Справа №751/4136/24
Провадження №3/751/1872/24
24 травня 2024 р. місто Чернігів
Новозаводський районний суд міста Чернігова
в складі: головуючого-судді Павлова В.Г.,
при секретарі Овдій О.М.,
розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, яка надійшла від УПП в Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, з даних протоколу - тимчасово не працює, місце проживання: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП
за участі сторін:
особа, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
захисник-адвокат Хайтов П.В.,
26.03.2024 року о 10 год. 19 хв. в м. Чернігів по вул. Реміснича, поблизу буд. 47, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Golf» /д.н.з. НОМЕР_1 /, перебуваючи у стані наркотичного сп'яніння.
Медичний огляд на стан наркотичного сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законодавством порядку в медичному закладі у лікаря-нарколога, що підтверджується висновком №259 від 12.04.2024 р.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п.2.9 А ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 в присутності захисника підтвердив факт керування транспортним засобом, однак оспорював правильність результатів отриманого висновку про його перебування в стані наркотичного сп'яніння. Узагальнена позиція сторони захисту зводилась до заперечення вживання ОСОБА_1 будь яких наркотичних речовин та препаратів, що, як наслідок, об'єктивно унеможливлювало їх виявлення в результаті проведення лабораторних досліджень. Окрім того, захисник-адвокат наполягав на витребуванні з КНП «ЧОПНЛ» акту медичного огляду від 26.03.2024 р. на підставі якого було складено висновок №259 від 12.04.2024 р.
Суд, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.
Згідно п.2.9 «А» ПДР України, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до положень ч.1 ст.130 КУпАП, складом адміністративного правопорушення є, зокрема, керування транспортними засобами особами в стані наркотичного сп'яніння.
Судочинство в Україні проводиться на засадах змагальності, що передбачає самостійне обстоювання кожною стороною своїх прав та інтересів.
Згідно вимог п.7 розділу ІІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України та МОЗ України 09.11.2015 року №1452/735 (далі - Інструкція) огляд водіїв транспортних засобів на наявність наркотичного сп'яніння проводиться лише в закладах охорони здоров'я з обов'язковим лабораторним дослідженням біологічного середовища.
В силу положень ст.251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно засвідчує подію та обставини правопорушення, а доказами у справі є, зокрема, пояснення особи, що притягується до відповідальності, показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення підтверджується сукупністю досліджених під час розгляду справи матеріалів, а саме: протоколом від 01.05.2024 р. про адміністративне правопорушення серії ААД № 884736 та відеозаписом до нього; висновком щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №259 від 12.04.2024 р.; рапортом командира взводу №2 роти №3 БУПП в Чернігівській області ДПП від 01.05.2024 р.
Вищезазначені докази жодних сумнівів щодо їх достовірності та допустимості не викликають, оскільки вони оформлені у визначеному процесуальним законом порядку.
З досліджених в судовому засіданні протоколу про адміністративне правопорушення від 01.05.2024 р. та відеозапису з портативного відео-реєстратора встановлено, що 26.03.2024 року о 10 год. 19 хв. в м. Чернігів по вул. Реміснича, поблизу буд. 47, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Volkswagen Golf» /д.н.з. НОМЕР_1 /.
З відеозапису з портативного відео-реєстратора встановлено, що під час перевірки працівником поліції документів та спілкування з водієм ОСОБА_1 у нього було виявлено ознаки наркотичного сп'яніння, які в подальшому стали підставою для його направлення працівником поліції для проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння в КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня».
Згідно висновку щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №259 від 12.04.2024 р., водій ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння, в зв'язку з чим було складено протокол про адміністративне правопорушення.
На виконання положень ч.3 ст.268 КУпАП, інспектором поліції було надано можливість ОСОБА_1 подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, останній зазначив, що пояснення надасть в суді. Суд вважає, що результати лабораторного дослідження є об'єктивним та достовірним результатом стану водія ОСОБА_1 , а відтак пояснення останнього в судовому засіданні суд не враховує при обґрунтуванні його винуватості у вчиненні адміністративного правопорушення.
Жодних належних та допустимих доказів, які б викликали сумніви в об'єктивності проведених лабораторних досліджень біологічного матеріалу ОСОБА_1 , матеріали справи не містять.
Суд також звертає увагу на те, що ОСОБА_1 , з урахуванням особливостей виведення наркотичних речовин з організму людини, не був позбавлений можливості у спростування розумних підозр працівника поліції у його перебуванні в стані наркотичного сп'яніння одразу звернутися до іншого медичного закладу для проходження відповідного огляду.
Окрім того, аргументи ОСОБА_1 щодо заперечення висновку про результати медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №259 від 12.04.2024 р. є непереконливими, оскільки останній, на підтвердження своїх доводів, не був позбавлений можливості заявити клопотання для призначення експертизи з дослідження вмісту другої ємності із зразками його біологічного середовища, які зберігаються у закладі охорони здоров'я протягом 90 днів, однак вказаним правом не скористався.
Відсутність в матеріалах справи письмових доказів в підтвердження факту відсторонення ОСОБА_1 від керування транспортним засобом не спростовують факт керування ним транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння та не є предметом доказування в справі.
Суд також враховує, що рапорт поліцейського за своїм правовим змістом є службовим документом, яким поліцейський інформує керівництво про законність та обґрунтованість дій поліцейських під час встановлення обставин вчинення особою адміністративного правопорушення.
Разом з тим, хоча рапорт і не є окремим доказом, проте вказаний документ містить інформацію, яка повністю узгоджується з іншими доказами по справі та не суперечить їх змісту.
За встановлених фактичних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 , порушуючи вимоги п.2.9 «А» ПДР України, скоїв правопорушення, що передбачене диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП, оскільки вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи, що були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення та для запобігання вчинення нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.
Згідно положень ст.33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Обставин, які пом'якшують, чи обтяжують відповідальність у справі не встановлено. Підстав для звільнення від адміністративної відповідальності суд не вбачає.
З врахуванням ступеню та характеру вчиненого правопорушення, який становить підвищену суспільну небезпеку у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, особи порушника, ступінь його вини та відношення до скоєного адміністративного правопорушення, відсутність відомостей про попередні притягнення до адміністративної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суд вважає, що ОСОБА_1 слід притягнути до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у межах санкції статті.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП суд стягує з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності судовий збір в розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.23, 33,40-1, ч.1 ст.130, ст.ст.283-285 КУпАП, суд -
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000 /сімнадцять тисяч/ грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 /один/ рік.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн (шістсот п'ять) 60 коп. судового збору.
Роз'яснити правопорушнику, що згідно зі ст.307 КУпАП штраф повинен бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі її оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу, згідно з ч.1 ст.308 КУпАП, надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Згідно ст.291 КУпАП постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.Г.Павлов