Рішення від 22.05.2024 по справі 140/2211/24

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2211/24

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Костюкевича С.Ф.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), будучи внутрішньо переміщеною особою, звернувся з позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради (далі - Департамент, відповідач) про визнання протиправною відмови у внесенні до реєстру та/або списку осіб що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які зареєстровані/проживають на території Волинської області; зобов'язання внести до реєстру та/або списку осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які зареєстровані/проживають на території Волинської області та відшкодувати кошти за придбання ліків на суму 2 198,80 грн; зобов'язання забезпечити доступ до безоплатного придбання ліків за рецептами лікарів.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що зареєстрований у АДРЕСА_1 та у 2014 році, у зв'язку з бойовими діями був вимушений тимчасово переміститися на певний час у м. Добропілля Донецької області, а потім перебрався до м. Яворів Львівської області, де отримував належні йому пільги відповідно до Закону №796-Х1І, зокрема, безоплатний відпуск ліків за рецептом лікарів.

Вказав, що є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та потерпілим від Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 14.07.2020 Львівською обласною державною адміністрацією.

Зауважив, що 27.09.2023 звернувся у Департамент для отримання пільг згідно чинного законодавства, зокрема, придбання ліків та/або відшкодування коштів за їх придбання власними коштами, проте 09.10.2023 листом № 11.2-9/9361/2023 отримав відмову з посиланням на те, що Порядок використання коштів субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 16.05.2019 № 250, поширюється на осіб які зареєстровані на території Волинської області.

Ствердив, що на його повторне звернення із заявою про внесення його до реєстру осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають на території Волинської області, для подальшої можливості безоплатного придбання ліків за рецептом лікарів або ж відшкодовування коштів за придбані ліки згідно рецепту лікарів, отримав відмову листом Департаменту від 21.11.2023 № 11.2-9/10789/2023 з обґрунтуванням, що перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримує компенсацію на продукти харчування у розмірі 502,00 грн.

Вважає протиправними такі дії відповідача, тому звернувся із даним позовом до суду.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 04.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

У поданому до суду відзиві на позовну заяву представник відповідача позовні вимоги заперечила та просила відмовити у задоволенні позову. Свою позицію обґрунтовує тим, що Порядок використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений розпорядженням голови Волинської ОДА від 16.05.2019 №250

Вказала, що субвенція згідно п. 2 р. ІІ Порядку використовується на: 1) відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; 2) відшкодування витрат за надання послуг з безкоштовного зубопротезування (за винятком зубопротезування з дорогоцінних металів та прирівняних за вартістю до них, що визначаються Міністерством охорони здоров'я України) громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зазначила, що відповідно до п. 4. р. І Порядок застосовується щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і мають право на забезпечення пільговим медичним обслуговуванням та зареєстровані на території області, а ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , є внутрішньо переміщеною особою з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_2 .

Вважає, що виходячи з положень п.4 Порядку, позивач не має права на забезпечення пільговим медичним обслуговуванням, в тому числі, на відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оскільки не зареєстрований на території Волинської області.

У відповіді на відзив позивач підтвердив свої доводи, зазначені у позовній заяві та просив у задовольнити його позовні вимоги.

Інших заяв по суті справи чи клопотань про розгляд справи в судовому засіданні від учасників справи до суду не надходило.

Перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 , є особою з інвалідністю ІІІ групи та є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 14.07.2020 (категорія 1), виданим 14.07.2020 Львівською обласною державною адміністрацією.

Позивач взятий на облік у Волинській області як внутрішньо переміщена особа, свідченням чого є довідка від 09.08.2023 за №764-5002900648, згідно якої зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 значиться: АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

27.09.2023 позивач звернувся до Департаменту із заявою для отримання пільг згідно чинного законодавства, зокрема, придбання ліків та/або відшкодування коштів за їх придбання власними коштами.

09.10.2023 Департамент листом № 11.2-9/9361/2023 повідомив, що Порядок використання коштів субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 16.05.2019 № 250, поширюється на осіб які зареєстровані на території Волинської області.

У листопаді 2023 року ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою про внесення його до реєстру осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають на території Волинської області, для подальшої можливості безоплатного придбання ліків за рецептом лікарів або ж відшкодовування коштів за придбані ліки згідно рецепту лікарів.

21.11.2023 Департаментом листом № 11.2-9/10789/2023 відмовлено ОСОБА_1 , у зв'язку із тим, що останній перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримує компенсацію на продукти харчування у розмірі 502,00 грн.

