Справа № 589/1817/24
Провадження № 1-кс/589/546/24
26 квітня 2024 року м.Шостка
Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Шостка клопотання слідчого Шосткинського РУП Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Клопотання мотивує тим, що в провадженні слідчого відділу Шосткинського РУП Головного управління Національної поліції в Сумській області знаходиться кримінальне провадження № 12024200490000469 від 13.04.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 185 КК України.
Досудовим розслідуванням попередньо встановлено, що 11.04.2024 в період часу з 13:30 год. по 13:32 год. невстановлена особа, діючи в умовах воєнного стану, при невідомих обставинах, оскільки потерпіла ОСОБА_4 , жодних даних не розголошувала, через фішингові посилання не переходила, з банківського рахунку НОМЕР_1 відкритого на ім'я потерпілої в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », шляхом переказу коштів викрала грошові кошти на загальну суму 26000 грн., чим спричинила потерпілій матеріальну шкоду на вказану суму.
Допитана в якості потерпілої ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , надала покази, що в неї є банківський рахунок з № НОМЕР_1 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Так 10.04.2024 товариш її покійного сина ОСОБА_5 на вказаний банківський рахунок перерахував грошові кошти в сумі 26 000 грн., так як 09.04.2024 були похорони її сина та не всі друзі та знайомі змогли приїхати, у зв'язку з чим ОСОБА_6 зібрав грошові кошти та перерахував їй на картку. 11.04.2024 з її банківського рахунку без її відома грошові кошти в сумі 26 000 грн. були перераховані на невідомий їй рахунок. Також зазначила, що підозрілих дзвінків їй не надходило, на фішингові посилання не переходила, реквізити своєї картки нікому, окрім ОСОБА_5 , не надавала. Таким чином з її банківського рахунку невідома особа вчинила крадіжку грошових коштів в сумі 26 000 грн.
З матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що отримання відомостей щодо руху коштів по банківському рахунку № НОМЕР_2 , а також інформації щодо власника рахунку, матиме суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні.
В інший спосіб отримати документи, що містять інформацію рух коштів по банківському рахунку № НОМЕР_2 , а також про власників даних рахунків, в у Акціонерному товаристві « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») неможливо, оскільки саме банківські установи є першочерговим джерелом даних щодо операції з коштами на банківських рахунках, а також даних про рух коштів між ними.
Вищевказані відомості мають істотне значення для досудового розслідування, оскільки нададуть органу досудового розслідування можливість підтвердити або спростувати факти вчинення кримінальних правопорушень, встановити особу, яка причетна до вчинення кримінального правопорушення та ідентифікувати їх.
Слідчий та особи, у володінні яких знаходяться зазначені документи, у судове засідання не з'явились, та слідчий суддя вважає за можливе проводити розгляд клопотання слідчого у їх відсутність.
Дослідивши клопотання, копії доданих до нього матеріалів, якими слідчий, прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно з ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володіння відповідної юридичної або фізичної особи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з якими подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною 5 статті 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Беручи до уваги вищевикладене, а також те, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що інформація, яка перебуває у володінні акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 », має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, необхідно отримати тимчасовий доступ до документів, які підтверджують дану інформацію та містять відомості, що становлять банківську таємницю і перебувають у володінні вказаної банківської установи.
Частиною 1 ст. 99 КПК України передбачено, що документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об'єкт, який містить зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати матеріали фотозйомки, звукозапису, відеозапису та інші носії інформації (у тому числі електронні).
Відповідно до ст.ст. 161, 162 КПК України, документи (у даному випадку електронні носії інформації), до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, не є документами, до яких заборонено доступ, але вони містять охоронювану законом таємницю.
Документи, до яких слідчий просить надати тимчасовий доступ, містять банківську таємницю та дійсно можуть бути отримані лише у акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оскільки зазначена юридична особа може такими документами (електронними носіями інформації) володіти, сама по собі та в сукупності з іншими документами кримінального провадження зазначена в клопотанні інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, може бути використана як докази. Слідчий в клопотанні довів, що іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів (електронних носіїв інформації).
Враховуючи те, що слідчим, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведено можливість використання як доказів відомостей, що містяться у вказаних документах (електронних носіях інформації), та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, вважаю за необхідне надати слідчому тимчасовий доступ до вказаних документів.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 159, 160, 162, 163, 164, п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати слідчим які здійснюють досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні, а саме: слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_3 , старшому слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_7 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_8 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_9 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_10 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_11 , старшому слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_12 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_13 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_14 , старшому слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_15 , старшому слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_16 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_17 , старшому слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_18 , слідчому СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_19 тимчасовий доступ до речей та документів, які містять охоронювану законом таємницю та перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » за адресою: АДРЕСА_1 (з можливістю ознайомлення та отримання копій документів), а саме:
• юридичної справи держателя банківському рахунку № НОМЕР_2 ;
• інформації щодо руху коштів по банківському рахунку № НОМЕР_2 за період часу з 00:01 год. 10.04.2024 по 23:59 год. 12.04.2024 включно, з розкриттям інформації про рахунки, на які здійснювались перекази із зазначеного рахунку за цей же період часу, та їх власників;
• даних фотофіксації осіб, що знімали та клали кошти на банківський рахунок № НОМЕР_2 за період часу з 00:01 год. 10.04.2024 по 23:59 год. 12.04.2024 включно.
У разі відсутності відомостей зазначених у вищевказаних пунктах ухвали надати детальну довідку з описом причин ненадання інформації.
Строк дії ухвали визначити до 26 червня 2024 року.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 1-кс/589/546/24
Примірник № 2 наданий слідчому ОСОБА_3