20 травня 2024 рокум. ПолтаваСправа № 440/4612/24
Полтавський окружний адміністративний суд у складі судді Слободянюк Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 /надалі - позивач, ОСОБА_1 / звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області/ про:
- визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, а саме: відмову від 13 лютого 2024 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України;
- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України та повторно розглянути його заяву про перерахунок пенсії /а.с. 1-9/.
Позов обґрунтований тим, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії за віком. Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №3619-2658/Я-02/8-1600/24 від 13 лютого 2024 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. З діями відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивач не погоджується, вважаючи, що має право на перерахунок пенсії за віком відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.
Відповідач позов не визнав та у відзиві на позовну заяву /а.с. 65-67/ зазначив, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 13 грудня 2019 року. На даний час при обчисленні пенсії в розрахунок взято страховий стаж по 28 лютого 2022 року тривалістю 42 роки 01 місяць 25 днів (коефіцієнт стажу - 0,42083). Період перебування позивача слухачем підготовчого відділення Івано-Франківського інституту нафти і газу з 26 листопада 1981 року по 23 квітня 1982 року не є навчанням у вищому навчальному закладі, а тому не зараховано до страхового стажу. Заробітну плату враховано за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2019 року (індивідуальний коефіцієнт якої становить 4,38673) та застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки - 7763,17грн. У матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату до липня 2000 року відсутні. Для застосування при обчисленні позивачу пенсії показника середньої заробітної плати в України за 2020-2022 роки, який враховується при призначенні пенсій у 2023 році (12236,71 грн), не вбачаються підстави. З огляду на вимоги частини першої статті 29 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції Закону з 01 жовтня 2017 року) підвищення пенсії у разі відстрочки часу її призначення позивачу не встановлювалось, оскільки призначення та виплата пенсії здійснювалась з дня досягнення пенсійного віку 60 років (з 13 грудня 2019 року). Обчислення пенсії згідно частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (за двоскладовою формулою) є недоцільним, адже в результаті такого розрахунку загальний розмір пенсії зменшується у порівнянні з отримуваною на даний час пенсією, визначеною згідно частиною першою статті 27 вказаного Закону (за новою формулою).
Справу розглянуто судом у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 КАС України.
Дослідивши письмові докази, суд встановив такі обставини та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 13 грудня 2019 року /а.с. 83-94/.
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про здійснення перерахунку раніше призначеної пенсії за віком від 17 січня 2024 року /а.с. 98-зворот - 104/, в якій просив здійснити перерахунок пенсії за віком з урахуванням копії витягу з веб порталу Пенсійного фонду України з розрахунком пенсійного забезпечення на період 26 червня 2023 року.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №3619-2658/Я-02/8-1600/24 від 13 лютого 2024 року /а.с. 105/ ОСОБА_2 на його звернення від 17 січня 2024 року повідомлено, що на даний час пенсійне забезпечення громадян реалізується за Законом України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон 1058). Ще одна складова, яка застосовується для обчислення пенсії, - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Відповідно до статті 40 Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року. Згідно частини четвертої статті 42 Закону у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах (абзац 5 частини четвертої статті 42 Закону). Йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058 з 13 грудня 2019 року на підставі заяви від 23 січня 2020 року. На даний час при обчисленні пенсії до уваги взято страховий стаж по 28 лютого 2022 року тривалістю 42 роки 1 місяць 25 днів (коефіцієнт стажу - 0,42083). Період перебування слухачем підготовчого відділення Івано-Франківського інституту нафти і газу з 26 листопада 1981 року по 23 квітня 1982 року не є навчанням у вищому навчальному закладі, а тому не зараховано до страхового стажу. Заробітну плату враховано за даними системи персоніфікованого обліку за період з 01 липня 2000 року по 31 грудня 2019 року (індивідуальний коефіцієнт якої становить 4,38673) та застосовано показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2017-2019 роки - 7763,17грн. У матеріалах електронної пенсійної справи довідки про заробітну плату до липня 2000 року відсутні. Для застосування при обчисленні його пенсії показника середньої заробітної плати в України, за 2020-2022 роки, який враховується при призначенні пенсій у 2023 році (12236,71 грн), не вбачаються підстави. Визначення доплати за понаднормовий стаж здійснювалось відповідно до статті 28 Закону в редакції, чинній на дату призначення пенсії (з урахуванням вимог Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VІ). Відповідно до частини першої статті 29 Закону №1058 особі, яка набула право на пенсію за віком відповідно до цього Закону, але після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, виявила бажання працювати і одержувати пенсію з більш пізнього віку, пенсія за віком призначається з урахуванням страхового стажу на день звернення за призначенням пенсії з підвищенням розміру пенсії за віком, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, на відповідний відсоток. З огляду на вимоги частини першої статті 29 Закону №1058 (в редакції Закону з 01 жовтня 2017 року) підвищення пенсії у разі відстрочки часу її призначення йому не встановлювалось, оскільки призначення та виплата пенсії здійснювалась з дня досягнення пенсійного віку 60 років (з 13 грудня 2019 року). Обчислення його пенсії згідно частини другої статті 27 Закону (за двоскладовою формулою) є недоцільним, оскільки в результаті такого розрахунку загальний розмір пенсії зменшується у порівнянні з отримуваною на даний час пенсією, визначеною згідно частини першої статті 27 Закону (за новою формулою). Питання проведення перерахунку пенсії з урахуванням страхового стажу, додатково набутого після попереднього перерахунку, яке врегульовано частиною четвертою статті 42 Закону №1058, розглядатиметься з 01 квітня 2024 року.
Не погодившись з діями відповідача щодо відмови від 13 лютого 2024 року у перерахунку пенсії відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку встановленим обставинам та аргументам учасників справи, вказаним у заявах по суті та які мають значення для правильного вирішення спору, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначає Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09 липня 2003 року /надалі - Закон №1058-IV/.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Полтавській області та йому призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Зі змісту позовної заяви слідує, що позивач наполягає на наявності підстав для перерахунку його пенсії відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Так, згідно із протоколом розрахунку пенсії ОСОБА_1 від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України /а.с. 99-зворот-104/: розрахунок розміру пенсії здійснено згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; право встановлено на основі стажу (див. додаток 1) - 41 рік 11 місяців 28 днів; на період з 28 червня 2023 року довічно; у розмірі 20930,00 грн. Обчислення розміру пенсії: розрахунок виконано на основі стажу 41 рік 11 місяців (503 місяці); середньомісячний заробіток 57118,15000 (див. додаток 3); коефіцієнт стажу без урахування кратності - 0,41917; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності ((503/100*12)* 1) - 0,41917; розмір пенсії за віком (547118,15*0,41917) - 23942,21 грн (ст. 24 ЗУ №1058); доплата за понаднормовий стаж (за 6 років) - 125,58 грн (абз. 2 ч. 1 ст. 28 ЗУ №1058); підвищення за більш пізній вихід на пенсію - 2154,80 (ч. 1 ст 29 ЗУ №1058); загальний розмір пенсії за віком (з надбавками) - 26222,59 грн; максимальний розмір пенсії - 20930,00 грн.
При цьому у додатку 3 до вказаного розрахунку зазначено розрахунок коефіцієнту заробітної плати та середньомісячного заробітку для обчислення пенсії відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”: сума коефіцієнтів заробітної плати - 1341,72306 (див. Додаток 4); кількість місяців заробітної плати - 312 (див. Додаток 4); індивідуальний коефіцієнт заробітної плати - 4,30039 (1341,72308 / 312); виключено місяців заробітної плати - 65 (результати виключення у додатку 4); після виключення коефіцієнтів заробітної плати - 1152,93952 (див. Додаток 4); кількість місяців заробітної плати - 247 (див. Додаток 4); страховий стаж за місяці врахованої заробітної плати - 247 (див. Додаток 4); індивідуальний коефіцієнт зарплати - 4,66777 (1152,93952 / 247); середньомісячний заробіток для обчислення - 57118,15 грн (12236,71 * 4,66777).
У додатку 4 до вказаного розрахунку зазначено місяці заробітної плати, які враховано в розрахунку: 60 найвигідніших місяців зарплати до липня 2000 року та всі місяці зарплати після липня 2000 року без врахування місяців, виключених як найменш вигідні відповідно до умов ч. 1 ст. 40 Закону №1058, в саме: кількість місяців заробітної плати - 312 (за період з жовтня 1989 року по вересня 1994 року, з липня 2000 року по червень 2021 року); виключено місяців заробітної плати - 65 (за період з жовтня 2005 року по листопад 2009 року та з квітня 2020 року по червень 2021 року); місяці з особливостями стажу, що дозволено виключати понад 10 % стажу (абз. 3 ч. 1 ст. 40ЗУ №1058) - за період з квітня 2020 року по червень 2021 року.
Надаючи оцінку доводам позивача щодо наявності підстав для проведення перерахунку його пенсії згідно наведеного розрахунку, суд виходить з наступного.
Частиною першою статті 27 Закону №1058-ІV передбачено, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
За приписами частини другої статті 40 Закону № 1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.
Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою: Зв = З + Зд, де: Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати. У разі якщо сума страхових внесків визначена платником та/або застрахованою особою, яка є працівником та гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті відповідно до Закону України "Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні", і сплачена виходячи з суми, що є більшою за розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), але меншою за фактичну суму заробітної плати (доходу) застрахованої особи, для обчислення пенсії враховується лише та частина суми заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу), або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою: Зд = Д / Т * 100 %, де: Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.
З урахуванням наведеного правового регулювання позивачу призначено пенсію за віком з 13 грудня 2019 року та визначено її розмір /а.с. 83-88/ та такий розмір пенсії не є спірним у цій справі.
Відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Згідно рішення про перерахунок пенсії /а.с. 88/ позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01 березня 2023 року з урахуванням страхового стажу - 42 роки 01 місяць 25 днів; коефіцієнту стажу без урахування кратності - 0.42083; коефіцієнту стажу з урахуванням кратності ( (505 / 100 * 12) * 1) - 0.42083; за результатами якого розмір пенсії за віком (ст.27) (34054.93 * 0.42083) становить 14331.34 грн; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 7 років) - 146.51 грн; загальний розмір пенсії - 14477.85 грн; надбавка 135 грн на індексації 01.03.2022 - 135.00 грн; надбавка 100 грн на індексації 01.03.2023 - 100.00 грн; місяць підвищення розміру пенсії 01.04.2022; доплата 100 грн. з 01.07.2021 - 100.00 грн; розмір пенсії з надбавками 14812.85 грн.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Отже, показник середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії визначається на день призначення пенсії, а не на день її перерахунку.
Оскільки позивачем у позовній заяві не наведено обґрунтування його незгоди із вказаним розрахунком обчислення розміру його пенсії, не наведено мотивів допущення відповідачем помилки у розрахунках чи протиправності дій відповідача щодо врахування та / або неврахування певних періодів його страхового стажу чи заробітної плати тощо, у суду відсутні підстави вважати, що наведений розрахунок розміру пенсії позивача обчислений відповідачем із порушенням чинного законодавства.
Натомість позивач обґрунтовує своє право на проведення перерахунку пенсії виключно на проведений ним самостійно протокол розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України.
Надаючи оцінку вказаному доводу позивача, суд зазначає, що сервіс «Пенсійний калькулятор» призначений для автоматичного розрахунку прогнозованого розміру майбутньої пенсії за віком, а не для перерахунку вже призначеної пенсії, та для автоматичного розрахунку загального страхового стажу, набутого застрахованою особою за даними персоніфікованого обліку, з наданням можливості застрахованій особі самостійно вносити дані трудової книжки та інших документів про стаж до 2004 року, а також заробітної плати до 01 липня 2000 року.
Так, згідно даних Пенсійного фонду України від 30 травня 2023 року (за посиланням https://www.pfu.gov.ua/2158668-pensijnyj-kalkulyator-korysnyj-servis-dlya-pidrahunku-majbutnoyi-pensiyi/) сервіс «Пенсійний калькулятор» дозволяє оцінити розмір майбутньої пенсії за віком. Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні. Варто враховувати, що «Пенсійний калькулятор» розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в “цінах” на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати “Пенсійний калькулятор” використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним. Крім розміру майбутньої пенсії «Пенсійний калькулятор» дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).
Таким чином, при застосуванні сервісу «Пенсійний калькулятор» не враховуються особливості раніше призначеної пенсії, в тому числі щодо врахування показника середньої заробітної плати в Україні для обчислення пенсії при первинному призначенні пенсії, та наявні в матеріалах пенсійної справи документи чи їх відсутність.
Відтак, суд доходить висновку, що посилання позивача на протокол розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України є безпідставним, оскільки такий розрахунок здійснений за допомогою сервісу «Пенсійний калькулятор», тоді як позивач з 13 грудня 2019 року вже отримує пенсію за віком.
Інші доводи позивача не впливають на вищевикладені висновки суду та їх не спростовують.
З огляду на викладене, позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, а саме: відмови від 13 лютого 2024 року про перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 відповідно до протоколу розрахунку пенсії від 30 листопада 2023 року в Пенсійному калькуляторі в Особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду України та повторно розглянути його заяву про перерахунок пенсії, не підлягають задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6-9, 72-77, 211, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, буд. 34, м. Полтава, Полтавська область, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.І. Слободянюк