22 травня 2024 року м. Рівне №460/14238/23
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду у справі №460/14239/23 за позовом
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинення певних дій,
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 позов задоволено повністю, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 , встановивши із 02.05.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій не страхування») за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 01.10.2017.
30.11.2023 Рівненським окружним адміністративним судом винесено ухвалу з питань судового контролю за виконанням судових рішень у справі №460/14238/23, якою зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протягом 30-днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023.
Через систему "Електронний суд" надійшов звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №460/14238/23.
У поданому звіті про виконання судового рішення відповідач зазначає, що відповідно до рішення про перерахунок пенсії № 956090138857, на виконання рішення суду у справі №460/14238/23, ГУ ПФУ в Рівненській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Відтак, розмір пенсії позивача з 02.05.2023 (з урахуванням рішення суду) становить 2916,05 грн, у тому числі: 2745,23 грн - розмір пенсії за віком за двома складовими, + 170,82 грн - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії ЧАЕС (ліквідатори).
Водночас, розмір пенсійної виплати позивача до виконання судового рішення станом на 01.05.2023 становив 3416,01 грн., підтвердженням чого є приєднане до матеріалів заяви рішення № 956090138857 про перерахунок пенсії, згідно з яким з 01.03.2023 розмір пенсії позивача становить 3416,01грн, у тому числі: розмір пенсії за віком (ст.27) (10870.51 * 0.29083) 3161,47грн, доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 4 років) 83.72грн, загальний розмір пенсії 3245,19 грн., додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) Пост. №112 п.5 170,82грн. грн
Відповідач вказує, що відповідно до пункту 4 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Отже, оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 04.07.2023 у справі №460/14238/23 її розмір зменшується, то пенсія з 02.05.2023 виплачується позивачу у раніше встановленому розмірі.
Перевіривши матеріали по справі оцінивши доводи наведені у звіті про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі №460/14238/23, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У рішенні у справі про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання від 11.10.2005 року № 8-рп/2005 Конституційний Суд України, зокрема, встановив, що Закон № 796-ХІІ визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, оскільки відповідно до статті 50 Конституції України кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди; Конституційний Суд України неодноразово констатував, що Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, які потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави (абзаци одинадцятий, чотирнадцятий пункту 5 мотивувальної частини).
Відтак, скасування пільг, компенсацій та гарантій не відповідає конституційному обов'язку держави, передбаченому у статті 16 Основного Закону України, щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому пільги, компенсації та гарантії є такими, що захищені Конституцією України від негативних наслідків для цієї категорії осіб при внесенні змін до законодавства України, оскільки ці норми Конституції України зобов'язують державу нести відповідальність за впровадження системи заходів щодо розв'язання проблем, пов'язаних із забезпеченням захисту прав, інтересів, гарантій, наданих особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
В ухваленому на виконання статті 16 Конституції України Законі № 796-ХІІ, який визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення, передбачено додаткові гарантії соціального захисту для вказаних осіб - комплекс заходів у вигляді пільг, компенсацій і гарантій.
Фактично ці заходи є компенсацією особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, за втрачене здоров'я, моральні і фізичні страждання, обмеження в реалізації своїх здібностей та можливостей забезпечити собі гідний життєвий рівень, а також основним засобом реалізації державою конституційного обов'язку щодо забезпечення соціального захисту таких осіб.
При цьому, у пункті 6 свого рішення від 17.07.2018 № 6-р/2018 Конституційний Суд України вказав на те, що рівень соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, має бути таким, щоб забезпечувати їм гідне життя, і не повинен залежати від майнового стану їх сімей. Обмеження чи скасування пільг для осіб, на яких поширюється дія Закону № 796-ХІІ, без відповідної рівноцінної їх заміни чи компенсації є порушенням зобов'язань держави щодо забезпечення соціального захисту цієї категорії осіб. У разі зміни правового регулювання набуті такими особами права на пільги, компенсації і гарантії повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації або запроваджені рівноцінні чи більш сприятливі умови соціального захисту.
Відтак, повертаючись до спірних відносин суд зазначає, що на час призначення позивачу пенсії діяла редакція пункту 2 статі 56 Закону № 796-ХІІ, згідно із якою право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку.
