Рішення від 17.04.2024 по справі 229/4846/23

Номер провадження 2/229/742/2024

Справа № 229/4846/23

Дружківський міський суд Донецької області

РІШЕННЯ

Іменем України

12.04.2024 року м. Дружківка

Дружківський міський суд Донецької області у складі

головуючого судді Давидовської Т.В.,

за участю секретаря судового засідання Шищенко Л.В.,

представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу

за позовною заявою ОСОБА_3

до Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ»

про визнання незаконним наказу та стягнення заробітної плати,

встановив:

I.Стислий виклад позиції учасників справи

1. ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3 , позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (далі - АТ «Укрзалізниця», відповідач) про визнання незаконним та скасування Наказу та Додатку до нього АТ «Укрзалізниця» від 04.05.2022 року №483/ос в частині, що стосується ОСОБА_3 , стягнення заробітної плати та інших виплат за період дії Наказу та Додатку до нього АТ «Укрзалізниця» від 04.05.2022 року №483/ос.

2.Як на підставу своїх вимог позивач посилається на ті обставини, що позивач перебуває у трудових відносинах з відповідачем. 19.06.2023 року отримано відповідь на адвокатський запит від 19.05.2023 (вихідний №2194) у якій зазначається, що наказом АТ «Укрзалізниця» від 04.05.2022 року №483/ос з ОСОБА_3 призупинено дію трудового договору з 06.05.2022 року. Наголошує, що Позивач отримав спірний Наказ №483/ос від 04.05.2022 року та Витяг з додатку до нього 19.06.2023 року цінним листом з описом вкладення на офіційну юридичну адресу Адвокатського бюро «КИРИЧЕНКА». Тобто, про порушення наявні у Наказі №483/ос від 04.05.2022 року та Витягі з додатку до нього стало відомо лише у день отримання.

Зазначає, що навесні 2022 року через активні бойові дії на території України, ознайомлення з наказами про призупинення дії трудових договорів здійснювалось усіма доступними на той час способами оповіщення, відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», в редакції, що діяла на момент видання зазначених наказів. Додатково повідомляється, що у зазначений період часу ознайомлення працівників Департаменту внутрішнього аудиту АТ «Укрзалізниця» проводилось альтернативними та контролю способами з використанням особистих засобів електронних комунікацій, в тому числі шляхом здійснення телефонних дзвінків. Звертає увагу суду, що уповноважені особи Відповідача не повідомляли Позивача про призупинення трудового договору і завірену копію документу підтверджуючого інформацію призупинення або припинення трудових правовідносин не надали.

15.03.2022 року Верховною Радою України прийнято Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2136-ІХ), який набув чинності 24.03.2022 року і як убачається з аналізу 13 Закону №2136-ІХ, призупинення дії трудового договору це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

Головною умовою для призупинення дії трудового договору, на думку позивача, є абсолютна неможливість надання роботодавцем та виконання працівником відповідної роботи. Також вважає, що ці дві умови мають виконуватися одночасно.

Під абсолютною неможливістю надання роботодавцем та виконання працівником роботи в контексті призупинення дії трудового договору, на думку позивача, слід розуміти випадки неможливості забезпечувати працівникові умови праці, внаслідок того, що необхідні для виконання роботи зазначеним працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва або майно роботодавця знищені в результаті бойових дій або їх функціонування з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливе у зв'язку з відсутністю на це його згоди, зокрема, з причин переміщення його з території, де ведуться активні бойові дії.

Якщо ж працівник бажає та може виконувати роботу або роботодавець може надавати роботу, призупиняти дію трудового договору неможливо.

Ураховуючи викладене та керуючись підставою до Наказу, зауважує, що абсолютна неможливість надання відповідачем роботи Позивачу не вбачалась, Відповідачем не було запропоновано переведення Позивача на іншу роботу зі збереженням середньої заробітної плати.

Стверджує, що 15.08.2022 року Позивач звернувся до Відповідача із письмовим зверненням, у якому зазначив, що останній знаходиться на підконтрольній території та готовий працювати. Також, Позивач пропонував працевлаштувати його до інших працюючих підрозділів Відповідача (листи знаходяться у відповідача).

