Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
23 травня 2024 р. №520/9288/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом та просить суд:
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) щодо не повідомлення ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) про наслідки розгляду моєї заяви від 14.02.2024 року, відповідно до Закону України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР, про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
2. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) довести ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до відома про результати розгляду звернення позивача від 14.02.2024 року, у встановленому Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР порядку, про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач в порушенні вимог Закону України «Про звернення громадян» проігнорував його звернення до ІНФОРМАЦІЯ_1 , щодо надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
15.04.2024 року ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі в порядку спрощеного позовного провадження.
Від ІНФОРМАЦІЯ_1 , надійшло письмове пояснення , в яких відповідач пояснив, що 16.02.2024 року до ІНФОРМАЦІЯ_4 надійшов запит про надання копії Довідки ВЛК ОСОБА_1 , за результатами розгляду якого позивачу направлена копія Довідки ВЛК листом від 15.05.2024 року.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судом з матеріалів справи встановлено, що 14.02.2024р. представником позивача, відповідно до вимог Законів України "Про звернення громадян", був направлений запит рекомендованим листом (№ 6100259494253) до ІНФОРМАЦІЯ_1 про витребування довідки або постанови військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Рекомендований лист № 6100259494253 було отримано відповідачем 16.02.2024р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ «Укрпошта».
Відповідно до позовних вимог, уважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання у встановлені Законом України "Про звернення громадян" строки відповідей на запит звернувся до суду з адміністративним позовом у цій справі.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк (ст.40 Конституції України).
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), який забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян").
Статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Вимоги до звернення наведені у статті 5 Закону України "Про звернення громадян", за змістом цієї статті звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
Суд зазначає, що чинним законодавством закріплено прямий обов'язок органів державної влади їх керівників у межах своїх повноважень об'єктивно, всебічно і вчасно розглядати заяви (клопотання) та скарги громадян, перевіряти викладені у них факти і надавати на їх належні та обґрунтовані відповіді. Саме по собі надання будь-якої відповіді на звернення громадянина у визначені законом строки не слід вважати повним і належним виконанням свого обов'язку зі сторони адресата, позаяк, окрім своєчасності надання відповіді, не менш істотним є її належне обґрунтування та вирішення поставлених у зверненні питань (із урахуванням суті відповідного звернення та на підставі його ґрунтовного і всебічного вивчення)".
За положеннями ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
З огляду на вищезазначені положення законодавчих актів убачається, що суб'єкт надання відповіді на скаргу зобов'язаний не лише розглянути у встановлені нормативно-правовими актами строки запити і скарги, а й надати заявнику відповідь за результатами розгляду таких звернень.
Судом встановлено, що запит представника позивача про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 від 14.02.2024 року було отримано ІНФОРМАЦІЯ_3 16.02.2024р., що підтверджується інформацією з офіційного сайту АТ «Укрпошта» та не заперечується відповідачем.
На вимогу суду відповідачем надано письмове пояснення в якому останній пояснив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 пройшов ВЛК, протокол №207 від 05.10.2023 року та був визнаний придатним до військової служби та був призваний на військову службу за мобілізацією 24.01.2024 року. Позивачу направлена копія Довідки ВЛК листом від 15.05.2024 року.
Отже, запит представника позивача надійшов до ІНФОРМАЦІЯ_1 16.02.2024 року, проте відповідь на зазначений запит було надано 15.05.2024, тобто майже через три місяці після його звернення з відповідним запитом.
Рішення керівника або заступника керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким би був встановлений необхідний (більш тривалий) термін для розгляду звернення позивача представником відповідача разом із поясненням не надано та не зазначено про прийняття такого рішення у поясненнях.
З огляду на встановлення судом обставин ненадання відповідачем відповіді на звернення позивача в межах строку, встановленого статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», суд приходить до висновку, що в його діях наявна протиправна бездіяльність.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо недотримання встановленого Законом України «Про звернення громадян» місячного строку надання відповіді на запит ОСОБА_2 від 14.02.2024 року про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Разом з цим щодо позовної вимоги про зобов?язання відповідача довести ОСОБА_2 до відома про результати розгляду його звернення від 14.02.2024 року, у встановленому Законом України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 року № 393/96-ВР порядку, про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.
В ході розгляду справи судом встановлено, що запит позивача розглянуто, проте враховуючи заперечення позивача щодо отримання відповіді та з огляду на відсутність в матеріалах справи належних доказів на підтвердження надіслання відповіді на адресу позивача або його представника, суд приходить до висновку, що належним способом захисту позивача буде зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_2 відповідь на запит від 14.02.2024 року про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо недотримання встановленого Законом України «Про звернення громадян» місячного строку надання відповіді на запит ОСОБА_2 від 14.02.2024 року про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати ОСОБА_2 відповідь на запит від 14.02.2024 року про надання довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 , щодо рівня придатності до військової служби ОСОБА_1 .
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 з 24 лютого 2022 року був введений воєнний стан на території України, у зв'язку з бойовими діями на території Харківської області повний текст рішення складено 23.05.2024 року.
Суддя Бідонько А.В.