Дата документу 17.05.2024Справа № 554/5109/24
Провадження № 1-кс/554/5566/2024
17.05.2024 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_2 , в рамках кримінального провадження за № 12024170000000327 від 09.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів,
Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024170000000327 від 09.05.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Полтавської обласної прокуратури.
З матеріалів кримінального провадження вбачається, що співробітниками УСР в Полтавській області ДСР Національної поліції України здійснено збір та перевірка інформації щодо можливих протиправних дій службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та суб'єктів господарської діяльності під час закупівлі та поставки спеціальної техніки для потреб комунальних підприємств.
Встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), зловживаючи своїми повноваженнями, діючи всупереч інтересам служби, на протязі листопада 2023 року, у ході прийняття рішення за процедурою публічної закупівлі, організатором та замовником якої виступало ІНФОРМАЦІЯ_2 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) згідно з наступним ідентифікатором: ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДК 021:2015: 34140000-0 - Великовантажні мототранспортні засоби, за предметом «Сміттєвоз бокового завантаження, сміттєвоз заднього завантаження (4х2), сміттєвоз заднього ручного завантаження, сміттєвоз портального типу» з очікуваною вартістю закупівлі 19 550 000 грн. з ПДВ, являючись замовниками згідно з Законом України «Про публічні закупівлі», маючи мету на заволодіння бюджетними коштами, діючи за попередньою домовленістю із суб'єктом господарювання ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), у порушення вимог наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 № 275 від 18.02.2020 «Про затвердження примірної методики визначення очікуваної вартості предмету закупівлі», без проведення процедури моніторингу вартості на ціновому ринку уклали договір з ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) № 181 від 08.11.2023 на поставку 4 сміттєвозів за завищеною ціною (сміттєвоз АТ-4042 - 5 049 600 грн. з ПДВ, сміттєвоз АТ-4041 - 5 004 000 грн. з ПДВ, сміттєвоз АТ-4013 - 4 098 000 грн. з ПДВ, сміттєвоз АТ-4034 - 4 398 000 грн. з ПДВ) на загальну суму 18 549 600 грн. з ПДВ, які оплачені у повному обсязі, чим заволоділи бюджетними коштами у великих розмірах.
Разом із цим, встановлено, що виробником вказаної продукції є ПП " ОСОБА_3 " (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ). Вказаний суб'єкт господарської діяльності також бере участь в публічних закупівлях, для прикладу: публічна закупівля ІНФОРМАЦІЯ_6 , Комунальне підприємство "Послуга" ІНФОРМАЦІЯ_7 (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) уклало договір № 01-14 від 23.01.2024 із ПП " ОСОБА_3 " на поставку сміттєвозу із боковим завантаження АТ-4042 з об'ємом бункера 18,5 м? на базі шасі DAYUN CGC 1210 з встановленим відвалом гідравлічним поворотним на суму 4 350 000 грн., що на 699 600 грн. менше від вартості придбаного товару ІНФОРМАЦІЯ_1 (5 049 600 - 4 350 000 = 699 600).
Також, шляхом проведення моніторингу ринку цін на вказаний товар, та аналізу проведених публічних закупівель в системі «прозоро» встановлено, що ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " беручи участь в публічних закупівлях на поставку вказаної спецтехніки поставляв вказаний товар за значно меншими сумами ніж ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме: публічна закупівля ІНФОРМАЦІЯ_8 , Комунальне підприємство " ІНФОРМАЦІЯ_9 " ІНФОРМАЦІЯ_10 (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 , Кіровоградська область) уклало договір № 14 від 10.11.2023 із ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " на поставку сміттєвоза АТ-4013 на суму 3 031 500 грн., що на 1 066 500 грн. менше від вартості придбаного товару ІНФОРМАЦІЯ_1 у ТОВ " ІНФОРМАЦІЯ_4 " (4 098 000 - 3 031 500 = 1 066 500).
Таким чином, є достатні підстави вважати, що ціни на товар та очікувана вартість встановлена ІНФОРМАЦІЯ_2 по закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДК 021:2015: 34140000-0 - Великовантажні мототранспортні засоби, за предметом «Сміттєвоз бокового завантаження, сміттєвоз заднього завантаження (4х2), сміттєвоз заднього ручного завантаження, сміттєвоз портального типу» з очікуваною вартістю закупівлі 19 550 000 грн. з ПДВ, значно завищені. Вказані дії можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
З метою здійснення повного, швидкого та неупередженого розслідування зазначеного кримінального провадження, а також отримання відомостей, котрі мають важливе значення для встановлення обставин кримінального провадження, виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до речей та документів з можливістю ознайомитися з ними та здійснити виїмку оригіналів документів, які стосуються закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДК 021:2015: 34140000-0 - Великовантажні мототранспортні засоби, за предметом «Сміттєвоз бокового завантаження, сміттєвоз заднього завантаження (4х2), сміттєвоз заднього ручного завантаження, сміттєвоз портального типу» виконання «Договору №181» від 08.11.23 , зокрема до: «Договору №181» від 08.11.23, додаткових угод, запити до суб'єктів господарської діяльності щодо ринкових цін на аналогічні товари чи інші документи на підставі яких визначено ціну на товар; документацію щодо відповідності товару; заявки постачальникам; платіжні доручення; товаро-транспортні-накладні; акти прийому передачі транспортних засобів; документи що стосуються подальшого руху товарів; накази/розпорядження чи інші рішення щодо реалізації (передачі, списання) товарів, отриманих від суб'єктів господарської діяльності; видаткові накладні; документи, що стосуються процедури узгодження (в тому числі зміни обсягу та вартості реалізованого товару тощо); тендерну документацію, пропозиції учасників та додатки до неї інші документи, що підтверджують напрями та обсяги використання бюджетних коштів, протоколи (накази) уповноваженої на проведення тендеру, посадові обов'язки уповноваженої на проведення тендеру, документи щодо призначення фахівця з публічних закупівель, інформацію про проходження тестування відповідно до ч. 8 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі», зразки підпису уповноваженої на проведення тендеру у кількості 30 шт. відображених документах за 2023 рік..
Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
У зв'язку із чим, відомості в зазначених документах, можуть бути використані як докази кримінального правопорушення, а також використані як під час досудового розслідування, так і судового розгляду кримінального провадження. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів не вбачається за можливе.
На даний час, наявні достатні підстави вважати, що вищевказані відомості перебувають у володінні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) АДРЕСА_2 , та мають важливе значення для встановлення обставин кримінального провадження, а також необхідні при проведенні у подальшому судових товарознавчих та економічних експертиз з метою визначення розміру збитків, заподіяних місцевому бюджету внаслідок завищення ціни на предмети закупівлі.
Клопотання про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), необхідно розглянути без повідомлення його представників, так як є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вищезазначених документів, відомості в яких необхідні для проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в тому числі для призначення судової товарознавчої експертизи.
Окрім того, за допомогою проведення будь-яких інших слідчих (розшукових), процесуальних дій, або іншим способом довести обставини, які необхідно встановити за допомогою вищезазначених документів, не надається можливим, однак інформація, що міститься у вказаних речах та документах може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Слідчий прохав розглядати клопотання без його участі.
Згідно норми ч. 4 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
З урахуванням обставин справи, існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, у зв'язку з чим розгляд клопотання повинен проводитися згідно вимог ч. 2 ст. 163 КПК України без виклику особи, у володінні якої вони перебувають.
Відповідно до ч. 5, ч. 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю. Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Ураховуючи те, що вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки відомості, які в ній містяться можуть бути використані як докази, слідчий суддя приходить до висновку про задоволення клопотання.
Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання слідчого - задовольнит и.
Надати дозвіл слідчим групи слідчих СУ ГУНП в Полтавській області, а саме: слідчому СУ ГУНП у Полтавській області ОСОБА_4 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_5 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 ; слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 , старшому слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 , старшому слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_10 , заступнику начальника відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_11 , слідчому СВ Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_12 , старшому слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_2 , слідчому СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_13 , слідчому СВ ВП №2 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_14 на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх оригінали які знаходяться у володінні « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), що розташовується за адресою: АДРЕСА_2 , а саме до документів які стосуються закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 , ДК 021:2015: 34140000-0 - Великовантажні мототранспортні засоби, за предметом «Сміттєвоз бокового завантаження, сміттєвоз заднього завантаження (4х2), сміттєвоз заднього ручного завантаження, сміттєвоз портального типу» виконання «Договору №181» від 08.11.23 , зокрема до: «Договору №181» від 08.11.23, додаткових угод, запити до суб'єктів господарської діяльності щодо ринкових цін на аналогічні товари чи інші документи на підставі яких визначено ціну на товар; документацію щодо відповідності товару; заявки постачальникам; платіжні доручення; товаро-транспортні-накладні; акти прийому передачі транспортних засобів; документи що стосуються подальшого руху товарів; накази/розпорядження чи інші рішення щодо реалізації (передачі, списання) товарів, отриманих від суб'єктів господарської діяльності; видаткові накладні; документи, що стосуються процедури узгодження (в тому числі зміни обсягу та вартості реалізованого товару тощо); тендерну документацію, пропозиції учасників та додатки до неї інші документи, що підтверджують напрями та обсяги використання бюджетних коштів, протоколи (накази) уповноваженої на проведення тендеру, посадові обов'язки уповноваженої на проведення тендеру, документи щодо призначення фахівця з публічних закупівель, інформацію про проходження тестування відповідно до ч. 8 ст. 11 ЗУ «Про публічні закупівлі», зразки підпису уповноваженої на проведення тендеру у кількості 30 шт. відображених документах за 2023 рік.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали - 1 місяць.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1