Справа № 420/9535/21
24 травня 2024 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/9535/21,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Відділення військової підготовки Фахового колежу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» до ОСОБА_1 про зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 року адміністративний позов Відділення військової підготовки Фахового колежу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» задоволено.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національно університету «Одеська морська академія» витрати, пов'язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, у розмірі 456990 гривень 08 копійок (чотириста п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот дев'яносто гривень вісім копійок) на р/р Інституту ВМС НУ «ОМА» (ЄДРПОУ 26614030, UА 508201720313221001201088981, ДКСУ м. Київ).
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 01.02.2022 року рішення Одеського окружного адміністративного суду від 07.10.2021 р. по справі № 420/9535/21 залишено без змін.
10.05.2024 року від ОСОБА_1 надійшла заява про визнання таким, що не підлягає виконанню, виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/9535/21.
28.04.2022 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі №420/9535/21.
В обґрунтування вказаної заяви вказано, що на даний момент, склались обставини, що з ОСОБА_1 органами виконавчої служби мають бути стягнуті кошти, пов'язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти у розмірі 456990 гривень 08 копійок, які не підлягають стягненню так, як ОСОБА_1 закінчив у лютому 2022 році навчання Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» та 05.03.2022 року отримав диплом молодшого спеціаліста Серія Е 22 №9100574. Тобто, юридична підстава для стягнення коштів з ОСОБА_1 , відсутня. Крім того, Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» видало ОСОБА_1 диплом молодшого спеціаліста Серія Е 22 №9100574 05.03.2022 року, а із заявою до Другого Приморського відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про стягнення коштів з ОСОБА_1 , на підставі виконавчого листа по справі №420/9535/21, звернулось вже в червні 2022 року, тобто після обставин вручення диплому ОСОБА_1 . Даний виконавчий лист не мав бути пред'явлений до виконання, адже позивач знав про виконання відповідачем обов'язку щодо закінчення навчання та, фактично, про відсутність підстав для стягнення з ОСОБА_1 , коштів пов'язаних з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти.
Розгляд вказаної заяви призначено на 23.05.2024 року на 11:00 год.
До судового засідання сторони не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
22.05.2024 року від представника ОСОБА_1 надійшла заява про розгляд заяви за відсутності заявника та його представника.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, керуючись приписами ч. 9 ст. 205 КАС України, з врахуванням заяви позивача про розгляд заяви за його відсутності, суд вважає за можливе розглянути заяву у порядку письмового провадження за відсутності сторін.
Вирішуючи питання про наявність підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд виходить з наступного.
За приписами положень статей 129 та 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними
Статтею 372 КАС України визначено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах.
Згідно із частинами першою, другою цієї статті у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення. Судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.
При цьому, рішення суду можуть виконуватися у добровільному або примусовому порядку. Особа може виконати рішення суду добровільно: з моменту набрання рішенням суду законної сили до моменту відкриття виконавчого провадження.
За правилами частини першої статті 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Відповідно до частин першої, другої статті 374 КАС України суд, який видав виконавчий документ, може за заявою стягувача або боржника виправити помилку, допущену при його оформленні або видачі, чи визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню. Суд визнає виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково, якщо його було видано помилково або якщо обов'язок боржника відсутній повністю чи частково у зв'язку з його припиненням, добровільним виконанням боржником чи іншою особою або з інших причин.
У свою чергу, Верховний Суд у постанові від 05.11.2020 у справі №752/2391/17 (2а-14/09), з урахуванням узагальнення судової практики Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ “Про практику розгляду судами процесуальних питань, пов'язаних із виконанням судових рішень у цивільних справах” від 25.09.2015, дійшов висновку, що наведені в статті 374 КАС України підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, можна поділити на дві групи: матеріально-правові і процесуально-правові.
До матеріальних підстав відносяться випадки відсутності обов'язку боржника через його припинення, добровільне виконання боржником поза межами виконавчого провадження чи іншою особою.
Процесуальними підставами для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, є обставини, що свідчать про помилкову видачу судом виконавчого листа, зокрема:
- видача виконавчого листа за рішенням, яке не набрало законної сили (крім тих, що підлягають негайному виконанню);
- коли виконавчий лист виданий помилково за рішенням, яке взагалі не підлягає примусовому виконанню;
- видача виконавчого листа на підставі ухвали суду про затвердження мирової угоди, яка не передбачала вжиття будь-яких примусових заходів або можливості її примусового виконання і, як наслідок, видачі виконавчого листа;
- помилкової видачі виконавчого листа, якщо вже після видачі виконавчого листа у справі рішення суду було скасоване;
- видачі виконавчого листа двічі з одного й того ж питання у разі віднайдення оригіналу виконавчого листа вже після видачі його дубліката;
- пред'явлення виконавчого листа до виконання вже після закінчення строку на пред'явлення цього листа до виконання.
Під іншими причинами слід розуміти випадки, коли в апеляційному чи касаційному порядку або ж у зв'язку з нововиявленими обставинами скасовано чи змінено рішення суду, а виконавчий лист ще не виконаний.
Тобто, чинним законодавством чітко визначено перелік підстав, за наявності яких можливо визнати виконавчий документ таким, що не підлягає виконанню повністю або частково.
