Рішення від 13.05.2024 по справі 905/369/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

13.05.2024р. Справа №905/369/24

за позовом: Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 )

до відповідача: Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38707906; адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6)

про стягнення 214537,47 грн.

Суддя Величко Н.В.

СУТЬ СПОРУ:

На адресу суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича б/н від 27.02.2024 про стягнення з Департамента екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації заборгованості в сумі 214537,47 грн., що виникла за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 47 від 08.07.2019 та відшкодування сплаченого судового збору за розгляд справи у сумі 3218,06 грн. (вх.№ 2071/24 від 11.03.2024).

В обґрунтування вимог позивач вказує, що на виконання укладеного з відповідачем договору № 47 від 08.07.2029 ним надані відповідачу послуги по другому етапу згідно Актів здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 відповідно на загальну суму 214537,47 грн. без ПДВ, які останнім прийняті але не оплачені. На підставі умов договору та ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України, ст. 193 ГК України позивач просив позов задовольнити.

Матеріалам присвоєний єдиний унікальний номер справи 905/369/24, згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.03.2024 матеріали передано на розгляд судді Величко Н.В.

Ухвалою від 20.03.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 905/369/24; постановлено справу розглядати в порядку спрощеного провадження без виклику сторін; визначено сторонам строки для вчинення дій процесуального характеру.

Така ухвала доставлена в електронний кабінет ЄСІТС позивачу та відповідачу 20.03.2024 о 15:35год.

03.04.2024 Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації подано відзив на позовну заяву, у якому проти задоволення вимог позивача заперечує.

Вказує, що відповідно до календарного графіку до договору позивач мав надати відповідні послуги у строк до 20.12.2019, проте позивач надав такі послуги з порушенням встановленого строку - фактично лише у січні 2024 року. Водночас у відповідача протягом 2021-2024 років були відсутні виділені бюджетні призначення для сплати коштів за договором № 47 від 08.07.2019, що унеможливлює здійснення відповідних розрахунків з позивачем.

Згідно ст. 248 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи (ч.2, ч.5, ч.8 ст. 252 ГПК України).

Матеріали справи свідчать, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, та надано достатньо часу для надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень. Окрім того, судом було дотримано всіх необхідних вимог щодо повідомлення учасників справи про здійснення її розгляду у порядку спрощеного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

08.07.2019 між Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (далі - департамент, замовник, відповідач) та Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем (далі - виконавець, позивач) укладено договір про закупівлю послуг за державні кошти №47 (далі - Договір) про надання послуг з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду».

Відповідно до пункту 1.1 Договору, виконавець зобов'язується надати Замовнику послуги з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду» (далі - послуги), зазначені у договірній ціні (Додаток №2), що є невід'ємною частиною договору (код за ДК 021:2015 77250000-5 - «Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги») на 26 природних ділянках орієнтовною площею 4100 га, (предмет Договору визначається на підставі наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 17.03.2016 № 454), а Замовник - прийняти і оплатити такі послуги.

Згідно п. 2.1 Договору, виконавець повинен надати Замовнику послуги, якість яких повинна відповідати умовам технічних вимог. Технічні, якісні характеристики послуг повинні надатися на необхідному професійному рівні з дотриманням строків.

За змістом п.3.1 Договору, ціна цього Договору становить 407499,00 грн. без ПДВ.

Пунктом 4.1 Договору визначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2014 № 117 «Про здійснення попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти» Замовник перераховує Виконавцю попередню оплату у розмірі 30 % вартості надання послуг (п. 3.1 Договору) в сумі 122249,70 грн. без ПДВ.

Пунктом 4.2. Договору визначено, що підставою для надання попередньої оплати є надання Виконавцем рахунку на здійснення попередньої оплати. Виконавець зобов'язується надати послуги протягом поточного бюджетного року, використати і звітувати (з додаванням усіх необхідних документів) за отриманні кошти у термін - не пізніше 1-го місяця з моменту отримання цих коштів. У випадку не повного освоєння попередньої оплати Виконавець повинен у строк не більше 3-х банківських днів повернути неосвоєні кошти на рахунок Замовника.