Проте, 30.08.2023 року отримано лист №ЦУУП-11/224 в якому зазначено, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, діє до припинення або скасування воєнного стану в Україні та дозволяє працівникам тимчасово працевлаштуватись на інше підприємство, виконувати регулярно оплачувану роботу на умовах трудового договору за зовнішнім сумісництвом.

Звертає увагу на те, що Позивач звертався до відповідача з повідомленням, що перебуває на підконтрольній території, готовності працювати, на що Позивач отримав необґрунтовану відмову від Відповідача.

У подальшому Позивача було звільнено Відповідачем із займаної посади та Наказом (розпорядженням) №945/ос від 22 травня 2023 прийнято на роботу до Відповідача на іншу посаду.

Факт неможливості забезпечення позивача роботою у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, оскільки не були затверджені планами внутрішніх аудитів на підтвердження чого були надані листи самі по собі які не є беззаперечним доказом неможливості відповідача забезпечити позивача роботою з незалежних від нього причин або перевести її на іншу роботу чи залучити його до роботи за дистанційною формою організації праці. Будь-яких інших доказів на підтвердження цього не надано.

Окрім того АТ «Укрзалізниця» не призупиняло свою діяльність під час військової агресії, є товариство, що має стратегічне значення для економіки і безпеки держави.

Ураховуючи викладене та керуючись підставою до Наказу, слід зауважити, що абсолютна неможливість надання відповідачем роботи позивачу не вбачалась, відповідачем не було запропоновано переведення позивача на іншу роботу зі збереженням середньої заробітної плати.

Звертає увагу суду, що Позивачу не заплатили грошові кошти за період незаконного призупинення трудового договору з 06.05.2022 року по 22.05.2023 року, які просить стягнути з відповідача.

3.У заявах по суті спору АТ «Укрзалізниця» просить у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. Вважає, що позивачем порушено строк звернення до суду з трудовим спором відповідно до вимог статті 233 КЗпП України, що є підставою для відмови у позові.

Так відповідно до пункту 5.1 оскаржуваного в частині наказу, директорам департаментів та начальникам структурних підрозділів наказано вжити всіх можливих заходів щодо ознайомлення з цим наказом працівників, які зазначені у додатку 1 до наказу, шляхом електронного зв'язку та усіма можливими способами сповіщення.

На сторінці 7 позовної заяви представник Позивача зазначає, що про порушення наявні у наказі №483/ос від 04.05.2022 року та витязі з додатку до нього стало відомо лише в його отримання та вказує, що Позивач отримав вказані документи 19.06.2023 року.

У позовній заяві вказується, що Позивач звертався до відповідача з повідомленням, що перебуває на підконтрольній території, готовності працювати та поновлення дії трудового договору. З наведеного вбачається, що представник Позивача визнає, що про факт призупинення дії трудового договору Позивачу було достеменно відомо ще до того, як ним було отримано копію оскаржуваного в частині наказу.

Стверджує, що позивач достеменно знав про видання оскаржуваного в частині наказу (не лише щодо змісту наказу про призупинення дії трудового договору, а й точні його реквізити) щонайменше вже 15.08.2022 року, що вбачається із звернення-прохання від 15.08.2022 року ОСОБА_3 .

Щодо законності наказу про призупинення дії трудового договору з ОСОБА_3 відповідач зазначає, що призупинення дії трудового договору обумовлено введенням воєнного стану в Україні, який неодноразово продовжувався Указами Президента України, що передбачає можливість обмеження права на працю в умовах введеного воєнного стану. На керівництво підприємства покладаються дискреційні повноваження щодо запровадження заходів, необхідних для забезпечення функціонування підприємства в умовах воєнного стану та визначення переліку працівників, з якими необхідно призупинити дію трудових договорів. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Зазанчає, що листом заступників директора Департаменту внутрішнього аудиту та контролю В.Нечай, І.Зайцев, Ю. Чернюшок (вих. №ЦВА-18/136 від 27.04.2022 року) підтверджено факт неможливості надання роботи працівникам Департаменту внутрішнього аудиту та контролю, також було надано додатковий перелік працівників Департаменту внутрішнього аудиту та контролю з якими пропонується призупинити дію трудових договорів на період військового стану у зв'язку з неможливістю надання роботи працівникам Департаменту внутрішнього аудиту та контролю, також включені до наданого переліку працівників, з якими пропонувалося призупинити дію трудових договорів.

Згідно наказу АТ «Укрзалізниця» від 04.05.2022 року №483/ос у зв'язку з неможливістю надання та виконання роботи внаслідок критичного зменшення обсягів господарської діяльності, що сталася у зв'язку з втратою через військову агресію російської федерації проти України можливості повноцінно організувати процеси діяльності Товариства, та запровадження відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами) воєнного стану, керуючись ст. 13 ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та іншими нормами законодавчих актів припинено простій ОСОБА_3 та призупинено з ним дію трудового договору з 06.05.2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Крім того, звернули увагу суду, що позивач у період з 05.10.2018 року по 19.05.2023 року був заступником начальника відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Донецька залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця».

Розпорядженням № ЦКРУ-21/9 від 17.01.2018 року визначено перелік населених пунктів, які встановлено як місця постійної роботи працівників управління внутрішнього аудиту та контролю регіональних філій Департаменту внутрішнього аудиту та контролю. Відповідно до додатку 1 до вказаного розпорядження, місцем розташування робочого місця заступника начальника відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Донецька залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця» (а отже робочим місцем ОСОБА_3 ) є АДРЕСА_1 .

При цьому наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Наказ № 309). Відповідно до наказу № 309: з 24.02.2022 до 31.12.2022 Лиманська міська територіальна громада належала до територій можливих бойових дій: з 01.01.2023 до сьогодні - до територій активних бойових дій; з 25.05.2022 до 30.09.2022 місто Лиман Краматорського району належав до територій України, тимчасово окупованих Російською Федерацією. Тобто від початку військової агресії, з 24.02.2022 та до сьогодні, Лиманська міська територіальна громада (у тому числі місто Лиман) була спочатку територією ймовірних бойових дій, а далі - активних бойових дій, з періодом перебування в окупації близько 4-х місяців.

Діяльність відділу, заступником начальника якого був Позивач, зосереджувалась у м. Лиман Донецької області, тимчасова окупація даного населеного пункту та активні бойові дії в регіоні є додатковим аргументом неможливості надання Позивачу роботи, а разом з тим - неможливості її виконання. Тому посилання представника Позивача на роз'яснення Головного управління у Київській області від 08.06.2022 року є недоречним.

Стверджує, що підставою для призупинення дії трудового договору стала абсолютна неможливість надання ОСОБА_3 роботи, що в свою чергу виключало можливість виконання ним роботи. АТ "Укрзалізниця " не мала можливості перевести ОСОБА_4 на іншу роботу, оскільки крім цього, у відповідності до пункту 8.3 Положення про Департамент, працівники департаменту не можуть залучатися іншими структурними підрозділами Товариства для виконання їх завдань та доручень.

Отже, за характером роботи до працівників Департаменту внутрішнього аудиту та контролю не можна застосовувати тимчасове переведення на іншу роботу, оскільки за таких умов принцип незалежності аудиторських послуг у майбутньому не буде забезпечений.

За бажанням Позивача та при виникненні можливості у АТ «Укрзалізниця», Позивач був забезпечений роботою у іншому відокремленому структурному підрозділі АТ «Укрзалізниця» - регіональній філії «Південно-Західна залізниця» шляхом звільнення за переведенням на іншу роботу.

Щодо аргументів позивача про невідповідність оскаржуваного наказу вимогам ч.2 ст.13 ЗУ "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" зазначає, що на день винесення наказу (04.05.2022 року) чинною була редакція закону від 15.03.2022 року, яка не містила вимог щодо змісту наказу. Відповідні зміни було внесено законом №2532-ІХ від 01.07.2022 року Закон. відповідно до ст.58 Конституції України , не має зворотної дії у часі.

Вважає, що підстави для стягнення заробітної плати відсутні.

II.Процесуальні дії у справі

4.24 липня 2023 року ухвалою Дружківського міського суду Донецької області у справі було відкрито спрощене позовне провадження та встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов та подання письмових і електронних доказів щодо заперечення проти позову.

5.Ухвалою суду від 09 жовтня 2023 року задоволено клопотання представника відповідача та позовну заяву залишено без руху з наданням позивачу строк для усунення недоліків десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.31 жовтня 2023 року представником позивача надано заяву про усунення недоліків.

