14 травня 2024 року ЛуцькСправа № 140/6708/22
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Денисюка Р.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 ) про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо нездійснення перерахунку раніше виплаченої індексації грошового забезпечення за період з 20.12.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року; про зобов'язання здійснити перерахунок та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 20.12.2016 по 28.02.2018 із застосуванням базового місяця січень 2008 року в сумі 49 434,28 грн.; про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо порушення абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 при нарахуванні та виплаті індексації в період з 01.03.2018 по 23.12.2019 про зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 23.12.2019 року, виходячи з фіксованої величини 4 085,48 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 в сумі 88 826,25 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 з 20.12.2016 по 23.12.2019.
Під час проходження військової служби відповідач не нараховував та не виплачував йому індексацію грошового забезпечення, тому для відновлення порушених прав позивач звернувся до суду. Рішенням суду від 23.11.2020 у справі №140/13704/20 зобов'язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 20.12.2016 по 23.12.2019. На виконання вказаного рішення відповідач здійснив виплату індексації грошового забезпечення.
Відповідно до абзаців 4, 5 та 6 пункту 5 Порядку № 1078 якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. У разі зростання грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (посадових окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Позивач зазначає, що після зміни посадового окладу на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” (далі - Постанова №704) за період з 01.03.2018 по 23.12.2019 відповідачем проігноровано вимоги абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку №1078 щодо обчислення індексації-різниці, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу. Так у березні 2018 року розмір підвищення його доходу зріс на 377,67 грн, що не перевищує суму індексації, яка склалася у березні 2018 року (місяць підвищення посадових окладів) - 4463,15 грн.
Тобто, відповідно до вимог абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума належної позивачу індексації в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, а саме: 4463,15 грн - 377,67 грн і становить 4085,48 грн.
Отже, всупереч вимогам абзаців 4, 5, 6 пункту 5 Порядку № 1078, відповідач починаючи з 01.03.2018 по 23.12.2019 не виплачував щомісячну фіксовану індексацію грошового забезпечення в розмірі 4 085,48 грн щомісячно.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2022, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.09.2023, закрито провадження у цій справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо порушення абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 при нарахуванні та виплаті індексації в період з 01.03.2018 по 23.12.2019 та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 23.12.2019 року, виходячи з фіксованої величини 4 085,48 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 в сумі 88 826,25 грн.
Постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 30.11.2023 ухвалу Волинського окружного адміністративного суду від 21.11.2022 та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суд від 06.09.2023 скасовано, а справу в частині позовних вимог про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо порушення абзаців 3, 4, 5, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07.2003 при нарахуванні та виплаті індексації в період з 01.03.2018 по 23.12.2019 та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.03.2018 року по 23.12.2019 року, виходячи з фіксованої величини 4 085,48 грн., що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців 4, 5, 6 пункту 5 “Порядку проведення індексації грошових доходів населення” затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 в сумі 88 826,25 грн направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.01.2024 адміністративну справу новим складом суду прийнято до провадження, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (а.с. 135).
За змістом відзиву на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав (а.с.24-28). В обґрунтування такої позиції зазначив, що позивач не врахував та не зазначив, що у військовослужбовців - не заробітна плата, а грошове забезпечення, яке складається з наступних виплат постійного характеру: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) надбавка за вислугу років; 4) щомісячна грошова додаткова винагорода; 5) надбавка за роботу з державною таємницею; 6) надбавка за виконання особливо важливих завдань. Індекс споживчих цін розраховується починаючи з наступного за базовим місяця наростаючим підсумком. Отже, посилання позивача на той факт, що відповідачем невірно розраховано сума індексації є необгрунтованим з огляду на наступне. Так, абзацом 5 пункту 5 Порядку №1078 чітко визначено, що у разі зростання і грошового доходу за рахунок інших його складових без підвищення тарифних ставок (посадових окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення грошового доходу. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (посадового оклад), у місяці підвищення враховуються всі складові грошового доходу, які не мають разового характеру (абзац 5 пункту 5 Порядку № 1078). Як слідує з картки особовою рахунку позивача за 2018 рік, з квітня 2018 року його грошовий дохід (складові, що мають постійний характер) зріс таким чином: посадовий оклад з 605,00 гри. до 2910,00 грн., оклад за військове звання - з 30,00 грн. до 530.00 грн., надбавка за вислугу років - з 31,75 грн. до 860.00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань з 333,37 грн. до 430,00 грн. (яка згодом, з кожним наступним місяцем тільки збільшувалась), добавилась класність у розмірі 275,73 грн. Тобто, сума підвищення грошового доходу позивача є більшою за суму індексації. Відтак, розмір підвищення грошового доходу позивача перевищував суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, а тому підстави для перерахунку індексації грошового забезпечення відповідно до абзаців 4,5,6 пункту 5 Порядку 1078 відсутні.
У додаткових поясненнях від 10.01.2024 (а.с. 137-141) підтримав доводи, наведені у відзиві на позовну заяву.
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, ОСОБА_1 у період з 20.12.2016 по 23.12.2019 проходив військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 .
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.12.2019 № 278 рядового за контрактом ОСОБА_1 , звільненого наказом командира НОМЕР_2 окремої механізованої бригади від 18.12.2019 № 288-РС з військової служби на підставі підпункту “а” пункту 2 частини п'ятої статті 26 Закону України “Про військову службу та військовий обов'язок” (у зв'язку із закінченням строку контракту) позивача виключено зі списків військової частини та усіх видів забезпечення у зв'язку зі звільненням з військової служби з 23.12.2019 (а.с.9).
Відповідно до розрахунку індексації грошового забезпечення за період з 20.12.2016 по 23.12.2019, наданого в/ч НОМЕР_1 , індексація у період з 01.03.2018 по 23.12.2019 виплачувалась з урахуванням базового місяця березень 2018 року в розмірах, зазначених в картках особових рахунків (а.с. 9 зворот).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується такими нормативно-правовими актами.
За змістом статті 1 Закону України від 03 липня 2001 року №1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення” (далі - Закон №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Статтею 4 Закону №1282-XII (тут і надалі в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено підстави для проведення індексації, зокрема, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі статтею 9 Закону №1282-XII індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюються на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначаються Порядком №1078.
Пункт 1-1 Порядку №1078 (в редакцій, чинній до 02.04.2021) загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону №1282-ХІІ, деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.
Згідно з пунктом 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до абзаців першого, четвертого, п'ятого пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Абзаци другий, четвертий пункту 4 Порядку №1078 деталізують межі індексації, які законодавець обумовив в частині шостій статті 2 Закону №1282-ХІІ.
Абзацами першим, другим пункту 5 Порядку №1078 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів”; далі - Постанова №1013, яка застосовується з 01 грудня 2015 року) установлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку (абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).
Механізм індексації має універсальний характер, позаяк індексації підлягають всі грошові доходи населення, які не мають разового характеру. Своєю чергою, правове регулювання виплати індексації визначає умови (коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації), з настанням яких виникає право на щомісячне отримання суми індексації у структурі заробітної плати (грошового забезпечення) до настання обставин (підвищення тарифних ставок, окладів), за яких виплата розрахованої суми індексації припиняється до повторного настання обставин, які обумовлюють наступне виникнення права на отримання індексації (пункт 44 постанови Верховного Суду від 27 квітня 2021 року у справі №380/1513/20).
З 01 грудня 2015 року відправною точкою для визначення місяця підвищення доходу та початку обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займав позивач.
01 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
З огляду на те, що у березні 2018 року відбулося підвищення посадового окладу ОСОБА_1 . березень 2018 року став місяцем підвищення доходів позивача, з якого здійснюється обчислення індексу споживчих цін та спір щодо цього уже вирішений (справа №140/6869/21).
Поряд з тим Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної” та “індексації-різниці”.
Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
Верховний Суд у постанові від 09.11.2023 у справі №420/3131/22 звертав увагу, що у разі виникнення спору щодо індексації грошових доходів, коло обставин, які є істотними для справи; факти, що підлягають встановленню; характер спірних правовідносин; матеріальний закон, який їх регулює, - залежать від виду індексації, з приводу якої існує спір.
Щодо поточної індексації, то право працівника на її отримання виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1, абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзаци другий, п'ятий пункт 4 Порядку №1078).
Як слідує з матеріалів справи, правовідносини щодо нарахування й виплати поточної індексації з 20.12.2016 по 28.02.2018 не є спірними (спір уже вирішений).
Питання виплати суми індексації у місяці підвищення грошових доходів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) врегульовано абзацами третім, четвертим, шостим пункту 5 Порядку №1078.
Так відповідно до абзаців третього, четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 у редакції, чинній станом на березень 2018 року, сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, крім щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим) та членам їх сімей, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
За загальним правилом індексація в місяці підвищення заробітної плати/грошового забезпечення проводиться шляхом порівняння суми підвищення та суми поточної індексації, зокрема, якщо в результаті такого порівняння сума підвищення зарплати/грошового забезпечення: більше суми індексації, то зарплату/грошове забезпечення в цьому місяці не індексують; менше суми індексації, то в цьому місяці необхідно розрахувати індексацію, як різницю між сумою можливої індексації (яка могла бути нарахована в місяці підвищення доходу) та сумою підвищення.