Згідно п. 4.3. Договору, оплата послуг здійснюється Замовником на підставі акту приймання-передачі наданих послуг та рахунку на оплату окремо по кожному етапу: за 1 етап - 20 %, за 2 етап - 50 % вартості надання послуг згідно кошторису (Додаток № 2). Оплата здійснюється Замовником згідно акту приймання-передачі наданих послуг протягом 10 (десяти) календарних днів з дня його отримання.

Згідно пункту 5.1 Договору, надання послуг здійснюється відповідно до Календарного плану (Додаток № 5 до Договору).

Згідно пункту 5.6 Договору у випадку встановлення порушення якості послуг відповідно до встановлених супровідних документів на нього або нестачі будь-яких його складових Виконавцем та Замовником складається окремий Акт, на підставі якого Замовник пред'являє претензію винній стороні.

Відповідно до п. 7.1 Договору у разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором Сторони несуть відповідальність, передбачену чинним законодавством та цим Договором.

Відповідно до п. 7.4 Договору, у разі невиконання або несвоєчасного виконання зобов'язань при наданні послуг за бюджетні кошти Виконавець сплачує замовнику штрафні санкції у розмірі, передбаченому ст. 231 Господарського кодексу України.

Згідно пункту 9.2 Договору, у разі недосягнення Сторонами згоди спори (розбіжності) вирішуються у судовому порядку.

За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України (п.9.3 Договору).

Відповідно до п.10.1 Договору, він вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання Сторонами, скріплення печатками та діє до 31.12.2019.

За змістом п.12 Договору невід'ємною частиною цього Договору є: Технічні вимоги (Додаток №1); Договірна ціна (Додаток № 2); Зведений кошторис (Додаток № 3); Кошторис (Додаток № 4); Календарний план (Додаток № 5).

Договір підписаний сторонами та скріплений печатками.

24.07.2019 платіжним дорученням № 39 Замовником на рахунок Виконавця перераховано попередню оплату у розмірі 30 % вартості надання послуг (п. 4.1. Договору) в сумі 122249,70 грн.

Згідно з Додатком 5 до Договору сторонами визначено етапи надання послуг:

І етап: липень 2019 року - липень 2019 року - підготовчі роботи, складання викопіювання, отримання довідок, інженерно-геодезичні роботи, тощо.

ІІ етап: серпень 2019 року - 01 грудня 2019 року - розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду, погодження проектів створення, змін меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду, підготовка документів для здавання Замовнику.

30.08.2019 між Замовником та Виконавцем укладено Додаткову угоду № 1 до Договору №47, якою сторони дійшли згоди викласти Календарний план (Додаток № 5) до Договору в новій редакції, згідно якої продовжено строк закінчення надання послуг по другому етапу до 20.12.2019.

Додатковою угодою №2 від 20.12.2019 до цього договору сторонами зменшено обсяг та відповідно вартість послуг, що повинен був надати Виконавець по Договору. У відповідності до зазначеної додаткової угоди Виконавець зобов'язувався надати послуги з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду» (код за ДК 021:2015 71250000-5- «Архітектурні, інженерні та геодезичні послуги») на 25 природних ділянках орієнтовною площею 3795 га. Загальна вартість наданих послуг складає 391825,94 грн без ПДВ. Також сторонами змінено та викладено в новій редакції Додаток №№ 1-5 до договору.

Як відомо, Департамент звертався до господарського суду з позовом про зобов'язання Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича вчинити певні дії та про стягнення 40118,50 грн., посилаючись на те, що виконавець не надав у встановлений договором № 47 строк послуги, а саме не розробив та не погодив проекти створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду, не надав замовнику проекти створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення на 25 природних ділянках Донецької області.

Рішенням Господарського суду Донецької області від 24.11.2021 по справі № 905/795/20 позовні вимоги Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації до відповідача Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича про зобов'язання вчинити певні дії - задоволені повністю; про стягнення 40118,50 грн. - задоволені частково в сумі 40117,63 грн.