III.Заяви, клопотання

6.31 жовтня 2023 року до суду надійшла заява про уточнення позовних вимог, відповідно до якої позивач просив: визнати незаконним та скасувати Наказ та Додаток до нього Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (ідентифікаційний код 40075815) від 04 травня 2022 року №483/ос в частині, що стосується ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ). Стягнути з Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (ідентифікаційний код 40075815) на користь ОСОБА_3 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) належну суму заробітної плати та інших виплат за період дії Наказу та Додатку до нього Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (ідентифікаційний код 40075815) від 04 травня 2022 року №483/ос по 19.05.2023 (дата звільнення) у розмірі 485 075, 71 грн.

7.Представник позивача у судовому засіданні на заявлених вимогах наполягав та просив їх задовольнити.

8.Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечувала з підстав, що викладені у заявах по суті спору, просила у задоволенні позову відмовити.

IV.Установлені судом фактичні обставини і відповідні їм правовідносини

9.Судом установлено, що спір між сторонами виник з трудових правовідносин.

10.Так, відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України з 24.02.2022 року введено воєнний стан в Україні строком на 30 діб, який у подальшому був продовжений.

11.24.02.2022 року наказом АТ «Українська залізниця» за №Ц-42/6-В установлено режим простою з 24.02.2022 року до відміни для працівників апарату управління АТ «Укрзалізниця» відповідно до додатка 1, з якого слідує, що період простою запроваджувався також відносно ОСОБА_3 з 24.02.2022 року по 28.02.2022 року.

12.Про зупинення роботи структурних підрозділів апарату управління АТ «Укрзалізниця» складено акт простою від 24.02.2022 року.

13.Наказом відповідача від 24.03.2022 року за №Ц-42/12-в внесено зміни до додатку 1 наказу від 24.02.2022 року №Ц-42/6-В, який викладено у новій редакції, про що поінформовано працівників, зазначених у Додатку 1, зокрема і ОСОБА_3 .

14.З прийняттям Закону України №2136-ІХ « Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі - Закон №2136-ІХ) з'явилась законодавча можливість призупинити дію трудових договорів. Указаним законом врегулювано питання трудових відносин між працівником та роботодавцем в умовах воєнного часу.

15.На підставі зазначеного закону, 04.05.2022 року АТ «Українська залізниця» видала наказ по особовому складу за №483/ос, яким припинила з 04.05.2022 року простій, введений наказом №Ц-42/6 від 24.02.2022 року працівникам, які зазначені у додатку 1 до цього наказу та з 04.05.2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні призупинило дію трудових договорів з працівниками, зазначеними у Додатку 1 до цього наказу. ОСОБА_3 включений до вказаного додатку.

16.Одночасно вищевказаним наказом визначено, що призупинення дії трудових договорів не тягне за собою припинення трудових відносин. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України, у порядку та строки, передбачений чинним законодавством України.

17.Той факт, що з 24 лютого 2022 року РФ здійснила повномасштабну збройну агресію по відношенню до України є загальновідомим.

18.З наданих відповідачем документів убачається, що призупинення дії трудових договорів було застосовано до усіх працівників Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця».

19.Крім того, Розпорядженням № ЦКРУ-21/9 від 17.01.2018 року визначено перелік населених пунктів, які встановлено як місця постійної роботи працівників управління внутрішнього аудиту та контролю регіональних філій Департаменту внутрішнього аудиту та контролю. Відповідно до додатку 1 до вказаного розпорядження, місцем розташування робочого місця заступника начальника відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Донецька залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця» (а отже робочим місцем ОСОБА_3 ) є АДРЕСА_1 .

20.Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. Відповідно до Наказу № 309: з 24.02.2022 року до 31.12.2022 року Лиманська міська територіальна громада належала до територій можливих бойових дій: з 01.01.2023 року до сьогодні - до територій активних бойових дій; з 25.05.2022 до 30.09.2022 місто Лиман Краматорського району належав до територій України, тимчасово окупованих Російською Федерацією. Тобто від початку військової агресії, з 24.02.2022 та до сьогодні, Лиманська міська територіальна громада (у тому числі місто Лиман) була спочатку територією ймовірних бойових дій, а далі - активних бойових дій, з періодом перебування в окупації близько 4-х місяців.

