Рішення від 13.05.2024 по справі 200/1286/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2024 року Справа№200/1286/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» (адреса 85013 Донецька обл., м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17, ЄДРПОУ 36028628) до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (адреса 85302 Донецька обл. м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, ЄДРПОУ 43866127), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИВ:

05 березня 2024 року, Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 , в якому просить суд: визнати дії Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо призначення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 шляхом видання наказу № 254/СХ від 04.03.2024, яким призначено комісію з спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 протиправними та скасувати наказ № 254/СХ від 04.03.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача щодо призначення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 шляхом видання наказу № № 254/СХ від 04.03.2024, яким призначено комісію з спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 суперечить вимогам ст. 19 Конституції України, ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 4, 22 Закону України "Про охорону праці" та вимогам п. 33 Порядку № 337 та порушують права та інтереси позивача як учасника відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.

Ухвалою суду від 14.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 18.03.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

28.03.2024 до суду надійшов відзив, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що відповідачем на підставі пунктів 15, 54, 57 Порядку №337, з метою проведення спеціального розслідування нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 , наказом Міжрегіонального управління від 04.03.2024 №254/СХ «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 » призначено комісію із спеціального розслідування даного нещасного випадку.

На думку відповідача, зважаючи на результати перевірки об'єктивності розслідування, проведеного комісією підприємства, а також на виявлені факти недотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці під час визначення відповідності умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці, з'ясування обставин і причин настання нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 , що в свою чергу є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про призначення одного спеціального розслідування даного нещасного випадку, можна дійти обґрунтованого висновку, що оскаржуваний наказ Міжрегіонального управління від 04.03.2024 №254/СХ «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 » видано на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений законами України.

Ухвалою суду від 29.03.2023 зобов'язано Товариство з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» надати суду: належним чином засвідчені копії всіх матеріалів попереднього (за результатами якого складено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П від 18.11.2022) та повторного (за результатами якого складено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/НП від 19.01.2024) розслідування нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1

02.04.2024 від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Яковенка Ю. надійшли письмові пояснення, відповідно до яких, ОСОБА_1 просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Вважає, що дії відповідача щодо призначення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 шляхом видання наказу № 254/СХ від 04.03.2024 року, є цілком правомірними та відповідають передбаченим функціям, більше того, свідчать про сумлінне виконання відповідачем покладених на нього законодавством обов'язків, не суперечать Порядку №337 та відповідають положенням пунктів 54, 55 та 57.

10.04.2024 до суду надійшла відповідь на відзив та додаткові пояснення у справі.

Ухвалою суду від 11.04.2024 клопотання Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» задоволено. Продовжено Товариству з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» строк для направлення матеріалів на виконання ухвали суду від 29 березня 2024 року - до 12 квітня 2024 року включно.

12.04.2024 на виконання ухвали суду від 29.03.2024 від позивача надійшли до суду копій матеріалів розслідування нещасного випадку, який стався з ОСОБА_1 .

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом установлено наступне.

13.11.2022 на ТДВ "Шахта "Білозерська" стався нещасний випадок з т.в.о. заступника механіка ДПР-2 Яковенко Р. Ю.

22.11.2022 комісією підприємства складено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П, яким випадок визнано пов'язаним з виробництвом.

23.03.2023 ОСОБА_1 на підставі вищезазначеного акту звернувся до Добропільського міськрайонного суду з позовною заявою про стягнення моральної шкоди в зв'язку з нещасним випадком на виробництві.

11.03.2023 рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» про відшкодування моральної шкоди у зв'язку з ушкодженням здоров'я внаслідок нещасного випадку на виробництві - задоволено частково. Стягнуто з Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта Білозерська» (Донецька область, м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17, код ЄДРПОУ 36028628) на користь ОСОБА_1 АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 150000 (сто п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок моральної шкоди, з утриманням податків та зборів, згідно чинного законодавства України.

В іншій частині заявлених позовних вимог позивача - відмовлено.

15.11.2023 постановою Дніпровського апеляційного суду апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 , від імені та в інтересах якого діє адвокат Повалій Олена Василівна,- задоволено частково.

