Справа № 199/3322/24
(2-о/199/147/24)
Іменем України
29.04.2024 року м. Дніпро
Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Скрипник О.Г.
при секретарі Циганок К.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження у м. Дніпрі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України, -
26 квітня 2024 року ОСОБА_1 звернулася до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).
Ухвалою Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська від 26 квітня 2024 року заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі.
Заявник у своїй заяві посилалася на те, що вона є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 21 грудня 1956 року. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла у с. Подове Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області, яке є тимчасово окупованою територією України. За фактом смерті було видано медичне свідоцтво про смерть окупаційною владою. Станом на теперішній час заявник не має можливості у встановленому законом порядку зареєструвати в органах РАЦС смерть своєї матері ОСОБА_2 та отримати свідоцтво про смерть встановленого зразка, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану. Тому заявник просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Подове Кам'янсько-Дніпровського району Запорізької області. Встановлення факту смерті їй необхідно для реєстрації смерті та отримання свідоцтва про смерть.
Заявник у своїй заяві до суду справу просила розглянути без її участі, ухваливши рішення, яким вимоги заяви задовольнити.
Заінтересована особа АНД ВДРАЦС Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) у судове засідання свого представника не направила, про час та дату судового засідання повідомлена належним чином, будь-яких заяв чи клопотань до суду не подала.
Перевіривши матеріали справи, оцінивши представлені докази, суд вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 21 грудня 1956 року, копія якого міститься в матеріалах справи.
Як вбачається із поданих заявником документів, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла у с. Подове Кам'янсько - Дніпровського району Запорізької області, причиною смерті є хронічна ішемічна хвороба серця не уточнена.
На підтвердження факту смерті ОСОБА_2 заявник подала наступні документи, видані на тимчасово окупованій території України, а саме довідку про смерть № С-10143 від 20 вересня 2023 року та свідоцтво про смерть від 20 вересня 2023 року.
Судом також встановлено, що село Подове входить до складу Благовіщенської сільської територіальної громади у Василівському районі Запорізької області. Кам'янсько-Дніпровський район - це стара назва району (зараз - Василівський) до прийняття постанови ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» № 807-IX від 17 липня 2020 року.
Благовіщенська сільська територіальна громада (Василівський район Запорізької області) з 02 березня 2022 року є тимчасово окупованою територією відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року за № 309 зі змінами і доповненнями.
Так, станом на дату смерті ОСОБА_2 . Благовіщенська сільська територіальна громада входила до Переліку вищевказаних територій.
У зв'язку з тим, що факт смерті був зареєстрований на тимчасово окупованій території України, а наданий документ не є офіційним документом, відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті, заявник не може отримати свідоцтво про смерть матері та використовувати його в цивільно-правових відносинах.
Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
На підставі ч. ч. 1 - 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
У частині другій статті 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Частиною 1 статті 17 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Згідно з вимогами ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Стосовно даної цивільної справи, то правом, яке держава має захищати та забезпечувати можливість для реалізації, є право заявника як громадянина України та доньки, на державну реєстрацію смерті своєї матері, що, в свою чергу, є підставою для реалізації заявником інших своїх прав, пов'язаних зі смертю матері, зокрема, права на спадкування після матері. Натомість реалізація вказаних прав в позасудовому порядку наразі неможлива з об'єктивних причин - неможливості прийняття у відповідності до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державними органами України, в тому числі органами ДРАЦС України, документів, якими посвідчується факт, дата, місце смерті матері заявника.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
У постанові Верховного Суду від 16 листопада 2022 року у справі № 59/1443/22 зазначено, що розгляд державними органами документів, виданих окупаційною владою, не означає автоматичного визнання такої влади. Водночас держава має вживати заходів щодо ефективного захисту. Документи, видані органами та установами (зокрема, закладами реєстрації актів цивільного стану), що розташовані на тимчасово окупованій території України, як виняток можуть братись до уваги судом і оцінюватися разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку ст. 315 ЦПК України.
Водночас згідно з практикою ЄСПЛ, яка відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» є джерелом права в Україні, а саме висновків ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), а також згідно Консультативного висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case) (так званий «намібійський виняток») не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій окупованій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Схожі правові висновки містить постанова Верховного Суду від 16 листопада 2022 року по справі №759/1443/22.
Отже, за відсутності можливості з об'єктивних причин отримати документ встановленої форми про смерть матері заявника - ОСОБА_2 , виданий закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, заявник ОСОБА_1 позбавлена можливості здійснити державну реєстрацію її смерті та отримати свідоцтво про смерть, а тому з метою захисту своїх законних прав та інтересів, вимушена звернутися для встановлення даного факту із відповідною заявою до суду.
На підставі ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Згідно з положеннями ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Відповідно до п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Встановлення факту смерті ОСОБА_2 є необхідним для отримання заявником свідоцтва про смерть матері.
Отже, керуючись наведеними вище нормами законодавства та спираючись на вищезазначені правові висновки, виходячи із засад справедливості та розумності, притаманних цивільному судочинству, враховуючи неможливість отримання заявником документів, що підтверджують факт смерті її матері, яка померла на території, яка є тимчасово окупованою, за формою, встановленою чинним законодавством України, беручи до уваги значення, яке має встановлення факту смерті матері заявника для реалізації її прав та інтересів, суд доходить висновку, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи підлягає задоволенню.
Так, відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Відповідно до ч. 7 ст. 294 ЦПК України при ухваленні судом рішення судові витрати не відшкодовуються, якщо інше не встановлено законом.
На підставі викладеного, керуючись ч. 2 ст. 315, ч. 1 ст. 223, ч. 7 ст. 294, ст. ст. 263, 264, ч.ч. 1-6 ст. 265 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Амур-Нижньодніпровський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , місце смерті - с. Подове Василівського району Запорізької області, причина смерті - хронічна ішемічна хвороба серця не уточнена.
Судові витрати не відшкодовуються.
Допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення судового рішення апеляційної скарги.
Суддя О.Г. Скрипник