Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 травня 2024 року Справа№200/1185/24
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Бабіча С.І., розглянувши у порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач), відповідно до якої просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області стосовно непроведення індексації пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.03.2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, - 1,197;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.03.2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, - 1,197.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що 01.03.2023 року відповідачем було проведено індексацію пенсії позивача, розмір якої після індексації збільшився лише на 100 грн, у зв'язку з чим позивач звернувся до відповідача за відповідними роз'ясненнями та на особистому прийомі просив провести індексацію його пенсії належним чином.
Однак відповідачем було повідомлено позивача про те, що призначені у 2020-2022 роках пенсії з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року не підвищуються, оскільки їх обчислення відбувалося з урахуванням показників середньої заробітної плати, відповідно, 7763,17 грн, 9118,81 грн, 10846,37 грн, які перевищують розмір показника середньої заробітної плати у розмірі 7405,03 грн, що склався під час цьогорічної індексації.
Також відповідачем було роз'яснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" установлено, що з 01.03.2023 року до пенсій, призначених згідно із Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 року включно, які не підвищуються з 01.03.2023 року (пенсії призначені в 2020-2022 роках та/або в яких основний розмір пенсії дорівнює 0) щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Позивач вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення індексації його пенсії з 01.03.2023 року із застосуванням коефіцієнтів збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення його пенсії, - 1,197, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд повністю відмовити у задоволенні позову.
Обґрунтовуючи свої заперечення, відповідач зазначає, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
Зокрема, відповідач у відзиві вказує на те, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецької області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 10.11.2022 року, при визначенні заробітної плати для обчислення пенсії позивача було взято середню заробітну плату за попередні 3 роки (2019-2021 роки) у розмірі 10846,37 грн.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" від 24.02.2023 року № 168 установлено, що з 01.03.2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 року № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
У 2023 році перераховано пенсії на 19,7% і показник середньої заробітної плати для перерахунку пенсії склав 7405,03 грн (6186,32 грн х 1,197).
Розмір середньої заробітної плати, який був взятий під час обчислення пенсії позивача (10846,37 грн) є більшим за розмір показника середньої заробітної плати, який підлягає застосуванню при перерахунку пенсій під час її індексації відповідно до статті 42 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 01.03.2023 року (7405,03 грн).
Водночас, пенсії, що призначені у 2019-2021 роках з урахуванням показників середньої заробітної плати, відповідно, 7763,17 грн, 9118,81 грн, 10846,37 грн, з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року не індексуються. Проте до таких пенсій встановлюється щомісячна доплата в розмірі 135 грн та 100 грн, відповідно, у межах максимального розміру пенсії.
Отже, на переконання відповідача, враховуючи, що позивачу було призначено пенсію у 2022 році та застосовано показник середньої заробітної плати в сумі 10846,37 грн, у даному разі відсутні будь-які підстави для застосування коефіцієнту 1,197 за 2023 рік, а позивачу була встановлена щомісячна доплата до пенсії у розмірі 100 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.03.2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі № 200/1185/24 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
З 06.05.2024 року по 20.05.2024 року суддя Бабіч С.І. перебував у щорічній відпустці.
Частиною 5 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у ній матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за можливе розглянути дану справу на підставі наявних у суду матеріалів та прийняти дане рішення у порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, повно і всебічно встановивши всі її обставини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
Позивач у справі, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .
Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, код ЄДРПОУ 13486010, місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд. 3, є органом державної влади, про що зазначено у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач у даній справі перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року (далі - Закон № 1058-IV) з 10.11.2022 року.
При обчисленні пенсії позивача, під час її призначення, було враховано заробітну плату з 01.07.2000 року по 31.10.2022 року та застосовано середній заробіток (дохід) в Україні, з якого сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, у розмірі 10846,37 грн (2019-2021 роки).
Як видно з наданих до справи рішень/протоколів/розпоряджень про перерахунок пенсії, з 01.03.2023 року позивачу була встановлена надбавка на індексацію в сумі 100 грн.
У зв'язку з цим, як вказує позивач, він звернувся до відповідача за роз'ясненнями та на особистому прийому просив його провести індексацію пенсії належним чином.
Однак відповідачем було повідомлено позивача про те, що призначені у 2020-2022 роках пенсії з 01.03.2022 року та з 01.03.2023 року не підвищуються, оскільки їх обчислення відбувалося з урахуванням показників середньої заробітної плати, відповідно, 7763,17 грн, 9118,81 грн, 10846,37 грн, які перевищують розмір показника середньої заробітної плати у розмірі 7405,03 грн, що склався під час цьогорічної індексації.
Також відповідачем було роз'яснено, що постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі - Постанова КМУ № 168) було установлено, що з 01.03.2023 року до пенсій, призначених згідно із Законом № 1058-IV за зверненнями, що надійшли до 31.12.2022 року включно, які не підвищуються з 01.03.2023 року (пенсії призначені в 2020-2022 роках та/або в яких основний розмір пенсії дорівнює 0) щомісячну доплату до пенсії в розмірі 100 грн, яка виплачується додатково до щомісячних доплат до пенсії, встановлених пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 року № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" та пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 року № 118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році", в межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми та види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Принципи, засади і механізми призначення, перерахунку і виплати пенсії визначаються положеннями Закону № 1058-IV.
Частиною 2 статті 40 Закону № 1058-IV передбачено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, згідно з яким заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховуються для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Положеннями частини 2 статті 42 Закону № 1058 установлено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Суд зазначає, що індексація пенсії, згідно з вказаною нормою, відбувається не шляхом безпосереднього збільшення розміру пенсії на певний коефіцієнт, а шляхом збільшення показника середньої заробітної плати, який враховується для обчислення пенсії.
Цей показник відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 42 Закону № 1058 збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, у порівнянні з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Механізм проведення перерахунку призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" від 20.02.2019 року № 124 (далі - Порядок № 124).
Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку № 124 передбачено, що перерахунку підлягають пенсії, призначені за зверненнями, які надійшли по 31 грудня включно року, що передує року, в якому проводиться перерахунок, крім тих, які на дату проведення перерахунку переведено з пенсії по інвалідності на пенсію за віком на умовах, визначених абзацом третім частини третьої статті 45 Закону (за зверненнями, які надійшли з 1 січня року, в якому проводиться перерахунок)
Оскільки пенсію позивачу призначено до 31.12.2022 року, вона підлягає перерахунку відповідно до вимог Порядку № 124.
Формула, згідно з якою розраховується коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначена у пункті 4 Порядку № 124:
ЗСЗ = Псзп (1) : Псзп (2) х 100% - 100%, де:
Псзп (1) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення;
Псзп (2) - показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, за три календарні роки, що передують року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Таким чином, при визначенні коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати враховуються дані за три календарні роки, що передують року такого визначення.
Пунктом 5 Порядку № 124 установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
Кожен наступний перерахунок у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться з урахуванням збільшеного у попередніх роках показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії за 2014-2016 роки становила 3764,40 грн, збільшена на коефіцієнти 1,17, 1,1, 1,11 та 1,14 (2019-2022 роки) - 6186,32 грн.
З 01.03.2023 року перерахунок пенсії за Порядком № 124 проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Таким чином, під час перерахунку пенсії відповідно до положень частини 2 статті 42 Закону № 1058 та Порядку № 124 з 01.03.2023 року використовується показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 7405,03 грн.
Суд зауважує на тому, що даний розрахунок здійснюється саме з метою використання у механізмі індексації. Автономний характер такого розрахунку обмежує його застосування у інших процедурах, зокрема, при призначенні пенсій.
У випадку застосування під час перерахунку пенсії позивача розрахованого з метою проведення індексації пенсії у 2023 році показника середньої заробітної плати (7405,03 грн), розмір пенсії позивача не збільшиться, оскільки при призначенні пенсії був застосований більший показник середньої заробітної плати (10846,37 грн).
В цьому разі, виходячи зі змісту пункту 6 Постанови КМУ № 168, передбачена виплата щомісячної доплати до пенсії в розмірі 100 грн, отримання якої позивач визнає.
Отже, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для зобов'язання відповідача здійснити позивачу з 01.03.2023 року індексацію його пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,197.
Відтак, у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень, в порядку та у спосіб, що визначені законом.
З огляду на викладене, заявлені позовні вимоги є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Приймаючи до уваги відмову в задоволенні позову, судові витрати, які були понесені позивачем, відшкодуванню не підлягають.
Керуючись нормами Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", постановами Кабінету Міністрів України "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році", "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" та Кодексом адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Повне судове рішення складене 21 травня 2024 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або після прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду, протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.І. Бабіч