Визначаючись щодо наявності підстав для визнання виконавчого документа таким, що не підлягає виконанню, суд акцентує, що процесуальні підстави для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, відсутні.
Щодо наявності матеріальних підстав для визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню, суд зазначає, що за рішенням суду було стягнуто з ОСОБА_1 витрати, пов'язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, у зв'язку втратою чинності контрактом про проходження військової служби (навчання) у Збройних Силах України через відрахування з навчального закладу за академічну неуспішність.
Разом із тим, відповідно до витягу з наказу начальника Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.02.2022 року №19-АГ «Про допуск курсантів Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» до підсумкової атестації у 2022 році» допущено до підсумкової атестації курсантів 3 навчального курсу Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорт Національного університету «Одеська морська академія», зокрема старшого матроса ОСОБА_1 , які в повному обсязі успішно виконали вимоги освітньо-професійних програм підготовки військових фахівців початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти, а саме до підсумкової атестації за спеціальністю підготовки: 172 «Телекомунікації та радіотехніка» за спеціалізацією: «Експлуатація корабельних радіотехнічних засобів та засобів зв'язку».
Рішенням екзаменаційної комісії Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» щодо підсумкової атестації курсантів №65 від 25.02.2022 року постановлено вважати старшого матроса ОСОБА_1 таким що закінчив у 2022 році Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» за освітньо-професійними програмами військових фахівців початкового рівня (короткий цикл) вищої освіти за спеціальністю підготовки 172 «Телекомунікації та радіотехніка» за спеціалізацією «Експлуатація корабельних радіотехнічних засобів та засобів зв'язку» присуджено освітньо-кваліфікаційний рівень «молодший спеціаліст» та кваліфікація молодший спеціаліст з експлуатації радіотехнічних систем та пристроїв.
05.03.2022 року Відділенням військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» ОСОБА_1 видано диплом молодшого спеціаліста Серія Е 22 №9100574, за спеціальністю 172 «Телекомунікації та радіотехніка», спеціалізація «Експлуатація корабельних радіотехнічних засобів та засобів зв'язку».
Отже, ОСОБА_1 закінчив у лютому 2022 році навчання у Відділенні військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» та отримав диплом.
Суд звертає увагу, що частиною 10 ст.25 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року № 2232-XII (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що курсанти в разі дострокового розірвання контракту через небажання продовжувати навчання або через недисциплінованість, систематичне невиконання умов контракту військовослужбовцем, невиконання освітньої програми (індивідуального навчального плану - за його наявності) та в разі відмови від подальшого проходження військової служби на посадах осіб офіцерського складу після закінчення закладу вищої освіти, а також особи офіцерського складу, які звільняються з військової служби протягом п'яти років (десяти років - для осіб офіцерського складу, які оволоділи спеціальностями льотного складу авіації) після закінчення вищого військового навчального закладу або військового навчального підрозділу закладу вищої освіти відповідно до підпунктів "д", "е", "є", "з", "и" пункту 1 та підпунктів "д", "е", "є", "ж", "з" пункту 2 частини п'ятої статті 26 цього Закону, відшкодовують Міністерству оборони України та іншим центральним органам виконавчої влади, яким підпорядковані ці заклади освіти, витрати, пов'язані з їх утриманням у закладі вищої освіти, відповідно до порядку і умов, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі відмови від добровільного відшкодування витрат таке відшкодування здійснюється у судовому порядку.
У той же час, позивачем виконано умови контракту, отримано диплом Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» після допуску до здачі підсумкової атестації у 2022 році наказом начальника Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.02.2022 року №19-АГ «Про допуск курсантів Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національного університету «Одеська морська академія» до підсумкової атестації у 2022 році».
Враховуючи зазначене, юридична підстава для стягнення коштів з ОСОБА_1 відсутня, оскільки останнім завершено навчання, а також наразі здійснюється проходження військової служби.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання таким, що не підлягає виконанню виконавчого листа №420/9535/21, виданого 28.04.2022 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національно університету «Одеська морська академія» витрати, пов'язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, у розмірі 456990 гривень 08 копійок (чотириста п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот дев'яносто гривень вісім копійок) на р/р Інституту ВМС НУ «ОМА» (ЄДРПОУ 26614030, UА 508201720313221001201088981, ДКСУ м. Київ).
Заяву розглянуто з урахуванням перебування судді Токмілової Л.М. у відпустці.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 374 КАС України, суд
Заяву ОСОБА_1 про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню у справі №420/9535/21, - задовольнити.
Визнати виконавчий лист №420/9535/21, виданий Одеським окружним адміністративним судом 28.04.2022 року про стягнення з ОСОБА_1 на користь Міністерства оборони України в особі Відділення військової підготовки Фахового коледжу морського транспорту Національно університету «Одеська морська академія» витрати, пов'язані з утриманням у військовому навчальному підрозділі закладу вищої освіти, у розмірі 456990 гривень 08 копійок (чотириста п'ятдесят шість тисяч дев'ятсот дев'яносто гривень вісім копійок) на р/р Інституту ВМС НУ «ОМА» (ЄДРПОУ 26614030, UА 508201720313221001201088981, ДКСУ м. Київ), таким, що не підлягає виконанню.
Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.ст. 293-295 КАС України.
Суддя Токмілова Л.М.