22 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2120/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) та просить: визнати протиправними дії щодо відмови у перерахунку та виплати пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати здійснити з 16.01.2024 перерахунок та виплату пенсії за віком з урахуванням раніше виплачених сум, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням (попереднього перерахунку) пенсії за віком, тобто за 2020, 2021, 2022 роки.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 13.06.2011 перебуває на обліку у ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону №1058-ІV. 16.01.2024 звернулася до відповідача із заявою, у якій просила перерахувати пенсію, як особі, що продовжила працювати після призначення пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2020-2022 роки, а не з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, однак відповідач у зазначеному перерахунку відмовив.
Позивач зазначає, що оскільки вона продовжувала працювати після призначення їй пенсії та згідно положень статті 42 Закону №1058-ІV відпрацювала 18 років, внаслідок чого відповідачем було здійснено перерахунок пенсії, тому, на її переконання, має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в України, з якої сплачено страхові внески за 2020, 2021, 2022 роки.
Ухвалою судді від 19.02.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.21).
У відзиві на позовну заяву від 19.03.2024 відповідач позовних вимог не визнав, вважає позов необґрунтованим і безпідставним та просить відмовити в його задоволенні. В обґрунтування своєї позиції вказав, що позивач з 13.06.2011 перебуває на обліку як отримувач дострокової пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідно до Закону №1058-IV.
02.02.2024 позивач звернулася до відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ у Волинській області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
17.01.2024 ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії. За результатами розгляду заяви позивачу надано відповідь від 31.01.2024 у якій зазначено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону №1058-IV, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії (перерахунку) пенсії має не менше як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Якщо пенсіонер продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 вказаного Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати з якої призначено пенсію.
Частиною третьою статті 45 Закону №1058-ІV встановлено порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом №1058-IV.
Таким чином, враховуючи, що пенсія позивач вже була первинно призначена за Законом №1058-IV з 13.06.2011 та надалі відбулися перерахунки пенсії в межах одного закону, позивач продовжує отримувати той самий вид пенсії з моменту її призначення.
З урахуванням наведеного просив у задоволенні позову відмовити (а.с.24-41).
Інших заяв по суті справи до суду не надходило.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 13.06.2011 отримує пенсію за Списком №2 відповідно до Закону №1058-ІV.
Після призначення пенсії ОСОБА_1 продовжила працювати, що не є спірним.
16.01.2024 позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просила перерахувати та виплачувати пенсію за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2020, 2021, 2022 роки, з урахуванням виплачених сум (а.с.11).
Листом №1679-972/Б-02/8-0300/24 від 31.01.2024 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило, що на підставі поданих до заяви документів позивачці проведено перерахунок пенсії відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 42 Закону №1058-ІV з врахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії з 01.07.2013, з 01.07.2015, з 01.08.2017, з 01.07.2019, з 01.092021 та з 01.09.2023. Розмір пенсії обчислений з врахуванням страхового стажу тривалістю 58 років 11 місяців 14 днів (коефіцієнт стажу - 0,58917) та середньомісячного заробітку 4 997,14 грн, обчисленого за періоди роботи з 01.10.1994 по 30.09.1999 та з 01.07.2000 по 31.05.2011 із застосуванням середньої заробітної плати по Україні 7 405,03 грн., складає 3 352,82 грн., з них: 2 944,16 грн - розмір пенсії за віком (4 997,14 х 0,58917); 408,12 грн. - доплата за 38 років понаднормового стажу. Враховуючи викладене, для застосування нової середньої заробітної плати по Україні за 2020-2022 роки немає підстав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
Згідно з положеннями частини першої статті 9 Закону №1058-ІV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першої, другої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики; Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VIII (далі - Закон №2148-VIII) внесено зміни до Закону №1058-ІV, зокрема, Прикінцеві положення цього Закону доповнено пунктом 4-3, який застосовується з 01.10.2017.
Так, відповідно до абзацу першого пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
Згідно з частиною другою статті 42 Закону №1058-ІV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Вказані норми деталізовані у Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 №10-1 (далі - Порядок №10-1).
Пунктом 3 Порядку №3-1 установлено, що перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Суд, в силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України, також враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.04.2024 у справі № 420/19398/23, які полягають у такому.
Аналіз частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV свідчить, що цією нормою встановлено можливість перерахунку пенсії застрахованій особі, яка продовжувала працювати, з урахуванням додатково набутого нею страхового стажу. Такий перерахунок, на вибір пенсіонера, може здійснюватись або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
З огляду на викладене під час здійснення перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV у формулі визначення заробітної плати для обчислення пенсії можуть змінюватися лише показники суми коефіцієнтів заробітної плати за кожний місяць (Ск) та кількості місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати застрахованої особи (К).
Тобто, перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, та розраховується за формулою, наведеною в частині другій статті 40 цього Закону. При такому перерахунку зазначений показник середньої заробітної плати залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії.
Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 01.11.2018 у справі №804/9874/14, від 13.06.2019 у справі №265/84/16-а, від 29.07.2020 у справі №264/7044/16-а, від 18.11.2020 у справі №522/1916/17, від 21.10.2021 у справі №2-а-2430/11.
Таким чином, показник середньої заробітної плати при проведенні перерахунку пенсії на підставі частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV залишається незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії або її попереднього перерахунку.
Судом встановлено, що позивачу достроково призначено пенсію за Списком №2 відповідно до Закону №1058-ІV у 2011 році. На момент призначення пенсії ОСОБА_1 продовжувала працювати.
У зв'язку з введенням в дію Закону №2148-VIII пенсія позивача перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
В подальшому пенсійний орган неодноразово проводив перерахунок пенсії позивача у зв'язку з набуттям додаткового страхового стажу.
Зокрема, з 01.09.2023 проведено автоматизований перерахунок пенсії з врахуванням страхового стажу, набутого після попереднього перерахунку пенсії. Додатково з матеріалів пенсійної справи позивача слідує, що перерахунок пенсії також проводився з урахуванням індексації заробітку (масовий перерахунок).
Під час здійснення зазначених перерахунків ГУ ПФУ у Волинській області застосовувало показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час попереднього перерахунку пенсії, в даному випадку - за 2014, 2015 та 2016 роки.
Суд зазначає, що застосування відповідачем такого показника відповідає вимогам частини четвертої статті 42 Закону №1058-ІV.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі №577/2576/17 сформувала правову позицію, згідно якої застосування показника середньої заробітної плати працівників у галузі економіки України за три календарні роки, що передують року звернення, можливе за переведенням з одного виду пенсії на інший, а саме з пенсії за вислугу років на пенсію за віком, тобто має мати місце первинне призначення пенсії за віком згідно Закону №1058-IV, що не відповідає обставинам цієї справи.
З відзиву на позовну заяву слідує, що позивач подала до пенсійного органу заяву від 02.02.2024 про переведення на інший вид пенсії, а саме пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV, однак у даній справі позивач оскаржує відмову ГУ ПФУ у Волинській області, яка оформлена листом відповідача від 31.01.2024 на заяву, яку було подано 16.01.2024. Доказів подання заяви від 02.02.2024 про переведення на інший вид пенсії суду не надано. Таким чином, суд доходить висновку, що підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року, в якому здійснено перерахунок такої пенсії, тобто за 2020, 2021, 2022 роки, відсутні.
Аналогічного висновку про відсутність у позивача права на перерахунок та виплату пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року в якому здійснено перерахунок такої пенсії, а саме: за 2019 - 2021 роки дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.04.2024 в справі № 420/19398/23.
При цьому, посилання представника позивача на правову позицію судів першої та апеляційної інстанції є безпідставними, оскільки суд при виборі та застосуванні норми права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, а не в постановах суду першої та апеляційної інстанції.
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, з огляду на що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 262 КАС України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинський області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк