Рішення від 20.05.2024 по справі 420/9476/24

Справа № 420/9476/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2024 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), у якому просить : - визнати протиправними дії ГУ ПФУ в частині не проведення йому - ОСОБА_1 , перерахунку пенсії у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року; - зобов'язати ГУ ПФУ провести перерахунок пенсії йому - ОСОБА_1 , у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2016 року.

Позивач зазначив, що він є пенсіонером та до перерахунку пенсії у 2018 році отримував пенсію за вислугу років у розмірі 74% грошового забезпечення відповідно до Закону України №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон України №2262-ХІІ).

З 01.01.2016 року пенсія перерахована виходячи з грошового забезпечення, до якого не були включені всі додаткові види грошового забезпечення, а також пенсія перерахована з розміру 70% грошового забезпечення.

У подальшому Державною установою “Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області” було виготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії з грошового забезпечення станом на листопад 2019 року.

Проте ГУ ПФУ в Одеській області не здійснило перерахунок та він звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 року по справі № 420/8203/22 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 року пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» з урахуванням раніше проведених виплат.

Відповідачем згідно з рішенням суду від 25.07.2022 року по справі № 420/8203/22 проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі довідки №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії застосовано також розмір 70% від суми грошового забезпечення.

Позивач вважає, що протиправними дії ГУ ПФУ при проведенні перерахунків пенсії з щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 74 % на 70% грошового забезпечення.

Вказане питання висвітлено у зразковій справі №240/5401/18. Згідно правових висновків Верховного Суду при перерахунку пенсії зберігається відсоток грошового забезпечення, з якого призначена пенсія. Таки висновки підтверджені в інших постановах Верховного Суду.

Позивач просив задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою суду від 01.04.2024 року позов залишений без руху та позивачу наданий строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою суду від 19.04.2024 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в електронній формі у порядку ст.262 КАС України.

Представник ГУ ПФУ надав відзив на позов, у якому просив відмовити у задоволенні позову та зазначив, що згідно ч.4 ст. 63 Закону України № 2262 максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до цієї статті не повинен відповідних сум грошового забезпечення перевищувати 70%. З огляду на вищезазначені обставини, Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивача, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст.13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якій наполягав на задоволенні позову, посилаючись на сталу судову практику.

Справа розглянута у письмовому провадженні.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, якій отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-ХІІ. Пенсія призначена позивачу з розрахунку 74% грошового забезпечення.

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії з 01.01.2016 розрахований з грошового забезпечення, в яке не були включені всі додаткові види грошового забезпечення. Крім того, його пенсій при перерахунку розрахований з 70% грошового забезпечення.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року в адміністративній у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ№103 та зміни до пункту 5 і Додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45 (далі Порядок №45).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва, від 14.05.2019 року у справі №826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19 листопада 2019 року, визнано протиправним та скасовано пункт 3 Постанови КМУ №103.

Таким чином, пункти 1,2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 вважаються не чинними з 05 березня 2019 року. Пункт 3 Постанови №103 скасований з 19 листопада 2019 року.

Позивачу Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області" виготовлена оновлена довідка про розмір грошового забезпечення №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року, проте ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачу, у зв'язку з чим він звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.07.2022 року по справі № 420/8203/22 задоволений його позов та, зокрема, зобов'язано ГУ ПФУ здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 01.12.2019 року пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року, виданої Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Одеській області» з урахуванням раніше проведених виплат.

Позивачу проведено перерахунок пенсії за вислугу років з 01.12.2019 року на підставі довідки №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року, але ГУ ПФУ при перерахунку пенсії знов застосовано розмір 70% від суми грошового забезпечення.

Позивач вважає таки дії відповідача протиправними та звернувся до суду з позовом.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Статтею 9 Закону №2011-ХІІ визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

При здійсненні перерахунків пенсії позивача з 01.01.2016 року та з 01.12.2019 року ГУ ПФУ протиправно застосувало до пенсії позивача відсотковий її розмір - 70% грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 року (далі Закон України №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011 року, та пунктом 23 розділу II Закону України №1166-VII, який набрав чинності з 01.05.2014 року, до ч. 2 ст. 13 Закону України № 2262-ХІІ внесено зміни та відповідно цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами «70».

Вказаними законами не змінені положення ст. 63 Закону №2262-ХІІ, якою встановлені підстави та порядок перерахунку пенсії військовослужбовцям, у зв'язку з чим доводи позивача є обґрунтованими.

Частиною 3 ст. 291 КАС України встановлено, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Верховний Суд в рішенні від 04.02.2019 року по справі № 240/5401/18 зазначив обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі Постанови КМУ № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.

Правові висновки Верховного Суду в рішенні від 04.02.2019 року по зразковій справі № 240/5401/18 полягають у наступному.

Ст. 13 Закону № 2262-ХІІ регулює порядок призначення пенсій, а стаття 63 визначає підстави, умови і порядок їх перерахунку.

Зміни до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ ні Законом № 3668-VI, ні Законом № 1166-VII у частині підстав, умов, розміру або порядку перерахунку пенсій не вносилися.

Постанова КМУ № 45 і Постанова КМУ № 103 також не містять жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.

Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом № 3668-VI та Законом № 1166-VII зміни до ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону № 3668-VI та Закону № 1166-VII не зазнала.

З урахуванням викладеного, Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Велика Палата Верховного Суду, залишаючи без змін рішення від 04.02.2019 року Верховного Суду по зразковій справі № 240/5401/18, в постанові від 16.10.2019 року зазначила, що погоджується з висновками суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позову та підтримує висновок про те, що при перерахунку пенсії позивача з 01 січня 2018 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Висновки зразкової справи необхідно застосувати до спірних правовідносин по даній справі, оскільки позивач є пенсіонером органів МВС та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Практика Верховного Суду щодо визначення відсоткового розміру пенсії є сталою, відповідно до якої при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню шляхом визнання протиправними дії відповідача при проведенні перерахунків пенсії позивачу щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років до 70% відповідних сум грошового забезпечення; зобов'язання відповідача перерахунок та виплатити позивачу з 01.01.2016 року у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 01.01.2016 року та з 01.12.2019 року - у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 01.12.2019 року відповідно до довідки №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області".

Відповідно до ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачений судовий збір у розмірі 1211,20грн, проте сплаті підлягав судовий збір у розмірі 968,96грн, оскільки позивач звернувся до суду через систему «Електронний суд» та за ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Суд вважає, що з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань підлягають стягненню на користь позивача судові витрати у сумі 968,96грн. Надмірно сплачений судовий збір за ст.7 Закону України «Про судовий збір» повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зниження та визначення при здійсненні перерахунків пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року та з 01.12.2019 її розміру у 70% грошового забезпечення, визначеного для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.01.2016року пенсії ОСОБА_1 у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату з 01.12.2019 пенсії ОСОБА_1 у розмірі 74% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, станом на 01.12.2019 року відповідно до довідки №33/36-5316 вiд 22.02.2022 року Державної установи "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Одеській області".

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 968,96грн.

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва