22 травня 2024 року м. Рівне №460/3018/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач), в якому просить суд: 1) визнати діяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області протиправною через грубе порушення ст.ст. 8, 17, 19, 21, 22, 41, 46, 55, 56, 58, 64 Конституції України, та ст. 43, 51, 55 ч. 13 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, та деяких інших осіб» щодо відмови ОСОБА_1 у проведені перерахунку, розрахунку на доплату до пенсії, згідно довідки ЛК УМВС України в Рівненській області №5/435 від 13.03.2018 р. та рішення РОАС №460/12976/21 від 04.04.2022 р.; 2) зобов'язати ГУПФУ в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 розрахунок на доплату до пенсії згідно рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 №460/12976/21 від 04.04.2022 р. та довідки про грошове забезпечення № 5/435 від 13.03.2018 р. яке складало 7924,80 гривень, а пенсія (7924,80*0,74) = 5864,35 гривень; 3) зобов'язати ГУПФУ в Рівненській області виплатити ОСОБА_1 недоплачену пенсію за минулі часи в сумі 25730 гривень 31 коп. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з врахуванням раніше виплачених сум; 4) зобов'язати ГУПФУ в Рівненській області внести до реєстру Судових рішень, оновлені дані про виплату 25703,36 грн. недоплаченої пенсії. В обґрунтування позовних вимог вказує, що перебуває на обліку у відповідача як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На звернення позивача до відповідача йому було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016. Поряд з цим, під час проведення такого перерахунку відповідачем протиправно використано фіктивну довідку про грошове забезпечення №5/96 від 15.05.2017, видану Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області. Позивач вказує, що зазначена довідка була ліквідована, оскільки передбачала проводити перерахунок пенсії з урахуванням премії за грудень 2015 року. В зв'язку з цим, Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області видана та направлена відповідачу нова довідка про розмір грошового забезпечення № 5/435 від 14.03.2018. Відповідач здійснив перерахунок на підставі вищезазначеної довідки. Однак, при проведенні перерахунку зменшив відсотковий розмір пенсії позивача з 74% до 70%. У зв'язку з чим, позивач звернувся до суду з позовом. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 в справі №460/12976/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зробити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент первісного призначення пенсії з урахуванням 74 % відповідних сум грошового забезпечення та виплатити різницю недоплаченої пенсії з 01 січня 2016 року. Позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив нарахувати та виплатити пенсії у належному розмірі з урахуванням довідки № 5/435 від 13.03.2018 в розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення. Проте, відповідачем зазначено, що пенсія позивачу нарахована та виплачено у передбаченому чинним законодавством розмірі, підстави для перерахунку відсутні. Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача. Просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою суду від 21 березня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідач правом на подання відзиву скористався. Вказав на пропуск позивачем строку звернення до суду. Також зазначив, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 74% грошового забезпечення. Згідно ст. 63 Закону №2262-ХІІ передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій. На виконання вимог ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), якою чітко було врегульовано питання перерахунку та виплати пенсій відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Пунктами 1, 2 Постанови 103 передбачено про необхідність перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) з 01.01.2016 перераховуватимуться пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11 2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції". Пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (п. п. 1, 2, 3 Порядку). На виконання вищезазначених норм Ліквідаційною комісією УМВС було сформовано довідку №5/435 від 14.03.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Згідно довідки сума грошового забезпечення позивача становить 7924,80 грн. 04.04.2018 року Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки з 01.01.2016 року. Сума пенсії після проведеного перерахунку з надбавками становить 5547,36 грн. На виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду за справою №817/763/18 від 02.05.2018 та ухвали Житомирського апеляційного адміністративного суду від 10.08.2018, щодо зобов'язання з 01.01.2016 здійснити перерахунок та виплату пенсії, як пенсіонеру внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки №5/96 від 18.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії України проведено перерахунок пенсії. На виконання вищезазначеного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії з 01.01.2016 обчислено з врахуванням грошового забезпечення - 7793,74 грн. і становить 5455,62 грн. Оскільки, пенсія після перерахунку проведеного на виконання рішення суду є нижчою від раніше встановленої, то її виплата проводиться в попередньому розмірі 5547,36 грн., зокрема: 5455,62 грн. (основний розмір) + 91,74 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії). Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 №1166-VII внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зокрема, максимальний розмір пенсії за вислугу років з цієї дати не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Тож, перерахунок пенсії з 01.01.2016 року, позивачу було проведено із врахуванням норм частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що діяла на момент проведення такого перерахунку, якою визначено - максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/12976/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01 січня 2016 року із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент первісного призначення з урахуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення. Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії. Основний розмір пенсії до виплати після перерахунку на виконання рішення склав 8263,05 грн. Тож враховуючи вищенаведене, вимога щодо здійснення доплати до пенсії згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду №460/12976/21 від 04.04.2022 року та довідки про грошове забезпечення №5/435 від 13.03.2018 року є безпідставна та не підлягає задоволенню. Також вказав на безпідставність вимоги щодо нарахування компенсації втрати частини доходів, оскільки основною умовою для її виплати є порушення строків її виплати. З огляду на викладене, просить суд у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з наступного.
Обставини, встановлені судом:
ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 74% грошового забезпечення.
14.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС було сформовано довідку №5/435 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно довідки сума грошового забезпечення позивача становить 7924,80 грн.
04.04.2018 року Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки з 01.01.2016 року. Сума пенсії після проведеного перерахунку з надбавками становить 5547,36 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №817/763/18 від 02.05.2018 зобов'язано з 01.01.2016 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, як пенсіонеру внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки №5/96 від 18.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На виконання вищезазначеного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії з 01.01.2016 обчислено з врахуванням грошового забезпечення - 7793,74 грн. і становить 5455,62 грн.
Оскільки, пенсія після перерахунку проведеного на виконання рішення суду є нижчою від раніше встановленої, то її виплата проводиться в попередньому розмірі 5547,36 грн., зокрема: 5455,62 грн. (основний розмір) + 91,74 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії).
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/12976/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01 січня 2016 року із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент первісного призначення з урахуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення.
Головним управлінням Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсії. Основний розмір пенсії до виплати після перерахунку на виконання рішення склав 8263,05 грн.
Позивач звертався до відповідача з заявами про здійснення доплати до пенсії згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду №460/12976/21 від 04.04.2022 року та довідки про грошове забезпечення №5/435 від 13.03.2018 року. Однак, відповідачем було відмовлено у їх задоволенні.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача та вважаючи їх протиправними, звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
09.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку №45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України, Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону №2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Як встановлено судом, 14.03.2018 Ліквідаційною комісією УМВС було сформовано довідку №5/435 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, згідно якої сума грошового забезпечення позивача становить 7924,80 грн.
04.04.2018 року Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі вищезазначеної довідки з 01.01.2016. Сума пенсії після проведеного перерахунку з надбавками становить 5547,36 грн.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду у справі №817/763/18 від 02.05.2018 зобов'язано з 01.01.2016 здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, як пенсіонеру внутрішніх справ згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900-VIII від 23 грудня 2015 року, статтями 51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», згідно наданої довідки №5/96 від 18.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії України проведено перерахунок пенсії.
На виконання вищезазначеного рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду проведено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії з 01.01.2016 обчислено з врахуванням грошового забезпечення - 7793,74 грн. і становить 5455,62 грн.
Оскільки, пенсія після перерахунку проведеного на виконання рішення суду є нижчою від раніше встановленої, то її виплата проводиться в попередньому розмірі 5547,36 грн., зокрема: 5455,62 грн. (основний розмір) + 91,74 грн. (доплата до попереднього розміру пенсії).
Тобто відповідачем вже було проведено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 з урахуванням довідки №5/435 від 13.03.2018.