Отже, для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу необхідно: визначити розмір підвищення грошового доходу особи у місяці підвищення; визначити суму індексації, що склалася у місяці підвищення грошового доходу; порівняти розмір підвищення грошового доходу з сумою індексації у місяці його підвищення.
При визначенні суми підвищення грошового доходу порівняно з попереднім місяцем, а також при визначенні розміру індексації, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу (фіксованої суми індексації) враховуються всі складові заробітної плати, передбачені пунктом 2 Порядку №1078.
Системний аналіз пункту 1, абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата суми індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Системний і цільовий способи тлумачення абзаців третього, четвертого пункту 5 Порядку №1078 вказують на те, що у зв'язку із підвищенням у березні 2018 року доходу позивача (з 01 березня 2018 року набрала чинності Постанова №704, якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців) відповідачу належало вирішити питання, чи має ОСОБА_1 право на отримання суми індексації-різниці з 01.03.2018 по 23.12.2019, а якщо так, то у якому розмірі.
Однак відповідач відповідні дії не вчинив, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.
Для правильного застосування абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 необхідно встановити: розмір підвищення доходу позивача в березні 2018 року (А); суму можливої індексації грошового забезпечення позивача в березні 2018 року (Б); чи перевищує розмір підвищення доходу (А) суму можливої індексації (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення друге абзацу п'ятого пункту 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац п'ятий пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
Вказані висновки висловлені у постановах Верховного Суду від 23.03.2023 у справі №400/3826/21, від 29.03.2023 у справі №380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі №320/8554/21, від 11.05.2023 у справі №260/6386/21, а тому враховуються при вирішенні цієї справи.
Відповідно до особистої картки грошового забезпечення ОСОБА_1 за 2018 рік (а.с.10) розмір його грошового забезпечення (грошовий дохід) становив: у лютому 2018 року - 7214,59 грн, з них: посадовий оклад - 605,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням - 30,00 грн, надбавка за вислугу років - 31,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 333,37 грн, щомісячна премія - 3509,00 грн, щомісячна додаткова винагорода - 2705,47 грн (без врахування суми компенсації податку з доходів фізичних осіб). У березні 2018 року розмір грошового забезпечення (грошовий дохід) становив 7582,43 грн, з них: посадовий оклад -605,00 грн, оклад за військовим званням - 30,00 грн, надбавка за вислугу років - 31,75 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 333,37 грн, щомісячна премія - 3738,90 грн, щомісячна додаткова винагорода - 2843,41 грн (без суми грошової допомоги на оздоровлення та компенсації податку з доходів фізичних осіб).
У березні 2018 року підвищення грошового доходу ОСОБА_1 становило 367,84 грн з розрахунку: 7582,43 грн (розмір грошового забезпечення (грошовий дохід) за березень 2018 року) - 7214,59 грн (розмір грошового забезпечення (грошовий дохід) за лютий 2018 року).
У березні 2018 року прожитковий мінімум становив 1762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін - 253,30% (з урахуванням підвищення посадового окладу з січня 2008 року), що відповідає висновкам Верховного Суду у постанові від 22.06.2023 у справі №520/6243/22.
З огляду на те, що у березні 2018 року у місяці підвищення посадових окладів військовослужбовців, розмір підвищення грошового доходу ОСОБА_1 становив 367,84 грн, а розмір поточної індексації грошового забезпечення у березні 2018 року - 4463,15 грн, то позивач набув право на отримання фіксованої суми індексації грошового забезпечення, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу у березні 2018 року, яку відповідач протиправно не нарахував та не виплатив за період з 01.03.2018 по 23.12.2019.
Отже, щомісячна сума індексації, розрахована як різниця між сумою індексації і розміром підвищення його доходу у березні 2018 року, становить 4095,31 грн (4463,15 грн, розмір поточної індексації за березень 2018 року - 367,84 грн, розмір підвищення грошового доходу у березні 2018 року).
Таким чином, позов належить задовольнити у спосіб визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо недотримання вимог абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку №1078 при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 23.12.2019 та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу за вказаний період індексацію у розмірі 4095,31 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу відповідно до вимог абзаців четвертого - шостого Порядку №1078.
Керуючись статтями 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо недотримання вимог абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, при нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення у період з 01 березня 2018 року по 23 грудня 2019 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 23 грудня 2019 року у розмірі 4095,31 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач-1: Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ).
Суддя Р.С. Денисюк