Рішення від 23.05.2024 по справі 460/11022/23

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 травня 2024 року м. РівнеСправа №460/11022/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративної справи за позовом:

ОСОБА_1

доВійськової частини НОМЕР_1

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - ВЧ НОМЕР_1 , відповідач), у якому просить:

визнати протиправною бездіяльність щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення починаючи з 01.01.2003;

визнати встановлення відповідачем базових місяців при нарахуванні індексації грошового забезпечення позивачу протиправним;

зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення починаючи з 01.01.2003 по 17.04.2008 з початковим місяцем січень 2003 року, з урахуванням проведених виплат;

зобов'язати виплатити компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Обґрунтовуючи позов, позивач вказує, що правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 № 1282-ХІІ (далі - Закон № 1282-ХІІ). Покликаючись до статті 4 Закону № 1282-ХІІ (в редакції 2003 року), позивач зазначає, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону, а саме з 1 січня 2003 року. Аналізуючи вимоги статті 4 та частини першої статті 17 Закону №1282-ХІІ, можна дійти висновку, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону, а саме з 1 січня 2003 року. Закон № 1282-ХІІ не містить поняття “базовий місяць”, а у частині першій статті 4 цього Закону (у редакції 2003 року) зазначається, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. У подальшому, починаючи з 1 січня 2016 року вказаний відсотковий розмір становить 103 відсотки. Крім того, проводячи аналіз статті 17 Закону № 1282-ХІІ, Верховна Рада України у частині 3 цієї статті визначила, які заходи повинен провести Кабінет Міністрів України, а це внести до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом; привести свої рішення у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Отже, за змістом Закону № 1282-ХІІ (в редакції чинній на 2003 рік) Кабінет Міністрів України не уповноважений був видавати Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 (далі - Порядок № 1078), а отже у цьому випадку стає питання законності видання Порядку, а відповідно його застосування, оскільки між актами є неузгодженість. Як приклад, у Законі № 1282-ХІІ зазначено, що Закон набуває чинності з 1 січня 2003 року, а у Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих ціни для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV (491-15) "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Також, у Законі № 1282-ХІІ відсутнє поняття “базовий місяць”, а у Порядку № 1078 (в редакціях починаючи з 17 липня 2003 року по 15 грудня 2015 року) це поняття присутнє. Не узгодженість норм Порядку № 1078 із Законом № 1282-ХІІ впливає на розміри нарахованих сум індексації та у подальшому призводить до диспропорції нарахованих сум, а отже порушує встановлені Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України. Враховуючи зазначене, пріоритетним у цих правовідносинах є №1282-ХІІ, а не Порядок № 1078. Також, звернув увагу на те, що у частині другій статті 6 Закону №1282-ХІІ в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 визначено, що Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України, вказана зміна набула чинності з 01.01.2008. Однак, зміна статті 6 Закону №1282-ХІІ в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 визнана неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22.05.2008. Отже, вимоги статті 6 Закону №1282-ХІІ в редакції Закону № 107-VI від 28.12.2007 втратили чинність з 22.05.2008, відтак з цієї дати відсутні підстави для застосування Порядку № 1078, також ці підстави були відсутні і до 01.01.2008. Позивач вважає, що оскільки він під час введення в дію з 01.01.2003 Закону № 1282-ХІІ перебував на військовій службі, то має право на нарахування індексації відповідно до Закону №1282-ХІІ з наростаючим підсумком та без обмеження будь-якими базовими місяцями. Позивач зазначив, що відповідач повинен був забезпечити обчислення індексації наростаючим підсумком, при цьому з січня 2003 року по січень 2007 року, вона взагалі не проводилась, а лише у лютому 2007 року відповідач почав її обчислення та нарахував 39,90 грн, а отже невиконання відповідачем вимог законодавства у цій сфері призвело до зменшення грошового забезпечення позивача та його диспропорції у нарахуванні, що є протиправним. Крім того, просив зобов'язати відповідача здійснити компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44.

Ухвалою від 05.05.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи. Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов та витребувано додаткові докази.

Відповідач подав відзив, в якому позов заперечив повністю. Зокрема, зазначив, що позивачу нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2003 по 17.04.2008 із дотриманням вимог Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 №1078. При цьому, індексація не нараховувалася та не виплачувала позивачу в місяці відповідних років, в яких відбувалося збільшення його грошового забезпечення та відповідно в базові місяці. Не проводилася індексація також і в місяці, величина індексу споживчих цін в яких не перевищила поріг індексації (101%). Зазначив, що обґрунтованих доводів, які б вказували на те, що розмір індексації був розрахований відповідачем неправильно, позивач не навів. Вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

У відповіді на відзив позивач повністю підтримав позицію, викладену у позовній заяві.

З'ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.

ОСОБА_1 у період з 01.01.2003 по 17.04.2008 проходив військову службу у ВЧ НОМЕР_1 .

10.03.2023 ОСОБА_1 звернувся до ВЧ НОМЕР_1 із запитом про нарахування та виплату йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.1999 по 17.04.2008.

Відповідач листом від 30.03.2023 №347/вс надав позивачу витяги з карток особового рахунку військовослужбовця за 1999 - 2008 роки.

Вважаючи протиправною поведінку відповідача щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2003 по 17.04.2008, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній та політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі, визначає Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон №2011-XII).

Згідно з ч. 1 ст. 1-2 Закону №2011-XII військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 9 Закону №2011-XII, держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Відповідно до статті 18 Закону України “Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05.10.2000 №2017-III (далі - Закон №2017-III), законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Статтею 19 Закону №2017-III встановлено, що державні соціальні гарантії є обов'язковими для всіх державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон №1282-XII) в редакції на час виникнення спірних правовідносин, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно зі ст.2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру:

пенсії;

стипендії;

оплата праці (грошове забезпечення);

суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їхніх сімей і пенсій, які індексуються відповідно до закону за цими видами страхування;

суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, крім суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Статтею 3 Закону №1282-XII встановлено, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Згідно зі статтею 4 Закону №1282-XII (в редакції, чинній до 01.01.2016), індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

За змістом абз. 1 ст. 4 Закону №1282-XII (в редакції, з 01.01.2016) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до статті 5 Закону №1282-XII, підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів.

Індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

Статтею 9 Закону №1282-XII встановлено, що індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Аналіз положень Закону № 2011-XII та Закону № 1282-ХІІ дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Через вимоги законодавства проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (п.44 постанови Верховного Суду від 27.04.2021 у справі №380/1513/20).

У відповідності до статті 6 Закону №1282-XII (в редакції, чинній на час звільнення позивача з військової служби) у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1078 від 17.07.2003, зі змінами та доповненнями (далі - Порядок №1078).

Як встановлено судом зі змісту позовної заяви, застосований позивачем правовий підхід в цій справі зумовлений зміною редакції статті 6 Закону № 1282-ХІІ, яка визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008. У зв'язку з цим позивач вважає відсутніми підстави для застосування з 22.05.2008 Порядку № 1078, оскільки Законом не передбачено видання Порядку проведення індексації грошових доходів населення.

Для правильної оцінки наведених позивачем аргументів суд враховує такі релевантні джерела права:

1. Конституція України (№ 254к/96-ВР від 28.06.1996)

Стаття 113. Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Стаття 116. Кабінет Міністрів України:

1) забезпечує державний суверенітет і економічну самостійність України, здійснення внутрішньої і зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України;

2) вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина;

3) забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування;

4) розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України;

5) забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону;

6) розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує виконання затвердженого Верховною Радою України Державного бюджету України, подає Верховній Раді України звіт про його виконання;

7) здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності і національної безпеки України, громадського порядку, боротьби зі злочинністю;

8) організовує і забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України, митної справи;

9) спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади;

10) виконує інші функції, визначені Конституцією та законами України, актами Президента України.

Стаття 117. Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

2. Закон № 1282-ХІІ (редакція станом на 01.07.1991) не містив положення про те, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

3. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 25.04.1997 № 234/97-ВР означений Закон викладено в новій редакції, частина третя статті 5 якого встановила: "Порядок проведення індексації грошових доходів громадян визначається Кабінетом Міністрів України згідно із законодавством".

4. Постановою Кабінету Міністрів України від 7 травня 1998 р. № 663 (втратила чинність на підставі Постанови КМ № 1078 (1078-2003-п) від 17.07.2003) відповідно до статті 5 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12) затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів громадян.

5. Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06.02.2003 № 491-IV внесено зміни до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12), виклавши його в новій редакції.

" Стаття 2. Об'єкти індексації грошових доходів населення

Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення); суми виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди в разі втрати годувальника.

Кабінет Міністрів України може встановлювати інші об'єкти індексації, що не передбачені частиною першою цієї статті.

Стаття 5. Джерела коштів на проведення індексації грошових доходів населення

Підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів.

Індексація пенсій, інших виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, інших видів соціальної допомоги проводиться відповідно за рахунок Пенсійного фонду України, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, за рахунок коштів Державного бюджету України.

Індексація стипендій особам, які навчаються, проводиться за рахунок джерел, з яких вони сплачуються.

Стаття 6. Державні гарантії підвищення грошових доходів населення у зв'язку із зростанням цін

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, у встановленому законом порядку здійснюється перегляд розмірів: заробітної плати; пенсій; державної соціальної допомоги; стипендій, що виплачуються студентам державних та комунальних вищих навчальних закладів.

Перегляд зазначених у частині першій цієї статті гарантій здійснюється у розмірах, що визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Стаття 17. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з 1 січня 2003 року.

2. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони та інші нормативно-правові акти застосовуються у частині, що не суперечить цьому Закону.

3. Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом:

внести до Верховної Ради України пропозиції щодо приведення законодавчих актів у відповідність із цим Законом;

привести свої рішення у відповідність із цим Законом;

забезпечити приведення центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом".

6. Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 з метою реалізації Закону України від 6 лютого 2003 р. № 491-IV (491-15) "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

7. Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI Розділ ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" пункт 98:

" У Законі України "Про індексацію грошових доходів населення" (1282-12):

2) текст статті 6 викласти в такій редакції:

"У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України".

8. Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, пункт 2 резолютивної частини:

Визнати такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17).

Аналіз наведених вище норм законодавства України, що у відповідних періодах регулювали спірні правовідносини, дає суду підстави дійти таких висновків:

Постанова Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078, якою затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, винесена Урядом України відповідно до конституційних повноважень вищого органу в системі органів виконавчої влади.

Пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (254к/96-ВР) (є неконституційними), положення (зокрема) пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (107-17).

Пунктом 98 розділу II Закону № 107-VI статтю 6 Закону № 1282-ХІІ було викладено в новій редакції, частина друга якої передбачала, що порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України

Отже, визнання рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 неконституційним пункту 98 розділу II Закону № 107-VI не впливає на чинність постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 та не дає підстав для її незастосування, позаяк така постанова Уряду України не була предметом розгляду Конституційним Судом України, вона прийнята в часі раніше, ніж Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 № 107-VI, а внесені таким Законом зміни до статті 6 Закону № 1282-ХІІ не зумовили прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

З огляду на наведене, суд вважає хибними та відхиляє доводи позивача про те, що відсутні підстави для застосування Порядку № 1078.

Крім того, суд не приймає до уваги такі твердження позивача з огляду на те, що вони не стосуються спірного періоду у цій справі (з 01.01.2003 по 17.04.2008), а відтак не впливають на спірні правовідносини.

Також суд не бере до уваги як безпідставні аргументи позивача про неузгодженість норм Порядку № 1078 та Закону № 1282-ХІІ, оскільки такі аргументи ґрунтуються на неправильному та вибірковому тлумаченні позивачем норм чинного законодавства.

Відповідно до п. 1-1 Порядку №1078 (в редакції, чинній до 01.12.2015) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін.

Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06.02.2003 №491-IV.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Оскільки обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року, то позовні вимоги за період січень - лютий 2003 року з початковим місяцем січень 2003 року є необґрунтованими.

