16 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/2835/24
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Волинській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
Головне управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області) звернулося з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 10994,11 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач відповідно до вимог статті 16 Податкового кодексу України (далі - ПК України) зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом. Такий обов'язок відповідач не виконує та за ним обліковується податковий борг з єдиного податку, який виник внаслідок несплати податкових зобов'язань на підставі заяви від 29 травня 2018 року про застосування спрощеної системи оподаткування. Також відповідач має заборгованість зі сплати штрафних санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням від 30 вересня 2020 року №0062700416 у сумі 3949,16 грн. З урахуванням часткової сплати у сумі 1000,00 грн, переплати в обліковій картці платника у сумі 176,45 грн, заборгованість становить 10994,11 грн.
Як зазначив позивач, вжиті заходи, спрямовані на стягнення заборгованості шляхом надіслання відповідачу податкової вимоги від 12 травня 2020 року №54931-51, не спричинили погашення податкового боргу.
З наведених підстав позивач просив стягнути з відповідача податковий борг у сумі 10994,11 грн.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 18 березня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі від 18 березня 2024 року судом надіслано відповідачу рекомендованим листом за адресою місцезнаходження, вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.32). З урахуванням положень частини шостої статті 251 КАС України вважається, що відповідач повідомлений про розгляд справи.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи, викладені у позові, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 з 29 травня 2018 року зареєстрований як фізична особа-підприємець, про що свідчать витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.28).
Відповідно до довідки ГУ ДПС у Волинській області за відповідачем обліковується податковий борг у сумі 10944,11 грн, що також підтверджується розрахунком сум податкового боргу (а.с.4), зворотнім боком облікової картки платника податків (а.с.15-22) та витягом з Інформаційно-комунікаційної системи “Податковий блок” (а.с.12-14).
Так на підставі заяви від 29 травня 2018 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 перебуває на спрощеній системі оподаткування (2 група); обрана ставка єдиного податку при переході на спрощену систему оподаткування - 20% до розміру мінімальної заробітної плати (а.с.9).
На підставі вказаної заяви відповідачу у 2019 році необхідно було сплачувати по 843,60 грн (до 20 жовтня 2019 року, до 20 листопада 2019 року, до 20 грудня 2019 року); у 2020 році - по 944,60 грн (до 20 січня 2020 року, до 20 лютого 2020 року, до 20 березня 2020 року, до 20 квітня 2020 року, до 20 травня 2020 року, до 20 червня 2020 року). Несплата єдиного податку у встановленому розмірі та строки призвела до виникнення боргу у сумі 8171,40 грн.
Крім того, згідно з податковим повідомленням-рішенням від 30 вересня 2020 року №0062700416 до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 3949,16 грн (а.с.10-11).
З урахуванням часткової сплати в сумі 1000,00 грн та переплати в сумі 176,45 грн в обліковій картці сума заборгованості перед бюджетом становить 10994,11 грн.
Несплата відповідачем податкового боргу стала підставою для звернення ГУ ДПС у Волинській області з адміністративним позовом про стягнення податкового боргу з відповідача у примусовому порядку.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає таке.
Згідно з пунктами 15.1, 15.2 статті 15 ПК України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом. Кожний з платників податків може бути платником податку за одним або кількома податками та зборами.
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 ПК України).
ОСОБА_1 на підставі заяви від 29 травня 2018 року був платником єдиного податку другої групи (а.с.9).
За змістом пункту 293.1 статті 293 ПК України ставки єдиного податку для платників другої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Приписами пункту 295.1 статті 295 ПК України передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
ОСОБА_1 як фізична особа-підприємець, перебуваючи на спрощеній системі оподаткування (2 група), не сплачував своєчасно єдиний податок. Несплачені податкові зобов'язання у 2019-2020 роках набули статусу податкового боргу.
Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Нараховані податковими повідомленням-рішенням від 30 вересня 2020 року №0062700416 штрафні санкції підлягали сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.
Податкове повідомлення-рішення відповідачу надіслане ГУ ДПС у Волинській області на податкову адресу останнього рекомендованим листом з повідомленням про вручення та було вручено відповідачу 08 жовтня 2020 року (а.с.11).
Доказів оскарження податкового повідомлення-рішення, його скасування відповідач суду не надав; грошові зобов'язання, що визначені такими податковими повідомленнями-рішеннями, є узгодженими.
Несплачені грошові зобов'язання у встановлений ПК України строк набули статусу податкового боргу.
Згідно із підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Пунктами 59.1, 59.5 статті 59 ПК України обумовлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
12 травня 2020 року податковий орган сформував та надіслав відповідачу податкову вимогу №54931-51 (а.с.7). При цьому податковий борг після надіслання податкової вимоги не переривався (а.с.16-19).
Згідно з пунктом 87.11 статті 87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).
Як визначено пунктом 102.4 статті 102 ПК України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відповідно до Закону України від 15 березня 2022 року №2120-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” статтю 102 ПК України доповнено пунктом 102.9, за змістом якого на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
З 01 серпня 2023 року перебіг строків відновлено у зв'язку із виключенням вказаної норми згідно із Законом України від 30 червня 2023 року №3219-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану”.
За обставин цієї справи визначені законодавством строки давності для стягнення податкового боргу дотримані.
Виходячи із системного аналізу положень ПК України та матеріалів справи, беручи до уваги ту обставину, що грошові зобов'язання у сумі 10994,11 грн є узгодженими та не сплачені відповідачем у встановлений строк, щодо їх розміру не подано відзиву на позов, як і не надано доказів сплати, то суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом прийняття рішення про стягнення в дохід бюджету з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 вказаної суми заборгованості.
Керуючись статтями 9, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, будинок 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу юридичної особи 44106679) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в дохід бюджету податковий борг у сумі 10994,11 грн (десять тисяч дев'ятсот дев'яносто чотири грн 11 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк