Рішення від 17.05.2024 по справі 240/34910/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 травня 2024 року м. Житомир справа № 240/34910/23

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щодо обмеження ОСОБА_1 максимального розміру пенсії, щодо не виплати індексації пенсії та щодо зупинення виплати доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн. на місяць передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області щомісячно, з 01.11.2023 року та в подальшому до наступного підвищення пенсії, виплачувати ОСОБА_1 пенсію та індексацію пенсії без обмеження максимальним розміром в загальній сумі 27 086,16 грн., а також виплачувати щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн. на місяць передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 з 01.06.2023 року, та здійснити доплату належних сум пенсії з 01.11.2023 року з урахуванням вже виплачених за цей період сум.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що на виконання судового рішення проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, але з 01.05.2022 року Відповідач перестав виплачувати щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, передбачену постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713. Крім того, при проведенні перерахунку пенсії з 01.11.2023 року розмір пенсії становив 27 086,16 грн., але виплата проводиться з обмеженням максимальним розміром в 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. На звернення Позивача Відповідач протиправно відмовив у проведенні перерахунку пенсії та її виплаті в повному обсязі.

Ухвалою від 08.01.2024 року після усунення недоліків позовної заяви відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Після 01.03.2018 року основний розмір пенсії Позивача переглядався. В результаті перерахунку (індексації) основний розмір пенсії Позивача з 01.03.2023 року становив 27 086,16 грн., тобто, мало місце збільшення пенсії, що значно перевищує 2000,00 грн., що виключає можливість нарахування Позивачу щомісячної доплати, передбаченої постановою КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

На думку Відповідача, обмеження пенсії Позивачу розміром в 25 586,16 грн. зумовлений вимогами статт1 2 Закону України від 08.07.2011 року "Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи".

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов призначення та виплати щомісячної доплати в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-XII, регулюються правовими нормами постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713 (надалі - Постанова № 713), що були чинні на день спірних відносин.

Безспірно, приписами п.1 Постанови № 713 з 01.07.2021 року встановлена щомісячна доплата в сумі 2000 гривень до розмірів пенсій особам, яким:

- призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону № 2262-XII (крім військовослужбовців строкової служби);

- призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

З 01.01.2018 Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.

Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 року у справі №240/2483/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром з 01.05.2022, з урахуванням проведених виплат.

Судом встановлено, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 року у справі №240/2483/23 Відповідачем проведено перерахунок пенсії Позивача без обмеження її максимального розміру.

Судом встановлено, що з 01.03.2022 року відповідно до постанови КМ України №118 від 16.02.2022 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2022 році" та з 01.03.2023 року відповідно до постанови КМ України №168 від 24.02.2023 року "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення в 2023 році" проведено індексації пенсії Позивача.

В результаті індексацій розмір пенсії Позивача з 01.03.2023 року розмір пенсії Позивача становить 27 086,16 грн., але її виплата Позивачу здійснюється в розмірі 25 586,16 грн.

Суд погоджується із доводами Позивача, що правові норми (в цілому) ч.7 ст.43 Закону N 2262-XII, які передбачали обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність і що набули чинності відповідно до Закону N 3668-VI та Закону N 911-VIII, були предметом судового розгляду Конституційним Судом України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (справа № 1-38/2016).

Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обидва речення частини сьомої статті 43 Закону N 2262-XII визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з дня набрання чинності вказаного рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 обмеження пенсій, призначених відповідно до положень Закону N 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, є неконституційними.

Тобто, обмеження розміру пенсії, призначеної у відповідності до вимог Закону N 2262-XII не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Одночасно суд враховує, що приписами абзацу третього п.1 Постанови № 713 передбачено, що у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

В розумінні вказаних положень Позивач відноситься до осіб, яким може з 01.07.2021 року бути встановлена щомісячна доплата в сумі 2000 гривень до основного розміру його пенсії.

Змінами, внесеними до цього абзацу згідно з Постановою КМ № 578 від 10.05.2022 передбачено, що такі обмеження не застосовуються лише до осіб, яким перерахунок пенсії здійснюється на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника".

Тобто, приписи абзацу третього п.1 Постанови № 713 передбачають певну умову встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 гривень до основного розміру пенсії вказаним особам та їх виплату.

Як вже зазналося судом, в результаті перерахунку пенсії, проведеного на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 17.05.2023 року у справі №240/2483/23 основний розмір пенсії Позивача збільшився більше ніж на 2000,00 грн., що в розумінні абзацу третього п.1 Постанови № 713 виключає підстави для встановлення щомісячної доплати в сумі 2000 гривень до основного розміру пенсії Позивача.

Суд погоджується із доводами Відповідача, що відповідно до рішення Житомирського окружного адміністративного суду від від 17.05.2023 року у справі №240/2483/23 проведення перерахунку пенсії Позивачу здійснювалося саме у зв'язку з підвищенням постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. № 704 розміру грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2018 року.

Суд вважає, що Позивачем помилково ототожнюється конкретне судове рішення як самостійна підстава для проведення перерахунку пенсії Позивачу, передбаченої Законом № 2262-XII.

Як зазначено в ст.63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Тобто, лише підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, є підставою для такого перерахунку пенсій відповідній категорії військовослужбовців.

Правові норми вказаного Закону не передбачають те чи інше судове рішення як самостійну підставу для проведення перерахунку особам пенсій призначених у відповідності до цього ж Закону № 2262-XII.

Конкретне судове рішення засвідчує лише порушення допущені при проведенні такого перерахунку пенсії конкретній особі, в тому числі протиправну відмову у такому перерахунку, та зазначає спосіб усунення такого порушення.

Спірний перерахунок пенсії Позивачу безспірно проводився у відповідності до вимог ст.63 Закону № 2262-XII та у зв'язку з підвищенням постановою Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30 серпня 2017 р. № 704 грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Разом з тим, відповідно до вимог ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних відносин та вирішенні даного спору суд враховує правові висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року у справі №420/2473/22, від 02.03.2023року у справі №600/870/22-а, від 04.04.2023року у справі №380/25987/21, від 18.04.2022року у справі № 560/6528/22.

Таким чином, позовні вимоги Позивача в цій частині також ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а тому підлягають задоволенню.

Одночасно суд враховує, що відповідно до вимог ч.2 ст.55 Закону N 2262-XII нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Таким чином, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження виплати пенсії в повному обсязі та щодо відмови у нарахуванні та виплаті доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713 є протиправними.

Порушене право Позивача відповідно до позовних вимог підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Відповідача:

- виплачувати з 01.06.2023 року щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000,00 грн., передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713;

- з 01.11.2023 року провести перерахунок пенсії та її подальшу виплату без обмеження максимальним розміром, в загальній сумі 27 086,16 грн., та із урахуванням проведених виплат.

Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 2147,20 грн. підлягає відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження виплати пенсії ОСОБА_1 в повному обсязі та щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.06.2023 року доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.06.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням щомісячної доплати в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.11.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 в розмірі 27 086,16 грн., без обмеження максимального розміру, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн. відповідно до постанови КМ України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14 липня 2021 р. № 713., та з урахуванням проведених виплат.

Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 2147,20 грн. підлягає відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк