1/21 (з 23.07.2021 по 26.07.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 08.07.2021 та 21.07.2021;
- Додаткової угоди №4/1/21 та Додаткової угоди №5/1/21 (з 27.07.2021 по 28.08.2021), оскільки несе лише інформацію про вартісні межі природного газу в Україні станом на 26.07.2021 та 04.08.2021;
- Додаткової угоди №5/1/21 та Додаткової угоди №6/1/21 (з 28.08.2021 по 30.08.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 21.07.2021 та 04.08.2021;
- Додаткової угоди №6/1/21 та Додаткової угоди №7/1/21 (з 30.08.2021 по 31.08.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 04.08.2021 та 16.08.2021;
- Додаткової угоди №7/1/21 та Додаткової угоди №8/1/21 (з 31.08.2021 по 14.09.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 25.08.2021 та 07.09.2021;
- Додаткової угоди №8/1/21 та Додаткової угоди №9/1/21 (з 14.09.2021 по 22.09.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 02.09.2021, 08.09.2021, 14.09.2021, тобто на момент укладання додаткової угоди №8/1/21;
- Додаткової угоди №9/1/21 та Додаткової угоди №10/1/21 (з 22.09.2021 по 23.09.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 07.09.2021 та 16.09.2021;
- Додаткової угоди №10/1/21 та Додаткової угоди №11/1/21 (з 23.09.2021 по 30.09.2021), оскільки несе лише інформацію про вартісні межі природного газу в Україні станом на 14.09.2021, 23.09.2021, тобто станом на укладання додаткових угод №8/1/21 - №10/1/21, а тому не може бути використаний під час укладання додаткової угоди №11/1/21;
- Додаткової угоди №11/1/21 та Додаткової угоди №12/1/21 (з 30.09.2021 по 19.10.2021), оскільки несе лише інформацію про вартість природного газу станом на 24.09.2021 та 29.09.2021;
- Додаткової угоди №12/1/21 та Додаткової угоди №13/1/21 (з 19.10.2021 по 20.10.2021), між укладанням Додаткової угоди №13/1/21 та Додаткової угоди №14/1/21 (з 20.10.2021 по 21.10.2021), між укладанням Додаткової угоди №14/1/21 та Додаткової угоди №15/1/21 (з 21.10.2021 по 22.10.2021), оскільки несуть лише інформацію про вартість природного газу станом на 29.09.2021, 30.09.2021, 05.10.2021.
Також, у цінових довідках Житомирської торгово-промислової палати не зазначена вартість природного газу на дату укладення оспорюваних додаткових угод, що унеможливлює підтвердження коливання ціни на ринку природного газу станом на дат їх укладення.
Окрім того, варто зазначити, що необхідність укладання оспорюваних додаткових угод відповідач обґрунтував коливанням ціни газу на ринку, на підтвердження чого надав позивачу відповідні цінові довідки Житомирської торгово-промислової палати (а.с. 75-89, т.1), про що судом зазначалося вище. Вказані документи містять відомості про середньозважені ціни на природний газ у червні-вересні 2021 року за результатами електронних біржових торгів на ТБ «Українська енергетична біржа». У довідці та експертному висновку зазначено, що вони носять ф а к т о г р а ф і ч н о - і н ф о р м а ц і й н и й х а р а к т е р т а н е в р а х о в у ю т ь у м о в и д о г о в о р і в т а к о н т р а к т і в.
При цьому, суд зауважує, що постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є непрогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції). Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18.06.2021 у справі № 927/491/19.
Документ про зміну ціни повинен містити належне підтвердження, викладених в ньому даних, проведених досліджень коливання ринку, джерел інформації тощо, що відповідає, зокрема висновкам, наведеним у постанові Верховного Суду від 13.10.2020 у справі №912/1580/18.
З огляду на викладене, внесення змін до договору є правомірним лише у випадку документального підтвердження коливання ціни на товар у період з моменту укладення договору до моменту укладення додаткової угоди (або отримання пропозиції про її укладення).
Водночас, зі змісту наявних у матеріалах справи цінових довідок Житомирської торгово-промислової палати вбачається, що вони містять відомості про вартість природного газу в певні періоди, проте, не визначають вартість газу станом на конкретну дату (дату підписання спірних додаткових угод), носять виключно інформативний характер і не враховують умов договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 та додаткових угод до нього.
Отже, вказані довідки суд не приймає у якості належних та допустимих доказів, що підтверджують коливання цін, які стали підставами для укладення оспорюваних додаткових угод. Тобто, збільшення ціни газу відбулось безпідставно та без обґрунтування його підвищення.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оспорювані додаткові угоди до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу укладені за відсутності належного підтвердження факту коливання ціни на природний газ у сторону збільшення, як наслідок, ці угоди підписані за відсутності визначених на те законодавчих підстав та з порушенням визначеного Законом України "Про публічні закупівлі" граничної 10% межі зміни ціни товару, визначеної п.2 ч.5 ст.41 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Відповідно до ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього кодексу.
Як зазначалося вище, відповідно до п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі" істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю. Обмеження щодо строків зміни ціни за одиницю товару не застосовується у випадках зміни умов договору про закупівлю бензину та дизельного пального, газу та електричної енергії.
У ст. 43 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено вичерпний перелік випадків нікчемності договору про закупівлю, де відсутній випадок порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 цього Закону.
Отже, зміна істотних умов договору про закупівлю з порушенням п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", не є підставою для нікчемності договору в силу прямої вказівки закону, зокрема, ст.43 Закону України "Про публічні закупівлі".
Таким чином, спірні додаткові угоди до договору про постачання природного газу №1/1/21 від 15.07.2021 суперечать п.2 ч.5 ст.41 Закону України "Про публічні закупівлі", тому підлягають визнанню недійсними. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 та в постанові Верховного суду від 07.02.2023 у справі №927/188/22.
Отже, позовні вимоги про визнання недійсними додаткових угод №1/1/21 від 22.07.2021, №2/1/21 від 23.07.2021, №3/1/21 від 26.07.2021, №4/1/21 від 27.07.2021, №5/1/21 від 28.08.2021, №6/1/21 від 30.08.2021, №7/1/21 від 31.08.2021, №8/1/21 від 14.09.2021, №9/1/21 від 22.09.2021, №10/1/21 від 23.09.2021, №11/1/21 від 30.09.2021, №12/1/21 від 19.10.2021, №13/1/21 від 20.10.2021, №14/1/21 від 21.10.2021, №15/1/21 від 22.10.2021, №16/1/21 від 29.11.2021 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 підлягають задоволенню.
Щодо вимог прокурора про стягнення з відповідача на користь позивача коштів в сумі 100 704,35грн на підставі ч.1 ст.670 ЦК України, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
За приписами ч.1 ст.236 ЦК України нікчемний правочин або правочин, визнаний судом недійсним, є недійсним з моменту його вчинення.
Недійсність спірних додаткових угод означає, що зобов'язання сторін регулюються виключно договором, тобто і поставка природного газу, і його оплата мають здійснюватися сторонами відповідно до умов саме первісної редакції укладеного договору.
За договором на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 відповідач повинен був поставити першому позивачу природний газ за ціною за 1000куб.м - 10 965,00грн.
Відповідач поставив позивачу природний газ в обсязі 3 598,6куб.м, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами приймання-передачі природного газу №ЖТ381015872, №ЖТ381015873, №ЖТ381015874, №ЖТ381015875 від 01.12.2021 (а.с. 63-66, т.1).
Судом критично оцінюються доводи відповідача щодо підроблення зазначених вище актів приймання-передачі природного газу, оскільки останнім не надано доказів на підтвердження даного факту, і такі докази в матеріалах справи відсутні.
Враховуючи ціну, обумовлену сторонами у Договорі, позивач повинен був сплатити відповідачу за фактично поставлений природний газ кошти у розмірі 39 458,65грн (3 598,6куб.м х 10 965,00грн), натомість, сплатив 140 163,00грн (про що свідчать платіжні доручення №416, №417, №418, №419, №569 від 01.12.2021 (а.с. 68-72, т.1)), а отже розмір надмірно сплачених коштів становить 100 704,35грн (140 163,00грн - 39 458,65грн).