Апеляційну скаргу відповідача Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» - залишено без задоволення.

Рішення Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 11вересня 2023 року змінено, зазначивши, що стягнення моральної шкоди проводиться без утримання податку з доходу фізичних осіб та інших обов'язкових платежів.

В іншій частині рішення суду залишено без змін.

Листом від 17.11.2023 №1258 ТДВ «Шахта «Білозерська» звернулась до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці надійшов лист ТДВ «Шахта «Білозерська» щодо вжиття заходів для проведення повторного розслідування нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 .

В ході розгляду вказаного листа, на підставі пунктів 54, 55 Порядку №337, посадовими особами Міжрегіонального управління здійснено перевірку матеріалів розслідування даного нещасного випадку, у тому числі акта розслідування нещасного випадку за формою Н-1/П від 18.11.2022, затвердженого 22.11.2022 директором ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_2 .

За результатами перевірки посадовими особами Міжрегіонального управління встановлено чисельні та очевидні порушення комісією підприємства вимог Порядку №337 під час проведення розслідування та оформлення матеріалів розслідування нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 .

З метою усунення виявлених порушень вимог Порядку №337, керуючись пунктами 54, 55 Порядку №337, 23.11.2023 посадовими особами Міжрегіонального управління складено та направлено до ТДВ «Шахта «Білозерська» обов'язковий до виконання припис за формою Н-9 від 23.11.2023 №06.1-15/4/3/23 з вимогою провести повторне розслідування даного нещасного випадку.

На виконання припису за формою Н-9 від 23.11.2023 №06.1-15/4/3/23, комісією з повторного розслідування, утвореною наказом ТДВ «Шахта «Білозерська» від 27.11.2023 №376-ОП (зі змінами від 01.12.2023 №393-ОП), проведено повторне нещасного випадку, який стався 13.11.2022 о 02 год. 15 хв. на ТДВ «Шахта «Білозерська» з в.о. заступника механіка дільниці підготовчих робіт №2 ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 , за результатами чого складено акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1/НП від 19.01.2024, затверджений 23.01.2024 директором ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_2 .

За результатами повторного розслідування нещасного випадку, який відбувся з ОСОБА_1 13.11.2022 року складено акт за формою Н-1/НП від 19 січня 2024 року, яким зазначений нещасний випадок не пов'язаний з виробництвом. Відповідно до розділу 5 цього акта, видом події та причинами настання нещасного випадку з в.о. заступника механіка дільниці ОСОБА_1 визначено дію предметів та деталей, що рухаються, розлітаються, обертаються. Основною причиною визначено організаційну: порушення технологічного процесу (керівник робіт (потерпілий), порушуючи технологію ведення робіт, не зупинив роботи з монтажу редуктора виконавчого органу комбайна КПД-22 при відсутності ручної талі), а також невиконання посадових обов'язків, визначених посадовою інструкцією. Супутніми причинами також визначено організаційні: недодержання вимог законодавства про охорону праці під час виконання робіт підвищеної небезпеки та/або експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, на які видано відповідний дозвіл (не дбав про особисту безпеку і здоров'я, а також про безпеку і здоров'я оточуючих людей в процесі виконання будь-яких робіт чи під час перебування на території підприємства, не виконав вимоги нормативно-правових актів з охорони праці, правила поводження з машинами, механізмами, устаткуваннями та іншими засобами виробництва, користуватися засобами колективного та індивідуального захисту) та недотримувався трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, вимог з охорони праці, техніки безпеки тощо.

Для забезпечення виконання рішення комісії з повторного розслідування, у відповідності до вимог п. 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ № 337 від 17.04.2019 адміністрацією ТДВ "Шахта "Білозерська" наказом № 20-ОП від 23 січня 2024 року акт розслідування Акт за формою Н-1/НП від 19 січня 2024 року затверджено, а акт розслідування за формою Н-1/П від 22.11.2022 скасовано.

ОСОБА_1 листом від 12.02.2024 звернувся до Східного міжрегіонального управління державної служби України з питань праці щодо здійснення перевірки об'єктивності розслідування, проведеного комісією, яка була утворена всупереч вимог пункту 12 Порядку №337, та призначення спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з ним 13.11.2022 на ТДВ «Шахта «Білозерська».

13.02.2024, 16.02.2024 та 19.02.2024 позивачу від відповідача надійшли листи № СХ/1/1620-24 від 13.02.2024, № СХ/1/1825-24 від 15.02.2024, № СХ/1/1897-24 від 19.02.2024 в яких зазначено, що на підставі звернення ОСОБА_1 від 12.02.2024, за результатами перевірки матеріалів, Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці прийнято рішення про проведення одного спеціального розслідування нещасного випадку, який відбувся з ОСОБА_1 на підставі п. 57 Порядку № 337. В зв'язку з чим позивачу запропоновано надати кандидатури для участі в спеціальному розслідуванні.

Листами ТДВ "Шахта "Білозерська" № 120 від 15.02.2024, № 133 від 19.02.2024 та № 149 від 23.02.2024 відповідача повідомлено, що проведення спеціального розслідування суперечить вимогам діючого законодавства, питання перегляду рішення комісії перебуває на розгляді в Добропільському міськрайонному суду (справа № 227/491/24), в зв'язку з чим відмовлено в наданні кандидатів для участі в комісії і запропоновано всі спірні питання по зазначеному нещасному випадку вирішувати у судовому порядку, так як рішення судів мають вищу юридичну силу. Зазначено, що проведення розслідування вважають безпідставним.

29.02.2024 Департамент стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці розглянуло лист Східного міжрегіонального управління Держпраці від 15.02.2024 № СХ/1/112-ЦА-24 щодо надання роз'яснень стосовно застосування вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі - Порядок), в частині ненадання роботодавцем кандидатур представників для включення до складу комісії із спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з гр. ОСОБА_1 13.11.2022 в процесі виконання трудових обов'язків у ТДВ «Шахта «Білозерська», та повідомив про наступне. Згідно з пунктами 57, 58 Порядку, за результатами аналізу матеріалів повторного розслідування вищезазначеного нещасного випадку, проведеного комісією, утвореною роботодавцем на ТДВ «Шахта «Білозерська» та у зв'язку зі зверненням гр. ОСОБА_1 від 12.02.2024, адресованим також Держпраці та Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, щодо незгоди з висновками комісії з розслідування, Східним управлінням було прийнято рішення щодо призначення спеціального розслідування нещасного випадку з гр. ОСОБА_1 (лист від 15.02.2024 № СХ/1/112-ЦА-24). Станом на теперішній час Східним управлінням визначено та погоджено кандидатури всіх представників підприємств (установ, організацій) для включення до складу спеціальної комісії, передбаченого пунктом 15 Порядку, за виключенням згаданих вище представників суб'єкта господарювання, роботодавця потерпілого ОСОБА_1 . Зважаючи на вищевикладене, вжиті Східним управлінням заходи щодо залучення до складу комісії із спеціального розслідування зазначеного нещасного випадку керівника (спеціаліста) служби охорони праці ТДВ «Шахта «Білозерська» або посадової особи, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представника роботодавця та представника первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці), та небажання керівництва вказаного суб'єкта господарювання сприяти в організації та проведенні спеціального розслідування нещасного випадку з гр. ОСОБА_1 , викладене у листах ТДВ «Шахта «Білозерська» від 15.02.2022 № 120, від 19.02.2024 № 133, від 23.02.2024 № 149, запропоновано утворити комісію зі спеціального розслідування вказаного нещасного випадку, залучивши до її складу генерального директора ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_3 , дані щодо якого зазначені у наданій суб'єктом господарювання довіреності № 2-ШБ/Д/24 від 01.01.2024 про представництво інтересів.

04.03.2024 наказом Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці № № 254/СХ «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 » відповідно до вимог п. 57 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок) та враховуючи лист Департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці від 29.02.2024 №ЦА-1081/4/4.2.2-24а «Про надання роз'яснень» з метою проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком, який стався 13 листопада 2022 року об 12 год. 30 хв. з в.о. заступника механіка (підземної) дільниці Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» ОСОБА_1 , 1992 року народження, та на підставі п. 15 Порядку, призначено комісію із спеціального розслідування нещасного випадку за погодженням з органами, представники яких входять до її складу:

Голова комісії: ОСОБА_4 - завідувач сектору розслідування, аналізу, обліку виробничого травматизму та аварій у східному напрямку відділу розслідування, аналізу, обліку виробничого травматизму та аварій Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці.

Члени комісії: Колікова Олена Вікторівна - головний спеціаліст відділу профілактики та розслідування нещасних випадків управління контрольно - перевірочної роботи Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області;

ОСОБА_3 - генеральний директор Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська»;

ОСОБА_5 - голова первинної профспілки Незалежної Профспілки Гірників України;

ОСОБА_6 - голова Добропільської місцевої організації Незалежної профспілки гірників України.

Позивач не погодився із зазначеним наказом, у зв'язку із чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частинами першою, другою статті 22 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-XII «Про охорону праці» (далі Закон № 2694-XII) роботодавець повинен організовувати розслідування та вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок.

За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання або аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування.

Згідно з частиною третьою статті 22 Закону № 2694-XII рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене у судовому порядку.

За текстом частини першої статті 38 Закону № 2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено положеннями Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 23.09.1999, № 1105-XIV (далі Закон № 1105-XIV).

Згідно з приписами ч.2 ст.36 Закону № 1105-XIV факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України Про охорону праці.

Законом № 2694-XII врегульовано основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.

Згідно із статтею 22 Закону №2694-XII, роботодавець повинен організувати розслідування і вести облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій відповідно до положення, що затверджується Кабінетом Міністрів України за погодженням з всеукраїнськими об'єднаннями профспілок. За підсумками розслідування нещасного випадку, професійного захворювання і аварії роботодавець складає акт за встановленою формою, один примірник якого він зобов'язаний видати потерпілому або іншій заінтересованій особі не пізніше трьох днів з моменту закінчення розслідування. У разі відмови роботодавця скласти акт про нещасний випадок чи незгоди потерпілого з його змістом, питання вирішується посадовою особою органу державного нагляду за охороною праці, рішення якої є обов'язковим для роботодавця. Рішення посадової особи органу державного нагляду за охороною праці може бути оскаржене в судовому порядку.

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 №337 (далі Постанова №337).

Відповідно до п. 1 Порядку №337, даний порядок визначає процедуру проведення розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, що сталися з особами, визначеними частиною першою статті 35 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За визначенням, наведеним у пункті 3 Порядку № 337, нещасний випадок - обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків або в дорозі (на транспортному засобі підприємства чи за дорученням роботодавця), внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю, зокрема від одержання поранення, травми, у тому числі внаслідок тілесних ушкоджень, гострого професійного захворювання (отруєння) та інших отруєнь, одержання сонячного або теплового удару, опіку, обмороження, а також у разі утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, одержання інших ушкоджень внаслідок аварії, пожежі, стихійного лиха (землетрусу, зсуву, повені, урагану тощо), контакту з представниками тваринного та рослинного світу, які призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення його на іншу (легшу) роботу не менш як на один робочий день, зникнення тощо.

Пунктом 9 Порядку №337 регламентовано, що розслідування (спеціальне розслідування) проводиться у разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), у тому числі про які своєчасно не повідомлено роботодавцю чи внаслідок яких втрата працездатності потерпілого настала не одразу. Строк давності для розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь) на виробництві становить три роки з дня їх настання. У разі встановлення факту нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) рішенням суду розслідування проводиться незалежно від дати їх настання.

Пункт 10 Порядку №337 визначає, що спеціальному розслідуванню підлягають нещасні випадки із смертельними наслідками; групові нещасні випадки; випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов'язків; гострі професійні захворювання (отруєння), що призвели до тяжких чи смертельних наслідків; нещасні випадки, факт настання яких встановлено у судовому порядку, а підприємство (установа, організація), на якому вони сталися, ліквідовано без правонаступника; нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого; випадки зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов'язків; нещасні випадки з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; нещасні випадки, що сталися з особами, фактично допущеними до роботи без оформлення трудового договору (контракту).

