Справа № 161/8697/24
Провадження № 3/161/3264/24
м.Луцьк 20 травня 2024 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Гринь О.М., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора О. Бурко, розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відносно
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , у період з 06 травня 2021 року по 01 червня 2023 року працюючого на посаді головного державного інспектора відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС У Волинській області,
за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, -
Як слідує з протоколів про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією від 30 квітня 2024 року № 137, 138, 139 наказом 328-о від 05 травня 2021 року «Про призначення ОСОБА_2 », ОСОБА_2 з 06 травня 2021 року призначено на посаду головного державного інспектора відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС У Волинській області та підтверджено 9 ранг державного службовця, згідно наказу № 250-о від 30 травня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_2 з 01 червня 2023 року звільнено із займаної посади за угодою сторін.
Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов?язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п?яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
За таких обставин головний державний інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Волинській області Марценюк Владислав Андрійович був зобов?язаний до 00 годин 00 хвилин 01 лютого 2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «при звільненні».
Опрацюванням відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування встановлено, що ОСОБА_2 , декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) та «При звільненні» подані несвоєчасно, а саме 26 березня 2024 року.
Подальшою перевіркою встановлено, що ОСОБА_2 мав реальну можливість своєчасно подати декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «При звільненні» у зв?язку з відсутністю будь-яких поважних причин несвоєчасності подання декларації.
Опитаний з приводу несвоєчасного подання декларації ОСОБА_2 повідомив, що йому було відомо про обов?язок подачі декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «При звільненні» до 31 січня 2024 року, однак у звязку із тим, що не звернув належної уваги щодо необхідності подання декларації до Реєстру в зазначений термін, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «При звільненні» подав із запізненням, а саме 26 березня 2024 року.
Відповідно до листа Національного агентства з питань запобігання корупції, щодо роботи інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» встановлено, що у зв?язку з оновленням механізму електронної інформаційної взаємодії Національного агентства та Міністерства внутрішніх справ України щодо надання інформації з Єдиного державного реєстру транспортних засобів, у суб?єктів декларування у період з 23 жовтня 2023 року по 14 лдистопада 2023 року при формуванні відомостей розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в Реєстрі мали місце випадки некоректного відображення даних щодо зареєстрованих транспортних засобів. Починаючи з 15 листопада 2023 року, зазначені недоліки розділу «Дані для декларації» персонального кабінету в реєстрі було усунуто.
Окрім цього через збій в роботі доступ до Реєстру було обмежено 23 листопада 2023 року у період з 06:58 по 21:09 та 25 листопада 2023 у період з 10:27 по 11:02.
Через збій у роботі програмного забезпечення Реєстру документи, які були подані до нього суб?єктами декларування 15 грудня 2023 року та 02 січня 2024 року, не відображалися у публічній частині Реєстру. Вказаний збій у роботі програмного забезпечення було усунуто 09 січня 2024 року.
У періоди з 11:26 по 12:14 та з 12:41 по 12:51 18 січня 2024 року через збій у роботі системного програмного забезпечення Реєстру у суб?єктів декларування спостерігалась помилка 502 у персональному кабінеті.
Через DDoc-атаку на мережі постачальників послуг із доступу до мережі Інтернет 28 січня 2024 року у період з 15:25 по 17:25 та з 18:15 по 18:50 у користувачів Реєстру спостерігалися перебої у доступі до персонального електронного кабінету у Реєстрі, а також у роботі публічної частини Реєстру.
Крім того, через збій у роботі, викликаний зупинкою бази даних логінів суб?єктів декларування, доступ до персонального кабінету у Реєстрі та публічної частини Реєстру було обмежено 31 січня 2024 року у період з 21:33 по 22:13.
Інших технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню документів до Реєстру у період з 12 жовтня 2023 року по 01 лютого 2024 року, не зафіксовано.
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов?язаний неухильно дотримуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету органів державної влади та зашкодити то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
Окрім того ОСОБА_2 належним чином ознайомлений з вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується даними Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно яких останній, упродовж 2019-2023 років особисто подавав відповідні декларації до Реєстру.
Таким чином, ОСОБА_2 , будучи суб?єктом декларування, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік (щорічна декларація (продовжується діяльність)) та «При звільненні», чим порушив вимоги ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Таким чином днем виявлення вчиненого ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу, слід вважати дату складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Місце вчинення правопорушення: Волинська область, м. Луцьк (місце проживання).
Дата вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією 26 березня 2024 року.
Такі дії ОСОБА_2 працівниками Управління стратегічних розслідувань у Волинській області кваліфіковано, як порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відповідальність за, що встановлена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Під час проведення перевірки за обставинами викладеними вище не встановлено будь-яких передбачених законодавством підстав, причин, які перешкоджали ОСОБА_2 вчасно подати декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «При звільненні».
Постановою судді від 20 травня 2024 року, вказані справи про адміністративні правопорушення об'єднані в одне провадження на підставі ст.36 КУпАП.
Прокурором О Бурко у судовому засіданні протоколи про адміністративні правопорушення підтримано, прокурор просив суддю визнати ОСОБА_2 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП з накладенням на нього адміністративного стягнення у розмірі 850,00 грн. Вважає, що в діях ОСОБА_2 наявний склад адміністративних правопорушень, зокрема їх об'єкт, суб'єкт, об'єктивна та суб'єктивні сторони, подано письмовий висновок прокурора.
У судовому засіданні ОСОБА_2 вину по складеним щодо нього протоколах визнав визнав.
Розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, суддя дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 є склад адміністративних правопорушень, які передбачені ч. 1 ст.172-6 КУпАП, з наступних підстав.
Відповідно до п. 1 та п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу» на державного службовця покладено обов?язки діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України і додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», державні службовці є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 45 особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов?язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Внесеними змінами до Закону України «Про запобігання корупції» на час дії воєнного стану встановлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Згідно вимог ст. 47 Закону, подані декларації включаються до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що формується та ведеться Національним агентством у визначеному ним порядку. На офіційному веб-сайті Національного агентства забезпечується відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом можливості перегляду, копіювання та роздруковування інформації, а також у вигляді набору даних (електронного документа), організованого у форматі, що дозволяє його автоматизоване оброблення електронними засобами (машинозчитування) з метою повторного використання.
Відповідно до ч. 2 ст. 47 Закону, інформація про особу в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігається упродовж всього часу виконання цією особою функцій держави або місцевого самоврядування, а також упродовж п?яти років після припинення виконання нею зазначених функцій, крім останньої декларації, поданої особою, яка зберігається безстроково.
За таких обставин головний державний інспектор відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Волинській області Марценюк Владислав Андрійович був зобов?язаний до 00 годин 00 хвилин 01 лютого 2024 року подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 рік та «при звільненні».
Вказаних вимог закону ОСОБА_2 не дотримано, що підтверджується наявними матеріалами справи, зокрема:
1)протоколами про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією від 30 квітня 2024 року № 137, 138, 139;
2)рапортами рапортами від 05 квітня 2024 року;
3)письмовими поясненнями ОСОБА_2 по фактам несвоєчасного подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки та «при звільненні» від 26 квітня 2024 року;
4)листом «Про надання інформації» ОСОБА_3 начальника ГУ ДПС у Волинській області від 05 квітня 2024 року № 1511/55/102/01-2024 та відповіддю на нього з додатками, зокрема, наказом № 328-о від 05 травня 2021 року «Про призначення ОСОБА_2 » з 06 травня 2021 року на посаду головного державного інспектора відділу контролю за виробництвом та обігом пального управління контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС У Волинській області та підтвердження 9 рангу державного службовця, а також встановлення посадового окладу; наказу № 250-о від 30 травня 2023 року «Про звільнення ОСОБА_2 », ОСОБА_2 з 01 червня 2023 року звільнено із займаної посади за угодою сторін; посадової інструкції державного службовця ОСОБА_4 начальника ГУ ДПС у Волинській області від 14 вересня 2022 року; особовою карткою державного службовця ОСОБА_2 № 627; службовою характеристикою ОСОБА_2 ; довідкою про заробітну плату ОСОБА_2 , за грудень 2022 - січень - травень 2023 року; повідомленнями НАЗК про факти несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022 роки та за період з 01 січня 2023 року по 01 червня 2023 року щодо ОСОБА_2 ;
5)копіями несвоєчасно поданих ОСОБА_2 декларацій за 2021, 2022 роки та за період з 01 січня 2023 року по 01 червня 2023 року (при звільненні), які було подано 26 березня 2023 року;
6)листом НАЗК щодо періодів збоїв у роботі програмного забезпечення від 29 лютого 2024 року № 70-90/12656-24 та лист НАЗК щодо листів Управління від 06 лютого 2019 року щодо того хто має право на складення протоколів про адміністративні правопорушення;
7)наказ НПУ Департаменту стратегічних розслідувань УСР у Волинській області від 30 серпня 2023 року № 76 «Про призначення уповноважених на складання протоколів про вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією та відповідальних за стан діловодства у справах про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією».
Підсумовуючи вищевикладене суддя дійшов висновку, що ОСОБА_2 вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП.
При накладенні стягнення, суддею враховується особа правопорушника, його майновий стан, характер вчинених правопорушень, які відносяться до адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, обставини, що пом'якшують чи обтяжують правопорушення.
Обставин, що обтяжують чи пом'якшують відповідальність судом в ході розгляду справи не встановлено.
Враховуючи всі обставини справи про адміністративне правопорушення, особу правопорушника, суддя дійшов висновку, що на ОСОБА_2 слід остаточно, на підставі ст.36 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн.
На підставі ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника слід також стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.36, 40-1, 172-7, 283, 284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП та на підставі ст.36 КУпАП остаточно накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн. (вісімсот п'ятдесят гривень).
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. На підставі ч.2 ст.308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у вищенаведений строк, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу, що складає 1 700,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. (шістсот п'ять гривень шістдесят копійок).
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, шляхом подання апеляційної скарги до Волинського апеляційного суду через Луцький міськрайонний суд Волинської області.
Суддя Луцького міськрайонного суду
Волинської області О.М. Гринь