Вважаючи, таку відмову протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.

Судом також встановлено, що відповідач змінив найменування та відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дійсне найменування відповідача - Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 18 Закону України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" від 05.10.2000 за №2017-ІІІ законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо рівня життя населення, що постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС; забезпечення пільгових умов задоволення потреб у товарах та послугах окремим категоріям громадян, які потребують соціальної підтримки.

Закон України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Пунктом 1 статті 20 Закону №796-XII передбачено, що особам, віднесеним до категорії 1, надаються гарантовані державою компенсації та пільги, зокрема, безплатне придбання ліків за рецептами лікарів.

Відповідно до статті 62 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Так, відповідно до п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17 серпня 1998 року № 1303 «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» відпуск лікарських засобів безоплатно і на пільгових умовах у разі амбулаторного лікування осіб провадиться аптеками за рецептами, виписаними лікарями лікувально-профілактичних закладів за місцем проживання цих осіб. Особи, які обслуговуються у відомчих лікувально-профілактичних закладах і мають право на безоплатний або пільговий відпуск лікарських засобів, отримують їх у аптеках, закріплених за цими закладами.

Порядок використання коштів субвенції з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначений розпорядженням голови Волинської ОДА від 16.05.2019 №250 (далі - Порядок).

Суд зазначає, що Порядок розроблений відповідно до статті 2 Бюджетного кодексу України, статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 20-22, 24, 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Субвенція згідно п. 2 р. ІІ Порядку використовується на: відшкодування витрат за придбані лікарські засоби за пільговими рецептами громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; відшкодування витрат за надання послуг з безкоштовного зубопротезування (за винятком зубопротезування з дорогоцінних металів та прирівняних за вартістю до них, що визначаються Міністерством охорони здоров'я України) громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 4. р. І. Порядок застосовується щодо осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і мають право на забезпечення пільговим медичним обслуговуванням та зареєстровані на території області.

Пунктами 3, 4 Порядку №936 врегульовано порядок призначення і виплати громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг.

Зокрема, призначення громадянам компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг здійснюється за заявою, форма якої затверджується Мінсоцполітики України.

Органи соціального захисту населення, що проводять нарахування та виплати, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", звіряють у разі потреби отриману від громадян інформацію щодо правомірності нарахування компенсаційних виплат з відділами персоніфікованого обліку згідно з Єдиним автоматизованим реєстром осіб, які мають право на пільги відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 за №117.

У разі зміни зареєстрованого місця проживання (перебування) або місця роботи постраждала особа для отримання виплати за новим місцем проживання (перебування) або місцем роботи не пізніше ніж через три місяці подає заяву та довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання (перебування).

Заяви з необхідними документами для виплати компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг також приймаються уповноваженими посадовими особами виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади (надалі по тексту також - посадові особи виконавчого органу) та посадовими особами центру надання адміністративних послуг, які передають їх протягом трьох робочих днів з дати їх надходження відповідному структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчому органу міської ради міста обласного значення, районної у місті

З 1 липня 2021 року заяви з необхідними документами для виплати компенсацій, допомоги певних видів та надання пільг приймаються посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних і районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад за місцем фактичного проживання (перебування) працюючих та непрацюючих громадян, у тому числі пенсіонерів, працюючим і непрацюючим громадянам і пенсіонерам, а саме: компенсація за пільгове забезпечення продуктами харчування - громадянам, що належать до першої та другої категорії постраждалих відповідно до пункту 14 частини першої статті 20, пункту 6 частини першої статті 21 Закону №796-XII за нормами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України.

З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою Кабінет Міністрів України постановою від 29.01.2003 за №117 запровадив Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (надалі по тексту також - Реєстр) і затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (надалі по тексту також - Положення №117).

Так, згідно пунктів 1-3 Положення №117 Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги - автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України.

До Реєстру вноситься, зокрема, інформація про пільговиків - прізвище, ім'я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (надалі по тексту також - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання або адреса фактичного місця проживання), склад сім'ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (надалі по тексту також - уповноважені органи), поряд з іншим, ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків. Форма "1 - пільга" затверджується Мінсоцполітики України.