У позовній заяві прокурор зазначив ч.1 ст.670 ЦК України як правову підставу для стягнення з відповідача надмірно сплачених коштів. Проте, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду в постанові від 24.01.2024 у справі №922/2321/22 щодо застосування в аналогічних правовідносинах ст.1212 ЦК України.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки, додаткові угоди №1/1/21 від 22.07.2021, №2/1/21 від 23.07.2021, №3/1/21 від 26.07.2021, №4/1/21 від 27.07.2021, №5/1/21 від 28.08.2021, №6/1/21 від 30.08.2021, №7/1/21 від 31.08.2021, №8/1/21 від 14.09.2021, №9/1/21 від 22.09.2021, №10/1/21 від 23.09.2021, №11/1/21 від 30.09.2021, №12/1/21 від 19.10.2021, №13/1/21 від 20.10.2021, №14/1/21 від 21.10.2021, №15/1/21 від 22.10.2021, №16/1/21 від 29.11.2021 до договору на постачання природного газу №1/21 від 15.07.2022 визнані судом недійсними, отже підстава, на якій відповідачем були набуті грошові кошти в сумі 100 704,35грн відпала, відтак ці грошові кошти були безпідставно одержані відповідачем, у зв'язку з чим останній зобов'язаний їх повернути позивачу на підставі статей 216, 1212 ЦК України.
Таким чином, позовна вимога про стягнення з відповідача на користь позивача коштів у сумі 100 704,35грн підлягає задоволенню.
Згідно ч.2, 3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.
Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст. 81 ГПК України сторонами доказів.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Враховуючи докази, які містяться у матеріалах справи, а також норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку про задоволення позову щодо стягнення з відповідача 208 000,00грн попередньої оплати за непоставлений товар.
Розподіл судових витрат.
Відповідно до ч.1 ст.123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно покласти на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Позов задовольнити.
2. Визнати недійсною додаткову угоду №1/1/21 від 22.07.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
3. Визнати недійсною додаткову угоду №2/1/21 від 23.07.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
4. Визнати недійсною додаткову угоду №3/1/21 від 26.07.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
5. Визнати недійсною додаткову угоду №4/1/21 від 27.07.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
6. Визнати недійсною додаткову угоду №5/1/21 від 28.08.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
7. Визнати недійсною додаткову угоду № 6/1/21 від 30.08.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
8. Визнати недійсною додаткову угоду №7/1/21 від 31.08.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
9. Визнати недійсною додаткову угоду №8/1/21 від 14.09.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
10. Визнати недійною додаткову угоду №9/1/21 від 22.09.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
11. Визнати недійсною додаткову угоду №10/1/21 від 23.09.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
12. Визнати недійсною додаткову угоду №11/1/21 від 30.09.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
13. Визнати недійсною додаткову угоду №12/1/21 від 19.10.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" ( ідентифікаційний код 39577504).
14. Визнати недійсною додаткову угоду №13/1/21 від 20.10.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
15. Визнати недійсною додаткову угоду №14/1/21 від 21.10.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" ( ідентифікаційний код 39577504).
16. Визнати недійсною додаткову угоду № 15/1/21 від 22.10.2021 до договору №1/1/21 від 15.07.2021 про постачання природного газу, укладену між Миропільською селищною радою Житомирської області (ідентифікаційний код 04345204) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (ідентифікаційний код 39577504).
17. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (10003, м.Житомир, Перемоги майдан, буд.10, ідентифікаційний код 39577504) на користь Миропільської селищної ради Житомирської області (13033, Житомирська обл., Житомирський р-н, смт Миропіль, вул.Центральна, буд. 38, ідентифікаційний код 04345204):
- 100 704,35грн, сплачених за непоставлений товар за договором постачання природного газу № 1/1/21 від 15.07.2021.
18. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиргаз збут" (10003, м. Житомир, Перемоги майдан, буд.10, ідентифікаційний код 39577504) на користь Житомирської обласної прокуратури (10008, м. Житомир, вул. Святослава Ріхтера, буд.11, ідентифікаційний код 02909950):
- 39 696,00грн судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 24.05.24
Суддя Шніт А.В.
Віддрукувати:
1 - у справу
2 - Житомирській обласній прокуратурі на електронну пошту (через електронний кабінет)
3 - Чуднівській окружній прокуратурі на електронну пошту (через електронний кабінет)
4 - Миропільській селищній раді на електронну пошту: sel.r@myropilska-gromada.gov.ua
5 - ТОВ "Житомиргаз збут" на електронну пошту (через електронний кабінет)
6 - Північному офісу Держаудитслужби на електронну пошту: 262600@dasu.gov.ua