Відповідно до п.14 Порядку №337 Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія). Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім'ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об'єднань профспілок).

За п.15 Порядку №337 до складу спеціальної комісії входять: посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній; керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця; представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб'єднання; представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).

У разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на території іншого підприємства (установи, організації) до складу спеціальної комісії включаються представники такого підприємства (установи, організації).

При цьому п. 12 Порядку №337 визначено, що на підприємстві (в установі, організації) утворюється комісія з розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), що не підлягають спеціальному розслідуванню.

Відповідно до п.13 Порядку №337 до складу комісії входять: керівник (спеціаліст) служби охорони праці або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник первинної організації профспілки (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); інші представники підприємства (установи, організації), посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).

До складу комісії не може входити безпосередній керівник потерпілого.

Відповідно до п.33 Порядку комісія зобов'язана:

провести засідання комісії (спеціальної комісії) з розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), на якому розглянути інформацію про нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), розподілити функції між членами комісії, провести зустріч з потерпілим (членами його сім'ї чи уповноваженою ними особою) та скласти протоколи засідання комісії згідно з додатком 4;

обстежити місце, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, та скласти відповідний протокол згідно здодатком 5, розробити ескіз місця, де сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння), аварія, згідно з додатком 6 і провести фотографування місця настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), аварії (у разі потреби та можливості); одержати письмові пояснення від роботодавця та його представників, посадових осіб, працівників підприємства (установи, організації), потерпілого (якщо це можливо) згідно з додатком 7, опитати осіб - свідків нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та осіб, причетних до них, згідно з додатком 8;

вивчити наявні на підприємстві документи та матеріали стосовно нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та у разі потреби надіслати запити до відповідних закладів охорони здоров'я для отримання медичних висновків щодо зв'язку нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) з впливом на потерпілого небезпечних (шкідливих) виробничих факторів та/або факторів важкості та напруженості трудового процесу;

визначити вид події, що призвела до нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), причини нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та обладнання, устаткування, машини, механізми, транспортні засоби, експлуатація яких призвела до настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), відповідно до Класифікатора видів подій, причин, обладнання, устаткування, машин, механізмів, транспортних засобів, що призвели до настання нещасного випадку, гострого професійного захворювання (отруєння), аварії, згідно з додатком 9;

визначити відповідність умов праці та її безпеки вимогам законодавства про охорону праці;

визначити необхідність проведення лабораторних досліджень, випробувань, технічних розрахунків, експертизи тощо для встановлення причин настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);

з'ясувати обставини та причини настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння);

визначити, пов'язані чи не пов'язані нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) з виробництвом;

установити осіб, які допустили порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці;

вивчити документи, що дають змогу відстежити походження нехарчової продукції, під час використання (експлуатації) якої сталися нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) або використання (експлуатація) якої могло стати їх причиною (договори, товарно-супровідну документацію тощо), і подати інформацію про таку продукцію та документи про її походження до відповідного органу державного ринкового нагляду (у разі проведення спеціального розслідування);

розробити план заходів щодо запобігання подібним нещасним випадкам та/або гострим професійним захворюванням (отруєнням), у тому числі пропозиції щодо внесення змін до нормативно-правових актів з охорони праці;

скласти акти за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення) згідно з додатком 11у кількості, визначеній рішенням комісії (спеціальної комісії); у разі настання групових нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) скласти акти за формою Н-1 на кожного потерпілого;

розглянути та підписати примірники актів за формою Н-1 (тимчасові акти за формою Н-1 у разі їх складення), а у разі незгоди члена комісії (спеціальної комісії) із змістом розділів 5, 6, 8, 9 такого акта обов'язково підписати ці акти з відміткою про наявність окремої думки, яка викладається членом комісії письмово, в якій він обґрунтовано викладає пропозиції до змісту розділів 5, 6, 8, 9 акта (окрема думка додається до цих актів та є їх невід'ємною частиною);

у разі виявлення гострого професійного захворювання (отруєння), пов'язаного з виробництвом, крім акта за формою Н-1, скласти картку обліку професійного захворювання (отруєння) за формою П-5 (далі - картка за формою П-5) згідно з додатком 22;

передати не пізніше наступного робочого дня після підписання актів за формою Н-1 матеріали розслідування та примірники таких актів керівнику підприємства (установи, організації) або органу, що утворив комісію (спеціальну комісію), для їх розгляду та затвердження;

дотримуватися вимог законодавства про інформацію щодо захисту персональних даних потерпілих та інших осіб, які зібрані в межах повноважень комісії (спеціальної комісії) під час проведення розслідування та задокументовані в акті за формою Н-1.

