Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
21 травня 2024 року № 520/10249/24
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп. НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під'їзд, м. Харків, ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
установив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення її чоловіка від 11.03.2024 №ФХ115018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення її чоловіка від 11.03.2024 №ФХ115018, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням проведених раніше виплат.
стягнути сплачений судовий збір.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є отримувачем пенсії по втраті годувальника відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". ІНФОРМАЦІЯ_2 направив до пенсійного органу довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивачки по втраті годувальника. Водночас, відповідач проводити перерахунок пенсії відмовився, що є протиправним.
Відповідач надав пояснення до адміністративного позову, відповідно до яких вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню. Зазначив, що у випадку коли спеціальним Законом №2262-ХІІ передбачено право, форми і види пенсійного забезпечення, але не унормовано розмір та види складових перерахунку пенсії та віднесено визначення підстав для перерахунку пенсії до повноважень Кабінету Міністрів України, то підвищення розміру грошового забезпечення та/або введення додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців без прийняття відповідного урядового рішення не зумовлює для органу ПФУ обов'язку вчинити дії, спрямовані на проведення перерахунку пенсії. Крім того, зазначив, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягають строки звернення до суду, передбачені статтею 122 КАС України.
Дослідивши долучені до матеріалів справи документи з урахуванням положень ст. 78 КАС України, перевіривши оскаржувані дії/бездіяльність відповідача на відповідність приписам ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.
Позивач, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Харківській області, як отримувач пенсії по втраті годувальника, призначеної на умовах Закону України №2262-ХІІ.
ІНФОРМАЦІЯ_1 складено оновлену довідку від 11.03.2024 №ФХ115018 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 (померлий чоловік позивача) станом на 05.03.2019, що враховується для перерахунку пенсії та направлено супровідним листом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області.
В подальшому представники позивача звернувся із адвокатським запитом від 10.04.2024 щодо перерахунку пенсії позивачки на підставі довідки про грошове забезпечення від 11.03.2024 №ФХ115018.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Харківський області від 15.04.2024 року №2000-0203-8/62775 представнику позивача повідомлено, що після скасування (визнання протиправними) в судовому порядку положень пунктів 1, 2, 3, 6 Постанови № 103 умови проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262, не визначалися. Враховуючи зазначене, підстави для перерахунку пенсій відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № ФХ-115018 від 11.03.2024, відсутні.
По суті позовних вимог суд зазначає наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі Закон № 2262-ХІІ).
Суд зазначає, що згідно ч.2 ст.30 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб , звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.
Частиною 1 ст.45 Закону № 2262-ХІІ визначено, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі по тексту Порядок № 45) передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із законом перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" № 103 (далі - Постанова №103) було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва у справі № 826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, визнано протиправними на нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №45 від 13 лютого 2008 року.
Зазначене рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №826/3858/18 від 12 грудня 2018 року, набрало законної сили 05 березня 2019 року, на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Так ч.1-3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Частиною 4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Також, згідно ч.1-2 ст.63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Враховуючи зміст означених вище норм, слід дійти висновку, що: у позивача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати виникає право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 відповідно до вимог статей 43,63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-ХІІ; підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як: 1) відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і 2) рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженим постановою КМУ від 13 лютого 2008 р. № 45, повідомляють орган ПФУ.
Разом з тим, враховуючи правові висновки, викладені в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у зразковій справі № 160/8324/19 саме з моменту отримання належної довідки, зокрема поданої органом, в якому позивач проходив службу, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення перерахунку пенсії.
У позовні й заяві позивачка просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 11.03.2024 за № ФХ115018.
Суд звертає увагу на те, що довідка від 11.03.2024 за № ФХ115018 отримана управлінням 19.03.2024, іншого матеріали справи не містять.
Отже, визначаючи період, за який позовні вимоги підлягають задоволенню, суд звертає увагу на те, що у відповідача обов'язок щодо здійснення такого перерахунку виник з дати отримання відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, тобто з 01.04.2024 в ГУ ПФУ у Харківській області виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.
Продовжуючи розгляд справи, суд зазначає про відсутність підстав для застосування до спірних правовідносин приписів ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХII, згідно якої перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (перерахунок з 01.04.2019).
Оскільки, підставами для перерахунку пенсії особи за минулий час без обмеження строком є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій.
Втім, у даному випадку, у межах виниклих спірних правовідносин мали місце інші обставини, а саме - визнання протиправним та скасування рішенням суду відповідних положень Постанови № 103, якою обмежувалися складові грошового забезпечення, що підлягають врахуванню для розрахунку пенсії, а не введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій та/або зміна їх розміру.
Отже, суд вважає за необхідне визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області у перерахунку пенсії в розмірі, обчисленому з грошового забезпечення визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.03.2024 за № ФХ115018, яка викладена у листі від 15.04.2024 №2000-0203-8/62775 та зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити з 01.04.2024 пенсію, обчисливши розмір пенсії з грошового забезпечення, визначеного в довідці ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.03.2024 за № ФХ115018 з урахуванням фактично виплачених сум.
Щодо строку на звернення до суду згідно з ч.2 ст.122 КАС України суд зазначає, що спірні правовідносини виникли після подання відповідачеві оновленої довідки, що розглянута управлінням у квітні 2024 року. Доказів іншого матеріали справи не містять, отже, розгляду підлягають усі заявлені позивачем вимоги.
Відповідно до ч.1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Судові витрати підлягають розподілу в порядку , визначеному ст.139 КАС України.
Керуючись ст.14,243-246,293,295-296 КАС України, суд, -
вирішив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.03.2024 за № ФХ115018, яка викладена у листі від 15.04.2024 №2000-0203-8/62775.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести ОСОБА_1 з 01.04.2024 перерахунок та виплату основного розміру пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 11.03.2024 за № ФХ115018 з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області судовий збір у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, встановленому ст.255 КАС України та може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст. 293, 295-297 КАС України.
У період з 06.05.2024 по 20.05.2024 суддя перебувала у відпустці.
Суддя Зоркіна Ю.В.