17.05.2024 Справа №607/24939/23 Провадження №3/607/776/2024
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції у Тернопільській області Департаменту патрульної поліції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Грузії, жителя АДРЕСА_1 , працює міжнародним директором Фундація Тернопіль,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП),-
встановила:
12.12.2023 о 21 год. 28 хв. в м. Тернопіль, вул. Руська, 17, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Mersedes-Benz В180», д.н.з. НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням технічного приладу газоаналізатор Alcotest 7510 OIML № ARLM-0285 (повірка дійсна до 07.12.2024), що підтверджується тестом №473, результат становить 1,08% проміле. З результатом огляду на стан алкогольного сп'яніння згідний, чим порушив вимоги п.2.9а Правил дорожнього руху (далі - ПДР).
ОСОБА_1 про дату, час і місце розгляду справи, який було призначено на 12 год. 00 хв. 27.12.2023, повідомлявся належним чином, про що свідчить його підпис в протоколі про адміністративне правопорушення, а також відеозапис, з якого вбачається як працівники поліції узгоджували дату та час, на коли призначити розгляд справи в суді (01:03:00 хвилина відеозапису ««export-m27ln», і з яким останній погодився). Однак, 27.12.2023 засідання у цій справі не відбулось з причини оголошення повітряної тривоги на території Тернопільської області.
У зв'язку з цим, судом направлялись повідомлення про судові засідання, призначені на 19.01.2024 (засідання не відбулось у зв'язку із перебуванням судді у нарадчій кімнаті у справі № 607/12124/23), 09.02.2024, 04.03.2024 (розгляд справи не відбувся у зв'язку з перебуванням судді у відпустці), 01.04.2024, 22.04.2024, однак в судові засідання ОСОБА_1 не з'являвся.
Номера телефону ОСОБА_1 в протоколі не зазначено.
Окрім того, судом розміщувалось оголошення на офіційному веб-сайті Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області про виклик ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 22.04.2024 о 09:20 та 17.05.2024 о 10:00. В судове засідання останній не з'явився.
Судом виконано всі належні дії, що спрямовані на повідомлення особи про день, час та місце розгляду справи.
Для отримання інформації щодо стану розгляду судової справи та прийнятих судових рішень функціонує офіційний веб-портал «Судова влада України» та «Єдиний державний реєстр судових рішень», за допомогою яких будь-яка особа може отримати актуальну інформацію щодо стану судової справи та стадії її розгляду.
Як наголошує Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях, сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням по справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки (рішення у справі «Пономарьов проти України» від 03.04.2008 (заява № 3236/03).
Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 . Стаття 268 КУпАП не містить заборони розглядати справу про адміністративне правопорушення за статтею 130 КУпАП без обов'язкової присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно із п. 1.3. ПДР учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
Частиною першою ст. 130 КУпАП передбачена відповідальність за: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передачу керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9.а ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Порядок проходження водіями огляду на такий стан врегульований Інструкцію про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735.
Зокрема, згідно п.п. 2, 3 Розділу І вказаної Інструкції огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі - поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану. Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом; лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення (п.п. 6, 7 Розділу І Інструкції).
Аналогічні положення містяться також у ст. 266 КУпАП, у якій визначена процедура виявлення у водіїв ознак алкогольного сп'яніння та проведення огляду водіїв на стан алкогольного сп'яніння.
Виходячи з наведених положень, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме даними, зафіксованими у:
- протоколі про адміністративне правопорушення серії ААД № 630921 від 12.12.2023, у якому викладено обставини вчинення правопорушення;
- відеозаписі з камери працівників поліції, на якому зафіксовано: зупинку автомобіля; озвучення причин зупинки; озвучення водієві поліцейським наявних в нього ознак алкогольного сп'яніння; пропозицію пройти перевірку на стан сп'яніння на місці зупинки за допомогою газоаналізатора; проходження огляду на стан сп'яніння ОСОБА_1 на місці зупинки - результат 1,08 % проміле; пропозиція працівників поліції проїхати до найближчого медичного закладу; із результатом водій згідний та від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння в медичному закладі відмовився; роз'яснення прав передбачених ст. 63 КУ та 268 КУпАП; (03:40-15:45 запису відео фрагменту «export-m27ln» на диску); оголошення йому змісту протоколу про адміністративне правопорушення.
- результаті тесту приладу «Драгер» Alcotest 7510, щодо виявлення стану сп'яніння у ОСОБА_1 від 12.12.2024, який показав результат - 1,08 %;
- акті огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, у якому відображено ознаки алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 , назву газоаналізатора та результат огляду на стан алкогольного сп'яніння, та підпис останнього про те, що він згоден з результатом;
- свідоцтві про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки газоаналізатора «Alcotest 7510 OIML» ARLM-0285 № П 51 QM 0693 083 23 чинне до 07.07.2024;
- направленні на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції КНП «ТОМЦСНЗ» ТОР від 12.12.2024;
- постанові про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №721230 від 12.12.2023, відповідно до якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 122 КУпАП, та накладено стягнення;
- рапорті інспектора взводу №2 роти №4 батальйону УПП в Тернопільській області ДПП від 13.12.2023;
- довідці, виданій Управлінням патрульної поліції в Тернопільській області ДПП від 13.12.2023, згідно якої ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_2 .
За вказаних обставин приходжу до переконання про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння, а тому його слід притягнути до адміністративної відповідальності та накласти на нього адміністративне стягнення.
Обираючи адміністративне стягнення, суд відповідно до ст. 33 КУпАП бере до уваги характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за вчинене правопорушення, а тому доходить до переконання, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення у вигляді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами.
Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.ст. 7, 33, 401, 130, 221, 248, 251 280, 283, 284, 294 КУпАП,
постановила:
ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.
Роз'яснити, що штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У випадку несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу,визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.
СуддяН. П. Воробель