За змістом пункту 54 Порядку №337 контроль за своєчасністю та об'єктивністю проведення розслідування нещасних випадків та/або гострих професійних захворювань (отруєнь), аварій, підготовкою матеріалів розслідування, веденням їх обліку, вжиттям заходів до усунення причин їх настання здійснюють Держпраці та робочі органи Фонду відповідно до компетенції. Громадський контроль здійснюють профспілки через свої виборні органи та представників, а також уповноважені найманими працівниками особи з питань охорони праці у разі відсутності на підприємстві (в установі, організації) профспілки. Зазначені в цьому пункті органи та особи у разі виявлення порушень вимог цього Порядку та/або у зв'язку з надходженням від потерпілого (члена його сім'ї чи уповноваженої ними особи) обґрунтованого звернення разом з підтвердними документами щодо незгоди з висновками комісії стосовно обставин та причин нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) вживають відповідно до компетенції заходів для проведення повторного розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), затвердження чи перегляду затвердженого акта за формою Н-1.

Відповідно до пункту 55 Порядку № 337 посадова особа Держпраці або її територіального органу має право перевіряти об'єктивність розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) комісією підприємства (установи, організації), якість оформлених матеріалів та їх відповідність вимогам цього Порядку, а також отримувати іншу інформацію та документи від роботодавця, що стосуються нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).

Згідно з п. 58 Порядку №337 протягом трьох років з дати отримання акта за формою Н-1 потерпілий, член його сім'ї чи уповноважена ними особа або органи, установи та організації, представники яких брали участь у розслідуванні нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння), мають право звернутися до роботодавця, Держпраці або її територіального органу щодо призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) у зв'язку з незгодою з обставинами та причинами настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) та/або з висновком комісії, які викладені в акті за формою Н-1.

За наявності документів, що можуть суттєво вплинути на висновки комісії (спеціальної комісії), роботодавцем, Держпраці або її територіальним органом (або юридичною особою, яка утворювала комісію, та її органом управління) вживаються заходи до призначення повторного розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння).

Голова Держпраці або керівник її територіального органу у разі невиконання спеціальною комісією визначених цим Порядком обов'язків має право призначити повторне спеціальне розслідування нещасного випадку, притягти до відповідальності посадових осіб територіального органу Держпраці та підприємства (установи, організації), які допустили порушення вимог цього Порядку.

Повторне розслідування (спеціальне розслідування) нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) проводиться комісією (спеціальною комісією) в іншому складі (із заміною всіх членів комісії).

Висновки повторного спеціального розслідування нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) можуть бути оскаржені лише у судовому порядку.

Суд відхиляє посилання позивача, на те що законодавство України не передбачає проведення повторного розслідування на повторне розслідування, оскільки відповідачем шляхом видання наказу № 254/СХ від 04.03.2024 року було призначено проведення не повторного, а спеціального розслідування нещасного випадку.

Відповідно до матеріалів справи судом встановлено, що відповідач неодноразово листами № СХ/1/1620-24 від 13.02.2024, № СХ/1/1825-24 від 15.02.2024, № СХ/1/1897-24 від 19.02.2024 пропонував директору Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» надати кандидатури представників підприємства та уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (із зазначенням їх прізвища, імені, по батькові, посади, контактних телефонів) для включення їх до складу спеціальної комісії з розслідування нещасного випадку, який стався 13.11.2022 з в.о. заступника механіка дільниці ОСОБА_1 , 1992 р.н.

