Справа №521/25361/23
Номер провадження 3/521/1038/24
02 травня 2024 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Кузьменко Н.Л.,
з секретарем - Чебановою С.В.,
за участю:
представника митниці - Терновського М.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Одеси матеріали справи, що надійшли з Одеської митниці Державної митної служби України відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Миколаїв Миколаївської області, громадянина України, відомості про сімейний стан відсутні, пенсіонера, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ознаками порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України, -
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 14.10.2023 року о 13 год. 30 хв., в пункт пропуску для автомобільного сполучення «Старокозаче-Тудора» Одеської митниці на виїзд з України в Молдову по окремій смузі руху «зелений коридор» прибув легковий автомобіль марки «HYUNDAI SONATA», реєстраційний номер НОМЕР_1 , кузов НОМЕР_2 , країна реєстрації - Україна, під керуванням громадянина України
ОСОБА_2 вказаному автомобілі в якості пасажира слідував громадянин України ОСОБА_3 паспорт НОМЕР_3 .
Під час спільного прикордонно-митного контролю громадянина України ОСОБА_4 , у сумці серед особистих речей, без ознак приховування, виявлено:
- Орден «Трудового Красного Знамени» № НОМЕР_4 із п'ятикутною колодкою (кріпленням) та орденською книжкою ж № НОМЕР_5 від 26.03.1975 р., із зображенням на лицьовій стороні Герба СРСР (серп і молот) і напис «СССР» та «ПРОЛЕТАРИИ ВСЕХ СТРАН, СОЕДИНЯЙТЕСЬ!». На звороті ордену напис «МОНЕТНЫЙ ДВОР № 759266». Посвідчення на ім'я ОСОБА_5 .
- Медаль на лицьовій стороні напис «65 лет Победы в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг.». На звороті медалі зображено п'ятикутну зірку в центрі якої кремль та напис «СЛАВА» із червоною колодкою із зображенням зірки.
- Медаль «За доблестный труд в ознаменование 100-летия со дня рождения ОСОБА_6 », із зображенням на лицьовій стороні барельєф Леніна 1870-1970 із червоною колодкою.
- Медаль «Ветеран труда» із зображенням на лицьовій стороні герба СРСР (серп і молот) з написом «СССР» на звороті напис «за долглетний добросовестный труд» із п'ятикутною колодкою (кріпленням).
- Медаль «Заслужений ветеран» із написом «НВКГ «ЗОРЯ» - «МАШПРОЕКТ» МИКОЛАЇВ» має круглу форму із п'ятикутною колодкою із прапором України.
- Дві Медалі «Победитель соцсоревнования 1974» із зображенням на лицьовій стороні герба СРСР (серп і молот) і червоного прапору одна із червоною колодкою із зображенням зірки, інша із п'ятикутною колодкою.
- Медаль (значок) «ветеран завода» із зображенням на лицьовій стороні герба СРСР (серп і молот) на чорному фоні чотирикутної форми.
- Відзнака «1 мая» із зображенням на лицьовій стороні ОСОБА_7 форми на тканині із зображенням герба СРСР (серп і молот).
- Медаль «ЗАХИСНИК ВІТЧИЗНИ» із зображенням меча і щита з картою України. На звороті медалі зображення гілки рослини.
- Відзнака «профспілка працівників суднобудування України» із зображенням на лицьовій стороні корабля.
- Медаль (значок) «ударник коммунистического труда» із зображенням на лицьовій стороні герба СРСР (серп і молот), ОСОБА_8 та заводу п'ятикутної форми.
- Медаль (значок) «заслуженный ветеран по заря» п'ятикутної форми.
- Ікона «Божої Матері з маленьким Ісусом на руках» чотирикутної форми розмірами 120 на 94 мм.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.
На момент переміщення через митний кордон у гр. України ОСОБА_1 відсутні будь-які дозвільні документи.
У зв'язку з чим, у відношенні гр. України ОСОБА_1 , складено протокол про порушення митних правил №1632/50000/23 від 14.10.2023 року за ч. 3 ст. 471 МК України.
Представник митниці у судовому засіданні протокол підтримав та вважав, що вина доведена повністю матеріалами справи. Просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності, передбаченої ч. 3 ст. 471 МК України.
Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 до суду не прибув, хоча про місце, дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується відповідними довідками.
Беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, а також враховуючи те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності була своєчасно сповіщена про дату, час та місце судового розгляду, суд приходить до висновку, що наявні усі підстави для розгляду справи без її участі.
Вислухавши представника митниці та дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.
Згідно ч. 3 ст. 471 МК України відповідальність настає за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.
Відповідно до п. 2 ст. 366 МК України, «зелений коридор» призначений для декларування шляхом вчинення дій громадянами, які перемішують через митний кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митним платежами та не підпадають під встановлені законодавством заборони або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території і не підлягають письмовому декларуванню.
Обрання «зеленого коридору» вважається заявою громадянина про те, що переміщуванні ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановленні законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчать про факти, що мають юридичне значення.
Судом встановлено, що гр. України ОСОБА_1 14.10.2023 року, обравши смугу руху «зелений коридор», тим самим своїми діями заявив про відсутність у нього предметів, заборонених або обмежених до переміщення через митний кордон України, намагався перемістити через митний кордон України предмети та речі, які належали його померлому батьку та які можливо відносяться до культурних цінностей або є предметами музейного значення і мають культурну, історичну цінність, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України.
Виявлені предмети переміщувались без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь - який спосіб.
Вказані предмети були вилучені співробітниками митниці на підставі ст. 511 МК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей», культурні цінності - об'єкти матеріальної та духовної культури, що мають художнє, історичне, етнографічне та наукове значення і підлягають збереженню, відтворенню та охороні відповідно до законодавства України, зокрема, це рідкісні монети, ордени, медалі, печатки та інші предмети колекціонування, а також предмети, пов'язані з історичними подіями, розвитком суспільства та держави, історією науки і культури, старовинні книги та інші видання, що становлять історичну, художню, наукову та літературну цінність, окремо чи в колекції а також такі, що стосуються життя та діяльності видатних діячів держави, політичних партій, громадських і релігійних організацій, науки, культури та мистецтва.
Процес вивезення об'єктів культурної цінності передбачає певну процедуру, та підлягають обов'язковій державній експертизі, за результатами якої центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері вивезення, ввезення і повернення культурних цінностей, приймає рішення про можливість або неможливість вивезення культурних цінностей та у разі прийняття рішення про можливість вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей власнику культурних цінностей чи уповноваженій ним особі видається свідоцтво встановленого зразка на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей. Свідоцтво на право вивезення (тимчасового вивезення) культурних цінностей є підставою для пропуску зазначених у ньому культурних цінностей за межі митної території України. Вивезення культурних цінностей без цього свідоцтва забороняється (ст. 11, 12, 13 Закону України «Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей»).
При цьому, зазначеним законом визначено, що порядок вивезення культурних цінностей застосовується до всіх культурних цінностей незалежно від форми власності та є обов'язковим до виконання для всіх фізичних та юридичних осіб, які перебувають чи ведуть свою діяльність на території України.
Крім того, згідно ч. 5 ст. 374 МК України, культурні цінності за кодами 9701 21 00 00, 9701 22 00 00, 9701 29 00 00, 9701 91 00 00, 9701 92 00 00, 9701 99 00 00, 9702 10 00 00, 9702 90 00 00, 9703 10 00 00, 9703 90 00 00, 9704 00 00 00, 9705 10 00 00, 9705 21 00 00, 9705 22 00 00, 9705 29 00 00, 9705 31 00 00, 9705 39 00 00, 9706 10 00 00, 9706 90 00 00 згідно з УКТ ЗЕД, виготовлені 50 і більше років тому, незалежно від їх вартості та способу переміщення через митний кордон України, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для підприємств
На момент перетину державного кордону жодних дозвільних документів на переміщення предметів (які можуть становити культурну цінність) через митний кордон України, ОСОБА_1 не надав та відповідне декларування не здійснив.
Факт вчинення порушення митних правил підтверджується наступними даними: протоколом про адміністративне правопорушення №1632/50000/23 від 14.10.2023 року, письмовими поясненнями, паспортом, фототаблицею, описом предметів, та іншими матеріалами справи, які знаходяться у об'єктивному взаємозв'язку між собою, нічим не спростовані, доповнюються та уточнюються іншими доказами.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК здійснюється відповідно до МК України, а в частині, що не регулюється ним, відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» - за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо, тощо), сторони мають право звернутися до суду який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у сумі, встановлені цим рішенням.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , його вік та майнове становище, а саме те, що особа є пенсіонером, а також розмір штрафу (передбачений за вчинене правопорушення), який в свою чергу є достатньо великим в порівнянні з встановленою в Україні мінімальною пенсією, суд приходить до висновку про застосування до ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах, встановлених санкцією ч. 3 ст. 471 МК України, тобто в розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень без конфіскації товару, при цьому, суд вважає, що сплата штрафу одним платежем становитиме для особи надмірний тягар та може бути обставиною, що ускладнить в подальшому виконання рішення, відтак виплату штрафу слід призначити певними частинами строком на 6 місяців.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли. Документів, про наявність у ОСОБА_1 , щодо звільнення сплати судового збору, матеріали справи не містять.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особа, яку притягнуто до адміністративної відповідальності сплачує судовий збір за ставкою 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 3, 196, 197, 471, 522, 524-529 МК України, -
Визнати винним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у порушенні митних правил, передбачених ч. 3 ст. 471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 300 (трьохсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень, без конфіскації товарів, вилучених згідно протоколу про порушення митних правил №1632/50000/23 від 14.10.2023 року.
Розстрочити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виплату суми штрафу у розмірі 5100 (п'ять тисяч сто) гривень строком на 6 (шість) місяців із розрахунку 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень кожного місяця, починаючи з дня приведення постанови до виконання.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: Н.Л. Кузьменко