вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"13" травня 2024 р. м. Київ Справа № 911/1334/21
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Марунич Л.А. розглянувши у судовому засіданні заяву Акціонерного товариства «Укртрансгаз»
про визнання грошових вимог
у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурсозбереження» (08132, Київська обл., Києво-Святошинський р-н, м. Вишневе, вул. Європейська, буд. 34 Б, ідентифікаційний код 31254730)
За участю осіб, зазначених у протоколі судового засідання від 13.05.2024
1. Ухвалою Господарського суду Київської області (далі - суд) від 26.07.2021, зокрема, відкрито провадження у справі №911/1334/21 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурсозбереження» (далі - ТОВ «Ресурсозбереження», боржник); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідно до ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ); введено процедуру розпорядження майном ТОВ «Ресурсозбереження»; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Ніколаєву Ірину Валеріївну (свідоцтво №1240 від 05.07.2013); призначено попереднє засідання та вирішено інші процесуальні питання у справі.
Постановою суду від 01.08.2022, зокрема, визнано ТОВ «Ресурсозбереження» банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Василюка Ігоря Миколайовича (свідоцтво №241 від 17.04.2013).
2. 28.02.2024 засобами поштового зв'язку до суду звернулось Акціонерне товариство «Укртрансгаз» (далі - АТ «Укртрансгаз», заявник) із заявою №1001вих-24-1295 від 22.02.2024 (вх. №2852/24 від 29.02.2024) про визнання грошових вимог до боржника у розмірі 42 107,65грн, з яких: 6 056,00грн - судовий збір; 36 051,65грн - загальна сума грошових зобов'язань.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою суду від 05.03.2024, зокрема, відповідну заяву АТ «Укртрансгаз» призначено до розгляду у судове засідання на 25.03.2024, в якому, на підставі ст. 216 ГПК України та у зв'язку із необхідністю надання додаткових доказів, оголошено перерву до 18.04.2024 до 10:30 год.
Водночас, у зв'язку із введенням Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 (із відповідними змінами) воєнного стану в Україні та оголошенням сигналу «повітряна тривога» 18.04.2024 з 10:39 год. до 11:09 год., протокольною ухвалою суду від 18.04.2024 у судовому засіданні оголошено перерву до 13.05.2024.
2.1. Під час судового засідання представниця заявника підтримала подану заяву та просила суд її задовольнити. В обґрунтування своїх вимог посилається на ст. 5 Закону України «Про нафту і газ», ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», п. 17 Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2015 № 758. Зазначає, що: у червні 2016 року ТОВ «Ресурсозбереження» мало договірні відносини з постачання природного газу з Акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» (далі - АТ «НАК «Нафтогаз України»), проте, останній не здійснив постачання природного газу боржнику, внаслідок чого останній у вказаний період здійснив відбір природного газу з газотранспортної системи АТ «Укртрансгаз» обсягом 5,361тис.куб.м., без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування вартістю 36 051,65грн; указане грошове зобов'язання виникло у боржника з 01.12.2015 по 31.12.2019, та повинно бути оплачене з 01.10.2021 рівними частинами протягом 72 місяців.
На підтвердження заявлених вимог заявник надав суду копії: реєстру обсягів газу, що були використані споживачами по договорах з АТ «НАК «Нафтогаз України» у червні 2016 року; реєстру теплопостачальних підприємств з якими документально оформлені обсяги газу за прямими договорами з АТ «НАК «Нафтогаз України» у червні 2016 року; інформації про ціни на природний газ для виробників теплової енергії, реалізований у період з грудня 2015 року по грудень 2019 року за договорами постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України»; акта від 30.06.2016 наданих послуг із транспортування природного газу магістральними трубопроводами; довідку АТ «Укргазбанк» від 08.04.2024.
2.2. Ліквідатор у судове засідання не з'явився, проте, через електронний кабінет подав до суду заяву від 15.04.2024 (вх. №4049/24) в якій, зокрема, просив суд здійснювати розгляд заявлених грошових вимог без його участі, яку суд на підставі ст. 42 ГПК України протокольною ухвалою від 18.04.2024 задовольнив, у зв'язку із чим розгляд відповідної заяви АТ «Укртрансгаз» проводиться за відсутності вказаного учасника справи.
Водночас, 25.03.2024 на електронну пошту суду від ліквідатора надійшло повідомлення №02-43/97 від 25.03.20.24 (вх. №4002/24) про відхилення у повному обсязі грошових вимог заявника, з огляду на їх недоведеність у заявленому розмірі. Разом із цим, 15.04.2024 через електронний кабінет ліквідатор подав заяву про застосування наслідків спливу позовної давності (вх. №4049/24).
3. Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 КУзПБ, зокрема, конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Згідно абз. 5 ч. 1 ст. 1 КУзПБ грошове зобов'язання (борг) - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. Склад і розмір грошових зобов'язань, у тому числі розмір заборгованості за передані товари, виконані роботи і надані послуги, сума кредитів з урахуванням відсотків, які зобов'язаний сплатити боржник, визначаються на день подання до господарського суду заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), якщо інше не встановлено цим Кодексом. При поданні заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) розмір грошових зобов'язань визначається на день подання до господарського суду такої заяви.
За змістом ч.1 ст.45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду (ч.6 ст.45 КУзПБ).
Як зазначено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 14.06.2023 у справі №904/5743/20 норми Кодексу не містять заборони кредитору заявляти конкурсні вимоги до боржника у ліквідаційній процедурі.
3.1. Так, правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється, зокрема, Кодексом газотранспортної системи, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2493 (далі - Кодекс ГТС) та положеннями Закону України «Про ринок природного газу».
Водночас, регламентом функціонування газотранспортної системи України є Кодекс ГТС, який визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газотранспортної системи України.
У п. 5 розділу 1 глави І Кодексу ГТС (у редакції станом на червень 2016 року) сформульовано, що номінацією визначається заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу, зокрема, за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період.
Відповідно до п. 1 розділу 3 глави І Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу серед іншого послуги транспортування природного газу газотранспортною системою через газотранспортну систему в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Пунктом 4 глави 3 розділу І Кодексу ГТС визначено, що експлуатацію газотранспортної системи здійснює виключно оператор газотранспортної системи.
Згідно з п. 9 глави 1 розділу VІІІ Кодексу ГТС замовник послуг транспортування на підставі договору транспортування може замовити в оператора газотранспортної системи у тому числі послуги фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою на підставі підтвердженої номінації.
Для отримання послуг із транспортування (фізичного транспортування природного газу газотранспортною системою) замовник послуг транспортування подає оператору газотранспортної системи номінації та/або місячну номінацію по точках входу та точках виходу в установленому цим розділом порядку (п. 1 глави 1 розділу XI Кодексу ГТС).
Наведені вище положення Кодексу ГТС дають підстави дійти висновку, що укладання договору транспортування природного газу магістральними трубопроводами, а також подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для відбору природного газу в межах газотранспортної системи.
Так, із змісту постанов НКРЕКП від 28.02.2013 № 211 та від 24.12.2019 № 3011 вбачається, що у період з червня 2016 року та до 31.12.2019 АТ «Укртрансгаз» виконувало функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
У свою чергу, відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 31.08.2021 основним видом діяльності ТОВ «Ресурсозбреження» є постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря.
Згідно п.п. 10, 37 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об'єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи; споживач - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.
Проаналізувавши зазначені положення та ураховуючи основний вид діяльності боржника, суд дійшов висновку, що останній є захищеним споживачем у розумінні Закону України «Про ринок природного газу».
Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов'язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Такі обов'язки не повинні обмежувати постачальників, створених відповідно до законодавства інших держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у праві на здійснення постачання природного газу споживачам України. Такі обов'язки не можуть покладатися на споживачів.
У свою чергу, Кабінет Міністрів України відповідно до ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу» прийняв постанову від 01.10.2015 №758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу». Указана постанова зобов'язувала АТ «НАК «Нафтогаз України» у період з 01.05.2016 по 31.03.2017 2017 (включно) постачати природний газ виробникам теплової енергії за регульованою ціною (без урахування тарифів на послуги з транспортування та розподілу природного газу, а також податків та зборів, що включаються до вартості природного газу, відповідно до Податкового кодексу України) з метою надання послуг з опалення та постачання гарячої води установам, що фінансуються за рахунок державного і місцевих бюджетів, та населенню.
Так, із змісту реєстру теплопостачальних організацій з якими документально оформлені обсяги газу за прямими договорами АТ «НАК «Нафтогаз України» вбачається, що за ТОВ «Ресурсозбереження» оформлено обсяг газу у червні 2016 року - 64, 412тис.куб.м.
Водночас, 30.06.2016 між УМГ «Київтрансгаз», правонаступником якого є АТ «Укртрансгаз», та ТОВ «Рерурсозбереження» підписано без зауважень акт №06-16-1604000266/BOY/2016/4.1138 яким засвідчено отримання боржником у червні 2016 року послуги з транспортування природного газу магістральними трубопроводами обсягом 69,773тис.куб.м.
Отже, ТОВ «Ресурсозбереження» відібрано із ресурсу АТ «Укртрансгаз» обсяг природного газу у червні 2016 року без номінацій у розмірі 5,361 тис.куб.м.
У свою чергу, згідно інформації про ціни на природний газ для виробників теплової енергії, реалізований у період з грудня 2015 року по грудень 2016 року за договорами постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України» у черні 2016 року для категорії споживачів «бюджетні та інші організації» ціна за 1 тис.куб.м. становить 5 604,00грн (без ПДВ).
Таким чином, вартість відібраних боржником обсягів природного газу без номінацій становить 30 043,04грн (5,361*5604,00=30 043,04(без ПДВ) та 36 051,65грн із ПДВ. Доказів протилежного учасниками справи надано не було.
Із змісту поданої заявником банківської довідки №15932/10315/2024 від 08.04.2024 вбачається, що за період з 01.07.2016 по 01.02.2024 відсутні надходження на банківський рахунок АТ «Укртрансгаз» від ТОВ «Ресурсозбереження.
Водночас, 30.11.2016 набрав чинності Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» №1730-VIII (далі - Закон №1730-VIII), який визначає комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, а 29.08.2021 також набрав чинності Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» №1639-IX (далі - Закон №1639-IX).
За змістом ст. 1 Закону №1730-VIII заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 (включно), за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
Відповідно до ст. 2 Закону №1730-VIII дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
Так, Законом №1639-IX внесені відповідні зміни до Закону №1730-VIII зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом викладення ст. 2 в новій редакції та доповнено ст. 8 частиною другою.
Відповідно до ч.2 ст.8 Закону №1730-VIII у редакції Закону №1639-ІХ, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 01.12.2015 по 31.12.2019 здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 (включно), вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання ст. 11 Закону України «Про ринок природного газу», чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Аналіз наведених приписів Закону №1730-VIII дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень ст. 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Аналогічна правова позиція щодо застосування положень Закону №1730-VIII викладена у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 04.05.2023 у справі №914/1940/22.
Як встановлено судом: ТОВ «Ресурсозбереження» є особою, яка надає послуги із постачання пари, гарячої води та кондиційованого повітря, а АТ «Укртрансгаз» є особою, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; відбір природного газу здійснювався боржником без поданих постачальником газу (АТ «НАК «Нафтогаз України») номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; відбір природного газу відбувався у червні 2016 року; боржником не здійснено оплату вартості відібраного без номінацій природного газу ні на користь АТ «НАК «Нафтогаз України», ані на користь АТ «Укртрансгаз», строк оплати якої настав з 01.10.2021.
Зважаючи на викладене, суд дійшов висновку, що у ТОВ «Ресурсозбереження» наявне грошове зобов'язання перед АТ «Укртрансгаз» на суму 36 051,65грн, а відтак, посилання ліквідатора на недоведеність грошових вимог спростовується вище встановленими обставинами.
3.2. Щодо заяви ліквідатора про застосування наслідків спливу строку позовної давності, то суд зазначає наступне.
Відповідно ст. 256 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
Ураховуючи зазначене, п.п. 12, 19 Прикінцеві та перехідних положень ЦК України та дату виникнення грошового зобов'язання, суд дійшов висновку, що АТ «Укртрансгаз» не пропущено строк позовної давності, а відтак, наслідки її спливу у даному випадку застосуванню не підлягають.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання грошових вимог АТ «Укртрансгаз» до ТОВ «Ресурсозбереження» у розмірі 36 051,65грн.
4. Відповідно до ч.4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного ч.1 цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Згідно ч.6 ст. 45 КУзПБ за результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів. Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, може бути оскаржена у встановленому цим Кодексом порядку та є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
Керуючись ст.ст. 2, 45 КУзПБ, ст.ст. 12, 234-235 ГПК України, суд
1. Заяву Акціонерного товариства «Укртрансгаз» про визнання грошових вимог від 22.02.2024 (вх.2859/24 від 29.02.2024) - задовольнити.
2. Визнати вимоги (з правом дорадчого голосу) Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (ідентифікаційний код 30019801) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ресурсозбреження» у загальному розмірі 42 107,65грн, з яких: 6 056,00грн - судовий збір; 36 051,51грн - основне зобов'язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України, ухвала набрала законної сили 13.05.2024 та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північного апеляційного господарського суду у порядку, передбаченому ст.257 ГПК України.
Суддя О.С. Янюк
Ухвалу підписано 20.05.2024.