Проте, листами ТДВ "Шахта "Білозерська" № 120 від 15.02.2024, № 133 від 19.02.2024 та № 149 від 23.02.2024 відповідача повідомлено, що проведення спеціального розслідування суперечить вимогам діючого законодавства, питання перегляду рішення комісії перебуває на розгляді в Добропільському міськрайонному суду (справа № 227/491/24), в зв'язку з чим відмовлено в наданні кандидатів для участі в комісії і запропоновано всі спірні питання по зазначеному нещасному випадку вирішувати у судовому порядку, так як рішення судів мають вищу юридичну силу. Зазначено, що проведення розслідування вважають безпідставним.

Відповідач, звернувся до Департаменту стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці з листом від 15.02.2024 № СХ/1/112-ЦА-24 щодо надання роз'яснень стосовно застосування вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337, в частині ненадання роботодавцем кандидатур представників для включення до складу комісії із спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з гр. ОСОБА_1 13.11.2022 в процесі виконання трудових обов'язків у ТДВ «Шахта «Білозерська».

29.02.2024 Департамент стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці розглянуло лист Східного міжрегіонального управління Держпраці від 15.02.2024 № СХ/1/112-ЦА-24 та повідомив, що зважаючи на вжиті Східним управлінням заходи щодо залучення до складу комісії із спеціального розслідування зазначеного нещасного випадку керівника (спеціаліста) служби охорони праці ТДВ «Шахта «Білозерська» або посадової особи, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представника роботодавця та представника первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноваженої найманими працівниками особи з питань охорони праці), та небажання керівництва вказаного суб'єкта господарювання сприяти в організації та проведенні спеціального розслідування нещасного випадку з гр. ОСОБА_1 , викладене у листах ТДВ «Шахта «Білозерська» від 15.02.2022 № 120, від 19.02.2024 № 133, від 23.02.2024 № 149, запропоновано утворити комісію зі спеціального розслідування вказаного нещасного випадку, залучивши до її складу генерального директора ТДВ «Шахта «Білозерська» ОСОБА_3 , дані щодо якого зазначені у наданій суб'єктом господарювання довіреності № 2-ШБ/Д/24 від 01.01.2024 про представництво інтересів.

Враховуючи відмову Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» в наданні кандидатів для участі в комісії та надані роз'яснення Департаментом стратегічного планування та аналітичного забезпечення Державної служби України з питань праці роз'яснення стосовно застосування вимог Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 337 (далі - Порядок), в частині ненадання роботодавцем кандидатур представників для включення до складу комісії із спеціального розслідування нещасного випадку, який стався з гр. ОСОБА_1 13.11.2022 в процесі виконання трудових обов'язків у ТДВ «Шахта «Білозерська» Східним міжрегіональним управлінням Державної служби України з питань праці прийнято спірний наказ від 04.03.2024, яким призначено комісію із спеціального розслідування нещасного випадку до складу якої, зокрема увійшов ОСОБА_3 - генеральний директор Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська».

Також, суд зазначає, що Порядком №337 не встановлено обмежень щодо утворення комісії та проведення спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві у разі відкриття провадження за позовною заявою потерпілого про скасування акта розслідування нещасного випадку, складеного за результатами розслідування, проведеного комісією, утвореною роботодавцем потерпілого.

Відтак, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно винесено наказ № 254/СХ від 04.03.2024 «Про проведення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 ».

Відповідно до частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У дослідженому судом випадку відповідачем доведено правомірність та обґрунтованість спірного наказу, а позивачем не надано доказів його протиправності.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п. 29).

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат у розумінні статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.

Керуючись ст.ст. 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з додатковою відповідальністю «Шахта «Білозерська» (адреса 85013 Донецька обл., м. Білозерське, вул. Строїтельна, 17, ЄДРПОУ 36028628) до Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (адреса 85302 Донецька обл. м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, ЄДРПОУ 43866127), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про визнання дій Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці щодо призначення спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 шляхом видання наказу № 254/СХ від 04.03.2024, яким призначено комісію з спеціального розслідування нещасного випадку з тяжким наслідком з ОСОБА_1 протиправними та скасування наказу № 254/СХ від 04.03.2024 - відмовити.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 13 травня 2024 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.Е. Абдукадирова