Ухвала від 24.05.2024 по справі 199/4028/24

Справа № 199/4028/24

(2/199/2255/24)

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.05.2024 року Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська

Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська Авраменко А.М., ознайомившись із матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення з посади, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, -

ВСТАНОВИВ:

23 травня 2024 року до Амур-Нижньодніпровського районного суду м. Дніпропетровська в порядку цивільного судочинства звернулась позивач із вищевказаним позовом, ознайомившись із матеріалами якого, приходжу до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.

Так, за змістом ч.1 ст.187 ЦПК України суд відкриває провадження у справі лише за відсутності підставі для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження.

Згідно п.1 ч.1 ст.186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Частиною ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір . Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи. Суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг. Публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Пунктом 2 ч.1 ст.19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.

Поняття публічної служби є широким, оскільки включає в себе державну службу, службу в органах місцевого самоврядування та службу в публічних установах.

За змістом норм ст.ст.1, 5, 21, 36 Закону України «Про державну службу» державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави. Особа, яка вступає на посаду державної служби вперше, набуває статусу державного службовця з дня публічного складення нею присяги державного службовця, а особа, яка призначається на посаду державної служби повторно, - з дня призначення на посаду. На вимогу державного службовця про складення присяги державного службовця робиться запис у трудовій книжці державного службовця.

Згідно п.п.1, 6 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Трудові відносини працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки регулюються законодавством про працю. Відносини, що виникають у зв'язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби державними службовцями, регулюються Законом України «Про державну службу».

Верховний Суд неодноразово висловлювалася щодо юрисдикційності справ за позовами, що стосуються обрання, перебування та звільнення з публічної служби. Належність таких спорів до адміністративних обґрунтовано таким. У рамках цивільного процесу суд не може досліджувати та встановлювати правомірність дій, рішень чи бездіяльності службовця або посадовця, оскільки така можливість передбачена лише в адміністративному процесі в силу приписів ст.19 КАС України, якою охоплюється питання прийняття на публічну службу, її проходження та звільнення. Публічна служба є різновидом трудової діяльності, відносини публічної служби як окремий різновид трудових відносин існують на стику двох галузей права - трудового та адміністративного, тому правовідносини, пов'язані з прийняттям на публічну службу, її проходженням та припиненням, регламентуються нормами як трудового, так і адміністративного законодавства, а спори, які виникають з таких правовідносин, підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Такі правові висновки викладено, зокрема, к постановах Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року по справі №761/33941/16-ц, від 20 листопада 2019 року по справі №623/1656/6-ц, від 22 січня 2020 року по справі №813/1045/18, від 12 січня 2021 року по справі №757/44631/19-ц.

Стосовно обставин спірних правовідносин за позовом ОСОБА_1 , то остання своїм позовом намагається оскаржити наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 про своє звільнення, просить поновити її на раніше займаній посаді, стягнувши з відповідача середній заробіток за час вимушеного прогулу. При цьому, як слідує зі змісту копії трудової книжки позивача, копій наказів про звільнення та здійснення виплат позивач при прийнятті її на посаду, з якої потім було звільнено, склала присягу державного службовця, а також позивачу було присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії «В».

Таким чином, спираючись на зазначені фактичні обставини, наведені норми матеріального та процесуального закону в контексті приведених вище правових висновків Верховного Суду, приходжу до висновку, що позивач в період роботи в ІНФОРМАЦІЯ_3 на посаді головного спеціаліста групи морально-психологічного забезпечення була державним службовцем та перебувала на державній службі, яка є різновидом публічній службі. А відтак, оскільки спір між сторонами виник з приводу звільнення позивача з публічної служби, то заявлені позовні вимоги про скасування наказу відповідача про звільнення позивача з посади державного службовця, поновлення на посаді, стягнення з відповідача середнього заробітку за час вимушеного прогулу мають розглядатись за правилами адміністративного судочинства. Останнє зумовлює необхідність відмови у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 на підставі ст.186 ч.1 п.1 ЦПК України у зв'язку із тим, що даний позов не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а також із одночасним роз'ясненням позивачу її права звернутись із даним позовом до відповідного суду адміністративної юрисдикції.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 186, 187, 258-261, 263, 352-355 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

У відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_2 , про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення з посади, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу - відмовити.

На виконання вимог ст.186 ч.5 ЦПК України роз'яснити позивачу, що розгляд справи за її позовом віднесено до юрисдикції адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили у відповідності до ст.261 ЦПК України.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через Амур-Нижньодніпровський районний суд м. Дніпропетровська або безпосередньо до суду апеляційної інстанції апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали. У разі постановлення ухвали без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання ухвали.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали.

Суддя А.М. Авраменко