Рішення від 14.05.2024 по справі 620/3384/24

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2024 року Чернігів Справа № 620/3384/24

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Соломко І.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі також - відповідач), про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії, виходячи із 55% сум грошового забезпечення та зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати позивачу пенсію, виходячи із 55% сум грошового забезпечення, з 27.12.2023.

В обґрунтування позовних зазначає про незгоду з діями відповідача при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2008, а саме зменшення розміру пенсії з 55% до 50% грошового забезпечення, з підстав зміни норми пункту «в» статті 13 Закону №2262. Зазначає, що пенсія була призначена з 01.02.2002, а вказаний відсоток збільшення розміру пенсії передбачено нормами законодавства при призначення пенсії, а отже зміна норми закону не може позбавляти його права на виплату, що була передбачена при призначенні пенсії.

15.04.2024 ухвалою суду справу прийнято до провадження судді Соломко І.І.

Відповідач у відзиві просив відмовити у задоволенні позовних вимог, оскільки порушень прав позивача з боку відповідача не було.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Позивач є учасником ліквідації наслідків на ЧАЕС (категорія 3), що підтверджується копією посвідчення серія НОМЕР_1 , (а.с. 7), перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Чернігівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка до 01.01.2008 виплачувалась в розмірі 55% грошового забезпечення.

З 1 січня 2008 року позивачу проведено перерахунок пенсії в розмірі 50 % грошового забезпечення.

27.12.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії, виходячи з 55 % грошового забезпечення, на що листом від 19.01.2024 отримав відповідь про правомірність проведення спірного перерахунку.

Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з цим позовом.

Спірним у справі є правомірність зменшення відсоткового розміру пенсії з підстав зміни норми статті 13 Закону №2262 (скасування відсоткової надбавки).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Так, пенсія позивачу призначена з 01.06.2002 відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262) і складала 55% (основної суми грошового забезпечення - 50% і 5% - збільшення розміру пенсії особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2,3. Зазначене сторонами не спростовується.

Відповідно до пунктів «а» та «в» частини першої статті 13 Закон № 2262, у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

в) особам, зазначеним у пунктах «а» і «б» цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З набуттям чинності Законом № 3591-IV нова редакція пункту «в» частини першої статті 13 Закону № 2262 не передбачала указаної 5 відсоткової доплати особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорій 2 і 3.

Перерахунок призначених відповідно до Закону № 2262 пенсій визначено статтею 63 цього Закону (у редакції, чинній на час проведення перерахунку пенсії позивачу), відповідно до частин першої, третьої та четвертої якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням у дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, відсотковий розмір пенсії до відповідних сум грошового забезпечення при її призначенні установлюється статтею 13 Закону № 2262 саме на час призначення пенсії. Натомість розміри складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія при її перерахунку на підставі статті 63 Закону № 2262, визначаються на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Складові грошового забезпечення, з яких обчислюється та перераховується пенсія, та їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Водночас відсоткове співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону № 2262 пенсії до відповідних сум грошового забезпечення є сталим, оскільки установлюється на день призначення пенсії.

Отже, суд дійшов висновку, що застосування пенсійним органом при перерахунку пенсії позивача положень статті 13 Закону № 2262 у редакції Закону № 3591-IV є протиправним, оскільки ця норма стосується призначення нових, а не перерахунку раніше призначених пенсій. До того ж статтею 58 Конституції України закріплено принцип незворотності нормативно-правових актів у часі.

Зазначене відповідає правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, наведеною у постанові від 16.02.2022 у справі №200/7786/19-а.

Враховуючи вищезазначене, доводи відповідача про правомірність здійснення зменшення відсоткового співвідношення раніше призначеної відповідно до статті 13 Закону №2262 пенсії позивача, є помилковими.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю у спосіб, визначений у прохальній частині адміністративного позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Тому, на користь позивача підлягає стягненню, сплачений ним при поданні позовної заяви, судовий збір в розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії, виходячи з 55 % грошового забезпечення.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 27.12.2023, з розрахунку 55 % грошового забезпечення (із врахуванням раніше виплачених сум).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.), сплачений відповідно до квитанції від 22.02.2024.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1 АДРЕСА_1 рнокпп НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області вул. П'ятницька, 83А,м. Чернігів,Чернігівська обл., Чернігівський р-н,14005 код ЄДРПОУ 21390940.

Повний текст рішення виготовлено 14 травня 2024 року.

Суддя І.І. Соломко