Ухвала від 02.05.2024 по справі 382/1520/19

Яготинський районний суд Київської області

Справа № 382/1520/19

Провадження №4-с/382/1/24

УХВАЛА

02 травня 2024 року Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Кисіль О.А.

за участю секретаря Русу В.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_1 , на бездіяльність головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрольного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренко Ігора Володимировича,

ВСТАНОВИВ:

Скаржниця звернулася до Яготинського районного суду Київської області з скаргою на бездіяльність головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрольного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренко Ігора Володимировича.

Скарга обгрунтована тим, що в провадженні головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренка Ігора Володимировича перебуває виконавче провадження №62969462 по виконанню рішення Яготинського районного суду Київської області від 04 серпня 020 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання малолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у розмірі 3000 грн. щомісячно, але не менше ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку починаючи з 16.08.2019 року та продовжувати до досягнення дитиною повноліття.

Згідно рішення Солом'янського районного суду Київської області від 25 січня 2022 року змінено спосіб та розмір стягнення аліментів, які стягуються згідно рішення Яготинського районного суду Київської області від 04 серпня 2020 року, з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 на мою користь на утримання доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , із твердої грошової суми в розмірі З 000 грн щомісяця, на 1/4 частину всіх видів його заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісяця і до досягнення дитиною повноліття.

Частиною першою статті 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.

Відповідно до статті 448 ЦПК України, статті 74 Закону України «Про виконавче провадження», сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду зі скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їх права чи свободи.

Відповідно до ст. 451 ЦПК України, за результатами розгляду скарги суд постановляє ухвалу. У разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов'язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника). Якщо оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність були прийняті або вчинені відповідно до закону, в межах повноважень державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця і право заявника не було порушено, суд постановляє ухвалу про відмову в задоволенні скарги.

Статтею 18 Закону України «Про виконавче провадження» на державного виконавця покладено обов'язок вживати передбачених цим законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії в тому числі здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження", реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Відповідно до п. 2 розділу II Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 05.08.2016 № 2432/5, під час реєстрації виконавчого документа до Системи вносяться такі відомості як, зокрема, резолютивна частина рішення.

Як убачається із заяви ОСОБА_1 від 16 грудня 2023 року, вона звернулась до головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ)

Петренка Ігора Володимировича та просила внести зміни (доповнення) в автоматизованій системі виконавчого провадження, а саме: вказати адресу її проживання: індекс АДРЕСА_1 .

Однак до цього часу відповідно постанови не винесено.

Крім того, за весь час примусового виконання рішення, тобто за 4 роки, жодним державним виконавцем не здійснено вихід за адресою місця проживання боржника, чи до місця роботи. За 4 роки так і не встановлено, чи є в боржника нерухоме майно та чи можливе здійснення арешту на вказане майно. Невідомий також факт про те, чи було виконано привід за постановою державного виконавця, винесеною 23.07.2023.

Крім цього, проміжок виконання певних дій державними виконавцями значний, так як дії вчинялись в 2021 та 2023 роках, при цьому протягом 4 років боржник злісно ухилявся від сплати аліментів. Відтак, жодна з виконаних дій державними виконавцями, які передбачені чинним законодавством заходів примусового виконання рішення, що були вжиті з метою своєчасного та повного виконання рішення вчинено не було, жодного разу боржник не з'являвся за викликом до державного виконавця, при цьому, офіційно працював, проживав за постійним місцем, користувався належним йому транспортним засобом та мав постійне місце роботи.

Державний виконавець був зобов'язаний на різних стадіях виконавчого провадження по стягненню аліментів виконувати певні дії: відповідно до ст. 195 Сімейного кодексу України (надалі - СК України), ч. 4 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», пункту 12 розділу X Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за №489/20802 , (далі - Інструкція), у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 №2832/5, державний виконавець проводить документально належним чином оформлений розрахунок заборгованості зі сплати аліментів в день відкриття виконавчого провадження, однак виконання не відоме; - відповідно до статті 28 Закону України "Про виконавче провадження" не пізніше наступного робочого дня з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження сторонам виконавчого провадження надсилаються такі постанови та розрахунок заборгованості зі сплати аліментів, чого виконано не було:

- для встановлення інформації про місце роботи (отримання пенсії) боржника, відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 07.12.2016 №3596/5, не пізніше наступного робочого дня з дня відкриття виконавчого провадження державний виконавець надсилає запит до Пенсійного фонду України (направляється за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження), а у разі відсутності інформації - не рідше ніж один раз на три місяці, що не виконувалось;

- для встановлення інформації про інші джерела доходів боржника, з яких провадиї^ься утримання аліментів (стипендія, підприємницька діяльність, гонорар, плата за оренду земельної ділянки тощо), відповідно до постанови №146, пункт 11 розділу І Інструкції, державним виконавцем надсилається запит до підприємств, установ, організацій, фізичних осіб щодо надання інформації про отримання боржником доходів та стягнення відбувається не пізніше наступного робочого дня з дня одержання повідомлення про можливі джерела доходів боржника, що виконано не було;

- для відрахування підприємством, установою, організацією, фізичною особою, фізичною особою - підприємцем аліментів із заробітної плати (доходу) боржника та перерахування їх стягувану, відповідно до частин 1, З статті 68 Закону України "Про виконавче провадження", розділу Х Інструкції державний виконавець повинен винести постанову про звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника (щодо кожного місця отримання заробітки" (доходу) та направити постанову не пізніше наступного робочого дня з дня отримання інформації про місце роботи (отримання пенсії) боржника, що виконано не було;

- внести інформацію про здійснені відрахування із заробітної плати (інших доходів) боржника до виконавчого документа та автоматизованої системи виконавчого провадження, відповідно до ч. 1 ст. 69 Закону України "Про виконавче провадження", пунктів 9, 10 розділу X Інструкції державни;: виконавець повинен не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до державного виконавця звіту про здійснені відрахування та виплати, що виконано не було;

- перевірити правильності та своєчасності відрахувань із заробітної плати та інших доходів боржника за власною ініціативою державного виконавця, в тому числі за заявою стягувана та у разі якщо звіт про здійснені відрахування не надійшов, відповідно до пункту 4 розділу X Інструкції державний виконавець зобов'язаний у разі якщо щоквартальний звіт про здійснені відрахування не надійшов - протягом одного місяця після закінчення строку надання звіту винести акт перевірки правильності та своєчасності відрахувань із заробітної плати (інших доходів) боржника, що виконано не було ;

- щомісячне обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів, відповідно до ч. 4 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження", державним виконавцем виконано не було;

- виклик боржника з приводу виконання рішення про стягнення аліментів, відповідно до п. 14 ч. 3 ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", державним виконавцем в повній мірі не виконувалось;

- подання до суду про привід боржника органами Національної поліції України на підставі ухвали суду про привід боржника, відповідно до статті 438 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), п. 14 ч. З ст. 18 Закону України "Про виконавче провадження", що здійснюється невідкладно після встановлення факту неявки боржника за викликом державного виконавця, останнім надіслано не було;

- подання до суду про оголошення розшуку боржника у разі відсутності відомостей про його місце проживання чи перебування, відповідно до ст. 438 ЦПК України, ч. 1 ст. 36 Закону України Про виконавче провадження", що здійснюється невідкладно після встановлення факту відсутності відомостей про місце проживання чи перебування боржника, яке державним виконавцем надіслано не було;

- з метою звернення стягнення на майно боржника, перевірка майнового стану боржника, арешт майна, його вилучення та реалізація, відповідно доч.2 ст.71Закону України "Про виконавче провадження", п. 12 розділу Х Інструкції перевірка майнового стану щодо виявлення рахунків боржника, щодо виявлення нерухомого та рухомого майна та винесення постанови про арешт майна (коштів) та постанови про опис та арешт майна, державним виконавцем виконано не було;

- роз'яснення стягувачу права на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів, відповідно до ч. 11 ст.71 Закону України "Про виконавче провадження", п. 12 розділу X Інструкції, шляхом надіслання письмового роз'яснення невідкладно після встановлення факту наявності заборгованості, державним виконавцем виконано не було;

- для встановлення тимчасових обмежень боржника у праві виїзду за межі України, керування транспортними засобами, користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, полювання, відповідно до ч. 9 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження", державним виконавцем постанови про встановлення таких обмежень у визначений строк виконані не були;

- для притягнення боржника до адміністративної відповідальності за несплату аліментів, відповідно до ч.12 ст. 71 Закону України "Про виконавче провадження", шляхом складання протоколу про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), державним виконавцем виконано не було.

Скарга на бездіяльність одного з перелічених державних виконавців, стає не можливим, оскільки не виконання покладених на державних виконавців, в яких перебувало виконавче провадження чи керівника виконавчої служби обов'язків та неналежне використання, нехтування наділеними правами, передбаченими Законом України «Про виконавче провадження», СК України, Інструкцією від 02.04.2012 №512/5 в сукупності відносяться до них всіх.

Статтею першою Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Виконавче провадження здійснюється з дотриманням таких засад: 1) верховенства права; 2) обов'язковості виконання рішень, 3) законності; 4) диспозитивності; 5)справедливості, неупередженості та об'єктивності; 6) гласності та відкритості виконавчого провадження; 7) розумності строків виконавчого провадження, 8) співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями; 9) забезпечення права на оскарження рішень, дій чи бездіяльності державних виконавців, приватних виконавців (ст. 2 Закону України «Про виконавче провадження»).

Згідно ч. 5 ст. 9 Закону України «Про виконавче провадження» відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників (крім відомостей щодо боржників, якими є органи місцевого самоврядування, також державні органи, боржників, які не мають заборгованості за виконавчим документом про стягнення періодичних платежів більше трьох місяців, та боржників за рішенням немайнового характеру) одночасно з винесенням постанови про відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про виконавче провадження», заходами примусового виконання рішень є: 1) звернення стягнення на кошти, цінні папери, інше майно (майнові права), корпоративні права, майнові права інтелектуальної власності, об'єкти інтелектуальної, творчої діяльності, інше майно (майнові права) боржника, у тому числі якщо вони перебувають в інших осіб або належать боржникові від інших осіб, або боржник володіє ними спільно з іншими особами; 2) звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інший дохід боржника; 3) вилучення в боржника і передача стягувану предметів, зазначених у рішенні; 4) заборона боржнику розпоряджатися та/або користуватися майном, яке належить йому на праві власності, у тому числі коштами, або встановлення боржнику обов'язку користуватися таким майном на умовах, визначених виконавцем; 5) інші заходи примусового характеру, передбачені цим Законом.

Нормами ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження» визначено обов'язки і права виконавців, обов'язковість вимог виконавців. Виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 2) проводити перевірку виконання юридичними особами незалежно від форми власності, фізичними особами, фізичними особами підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; 3) з метою захисту інтересів стягувана одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; 4) за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі потреби примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників поліції, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Примусове проникнення на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень у зв'язку з примусовим виконанням рішення суду про виселення боржника та вселення стягувача і рішення про усунення перешкод у користуванні приміщенням (житлом) здійснюється виключно на підставі такого рішення суду; 5) безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати; б) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; 7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням; 9 використовувати за згодою власника приміщення для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника за їхньою згодою для перевезення майна; 10) звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; 11) приймати рішення пре відстрочку та розстрочку виконання рішення (крім судових рішень), за наявності письмової заяви стягувача; 12 звертатися до суду з поданням про розшук дитини, пре постановлення вмотивованого рішення про примусове проникненню до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває дитина, стосовно якої складене виконавчий документ про її відібрання; 13) звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, що належать боржникові від інших осіб; 14) викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні. У разі якщо боржник без поважних причин не з явився за викликом виконавця, виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу; 15) залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; 16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; 17) застосовувати під час примусового виконання рішень фото- і кінозйомку, відеозапис; 18) вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження; 19) у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду, за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов'язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів; 20) залучати в разі потреби до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувана; 21) отримувати від банківських та інших фінансових установ інформацію про наявність рахунків та/ або стан рахунків боржника, рух коштів та операції за рахунками боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; 22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону України «Про виконавче провадження», копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження (далі - документи виконавчого провадження) доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувану, повідомлення стягувану про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Згідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про виконавче провадження» у разі відсутності відомостей про місце проживання, перебування боржника - фізичної особи, а також дитини за виконавчими документами про відібрання дитини виконавець звертається до суду з поданням про винесення ухвали про розшук боржника або дитини.

Нормами ст. 68 Закону України «Про виконавче провадження» визначено умови звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника. Стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника звертається у разі відсутності в боржника коштів на рахунках у банках чи інших фінансових установах, відсутності чи недостатності майна боржника для покриття в повному обсязі належних до стягнення сум, а також у разі виконання рішень про стягнення періодичних платежів. За іншими виконавчими документами виконавець має право звернути стягнення заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника без застосування заходів примусового звернення стягнення на майні боржника - за письмовою заявою стягувача або за виконавчими документами, сума стягнення за якими не перевищує п'яти мінімальних розмірів заробітної плати. Про зверненню стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходу боржника виконавець виносить постанову, яка надсилається для виконання підприємству, установі, організації, фізичній особі, фізичній особі - підприємцю, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці здійснюють відрахування із заробітне, плати, пенсії, стипендії та інших доходів боржника перераховують кошти на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби, рахунок приватного виконавця у строк, встановлений для здійснення зазначених виплат боржнику, а в разі якщо такий строк не встановлено, - до десятого числа місяця, наступного за місяцем, за який здійснюється стягнення. Такі підприємства, установи, організації, фізичні особи, фізичні особи - підприємці щомісяця надсилають виконавцю зви про здійснені відрахування та виплати за формою, встановленою Міністерством юстиції України (ч. 1 ст. 69 Закону України «Прі виконавче провадження»).

Норми ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», визначають порядок стягнення аліментів. Виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого СК України. За наявності заборгованості із сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернені на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує сум платежів за три місяці.

Визначення суми заборгованості із сплати аліментів присуджених як частка від заробітку (доходу) визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця.

Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови н.з підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.

У разі виїзду боржника на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття.

У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця. Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів. Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз'яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови; 1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі;

2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; 3) про встановлення тимчасового. обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; 4)про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі. Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини. з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку; рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет І типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утриманка дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, постанови, зазначені пунктах 1-4 цієї частини, виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі: 1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування; 2) використання боржником транспортного засобу у зв'язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю І, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю; 3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях; 4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз'яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає а ухиленні від сплати аліментів. У разі наявності в дія:»: боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП, державний виконавець складає протокол пре адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляді до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів. За наявності зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів. У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

Як вбачається з виконавчого провадження в порушення вимог ч. 4 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження» державними виконавцями Солом'янського відділу ДВС не здійснювались щомісячні обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів, оскільки з дослідженої копії виконавчого провадження, вбачається, що такі обчислення здійснювались лише шість разів, а саме станом на 01.10.2021 та 23.06.2023 року, а тому доводи скаржниці про бездіяльність державних виконавців Солом'янського відділу ДВС в частині нездійснення дій щодо щомісячного обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів є обґрунтованими та доведеними.

У зв'язку з вищевикладеною бездіяльністю та порушенням вимог Закону України «Про виконавче провадження», убачається необхідність зобов'язання головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренка Ігора Володимировича виконати наступні дії: вчинити дії щодо встановлення інформації про місце роботи боржника; вчинити дії щодо встановлення інформації про джерела доходів боржника, з яких можливо стягувати аліменти; щомісячно обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів; невідкладно та постійно, під час виникнення підстав, передбачених ч. 12 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», складати протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП та надсилати матеріали про адміністративне правопорушення до суду з метою притягнення його до адміністративної відповідальності за несплату аліментів; щомісячно обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів; викликати один раз на 20 робочих днів боржника з приводу виконання рішення про стягнення аліментів; здійснювати заходи, щодо приводу боржника, який без поважних причин не 'з'явився на виклик державного виконавця, невідкладно надсилати подання до суду з метою отримання ухвали суду про привід боржника після встановлення факту неявки боржника за викликом державного виконавця; оголосити в розшук боржника, невідкладно після встановлення факту відсутності відомостей про місце проживання чи перебування боржника, шляхом надсилання подання до суду про винесення ухвали про розшук боржника; не рідше ніж один раз на два тижні здійснювати вихід за місцем проживання, місцем реєстрації, місцем здійснення підприємницької діяльності боржника з метою перевірки майнового стану та виявлення майна боржника та в разі встановлення такого майна - невідкладно винести постанову пре опис та арешт майна та виконати вказану постанову; не рідше ніж один раз на два тижня щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодо виявлення нерухомого та рухомого майна, не пізніше наступного робочого дня після його виявлення - винести постанову про арешт майна (коштів) та невідкладно відправити вказану постанову у відповідні органи з метою негайного її виконання; в разі не надсилання постанов про тимчасові обмеження боржника у відповідні органи для їх виконання, надіслати їй отримавши підтвердження про їх вручення та виконання; з метою недопущень порушень прав чи свобод стягувача встановити державному виконавцю строк виконання дії щодо оголошення розшуку боржника на один місяць після винесення рішення судом за вказаною скаргою.

Враховуючи вищевикладене просила, визнати неправомірними дії головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренка Ігора Володимировича щодо: винесення постанови про зміну реєстраційних даних; складання розрахунку про розмір заборгованості по аліментах; вчинення дії щодо встановлення інформації про місце роботи боржника; вчинення дії щодо встановлення інформації про джерела доходів боржника, з яких можливо стягувати аліменти; щомісячного обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів; складання протоколу про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 КУпАП та Керуючись ст.ст.4,447-451 ЦПК України, ст.195 Сімейного кодексу України, - надсилання матеріалів про адміністративне правопорушення до суду з метою притягнення боржника до адміністративної відповідальності за несплату аліментів; щомісячного обчислення розміру заборгованості зі сплати аліментів; викликання боржника з приводу виконання рішення про стягнення аліментів; здійснення заходів щодо приводу боржника, який без поважних причин не з явився на виклик державного виконавця; невідкладного надсилання подання до суду з метою отримання ухвали суду про привід боржника після встановлення факту неявки боржника за викликом державного виконавця; оголошення в розшук боржника, невідкладно після встановлення факту відсутності відомостей про місце проживання чи перебування боржника, шляхом надсилання подання до суду про винесення ухвали про розшук боржника; не здійснення виходу за місцем проживання, місцем реєстрації, місцем здійснення підприємницької діяльності боржника з метою перевірки майнового стану та виявлення майна боржника та в разі встановлення такого майна невідкладного винесення постанови про опис та арешт майна та виконання вказаної постанови; не виявлення рахунків боржника; не виявлення нерухомого та рухомого майна; не надсилання постанов про тимчасові обмеження боржника у відповідні органи для їх виконання. 2. Зобов'язати головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренка Ігора Володимировича виконати наступні дії: винесення постанови про зміну реєстраційних даних; складання розрахунку про розмір заборгованості по аліментах; вчинити дії щодо встановлення інформації про місце роботи боржника; вчинити дії щодо встановлення інформації про джерела доходів боржника, з яких можливо стягувати аліменти; щомісячно обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів; невідкладно та постійно, під час виникнення підстав, передбачених ч. 12 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», складати протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183- 1 КУпАП та надсилати матеріали про адміністративне правопорушення до суду з метою притягнення його до адміністративної відповідальності за несплату аліментів; щомісячно обчислювати розмір заборгованості зі сплати аліментів; викликати один раз на 20 робочих днів боржника з приводу виконання рішення про стягнення аліментів; здійснювати заходи, щодо приводу боржника, який без поважних причин не з'явився на виклик державного виконавця; невідкладно надсилати подання до суду з метою отримання ухвали суду про привід боржника після встановлення факту неявки боржника за викликом державного виконавця; оголосити в розшук боржника, невідкладно після встановленню факту відсутності відомостей про місце проживання чи перебування боржника, шляхом надсилання подання до суду про винесення ухвали про розшук боржника; не рідше ніж один раз на два тижні здійснювати вихід за місцем проживання, місцем реєстрації, місцем здійснення підприємницької діяльності боржника з метою перевірки майнового стану та виявленню майна боржника та в разі встановлення такого майна невідкладно винести постанову про опис та арешт майна та виконати вказану постанову; не рідше ніж один раз на два тижня щодо виявлення рахунків боржника, не рідше ніж один раз на три місяці - щодс виявлення нерухомого та рухомого майна, не пізніше наступного робочого дня після його виявлення - винести постанову про арешт майна (коштів) та невідкладно відправити вказану постанову у відповідні органи з метою негайного її виконання; в разі не надсилання постанов про тимчасові обмеження боржника у відповідні органи для їх виконання, надіслати їх отримавши підтвердження про їх вручення та виконання; з метою недопущень порушень прав чи свобод стягувача встановити державному виконавцю строк виконання дії щодо оголошення розшуку боржника на один місяць після винесення рішення судом за вказаною скаргою.

Ухвалою судді Яготинського районного суду Київської області від 17.01.2024 року прийнято до розгляду скаргу та призначено до судового засідання. Витебувано виконавче провадження з Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрольного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за виконавчим листом №382/1520/19 від 04 серпня 2020 року. Запропоновано державному виконавцеві подати пояснення, заперечення по суті скарги, та докази, якими він буде обґрунтовувати власні пояснення чи заперечення.

29.04.2024 року на електронну адересу суду від Головного державного виконавця С. Цапенко надійшов відзив відповідно до вимог якого просила відмовити у задоволенні скарги у повному обсязі.

Відзив обгрунтовано тим, що на виконанні у Відділі перебуває виконавче провадження № 62969462 з примусового виконання виконавчого листа №382/1520/19 виданого 04.08.2020 Яготинським районним судом Київської області про стягнення щомісячно з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини: доньки ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , в розмірі 1/3 частини від усіх видів його заробітку /доходів /, але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з моменту набрання рішенням суду законної сили і до її повноліття.

18.09.2020 керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” старшим державним виконавцем Бурлакою Р.В. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копії постанови направлено сторонам.

Стосовно розгляду заяви про зміну реєстраційних даних повідомляє наступне: 27.12.2023 до Відділу надійшла заява стягувача ОСОБА_1 про зміну реєстраційних даних.

26.01.2024 державним виконавцем винесено постанову про зміну (доповнення)реєстраційних даних та внесено нові дані щодо адреси проживання стягувача, копію постанови направлено стягувачу. Заяву розглянуто в строки.

27.12.2023 до Відділу надійшла заява стягувана про направлення довідки про заборгованість по ВП №62969462.

Державним виконавцем здійснено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів №62969462, станом на 01.01.2024 заборгованість по аліментам складає 249798,77 грн., довідку направлено стягувачу (Вих.3931).

18.11.2021 керуючись ст,56 Закону України «Про виконавче провадження» (далі-Закон) державним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника ВП№62969462.

Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта, за боржником не зареєстровано нерухоме майно. Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно. Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта зареєстровано обтяження: реєстраційний номер обтяження 32252874.

Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна зареєстровано обтяження: реєстраційний номер обтяження 26771701,31302647.

Згідно відповіді МВС відсутні дані про зареєстровані за боржником транспортні засоби. 18,11,2021, 01.02.2024 керуючись статтею 56 Закону державним виконавцем винесено постанову про арешт коштів боржника.

Відповідно до повідомлення АТ КБ Приватбанк за боржником зареєстровано чотири рахунки, сума залишку на рахунках 0,00 грн.

18.11.2021 відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» та пункту 5 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04,2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802, відомості про боржника винесено до Єдиного реєстру боржників.

18.11.2021 державним виконавцем керуючись ст. ст. 11, 71 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами». До погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

18.11.2021 державним виконавцем керуючись ст. ст.11,71 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання». До погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

18.11.2021 державним виконавцем керуючись ст. ст. 11, 71 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України». До погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

18.11.2021 державним виконавцем керуючись ст. ст. 11, 71 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанову "Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії". До погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Вищевказані постанови про тимчасові обмеження підписано кваліфікованим електронним підписом та направлено згідно електронного документообігу до відповідних органів до виконання.

18.11.2021 державним виконавцем керуючись статтями 44, 68, 69, 70, 74, 90 Закону винесено постанову про звернення стягнення на заробітну плату та направлено до АТ "АКЦЕНТ-БАНК".

Згідно відповіді АТ "АКЦЕНТ-БАНК" боржник не перебуває в трудових відносинах. Державним виконавцем постійно направляються запити до ДФС ,ПФУ щодо встановлення місця роботи боржника.

Відповідно до отриманої інформації від Державної податкової служби України (далі - ДПС), що була надана на надісланий Відділом запит про джерела та/або суми доходів, нарахованих податковими агентами на користь боржників - фізичних осіб, та розміри утриманого податку з доходів боржників-фізичних осіб, та/або загальну суму річного доходу, задекларованого боржником - фізичною особою в податковій декларації про майновий стан і доходи, та суму утриманого податку (для фізичних осіб, які є самозайнятими особами), та/або загальну суму доходу та суму податку за звітний період, задекларованих боржником - фізичною особою - підприємцем в податковій декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця -перелік джерел та сум отриманих боржником доходів відсутній.

01.02.2024 державним виконавцем здійснено вихід за адресою місця реєстрації та проживання боржника, а саме: АДРЕСА_2 , двері квартири не відчинили, про що був складений акт державного виконавця.

Державним виконавцем неодноразово направлено виклики боржнику, з'явитися на прийом до державного виконавця.

Боржник на виклики не з'являвся.

Державним виконавцем направлено до Солом'янського районного суду м. Києва подання про примусовий привід боржника та подання про розшук боржника.

Державним виконавцем щомісяця здійснюється розрахунок заборгованості зі сплати аліментів.

Подальше виконання виконавчого документу буде здійснено згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Дії державного виконавця спрямовані на повне фактичне виконання рішення суду та проводяться згідно Закону України «Про виконавче провадження».

Сторони у судову засідання не з'явилися, про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, заяв та клопотань на адресу суду не надходило.

Відповідно до ч. 2 ст. 450 ЦПК України неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

Суд дослідивши матеріали справи, дійшов наступного.

Відповідно до ст. 447 ЦПК України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права чи свободи.

Гарантією прав фізичних та юридичних осіб у виконавчому провадженні є можливість оскарження дій або бездіяльності державних виконавців.

Відповідно до ч. 1 ст. 448 ЦПК України, скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 зверталася до головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстицію (м. Київ) Петренка І. В. з заявою про зміну реєстраційних даних надавши витяг з реєстру територіальної громади та з заявою про надання довідки про заборгованість (а.с79-80)

Відповідно до копії виконавчого провадження наданого на адресу суду, вбачається, що 18.09.2020 керуючись статтями 3, 4, 24, 25, 26, 27 Закону України “Про виконавче провадження” старшим державним виконавцем Бурлакою Р.В. 19.09.2020 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, проте відсутні докази отримання даної постанови сторонами виконавчого провадження. 26.01.2024 державним виконавцем винесено постанову про зміну (доповнення) реєстраційних даних та внесено нові дані щодо адреси проживання стягувача, копію постанови направлено стягувачу. 27.12.2023 до Відділу надійшла заява стягувана про направлення довідки про заборгованість по ВП №62969462. Державним виконавцем здійснено розрахунок заборгованості зі сплати аліментів №62969462, станом на 01.01.2024 заборгованість по аліментам складає 249798,77 грн., довідку направлено стягувачу (Вих.3931).

18.11.2021 керуючись ст. 56 Закону України «Про виконавче провадження» державним виконавцем винесено постанову про арешт майна боржника ВП№62969462. 18.11.2021 відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про виконавче провадження» та пункту 5 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02.04,2012 № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02.04.2012 за № 489/20802, відомості про боржника внесено до Єдиного реєстру боржників. 18.11.2021 державним виконавцем керуючись ст. ст. 11, 71 Закону України «Про виконавче провадження» винесено постанови «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами», «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання», «Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України", "Про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії". Також вбачається, що не всі дії державного виконавця були вчинено у терміни визначені Законом України "Про виконавче провадження" та як правило після відповідної заяви стягувача (а.с.97-195).

Згідно ч. 1 ст. 8 Закону України "Про виконавче провадження", реєстрація виконавчих документів, документів виконавчого провадження, фіксування виконавчих дій здійснюється в автоматизованій системі виконавчого провадження, порядок функціонування якої визначається Міністерством юстиції України.

Статтею 71 Закону України «Про виконавче провадження», визначено, що виконавець стягує з боржника аліменти у розмірі, визначеному виконавчим документом, але не менше мінімального гарантованого розміру, передбаченого Сімейним кодексом України.

Індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину, виконавцем у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку. Індексація розміру аліментів проводиться щороку, починаючи з другого року після визначення розміру аліментів.

У разі самостійного надіслання стягувачем виконавчого документа безпосередньо підприємству, установі, організації, фізичній особі - підприємцю чи фізичній особі, зазначеним у частині першій статті 7 цього Закону, індексація розміру аліментів, визначеного у твердій грошовій сумі, проводиться, якщо інше не передбачено у виконавчому документі чи у договорі між батьками про сплату аліментів на дитину, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".

2. За наявності заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Звернення стягнення на заробітну плату не перешкоджає зверненню стягнення на майно боржника, якщо існує непогашена заборгованість, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.

3. Визначення суми заборгованості із сплати аліментів, присуджених як частка від заробітку (доходу), визначається виконавцем у порядку, встановленому Сімейним кодексом України.

4. Виконавець зобов'язаний обчислювати розмір заборгованості із сплати аліментів щомісяця, а також проводити індексацію розміру аліментів відповідно до частини першої цієї статті. Виконавець зобов'язаний повідомити про розрахунок заборгованості стягувачу і боржнику у разі: 1) надходження виконавчого документа на виконання від стягувача; 2) подання заяви стягувачем або боржником; 3) надіслання постанови на підприємство, в установу, організацію, до фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи; 4) надіслання виконавчого документа за належністю до іншого органу державної виконавчої служби; 5) закінчення виконавчого провадження.

5. У разі виїзду боржника на постійне проживання до держави, з якою Україна не уклала договорів про надання правової допомоги, за рішенням суду до виїзду боржника за кордон стягнення аліментів здійснюється за весь період до досягнення дитиною повноліття.

6. У разі стягнення аліментів як частки заробітку (доходу) боржника на підприємстві, в установі, організації, фізичної особи, фізичної особи - підприємця відрахування здійснюються з фактичного заробітку (доходу) на підставі постанови виконавця.

Якщо стягнути аліменти в зазначеному розмірі неможливо, підприємство, установа, організація, фізична особа - підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, нараховують боржнику заборгованість із сплати аліментів.

7. Після закінчення строку, передбаченого законом для стягнення аліментів, за відсутності заборгованості із сплати аліментів підприємство, установа, організація, фізична особа - підприємець, фізична особа, які проводили відрахування, повертають виконавцю постанову про стягнення аліментів з відміткою про перерахування в повному обсязі стягувачу присуджених йому сум аліментів. Якщо відраховані з боржника суми аліментів не були перераховані стягувачу, виконавець письмово повідомляє стягувачу про розмір заборгованості, що утворилася, та роз'яснює йому права на звернення з позовом до підприємства, установи, організації, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, які виплачують боржнику відповідно заробітну плату, пенсію, стипендію чи інші доходи, якщо така заборгованість утворилася з їхньої вини.

8. Спори щодо розміру заборгованості із сплати аліментів вирішуються судом за заявою заінтересованої особи у порядку, встановленому законом.

9. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці, державний виконавець виносить вмотивовані постанови:

1) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; 2) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; 3) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі; 4) про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві полювання - до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

Якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, виносяться державним виконавцем за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, надсилаються сторонам для відома не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, направляються до виконання відповідними органами після закінчення строку, визначеного частиною п'ятою статті 74 цього Закону, для оскарження рішення, дії виконавця, якщо рішення, дії виконавця не були оскаржені.

У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, зазначені у пунктах 1-4 цієї частини, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.

10. Тимчасове обмеження боржника у праві керувати транспортними засобами не може бути застосовано в разі: 1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів для існування; 2) використання боржником транспортного засобу у зв'язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю; 3) проходження боржником строкової військової служби, військової служби за призовом осіб офіцерського складу, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або якщо боржник проходить військову службу та виконує бойові завдання військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях;

4) розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами у порядку, встановленому законом.

11. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці, виконавець роз'яснює стягувачу право на звернення до органів досудового розслідування із заявою (повідомленням) про вчинене кримінальне правопорушення боржником, що полягає в ухиленні від сплати аліментів.

12. У разі наявності в діях боржника ознак адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, державний виконавець складає протокол про адміністративне правопорушення та надсилає його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

13. Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів видається органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем на вимогу стягувача протягом трьох робочих днів у випадках, встановлених законом.

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Форма довідки встановлюється Міністерством юстиції України.

14. За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 20 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за два роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 30 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу у розмірі 50 відсотків суми заборгованості зі сплати аліментів.

У подальшому постанова про накладення штрафу у розмірі, визначеному абзацом першим цієї частини, виноситься виконавцем у разі збільшення розміру заборгованості боржника на суму, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за один рік.

Суми штрафів, передбачених цією частиною, стягуються з боржника у порядку, передбаченому цим Законом, і перераховуються стягувачу.

Відповідно дост. 18 Закону України «Про виконавче провадження» виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний:1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом;2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки; 6) невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після одержання відповідного звернення від Державного концерну "Укроборонпром", акціонерного товариства, cтвореного шляхом перетворення Державного концерну "Укроборонпром", державного унітарного підприємства, у тому числі казенного підприємства, яке є учасником Державного концерну "Укроборонпром" або на момент припинення Державного концерну "Укроборонпром" було його учасником, господарського товариства в оборонно-промисловому комплексі, визначеного частиною першою статті 1 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності", вчинити дії щодо зняття арешту з майна, щодо якого було здійснено заходи із заміни майна, передбачені статтею 11 Закону України "Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності". Виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право: 1) проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону; 2) проводити перевірку виконання юридичними особами незалежно від форми власності, фізичними особами, фізичними особами - підприємцями рішень стосовно працюючих у них боржників; 3) з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну; 4) за наявності вмотивованого рішення суду про примусове проникнення до житла чи іншого володіння фізичної особи безперешкодно входити на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень боржника - фізичної особи, особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, належні боржникові від інших осіб, проводити в них огляд, у разі потреби примусово відкривати їх в установленому порядку із залученням працівників поліції, опечатувати такі приміщення, арештовувати, опечатувати та вилучати належне боржникові майно, яке там перебуває та на яке згідно із законом можливо звернути стягнення. Примусове проникнення на земельні ділянки, до житлових та інших приміщень у зв'язку з примусовим виконанням рішення суду про виселення боржника та вселення стягувача і рішення про усунення перешкод у користуванні приміщенням (житлом) здійснюється виключно на підставі такого рішення суду; 5) безперешкодно входити на земельні ділянки, до приміщень, сховищ, іншого володіння боржника - юридичної особи, проводити їх огляд, примусово відкривати та опечатувати їх; 6) накладати арешт на майно боржника, опечатувати, вилучати, передавати таке майно на зберігання та реалізовувати його в установленому законодавством порядку; 7) накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеному статтею 35-1 Податкового кодексу України, коштів на рахунках платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, коштів на електронних рахунках платників акцизного податку, коштів на рахунках із спеціальним режимом використання, спеціальних та інших рахунках, звернення стягнення на які заборонено законом), на рахунки в цінних паперах, на електронні гроші, які зберігаються на електронних гаманцях в емітентах електронних грошей, а також опечатувати каси, приміщення і місця зберігання грошей; 8) здійснювати реєстрацію обтяжень майна в процесі та у зв'язку з виконавчим провадженням; 9) використовувати за згодою власника приміщення для тимчасового зберігання вилученого майна, а також транспортні засоби стягувача або боржника за їхньою згодою для перевезення майна; 10) звертатися до суду або органу, який видав виконавчий документ, із заявою (поданням) про роз'яснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа у випадках, передбачених цим Законом, до суду, який видав виконавчий документ, - із заявою (поданням) про встановлення чи зміну порядку і способу виконання рішення, про відстрочку чи розстрочку виконання рішення; 11) приймати рішення про відстрочку та розстрочку виконання рішення (крім судових рішень), за наявності письмової заяви стягувача; 12) звертатися до суду з поданням про розшук дитини, про постановлення вмотивованого рішення про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває дитина, стосовно якої складено виконавчий документ про її відібрання; 13) звертатися до суду з поданням про примусове проникнення до житла чи іншого володіння боржника - фізичної або іншої особи, в якої перебуває майно боржника чи майно та кошти, що належать боржникові від інших осіб; 14) викликати фізичних осіб, посадових осіб з приводу виконавчих документів, що перебувають у виконавчому провадженні.

У разі якщо боржник без поважних причин не з'явився за викликом виконавця, виконавець має право звернутися до суду щодо застосування до нього приводу; 15) залучати в установленому порядку понятих, працівників поліції, інших осіб, а також експертів, спеціалістів, а для проведення оцінки майна - суб'єктів оціночної діяльності - суб'єктів господарювання; 16) накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом; 17) застосовувати під час примусового виконання рішень фото- і кінозйомку, відеозапис; 18) вимагати від матеріально відповідальних і посадових осіб боржників - юридичних осіб або боржників - фізичних осіб надання пояснень за фактами невиконання рішень або законних вимог виконавця чи іншого порушення вимог законодавства про виконавче провадження; 19) у разі ухилення боржника від виконання зобов'язань, покладених на нього рішенням, звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника - фізичної особи чи керівника боржника - юридичної особи за межі України до виконання зобов'язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів; 20) залучати в разі потреби до проведення чи організації виконавчих дій суб'єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача; 21) отримувати від банків та інших фінансових установ, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей інформацію про наявність рахунків/електронних гаманців та/або стан рахунків/електронних гаманців боржника, рух коштів та операції за рахунками/електронними гаманцями боржника, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; 22) здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Залучення для проведення виконавчих дій працівників поліції здійснюється за вмотивованою постановою виконавця, яка надсилається керівнику територіального органу поліції за місцем проведення відповідної виконавчої дії. У залученні поліції для проведення виконавчих дій може бути відмовлено лише з підстав залучення особового складу даного територіального органу поліції до припинення групового порушення громадської безпеки і порядку чи масових заворушень, а також для подолання наслідків масштабних аварій чи інших масштабних надзвичайних ситуацій.

Під час виконання рішень виконавець має право на безпосередній доступ до інформації про боржників, їхнє майно, доходи та кошти, у тому числі конфіденційної, яка міститься в державних базах даних і реєстрах, у тому числі електронних. Порядок доступу до такої інформації з баз даних та реєстрів встановлюється Міністерством юстиції України разом із державними органами, які забезпечують їх ведення.

Враховуючи, що заявник просить визнати ряд дій державного виконавця неправомірними, які були вчинені державним виконавцем невчасно чи взагалі невчинено, з огляду на те, що дії були вчинені державним виконавцем хоча і не вчасно та з цих підстав не є такими, які можна визнати неправомірними. А дії, які не вчинені державним виконавцем, відповідно до вимог чинного законодавства України не визнаються неправомірними, оскільки фактично свідчать про бездіяльність державного виконавця, проте в заяві не ставиться вимог щодо бездіяльності державного виконавця, тому з огляду на викладене заявлені вимоги в цій частині не підлягають до задоволення.

Натомість вимоги щодо зобов'язання державного виконавця щодо вчинення ряд вимог відповідно до Закону України "Про виконавче провадження", підлягають до задоволення з огляду їх невчинення або невчасне вчинення в даному виконавчому провадженні чи лише за заявою стягувача.

На пiдставi викладеного, керуючись ст.ст.447-451 ЦПК Укрaїни, ЗУ «Про виконавче провадження» , суд

УХВАЛИВ:

Скаргу ОСОБА_1 , на бездіяльність головного державного виконавця Солом'янського відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрольного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Петренко Ігора Володимировича, задовольнити частково.

Зобов'язати державного виконавця, що здійснює виконання виконавчого провадження № 62969462 вчасно виконувати дії по виконанню виконавчого провадження № 62969462 відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження", в тому числі щодо вчасного здійснення розрахунку заборгованості, направлення сторонам виконавчого провадження постанов державного виконавця щодо вчинених виконавчих дій, вчинення державним виконавцем дій щодо встановлення місця роботи та встановлення даних щодо джерел доходу боржника, вчиняти дії щодо виклику боржника та його розшуку, вчиняти періодичні дії щодо встановлення наявності в боржника рухомого та нерухомого майна у визначені строки, а також при наявності підстав, виконувати вимоги ч.1 ст.71 Закону України "Про виконавче провадження".

В решті вимог відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення повної ухвали.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, після проголошення повної ухвали 13 травня 2024 року, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст ухвали складено 13 травня 2024 року.

Суддя Кисіль О.А.