У подальшому Законом № 2148-VIII, який набрав чинності 11.10.2017, зокрема, до пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ внесено зміни, згідно з якими право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до частини другої статті 27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Отже правове регулювання щодо права на пенсію в повному розмірі із доплатою за понаднормовий стаж змінилось і у зв'язку із цими змінами Закон № 796-ХІІ пов'язує збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад стаж встановлений пунктом 2 статті 56 цього Закону з призначенням пенсії на умовах, визначених частиною другою статі 27 Закону № 1058-IV.
Водночас суд наголошує на конституційному принципі незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який сформульований, зокрема, у рішеннях Конституційного Суду України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях цього Суду від 13.05.1997 № 1-зп, від 09.02.1999 № 1-рп/99, від 05.04.2001 № 3-рп/2001, а також від 13.03.2012 № 6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Судовим рішенням від 04.07.2023 у справі №460/14238/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити нарахування та виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 , встановивши із 02.05.2023 доплату до пенсії за понаднормовий стаж в розмірі 1 % заробітку (заробітної плати для обчислення пенсії, визначеної відповідно до частин 1, 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсій не страхування») за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 01.10.2017.
За правилами статті 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення спричиняє відповідальність, встановлену законом.
Так, наявними матеріалами справи не підтверджено, що на виконання вимог рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 у справі № 460/14238/23, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснило нарахування та виплату доплати до пенсії за понаднормовий стаж ОСОБА_1 , в розмірі 1% заробітку за кожен рік роботи понад 20 років, встановлений частиною 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній до 01.10.2017.
Разом з тим, відповідач лише вказав, що на виконання рішення суду від 04.07.2023 у справі №460/14238/23 розмір пенсії зменшується, тому вона з 02.05.2023 виплачується позивачу у раніше встановленому розмірі.
З наявного рішення про перерахунок пенсії № 956090138857 встановлено, що відповідач провів перерахунок пенсії позивача, застосувавши нові правила виплати надбавки за понаднормативний стаж, на умовах частини другої статі 27 Закону № 1058-IV, без застосування доплати в розмірі 1% заробітку за (29-20) 9 років понаднормового стажу позивача.
Відповідач поміж тим не звернув увагу, що у рішенні судом наголошено, що в даному випадку перерахунок доплати позивачу пов'язаний з переглядом розміру вже призначеної йому пенсії, то при визначенні розміру не може поширюватися законодавство, яке прийняте після призначення вказаної пенсії, крім випадків покращення становища позивача.
Вказані обставини свідчать про звуження змісту та обсягу існуючих прав позивача, що в силу статі 22 Конституції України, є неприпустимим.
Крім того, суд вказує, що колегія суддів Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у п. 48 ухвали від 21.03.2024 № 300/3435/21 вважає за необхідне відступити від висновку, викладеного у постановах Верховного Суду, зокрема від 23.10.2019 у справі №809/627/18, від 29.08.2022 у справі № 300/1390/19, від 06.09.2023 у справі №300/2091/21, від 10.01.2024 у справі № 300/168/21 та інших, у яких викладено правовий висновок про розповсюдження пункту 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ в редакції змін, внесених Законом № 2148-VIII на правовідносини, які виникли до набрання ними чинності, та відповідно про те, що згідно із пунктом 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ (у редакції, що діяла на час її реалізації за заявою пенсіонера), умовою призначення надбавки за понаднормативний стаж є призначення пенсії на умовах частини другої статі 27 Закону №1058-IV. Пенсіонер, щодо якого не дотримано цієї умови, не має права на отримання надбавки за понаднормативний стаж.
Статтею 382 КАС України передбачений судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно до частин першої та другої вказаної статті суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
На підставі викладеного, беручи до уваги наданий суду звіт щодо виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 по справі №460/14238/23, суд вважає за доцільне встановити відповідачу новий строк для подання звіту, а саме 30 (тридцять) календарних днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.
Керуючись статтями 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання рішення суду у справі №460/14238/23 - визнати не прийнятим.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області новий строк для подання звіту.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протягом 30-днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.07.2023 в адміністративній справі №460/14238/23, з урахуванням правової оцінки спірних правовідносин наданих судом у цій ухвалі.
Повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, що невиконання чи неналежне виконання вимог цієї ухвали суду може бути підставою для застосування заходу процесуального примусу у вигляді штрафу, на підставі ст. 149 КАС України.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 22 травня 2024 року
Суддя Д.П. Зозуля