В силу вимог пункту 5 Положення №117 для включення до Реєстру інформації про пільговика такий пільговик (крім педагогічних, медичних та фармацевтичних працівників, працівників бібліотек, музеїв, спеціалістів із захисту рослин і працівників культури в сільській місцевості і селищах міського типу) подає заяву за формою, встановленою Мінсоцполітики України, копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім'ї на пільги (з пред'явленням оригіналів зазначених документів), копію документа, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (картка платника податків), зокрема копію, надану в електронному вигляді (за наявності в одержувача інформації технічної можливості провести перевірку відповідності реєстраційних даних фізичної особи за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами з використанням засобів технічного та криптографічного захисту інформації відповідно до вимог законодавства з питань захисту інформації), або копію паспорта громадянина України / свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред'являє паспорт, документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також надає інформацію про характеристику житла і послуги, щодо отримання яких він має право на пільги та якими користується, та будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби).

Заява з необхідними документами подається до уповноваженого органу за зареєстрованим або фактичним місцем проживання пільговика.

Також заяви з необхідними документами для включення до Реєстру інформації про пільговиків приймаються з 1 липня 2021 року посадовими особами виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг виключно з формуванням електронної справи.

Заяви з документами, необхідними для включення до Реєстру інформації про пільговиків (після формування електронної справи), у паперовому вигляді передаються відповідному уповноваженому органу за зареєстрованим або фактичним місцем проживання пільговика не рідше ніж один раз на два тижні.

Згідно пункту 7 коментованого Положення №117, у разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.

Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.

Повертаючись до фактичних обставин справи, встановлених вище по тексту судового рішення, ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою і як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС звернувся 27.09.2023 із заявою до Департаменту про отримання пільг згідно чинного законодавства, зокрема, придбання ліків та/або відшкодування коштів за їх придбання власними коштами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, громадянам, які віднесені до категорій 1 і 2, проте листом від 09.10.2023 за № 11.2-9/9361/2023 отримав відмову, оскільки Порядок використання коштів субвенцій з обласного бюджету місцевим бюджетам на пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений розпорядженням голови Волинської обласної державної адміністрації від 16.05.2019 № 250, поширюється на осіб які зареєстровані на території Волинської області.

З матеріалів справи вбачається, що у листопаді 2023 року ОСОБА_1 повторно звернувся до відповідача із заявою про внесення його до реєстру осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, які проживають на території Волинської області, для подальшої можливості безоплатного придбання ліків за рецептом лікарів або ж відшкодовування коштів за придбані ліки згідно рецепту лікарів, однак листом № 11.2-9/10789/2023 Департаменту від 21.11.2023 листом № 11.2-9/10789/2023 отримав відмову, з посиланням на те, що він перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа та отримує компенсацію на продукти харчування у розмірі 502,00 грн.

Надаючи правову оцінку доводам позивача з приводу протиправності дій Департаменту у спірному випадку, та аргументам відповідача, якими останній обґрунтовує свої заперечення, суд дійшов наступного висновку.

Згідно пояснень позивача, що не заперечується відповідачем, ОСОБА_1 перебував на обліку у відповідних Управліннях соціального захисту населення у м. Донецьку Донецької області, проте у 2014 році, у зв'язку з бойовими діями був вимушений тимчасово переміститися на певний час у м. Добропілля Донецької області, а потім у м. Яворів Львівської області, де отримував належні йому пільги відповідно до Закону №796-Х1І, зокрема, безоплатний відпуск ліків за рецептом лікарів. 09.08.2023 взятий на облік у Волинській області як внутрішньо переміщена особа, свідченням чого є довідка за №764-5002900648, згідно якої зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 значиться: АДРЕСА_1 , а фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 змінив попередні місця проживання (м. Донецьк Донецької області, м. Добропілля Покровського р-ну Донецької області, м. Яворів Яворівського р-ну Львівської області), де отримував відповідну компенсацію, на нове фактичне місце проживання (м. Луцьк, Волинської область), а отже, згідно положень абзацу 5 пункту 3 Порядку №936, для отримання виплати за новим місцем проживання, позивач зобов'язаний подати до уповноваженого органу, окрім заяви, довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання.

Так, позивач подав до уповноваженого органу заяву від 27.09.2023 про отримання пільг згідно чинного законодавства для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, зокрема, придбання ліків та/або відшкодування коштів за їх придбання власними коштами. Такі заяви відповідають встановленій формі, затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України від 21.04.2015 за №441.

Перевіряючи дотримання Департаментом процедури розгляду заяв позивача про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг від 27.09.2023, суд вважає за необхідне звернутися до положень Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затверджена наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 19.09.2006 за №345 (надалі по тексту також - Інструкція №345).