І саме на виконання рішення суду від 02.05.2018 у справі №817/763/18, яке ухвалене після перерахунку пенсії з урахуванням довідки №5/435 від 13.03.2018, позивачу здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки №5/96 від 18.05.2017.
Суд зауважує, що позивач не був позбавлений можливості щодо апеляційного оскарження останнього, в разі якщо він вважає довідку, що стала підставою для такого перерахунку його пенсії фіктивною.
Однак, судом встановлено, що позивачем таке рішення оскаржене не було.
З наведеного слідує, що він погодився з таким рішенням.
Більше того, жодних доказів фіктивності довідки №5/435 від 13.03.2018 сторонами не надано та судом не встановлено.
З огляду на викладене, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 з урахуванням довідки №5/435 від 13.03.2018, у зв'язку з тим, що такий перерахунок вже було здійснено.
Стосовно вимог щодо зобов'язання відповідача здійснити розрахунок на доплату до пенсії згідно рішення РОАС від 04.04.2022 №460/12976/21 варто зазначити наступне.
Згідно рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 04.04.2022 у справі №460/12976/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01 січня 2016 року із застосуванням норм, що визначають розмір пенсії у відсотках, які діяли на момент первісного призначення з урахуванням 74% відповідних сум грошового забезпечення.
Вказане рішення набрало законної сили.
Положеннями ч. 2 ст. 14, ч. 1 ст. 370 КАС України, передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ч. 1 ст. 373 КАС України виконання судового рішення здійснюється на підставі виконавчого листа, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Частиною 5 статті 372 КАС України визначено, що процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах, вирішує суддя адміністративного суду одноособово, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України від 02.06.2016 № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі Закон № 1404-VIII).
За ч. 1 ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 1404-VIII державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
З аналізу вищезазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1404-VIII, у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа (правова позиція, викладена постанові Верховного Суду від 28.02.2023 у справі № 260/1898/22).
Конституційний Суд України в рішенні від 01.03.2023 у справі № 2-(ІІ)/2023 щодо відповідності Конституції України (конституційності) приписів ч. 1 ст. 294, ч. 6 ст. 383 КАС України (справа щодо рівноправності сторін під час судового контролю за виконанням судового рішення), зазначив, що судовий захист та поновлення прав, свобод, інтересів особи, що зазнали порушення внаслідок ухвалення рішень, учинення дій або бездіяльності органами публічної влади, їх посадовими і службовими особами, неможливий без забезпечення виконання судового рішення, ухваленого на користь особи.
Конституційний Суд України зазначив, що судовий контроль за виконанням судового рішення є щонайпершим елементом в юридичному механізмі забезпечення виконання судового рішення, особливо в разі, коли таке судове рішення ухвалено на користь особи в юридичному спорі супроти органів публічної влади, їх посадових і службових осіб.
Згідно із положеннями ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що приписами ст. 382, 383 КАС України передбачено декілька видів судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах: зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу та визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду.
Вказані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову.
Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України (ст. 382, 383 КАС України), який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення, яке набрало законної сили.
Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.
Відтак, у разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження, у відповідності до КАС України. Невиконання судового рішення не може бути самостійним предметом окремого судового провадження.
Таким чином, суд зазначає що позовні вимоги в зазначеній частині стосуються виконання рішення в справі №460/12976/21, а тому не підлягають задоволенню.
Також задоволенню не підлягають і позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача виплатити позивачу недоплачену пенсію за минулі часи в сумі 25730 гривень 31 коп. з нарахуванням компенсації втрати частини доходу з врахуванням раніше виплачених сум та зобов'язання відповідача внести до реєстру Судових рішень, оновлені дані про виплату 25703,36 грн. недоплаченої пенсії як похідні.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачі як суб'єкти владних повноважень в ході розгляду справи довели правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах.
Натомість, доводи та аргументи позивача, якими він обґрунтовував позовні вимоги, не знайшли підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, а тому в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Правові підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов'язання відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 22 травня 2024 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Суддя Т.О. Комшелюк