Ухвала від 13.05.2024 по справі 200/6457/23

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

13 травня 2024 року Справа №200/6457/23

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку письмового провадження заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 відповідно до довідки ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 відповідно до довідки ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволений частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, щодо не поновлення щомісячних страхових виплат, призупинених з 01.10.2022 року громадянину України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з 01.01.2023 року;

Визнано протиправною та скасовано постанову Добропільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 13.10.2022 №14016/99152/20023/70 про припинення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячних страхових виплат з 01.10.2022р.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , щомісячних страхових виплат та виплатити заборгованість по ним з 01.10.2022 року з врахуванням перерахунку з 01.03.2023 року.

Встановлений Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий контроль за виконанням судового рішення, шляхом надання суду звіту про його виконання протягом тридцяті днів з дня набрання рішенням законної сили.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місцезнаходження: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 відповідно до довідки ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1000,00 грн.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року набрало законної сили 09 квітня 2024 року.

Виконавчі листи у справі не видавались.

07 травня 2024 року до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просив прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року у справі №200/6457/23, у разі відмови у прийняті звіту - надати Головному управлінню додатковий строк для подачі звіту про виконання рішення суду протягом трьох місяців. В обгрунтування звіту Головне управління посилається на відсутність відповідного фінансування та зазначає, що Головним управлінням на виконання означеного рішення суду виконано розрахунок суми заборгованості щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.10.2022 по 31.03.2024 (відповідно до рішення суду по день поновлення страхових виплат) з врахуванням перерахунку з 01.03.2023, який складає 129 324,30 грн..

Водночас, 09 травня 2024 року від Головного управління надійшов повторний звіт щодо виконання рішення суду.

В обгрунтування відповідач зазначає:

Головним управлінням означене рішення суду виконано в обсязі та в межах функціональних повноважень та нормативно-правового поля, а саме: щодо поновлення нарахування та виплати щомісячних страхових виплат з 01.10.2022 з урахуванням перерахунку з 01.03.2023, повідомляє, що станом на дату набуття чинності рішенням суду (09.04.2024) електронна особова справа ОСОБА_1 в підсистемі ІКІС ПФУ «Призначення та виплата деяких соціальних виплат» відсутня.

З метою належного виконання рішення суду Головне управління листом від 18.04.2024 № 0500-0313- 5/38891 звернулося до Пенсійного фонду України з проханням проведення міграції особової справи ОСОБА_1 для поновлення щомісячних страхових виплат та належного обліку нарахованої доплати щомісячних страхових виплат на виконання вищеозначеного рішення суду. На дату подання звіту відповідь від Пенсійного фонду України відсутня.

Головним управлінням на виконання означеного рішення суду виконано розрахунок суми заборгованості щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01.10.2022 по 31.03.2024 (відповідно до рішення суду по день поновлення страхових виплат) з врахуванням перерахунку з 01.03.2023, який складає 129 324,30 грн.

Доплата, нарахована за рішенням суду, за період з 01.10.2022 по 31.03.2024 (відповідно до рішення суду по день поновлення страхових виплат) в сумі, яка складає 129 324,30 грн, як така, що не передбачена бюджетом Головного управління потребує додаткового фінансування та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансового ресурсу.

З метою запиту додаткових фінансових ресурсів на виплату заборгованості нарахованої за рішеннями суду Головним управлінням в межах закріплених повноважень, направлено відповідне звернення до розпорядника коштів вищого рівня - Пенсійного фонду України (листи від 24.04.2024 № 0500-0501-5/40974). На теперішній час відповідь від Пенсійного фонду України не надходила.

Просить надати Головному управлінню додатковий строк для подачі звіту про виконання рішення суду протягом трьох місяців.

Вирішуючи вказану заяву, суд зазначає таке.

Статтею 129 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Таким чином, право на судовий захист є конституційною гарантією прав і свобод людини і громадянина, а обов'язкове виконання судових рішень складовою права на справедливий судовий захист.

За змістом частини 1 статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи. Із зазначено вбачається, що виконуючи рішення суду відповідач зобов'язаний враховувати обставини встановленні судовим рішенням.

Норми Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених частиною 1 статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.

Тобто, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.

Вказана позиція узгоджується із правовою позицією Великої Палати Верховного Суду викладеною в ухвалі від 20.06.2018 у справі №800/592/17, та правовою позицію Верховного Суду, викладеною в постанові від 18.04.2019 у справі №286/766/17 та в ухвалі від 05.07.2018 у справі №206/3911/17.

Так, виконанням рішення суду є вчинення відповідачем дій у повній відповідності із резолютивною частиною рішення.

Якщо, рішення суду відповідачем не виконується, це є перепоною у завершенні судового провадження і в реалізації громадянином його гарантованого Конвенцією "права на справедливий суд".

Між тим, за змістом постанови Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а звертаючись до суду із заявою про встановлення судового контролю, позивач зобов'язаний навести аргументи на переконання необхідності вжиття таких процесуальних заходів і надати докази в підтвердження наміру відповідача на ухилення від виконання судового рішення.

Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 Кодексу адміністративного судочинства України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.

Вказане узгоджується з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постанові від 04 березня 2020 року у справі №539/3406/17.

Втім, встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі № 640/3719/18, від 04.03.2020 у справі № 539/3406/17, від 11.06.2020 у справі № 640/13988/19.

Водночас, суд наголошує на тому, що відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України інститут судового контролю є чітко регламентованим.

Зокрема, йому присвячені статті 287, 382 та 383 КАС України. Цими статтями визначено наступні способи судового контролю:

зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення (ч. 1-2 ст. 382 КАС України);

накладення штрафу за невиконання судового рішення (ч. 2 ст. 382 КАС України);

визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені суб'єктом владних повноважень-відповідачем на виконання рішення суду (ст. 383 КАС України);

визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені державним виконавцем чи іншою посадовою особою органу державної виконавчої служби або приватним виконавцем (ст. 287 КАС України).

Згідно з положеннями частиною 1 статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Частинами 2-3 зазначеної статті встановлено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача, інша половина - до Державного бюджету України.

Таким чином, подання звіту про виконання рішення суду є однією із форм судового контролю нарівні з визнанням протиправними дії, бездіяльність чи рішення суб'єкта ладних повноважень у порядку статті 383 КАС України, що виключає необхідність застосування двох форм судового контролю одночасно.

На підставі викладеного, керуючись статтями 248, 256, 295, 297, 370, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 (адреса АДРЕСА_1 відповідно до довідки ВПО: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, буд.3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17 січня 2024 року у справі №200/6457/23 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом трьох місяців з дня набрання ухвалою законної сили подати до Донецького окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення по справі № 200/6457/23.

Роз'яснити учасникам справи, що заяви, клопотання, докази тощо можуть бути надані суду засобами електронного зв'язку через підсистему ЄСІТС “Електронний суд” або на електронну адресу суду (е-mail: inbox@adm.dn.court.gov.ua).

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.

Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 13 травня 2024 року.

Суддя К.Е. Абдукадирова