21.З відповіді АТ «Українська залізниця я» № АЦСК-07/59 від 07.11.2022 року убачається, що станом на дату цього листа плани внутрішніх аудитів на 2022 рік наглядовою радою не затверджувались.

22.Матеріали справи містять консолідовані фінансово-економічні показники по Акціонерному товариству «Українська залізниця» за 1 квартал 2022 року.

23.Із витягу з протоколу Наглядової ради Акціонерного товариства «Українська залізниця» № А-10/4-23 від 23 лютого 2023 року вбачається, що вирішено ліквідувати структурний підрозділ Департамент внутрішнього аудиту та контролю АТ «Українська залізниця».

24.Наказом (розпорядженням) №945/ос від 22.05.2023 року позивача було звільнено із займаної посади та переведено на іншу посаду у АТ «Українська залізниця» за його заявою.

V.Оцінка суду

25.Трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується відпрацювати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язані виплачувати працівникам заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою.

26.Основоположні права громадян, пов'язані з реалізацією права на працю, передбачені статтями 43-46 Конституції України.

27.Так, згідно ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

28.Разом з тим, відповідно до статті 64 Конституції України, в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.

29.Як вже зазначалось, 24 лютого 2022 року Верховна Рада України затвердила Указ Президента України « Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 строком на 30 діб.

30.В подальшому, відповідними Указами Президента України строк дії воєнного стану було продовжено. Згідно із вказаними Указами Президента України воєнний стан введено на всій території України.

31.З п. 3 Указу слідує, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України Про правовий режим воєнного стану.

32.Відповідно до підпункту 5 пункту 1 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» в указі Президента України про введення воєнного стану зазначається вичерпний перелік конституційних прав і свобод людини і громадянина, які тимчасово обмежуються у зв'язку з введенням воєнного стану із зазначенням строку дії цих обмежень, а також тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

33.Згідно із пунктом 2 розділу Прикінцеві положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» главу XIX Прикінцеві положення Кодексу законів про працю України доповнено пунктом 2 такого змісту: Під час дії воєнного стану, введеного відповідно до Закону України» Про правовий режим воєнного стану», діють обмеження та особливості організації трудових відносин, встановлені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

34.З огляду на вищевикладене положення Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», які регулюють деякі аспекти трудових відносин інакше, ніж Кодекс законів про працю - мають пріоритетне застосування на період дії воєнного стану. Водночас, інші норми законодавства про працю, які не суперечать положенням Закону України Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану також можуть або повинні застосовуватися у відносинах між працівником та роботодавцем.

35.Статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (у первинній редакції, яка діяла до 19.07.2022 року) було визначено, що призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв'язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

36.З 19.07.2022 року ст. 13 Закону 2136-IX викладено в новій (розширеній) редакції.

37.Зокрема у ч. 1 даної статті наведено більш розширене визначення поняттю призупинення дії трудового договору та вказано, що це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв'язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором.

38.У частині 2 даної статі вказано, що наказ про призупинення дії трудового договору повинен містити кількість, категорії і прізвища, ім'я, по батькові інші персональні данні відповідних працівників.

39.Таким чином, законодавець прямо передбачив, що призупинення дії трудового договору може відбуватись не по відношенню до всього персоналу, а відносно конкретних працівників (наведених у відповідному переліку).

40.При цьому, умовами такого призупинення на тлі російської військової агресії є неможливість надання та виконання певної роботи (в новій редакції ст. 13 Закону неможливість обох сторін трудових відносин виконувати обов'язки, передбачені трудовим договором).

41.Таким чином, Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» надав право роботодавцю призупиняти дію трудового договору з працівниками, що не припиняє трудових відносин, та не виплачувати у період призупинення заробітну плату, гарантійні та компенсаційні виплати працівникам.

42.Отже, у даному випадку спеціальна норма права передбачає право сторін призупинити дію трудового договору за умови наявності військової агресії проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи. Підставами для призупинення дії трудового договору може бути не лише абсолютна непрацездатність підприємства через його руйнування чи руйнування частини його інфраструктури, а й інші, викликані збройною агресією, фактичні та економічні чинники, які не дозволяють забезпечити працівника роботою, яку він виконував раніше, наприклад: скорочення замовлень чи обсягу послуг, які надаються підприємством, суттєве зниження доходів підприємства, неможливість виконання роботодавцем перед працівником зобов'язань з виплати заробітної плати та страхових внесків тощо.

43.Визначення переліку працівників, з якими необхідно призупинити дії трудових договорів, з самостійним визначенням відповідних трудових критеріїв для цього (певні посади, що можуть бути незадіяні в умовах зміненої господарської діяльності; кваліфікація окремих працівників, наявність у них певних знань, навичок та умінь, допущення певними працівниками порушень трудового розпорядку тощо) відноситься до дискреційних повноважень роботодавця.

44.У свою чергу призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, та Законом визначено, що відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

45.Наведене свідчить про те, що відповідачем порушень законодавства при винесені наказу від 04.05.2022 року №483/ос стосовно ОСОБА_3 допущено не було.

46.Суд акцентує увагу, що право роботодавця тимчасово призупинити дію трудового договору з працівником у разі неможливості у зв'язку із військовою агресією проти України забезпечити працівника роботою не є абсолютним. Для застосування цієї норми права роботодавець має перебувати в таких обставинах, коли він не може надати працівнику роботу, а працівник не може виконати роботу. Зокрема, у випадку, якщо необхідні для виконання роботи працівником виробничі, організаційні, технічні можливості, засоби виробництва знищені в результаті бойових дій або їх функціювання з об'єктивних і незалежних від роботодавця причин є неможливим, а переведення працівника на іншу роботу або залучення його до роботи за дистанційною формою організації праці неможливо.

Зазначене узгоджується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у постановах: від 01 червня 2023 року у справі № 149/1089/22 (провадження № 61-292св23), від 14 вересня 2023 року у справі № 754/5488/22 (провадження № 61-6588св23), від 18 жовтня 2023 року у справі № 303/7508/22 (провадження № 61-10153св23).

47.Підставами для призупинення дії трудового договору відповідно до статті 13 Закону 2136-IX може бути не лише абсолютна непрацездатність підприємства через його руйнування чи руйнування частини його інфраструктури, а й інші, викликані збройною агресією, фактичні та економічні чинники, які не дозволяють забезпечити працівника роботою, яку він виконував раніше, наприклад: скорочення замовлень чи обсягу послуг, які надаються підприємством, суттєве зниження доходів підприємства, неможливість виконання роботодавцем перед працівником зобов'язань з виплати заробітної плати та страхових внесків тощо.

48.Саме на керівництво підприємства покладаються дискреційні повноваження щодо визначення переліку працівників, з якими необхідно призупинити дії трудових договорів, з самостійним визначенням відповідних трудових критеріїв для цього (певні посади, що можуть бути незадіяні в умовах зміненої господарської діяльності; кваліфікація окремих працівників, наявність у них певних знань, навичок та умінь, допущення певними працівниками порушень трудового розпорядку тощо).

49.Відповідно до статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

50.Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів) (стаття 89 ЦПК України).

51.Як установлено Наказом АТ «Українська залізниця» від 04 травня 2022 року № 483/ос у зв'язку з неможливістю надання та виконання роботи внаслідок критичного зменшення обсягів господарської діяльності, що сталася у зв'язку з втратою через військову агресію російської федерації проти України можливості повноцінно організувати процеси діяльності Товариства, та запровадження відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 (зі змінами) воєнного стану, керуючись статтею 13 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», припинено простій, введений наказом № Ц-42/6 від 24.02.2022 року (зі змінами) та призупинено дію трудового договору у тому числі з ОСОБА_3 з 06.05.2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

52.Також установлено, згідно Розпорядження № ЦКРУ-21/9 від 17.01.2018 року місцем розташування робочого місця заступника начальника відділу з контролю за фінансово-господарською діяльністю управління внутрішнього аудиту та контролю регіональної філії «Донецька залізниця» Департаменту внутрішнього аудиту та контролю АТ «Укрзалізниця» (а отже робочим місцем ОСОБА_3 ) було: АДРЕСА_1 .

53.Суд акцентує увагу на тому, що згідно наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року № 309, яким затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, від початку широкомасштабної військової агресії РФ проти України (тобто з 24.02.2022 року) у спірний період Лиманська міська територіальна громада (у тому числі місто Лиман) була територією активних бойових дій з періодом перебування в окупації близько 4-х місяців.