Інструкція №345 затверджена відповідно до Положення про Міністерство праці та соціальної політики України, затвердженого Указом Президента України від 30.08.2000 за №1035, та з метою спрощення надання соціальних виплат через застосування принципу призначення усіх видів соціальної допомоги за однією заявою й підвищення контролю за правильністю призначення та надання усіх видів соціальної допомоги.

Згідно пункту 1.1. глави 1 Інструкції №345 ця Інструкція визначає порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органах міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (надалі по тексту також - Управління), центрах по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (надалі по тексту також - Центр) та порядок взаємодії з цих питань зазначених органів з виконавчими органами сільських, селищних, міських рад територіальних громад, центрами надання адміністративних послуг.

Управліннями/Центрами проводиться виплата усіх видів соціальної допомоги, пільг і компенсацій (надалі по тексту також - соціальна допомога), у тому числі, пільги та компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За змістом абзацу 3 пункту 2.2. глави 2 Інструкції №345 для призначення соціальної допомоги заявником заповнюється форма заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 21 .04.2015 за №441.

В силу вимог пунктів 2.4., 2.5., 2.8. глави 2 Інструкції №345 спеціаліст з прийому Управління/уповноважена особа територіальної громади проводить співбесіду із заявником, перевіряє повноту заповнення заяви, декларації тощо, наявність необхідних документів та реєструє їх у Журналі реєстрації приймання заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги (додаток 2).

Кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дата її реєстрації, кількість документів, які необхідно донести, та дата, до якої ці документи мають бути донесені, зазначаються у відривній розписці-повідомленні заяви.

Якщо заявник не додав необхідних документів у терміни, визначені цим пунктом, уповноважена особа територіальної громади повідомляє заявника про повернення його документів.

Заяви про призначення допомоги, які надходять поштою, реєструються в Журналі реєстрації приймання заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги (додаток 2).

Водночас главою 3 Інструкції №345 визначено порядок і послідовність підготовки документів для призначення соціальної допомоги, а саме, згідно пунктів 3.1.-3.2. 3.6.-3.9. коментованої глави, підготовка документів для призначення соціальної допомоги та її розрахунок проводяться в терміни, які забезпечують прийняття рішення про призначення соціальної допомоги, але не пізніше 10 днів з дня прийняття заяви та всіх необхідних документів, якщо інше не передбачено законодавством.

На кожного заявника, який подав заяву та документи для призначення соціальної допомоги, формується особова справа (додаток 3), у якій зберігаються всі подані документи для призначення допомоги, розрахунок розміру та рішення про призначення (відмову в призначенні).

Повнота поданих документів, правильність їх оформлення перевіряються головним спеціалістом з прийому або іншим працівником відділу (управління, сектору), на якого відповідно до посадових обов'язків покладено функції контролю за правильністю прийняття заяви на призначення допомоги.

За відсутності всіх необхідних відомостей для призначення допомоги або наявності в особовій справі неправильно оформлених довідок тощо комплект документів з обґрунтованими поясненнями повертається спеціалісту з прийому, про що в Журналі реєстрації приймання заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги спеціаліста (у Реєстрі) робиться відповідна відмітка.

У разі дотримання вимог щодо повноти комплекту головний спеціаліст з прийому протягом робочого дня передає особові справи разом з Реєстром до відділу (підрозділу) прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги координатору (відповідальному спеціалісту) з опрацювання заяв або іншій особі, на яку відповідно до посадових обов'язків покладено функції з координації опрацювання заяв на призначення допомоги. Копії реєстрів підшиваються до окремої папки та зберігаються у головного спеціаліста з прийому.

Передача особових справ до відділу (підрозділу) прийняття рішення щодо надання допомоги здійснюється не рідше ніж раз на день.

Спеціаліст з прийому Управління, якому повернуто справу через відсутність усіх необхідних відомостей для призначення соціальної допомоги або через наявність в особовій справі неправильно оформлених довідок тощо, не пізніше наступного дня зобов'язаний письмово (в окремих випадках - усно) повідомити заявника/уповноважену особу територіальної громади про необхідність донесення документів або усунення недоліків в неправильно оформлених довідках. На заяві ставиться номер вихідної кореспонденції, а в разі усного повідомлення телефоном зазначаються дата, час та особа, з якою велась розмова.

Виходячи з аналізу наведених положень Інструкції №345, слід дійти висновку про те, що особа, яка має право на призначення соціальної допомоги, компенсації чи пільги згідно вимог чинного законодавства, вправі звернутися із відповідною заявою про її призначення та підтверджуючими документами до уповноваженого органу, посадові особи якого у встановленому порядку та відповідній послідовності, перевіряють наявність підстав і достатніх документів для призначення такої допомоги (компенсації, пільги), особі, яка звернулася за таким призначенням.

Також, суд звертає увагу на те, що положення Інструкції №345, серед іншого, визначають також порядок видачі довідок про отримання (неотримання) соціальної допомоги, а також порядок зняття та прийняття на облік отримувача соціальної допомоги.

Як визначено пунктами 8.1., 8.2., 8.4., 8.5. глави 8 Інструкції №345 на вимогу будь-якої особи або отримувача соціальної допомоги (його законного представника) Управління зобов'язане не пізніше ніж у триденний термін надати довідку про отримання (неотримання) допомоги (додаток 11), підстави, її розмір та терміни виплати.

Довідка про отримання (неотримання) соціальної допомоги видається на підставі письмової заяви, поданої заявником/законним представником заявника до Управління/через уповноважену особу територіальної громади, або усної вимоги за умови пред'явлення паспорта або іншого документа, який підтверджує особу та місце її проживання (реєстрації).

У разі, якщо заявник звертається з проханням надати довідку за телефоном, його вимога реєструється в Журналі видачі довідок та повідомлень, а заявникові повідомляється про час, коли можна отримати довідку. Заявка на підготовку довідки про отримання (неотримання) соціальної допомоги (додаток 12) передається координатором (головним спеціалістом) з прийому громадян у відділ (підрозділ) прийняття рішення (підрозділ виплати) координатору (головному спеціалісту) з опрацювання заяв.

Координатор (головний спеціаліст) з опрацювання заяв готує необхідну довідку та передає її на підпис начальнику Управління, після чого довідка передається координатору (головному спеціалісту) з прийому громадян.

У разі, якщо заявник/законний представник заявника особисто звертається з проханням надати довідку, довідка видається в той же день.

Аналіз вищевказаних приписів Інструкції №345 в сукупності із положеннями абзацу 5 пункту 3 Порядку №936, вказує на те, що постраждала особа у разі зміни зареєстрованого місця проживання, для отримання соціальної допомоги за новим місцем проживання зобов'язана подати довідку про отримані виплати (нарахування) за попереднім місцем проживання. При цьому, для отримання такої довідки заявник повинен звернутися із письмовою заявою до Управління.

Втім у розглядуваному випадку, ОСОБА_1 не надав суду доказів звернення до Управління за попереднім зареєстрованим місцем проживання, з метою отримання довідки щодо отримання (неотримання) соціальної допомоги, яка є однією із підстав для отримання компенсації за новим місцем проживання.

В той же час, суд зауважує на вимоги пунктів 9.1.-9.5. глави 9 Інструкції №345, згідно яких у разі переїзду отримувача соціальної допомоги в іншу місцевість виплата допомоги за старим місцем проживання (реєстрації) припиняється. За новим місцем проживання (реєстрації) допомога призначається (подовжується її виплата (крім житлових субсидій)) на підставі заяви та документів, визначених у відповідних нормативно-правових актах.

Припинення виплати (зняття з обліку) здійснюється на підставі заяви отримувача допомоги або запиту особової справи Управління за новим місцем його проживання (реєстрації).

Заява про припинення виплати (зняття з обліку) або продовження виплати допомоги за новим місцем проживання (реєстрації) отримувача допомоги (прийняття на облік) подається особисто особою, яка претендує на отримання допомоги. Заява реєструється в Журналі реєстрації приймання заяв та документів для зняття з обліку (додаток 13) координатором (спеціалістом) з прийому громадян. На підставі поданої заяви про продовження виплати допомоги (крім житлових субсидій) за новим місцем проживання (реєстрації) Управлінням формується Запит особової справи отримувача допомоги (додаток 14) до Управління за попереднім місцем її отримання, який направляється поштою або видається особисто отримувачу допомоги (якщо це зазначено у заяві) для передачі зазначеному Управлінню.

У разі отримання запиту особової справи отримувача допомоги Управління зобов'язане не пізніше ніж протягом трьох робочих днів припинити виплату соціальної допомоги та направити особову справу за місцем вимоги разом із Супровідним листом до особової справи отримувача допомоги (додаток 15). До справи додається Довідка-атестат (додаток 16) та довідка про призначені та виплачені протягом останніх 6-ти місяців соціальні допомоги. На обкладинці особової справи робиться відповідна помітка, яка скріплюється печаткою (за наявності) та підписом начальника Управління.

