Справа № 603/284/24
Провадження № 3/603/178/2024
21 травня 2024 року м. Монастириська
Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді - Галіяна І. М.,
секретар судового засідання - Б'єля Д. С.,
за участю:
прокурора - Хомковича Д. П., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Тернопільського управління Національної поліції України, про притягнення до адміністративноївідповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , який не працює,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 , який проходив службу на посаді інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Монастириська) відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім цього, ОСОБА_1 , який проходив службу на посаді інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Монастириська) відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Також ОСОБА_1 , який проходив службу на посаді інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Монастириська) відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка відповідно до пп. «з» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин подав на офіційний вебсайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Монастириського районного суду Тернопільської області від 21.05.2024 року справи відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП за № 603/284/24 (провадження № 3/603/178/2024), № 603/285/24 (провадження № 3/603/179/2024) та № 603/286/24 (провадження № 3/603/180/2024) об'єднано в одне провадження та присвоєно єдиний унікальний номер № 603/284/24 (провадження № 3/603/178/2024).
ОСОБА_1 в судовому засіданні визнав вину у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, у вчиненому щиро розкаявся та просив суворо його не карати.
Прокурор Хомкович Д. П. в судовому засіданні вказав, що ОСОБА_1 слід притягнути до відповідальності, визнавши його винним у вчиненні інкримінованого йому правопорушення та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх повній сукупності, суд приходить висновку, що, окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена матеріалами справи, дослідженими в судовому засіданні, а саме даними:
- протоколів про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 8, № 9 та № 10 від 30.04.2024 року;
- витягом з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області № 117 о/с від 25.05.2017 року про призначення ОСОБА_1 на посаду інспектора сектору реагування патрульної поліції № 4 патрульної поліції Монастириського відділення поліції Теребовлянського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з 25.05.2017 року;
- фотокопії присяги поліцейського Болюха Н. І. від 25.05.2017 року;
- фотокопії розписки ОСОБА_1 від 25.05.2017 року про ознайомлення з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» та пам'яткою-застереженням працівника Національної поліції України про соціальні обмеження, передбачені законодавством України, відповідно до наказу МВС України від 28.04.2016 року № 326 «Про затвердження Правил етичної поведінки працівників апарату Міністерства внутрішніх справ України, територіальних органів, закладів, установ і підприємств, що належать до сфери управління МВС»;
- фотокопії зобов'язання ОСОБА_1 ;
- витягом з наказу начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області № 17 о/с від 13.01.2021 року про призначення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаду інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Монастириська) відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області з 11.01.2021 року;
- фотокопії рапорту ОСОБА_1 на звільнення зі служби в Національній поліції Україні;
- наказу начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області № 301 о/с від 13.09.2023 року про звільнення ОСОБА_1 зі служби в поліції за п. 7 ч. 1 ст. 77 (за власним бажанням) Закону України «Про Національну поліцію» з 13.09.2023 року, а також його фотокопії з відміткою про ознайомлення ОСОБА_1 з цим наказом;
- фотокопії ознайомлення ОСОБА_1 з рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби;
- фотокопії послужного списку № 0073297 ОСОБА_1 ;
- скриншоту з офіційного вебсайт НАЗК щодо дати опублікування ОСОБА_1 щорічних декларацій за 2021 рік, 2022 рік, а також декларації при звільненні за період з 01.01.2023 року до 13.09.2023 року;
- щорічних декларацій ОСОБА_1 за 2021 рік, 2022 рік, а також декларації при звільненні за період з 01.01.2023 року до 13.09.2023 року, які подані 17.02.2024 року.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про Національну поліцію України» поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу в поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Поліцейський, серед іншого, зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського (п. 1 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію України»).
У силу пп. «3» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» поліцейські є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно з ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» - «ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Процедура заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених статтею 45 Закону України «Про запобігання корупції», визначена Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021 року (далі - Порядок).
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Порядку декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування шляхом заповнення відповідної електронної форми після автентифікації у власному персональному електронному кабінеті у Реєстрі.
Суб'єкти декларування подають декларації з додержанням таких вимог:
1) щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Законом можуть бути встановлені інші строки подання щорічної декларації.
2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
В п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Вищевказаний Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» набув чинності 12.10.2023 року.
Відповідно до роз'яснень НАЗК щодо фінансової доброчесності: застосування окремих положень Закону України "Про запобігання корупції" стосовно заходів фінансового контролю (подання декларації, повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, повідомлення про відкриття валютного рахунку) від 13.11.2023 року № 4 (з наступними змінами) суб'єкти декларування, які звільнилися у період з 01.01.2023 року по 11.10.2023 року (включно) подають декларацію з позначкою «при звільненні» за період, не охоплений раніше поданими деклараціями - до 31.01.2024 року.
Отже, ОСОБА_1 , який проходив службу на посаді інспектора з реагування патрульної поліції сектору поліцейської діяльності № 1 (м. Монастириська) відділення поліції № 2 (м. Бучач) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, будучи особою, яка є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, зобов'язаний був подати щорічні декларації за 2021 та 2022 роки, а також декларацію при звільненні за період з 01.01.2023 року до 13.09.2023 року до 31.01.2024 року. Проте в порушення вимог ч. 1, абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", п. 1 розділу ІІ Порядку, а також п. 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 подав вищезазначені декларації лише 17.02.2024 року.
Водночас суду не надано жодних доказів, які б підтверджували поважність причин пропуску ОСОБА_1 встановленого законом строку подання декларацій (хвороба, перебування на лікуванні, стихійне лихо, технічні збої офіційного вебсайту НАЗК, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою).
За вказаних обставин суд вважає, що в діях ОСОБА_1 містяться ознаки адмінправопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
При накладенні адміністративного стягнення суд, керуючись ст. 36 та ст. 33 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, його майновий та сімейний стан, ступінь його вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, визнання вини, а також зважаючи на те, що на його утриманні є малолітня дитина, вважає за доцільне застосувати до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах мінімальної межі, визначеної санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У силу ст. 40-1 КУпАП із правопорушника слід стягнути судовий збір у розмірі 605,60 грн в дохід держави.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 172-6, 283, 284, 294 КУпАП, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною першою статті 172-6 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) адміністративне стягнення в межах санкції частини першої статті 172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп в дохід держави.
Штраф підлягає добровільній сплаті протягом п'ятнадцяти днів.
Відповідно до частини другої статті 308 КУпАП у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного в постанові.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках передбачених КУпАП протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області.
Суддя І. М. Галіян