54.Таким чином, суд при прийнятті рішення виходить з того, що на підприємстві склалися такі обставини, коли роботодавець не мав практичної можливості з урахуванням активних бойових дій на території м.Лиман та його тимчасової окупації надати роботу та забезпечити працівникам безпечні умови праці за місцем роботи.

55.Указане підтверджується також п.8.3. Положення про Департамент внутрішнього аудиту та контролю АТ «Українська залізниця», згідно якого працівники департаменту не можуть залучатися іншими структурними підрозділами Товариства для виконання їх завдань, що свідчить про відсутність у роботодавця можливості тимчасового переведення на іншу роботу в інший підрозділ, який не розташований у м.Лиман. Характер роботи аудитора також не передбачає виконання трудових обов'язків дистанційно.

56.У подальшому позивач за власним бажанням був переведений шляхом звільнення на роботу до іншого структурного підрозділу АТ «Українська залізниця» на інше робоче місце.

57.Отже, оцінивши належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності наявних у справі доказів, в розумінні ст.76 - 81 ЦПК України, обставини справи, на які позивач посилається як на предмет та підставу своїх вимог до вказаного у справі відповідача, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

58.Суд не може прийняти до уваги практику судів, на яку позивач посилався усно у судовому засіданні, зважаючи на те, що така практика не є релевантною до обставин у цій справі, оскільки судом установлено перебування місця роботи позивача на території міста Лиман, який був у спірний період територією активних бойових дій з періодом перебування в окупації близько 4-х місяців.

59.Також суд зауважує, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин, а Законом визначено, що відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору в повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України.

60.Із урахуванням установлених у цій справі обставин суд дійшов сивноку про відмову у задоволенні похідної вимоги позивачки про стягнення з відповідача на її користь середнього заробітку за період із 04.05.2022 року по 19.05.2023 року в сумі 485 075,71 грн (стаття 233 КЗпП України).

61.Щодо вимоги представника відповідача про застосування строків позовної давності суд зазначає наступне.

62.Виходячи з вимог ст. 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи. Тобто, перш ніж застосувати позовну давність, суд має з'ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. Якщо таке право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстави його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв'язку зі спливом позовної давності за відсутності поважних причин її пропуску, наведених позивачем. А отже, відмова в задоволенні позову у зв'язку з відсутністю порушеного права не потребує зазначення у рішенні суду висновку щодо вирішення питання спливу позовної давності як додаткової підстави для відмови в задоволенні позову.

63.У постанові ВП ВС від 04.12.2018 по справі № 910/18560/16 (12-143гс18) сказано, що позовна давність може застосовуватися виключно, якщо позовні вимоги судом визнано обґрунтованими та доведеними.

64.Така ж позиція знайшла своє відображення у наступних постановах ВП ВС: № 522/1029/18 (14-270цс19); № 522/2110/15-ц (14-247 цс 18) /п. 61; № 522/2201/15-ц (14-179 цс 18) /п. 61/; № 522/2202/15-ц (14-132цс18) /п. 61/; № 372/1036/15-ц (14-252цс18);№ 904/10956/16 (12-90гс19); № 183/1617/16 (14-208 цс 18) /п.п. 73/; № 911/1437/17 (12-226гс18) /п. 76/.

65.Ураховуючи, що позовні вимоги судом не визнано обґрунтованими та доведеними позовна давність застосуванню не підлягає.

VI.Розподіл судових витрат між сторонами

66.Питання судових витрат вирішити у відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 13, 19, 76 89 258, 259, 263-265, 268, 273, 274, 279, 352, 354, 355 ЦПК України, ст.64 Конституції України, Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022, суд

ухвалив:

1. У задоволенні позову ОСОБА_3 до Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» про визнання незаконним та скасування Наказу та Додатку до нього Акціонерного товариства «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» від 04 травня 2022 року №483/ос в частині, що стосується ОСОБА_3 , стягнення заробітної плати та інших виплат відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Дніпровського апеляційного суду через Дружківський міський суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомлення з рішенням суду на веб-порталі Єдиного державного реєстру судових рішень за посиланням: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Суддя Т.В. Давидовська

17 квітня 2024 року