У разі неможливості отримати особову справу та Довідку-атестат з управлінь, що розташовані на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктах, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, допомога продовжується (призначається) за фактичним місцем проживання її отримувачу на підставі електронного особового рахунку, отриманого від інформаційної системи Мінсоцполітики відповідно до законодавства. До законодавчого врегулювання цього питання, неотримані суми соціальної допомоги, призначеної згідно з чинним законодавством, таким одержувачам виплачуються за минулий період, на підставі інформації про стан фінансування та виплати, що оприлюднюється на офіційному сайті Міністерства соціальної політики України.

Після отримання особової справи отримувача допомоги особова справа, довідка щодо останніх призначень та проведених виплат і заява отримувача допомоги передається координатору (головному спеціалісту) опрацювання заяв. Не пізніше ніж у триденний термін готується рішення про продовження виплати соціальної допомоги (крім житлових субсидій). У журналах реєстрації заяв/особових справ та прийнятих рішень і видачі довідок та повідомлень провадяться відповідні записи.

У разі здійснення виплат через Центр особова справа після зняття з обліку в Управлінні надсилається до Центру, який готує Довідку-атестат та довідку про всі види допомоги, призначеної та виплаченої протягом останніх 6-ти місяців.

Разом із супровідним листом до особової справи отримувача допомоги необхідні документи надсилаються Центром в Управління праці та соціального захисту населення за новим місцем проживання (реєстрації) отримувача допомоги.

З наведеного слідує, що законодавець врегулював питання прийняття на облік, призначення (продовження) виплати допомоги отримувачам соціальної допомоги, які попередньо проживали у населених пунктах, де органи державної влади на даний час тимчасово не здійснюють свої повноваження, та змінили своє місце проживання (реєстрації) на нове.

За твердженням ОСОБА_1 , він отримував компенсацію вартості ліків за рецептами лікарів за попереднім місцем проживання (реєстрації) у м. Донецьк Донецької області, яке на даний час є тимчасово окупованою територією, у м. Добропілля Покровського р-ну Донецької області та у м. Яворів Яворівського р-ну Львівської області.

А тому, на думку суду, відповідачу слід було врахувати вимоги пункту 9.1.-9.5 глави 9 Інструкції №345, які визначають порядок дій уповноваженого органу з питань призначення соціальної допомоги, при розгляді заяв осіб, які отримували таку допомогу в Управліннях, що розташовані на тимчасово окупованих територіях, зокрема, у Донецькій області, і звернулися за її призначенням (продовженням) за новим фактичним місцем проживання.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у спірному випадку відповідач не діяв на підставі закону, із урахуванням усіх обставин, які мають значення для вірного вирішення порушеного позивачем питання.

Відповідно до ч. 2, 3 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З метою забезпечення ефективного судового захисту порушених прав позивача, керуючись статтею 9 КАС України, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 про призначення пільг згідно чинного законодавства, зокрема, придбання ліків та/або відшкодування коштів за їх придбання власними коштами, встановленими Міністерством охорони здоров'я України, громадянам, які віднесені до категорій 1 і 2 учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частини 4 статті 245 КАС України).

Оцінюючи в сукупності обставини справи, враховуючи вищенаведені положення законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради, підлягають до часткового задоволення.

При цьому, слід визнати протиправними дії Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні компенсацій та пільг, передбачених п. 1 ст. 20 Закону №796-XII та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 про призначення компенсацій та пільг, передбачених п. 1 ст. 20 Закону №796-XII, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 1 211,20 грн, сплачений квитанцією від 05.02.2024.

Керуючись статтями, 241-246, 250, 255, 260, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні компенсацій та пільг, передбачених п. 1 ст. 20 Закону №796-XII.

Зобов'язати Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 27.09.2023 про призначення компенсацій та пільг, передбачених п. 1 ст. 20 Закону №796-XII, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Стягнути з Департаменту соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1 211 гривень 20 копійок (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: внутрішньо переміщена особа ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач: Департамент соціальної та ветеранської політики Луцької міської ради (43025; Волинська область, м. Луцьк, просп. Волі, 4А; код ЄДРПОУ 03191963).

Головуючий-суддя С.Ф. Костюкевич