Що стосується позовних вимог в частині ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення з 01.03.2003, суд зазначає таке.

За змістом абз. 2 п. 1-1 Порядку №1078 (в редакції, до 01.12.2015) індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка.

Пунктом 2 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.

Згідно з абз. 1 п. 5 Порядку №1078 (в редакції, чинній до 13.02.2014) у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Відтак, Порядок №1078 у редакції, яка застосовувалася до 01.12.2015, містив поняття “базовий місяць”.

Базовим місяцем вважався той місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної заробітної плати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їхніх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати). Базовий місяць визначали окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

Як встановлено судом з матеріалів справи у період з 01.03.2003 по 31.12.2007 нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивача провадилася відповідачем у такий спосіб:

- березень 2003 року - базовий місяць (місяць опублікування Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 06.02.2003 №491-IV) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- з квітень - травень 2003 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- червень 2003 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку з встановленням надбавки за тривалість безперервної служби) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- липень 2003 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- серпень 2003 року - базовий місяць (встановлено позивачу надбавку за класність) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- вересень - листопад 2003 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- грудень 2003 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із встановленням надбавки 50%) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- січень 2004 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби та премії) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- лютий - липень 2004 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- серпень 2004 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- вересень 2004 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням процентної надбавки за вислугу років) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- жовтень 2004 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- листопад 2004 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням розміру премії) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- грудень 2004 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- січень - квітень 2005 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- травень 2005 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- червень - серпень 2005 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- вересень 2005 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби та премії) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- жовтень - листопад 2005 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- грудень 2005 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- січень - лютий 2006 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- березень 2006 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби та премії) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- квітень - серпень 2006 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- вересень - грудень 2006 року - нараховано індексацію грошового забезпечення на загальну суму 229,68 грн, яку виплачено в березні - червні 2007 року;

- січень 2007 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням посадового окладу) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- лютий - травень 2007 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- червень 2007 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням надбавки за тривалість безперервної служби, виплата якої проводилась в поточному місяці за попередній, тобто в липні за червень) - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- липень 2007 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- серпень 2007 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 110,52 грн;

- вересень 2007 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 72,93 грн;

- жовтень 2007 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 81,91 грн;

- листопад 2007 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 82,93 грн;

- грудень 2007 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 222,08 грн.

У суду відсутні сумніви щодо правильності застосування такого базового місяця при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період, оскільки до 01.12.2015 базовий місяць визначався окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

Що стосується позовних вимог в частині ненарахування та невиплати позивачу в повному обсязі належних йому сум індексації грошового забезпечення з 01.01.2008 по 17.04.2008, суд зазначає таке.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” затверджено схеми посадових окладів військовослужбовців.

Відповідно до пункту 13 вказаної Постанови вона набрала чинності з 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018 (далі - Постанова № 1294), встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців, які визначені Додатком №1 до Постанови № 1294.

Таким чином, у зв'язку із прийняттям вказаної постанови базовим місцем при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів військовослужбовців є січень 2008 року.

Враховуючи, що індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру, механізм індексації має універсальний характер.

У свою чергу, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації.

Оскільки до 01.12.2015 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовця здійснюється з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося будь-яке зростання його доходу, то січень 2008 року є базовим місяцем для нарахування позивачу індексації грошового забезпечення, починаючи з 01.02.2008 і до наступного будь-якого зростання його доходу.

Як встановлено судом з матеріалів справи у період з 01.01.2008 по 17.04.2008 нарахування та виплата індексації грошового забезпечення позивача провадилася відповідачем у такий спосіб:

- січень 2008 року - базовий місяць (збільшення грошового забезпечення позивача в зв'язку із збільшенням посадового окладу) - грошове забезпечення індексації не підлягало;;

- лютий - березень 2008 року - величина індексу споживчих цін не перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101% - грошове забезпечення індексації не підлягало;

- квітень 2008 року - нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення на суму 17,47 грн.

У суду відсутні сумніви щодо правильності застосування такого базового місяця при нарахуванні позивачу індексації грошового забезпечення за вказаний період, оскільки до 01.12.2015 базовий місяць визначався окремо для кожного працівника у випадку, коли заробітна плата зростала внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої її постійної складової.

При цьому, суд зауважує, що позивач помилково вважає, що індексація грошового забезпечення за період з 01.01.2003 по 17.04.2008 повинна бути обрахована з наростаючим підсумком, починаючи з січня 2003 року.

З приводу цього суд зазначає, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", а для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації 101%.

Постановою № 1294, яка набрала чинності 01.01.2008 та втратила чинність 01.03.2018, встановлено підвищені посадові оклади військовослужбовців.

У подальшому, після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою затверджено схему тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, місяцем підвищення доходу для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.

Таким чином, по лютий 2018 року розміри посадових окладів військовослужбовців не змінювались, що виключало підстави для встановлення іншого (відмінного від січня 2008 року) місяця підвищення доходу при проведенні індексації грошового забезпечення у згаданий період.

Тобто, з березня 2003 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення військовослужбовця здійснюється з місяця, наступного за місяцем, в якому відбулося будь-яке зростання його доходу, а з січня 2008 року по 28.02.2018 посадові оклади, визначені Постановою №1294, були незмінними.

Відтак, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення позивача має здійснюватися з місяця, наступного за місяцем останнього підвищення посадових окладів військовослужбовців відповідно до рішення Уряду.

Враховуючи викладене, беручи до уваги, що предметом судового розгляду є нарахування позивачу індексації за період з 01.01.2003 по 17.04.2008, то позовні вимоги щодо обрахунку такої індексації за вказаний період з наростаючим підсумком, починаючи з наростаючим підсумком починаючи з січня 2003 року, є необґрунтованими та безпідставними, а тому задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2004 №44, суд зазначає таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Отже, судовому захисту підлягає лише дійсне порушене право. Задоволення позовних вимог на майбутнє не допускається.

Крім того, суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, зокрема, зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги (п. 4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5).

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що учасник судового процесу - суб'єкт владних повноважень повинен доводити правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності виключно в адміністративних справах про їх оскарження. Водночас, інший учасник судового процесу не позбавлений обов'язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги чи заперечення. Тобто обов'язок доказування в адміністративному процесі не покладено виключно на суб'єкта владних повноважень, а розподілений в залежності від вимог та заперечень.

У даному випадку обов'язок доказування правомірності оспорюваних дій належить відповідачу, в той час як позивач зобов'язаний підтвердити належними та допустимими доказами обставини, які стали підставою для звернення до суду з позовом щодо оскарження таких дій.

Всупереч викладеному, позовна заява не містить ні викладу обставин, якими позивач обґрунтовує позовну вимогу про зобов'язання відповідача виплатити їй компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб, ні періоду допущеного порушення, ні доказів на їх підтвердження.

Відтак, позивач не підтвердив факту порушення його права в цій частині позовних вимог.

За визначенням, наведеним в п. 23 ч. 1 ст. 4 КАС України, похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).

У разі якщо позивач вважає позовну вимогу про зобов'язання відповідача виплатити йому компенсацію сум податку з доходів фізичних осіб як похідну позовну вимогу від основної вимоги - про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період 01.01.2003 по 17.04.2008 наростаючим підсумком починаючи з січня 2003 року, - то суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення такої позовної вимоги, що мотивував вище по тексту судового рішення. З огляду на наведене, відсутні й підстави для задоволення похідної позовної вимоги.

З урахуванням наведеного, судом не встановлено підстав для зобов'язання відповідача здійснити компенсацією позивачу сум податку з доходів фізичних осіб, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Таким чином, передумовою для задоволення позовних вимог щодо зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити дії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб'єктом протиправних дій, бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які у даному випадку відсутні.

З огляду на викладене, позов задоволенню не підлягає.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір", тому розподіл судових витрат відповідно до статті 139 КАС України за результатами судового розгляду справи не здійснюється.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )

Відповідач - Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 . ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_3 )

Повний текст рішення складений 23 травня 2024 року.

Суддя Н.О. Дорошенко