Зобов'язано Фізичну особу-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича виконати II етап надання послуги, відповідно до договору про закупівлю послуг за державні кошти від 08 липня 2019 року № 47 укладений між департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації та Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем щодо надання послуг з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду», та надати позивачу:

1) Анотований звіт про фактично наданий обсяг послуг стосовно 10 об'єктів природно-заповідного фонду за договором про закупівлю послуг за державні кошти від 08 липня 2019 року №47 укладений між департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації та Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем щодо надання послуг з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду»;

2) Проект створення (оголошення) ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (колишньої Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали: - пояснювальну записку до проекту створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (колишньої Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (колишньої Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка»;

- оглядову карту проектованого ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (колишньої Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Слов'янської міської ради ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Слов'янської міської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка»;

б) рішення сесії Краматорської районної ради Донецької області щодо погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка»;

в) лист - погодження Краматорської районної державної адміністрації Краматорського району Донецької області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Слов'янської міської ради Краматорського району (колишньої Билбасівської селищної ради Слов'янського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка» на території Билбасівської селищної ради Слов'янського району Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ландшафтного заказника місцевого значення «Тернова балка».

3) Проект створення (оголошення) ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського районе (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку проекту створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби»;

- оглядову карту проектованого ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишнього Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Слов'янської міської ради ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Світогірської міської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби»;

б) рішення сесії Краматорської районної ради Донецької області щодо погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби»;

в) лист - погодження Краматорської районної державної адміністрації Краматорського району Донецької області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби» на території Святогірської міської ради Краматорського району (колишньої Хрестищенської сільської ради Слов'янського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ландшафтного заказника місцевого значення «Хрестищенські пагорби».

4) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області;

- картосхему Волноваського району Старомлинівської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Волноваському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесій Старомлинівської сільської ради Волноваського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики»;

б) рішення сесії Волноваської районної ради Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики»;

в) лист - погодження Волноваської районної державної адміністрації Волноваського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики» на території Старомлинівської сільської ради Волноваського району (колишніх Новопетріківської та Керменчицької сільських рад Великоновосілківського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Тюльпанчики».

5) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- картосхему Волноваського району Комарської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управлінням у Волноваському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Комарської сільської ради Волноваського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський»;

б) рішення сесії Волноваської районної ради Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський»;

в) лист - погодження Волноваської районної державної адміністрації Волноваського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Іскрівський».

6) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- картосхему Волноваського району Комарської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Волноваському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Комарської сільської ради Волноваського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата»;

б) рішення сесії Волноваської районної ради Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата»;

в) лист - погодження Волноваської районної державної адміністрації Волноваського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодостворення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата» на території Комарської сільської ради Волноваського району (колишньої Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин по ботанічного заказника місцевого значення «Балка Орлата».

7) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Іллінівської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський»;

б) погодження Краматорської районної ради Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський»;

в) лист - погодження Краматорської райдержадміністрацїї Краматорського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Степанівський».

8) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Іллінівської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський»;

б) погодження Краматорської районної ради Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський»;

в) лист - погодження Краматорської райдержадміністрації Краматорського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматоського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Новополтавський».

9) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Іллінівської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка»;

б) погодження Краматорської районної ради Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка»;

в) лист - погодження Краматорської райдержадміністрацїї Краматорського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Полтавка».

10) Проект створення (оголошення) ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області за межами населенного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали;

- пояснювальну записку до проекту створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський»;

- оглядову карту проектованого ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Іллінівської сільської ради ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський»;

б) погодження Краматорської районної ради Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський»;

в) лист - погодження Краматорської райдержадміністрації Краматорського району Донецької області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ботанічного заказника місцевого значення «Олександро-Калинівський».

11) Проект створення (оголошення) ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області за межами населеного пункту в трьох примірниках на паперових носіях та одному примірнику на електронному носії, який має містити наступні матеріали:

- пояснювальну записку до проекту створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- клопотання про оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- наукове обгрунтування необхідності оголошення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

- оглядову карту проектованого ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області;

- картосхему Краматорського району Іллінівської сільської ради ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» з експлікацією земельних угідь, яка погоджена відповідальним представником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, або відповідальним представником управління у Краматорському районі Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області, відповідальним представником Замовника заступником директора департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації;

- матеріали погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Краматорського району (колишнього Костянтинівського району) Донецької області, а саме:

а) рішення сесії Іллінівської сільської ради Краматорського району Донецької області щодо погодження створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

б) погодження Краматорської районної ради Донецької області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

в) лист - погодження Краматорської райдержадміністрації Краматорського району Донецької області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

г) погодження Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області щодо створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

д) погодження департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області;

- погодження Державного підприємства «Слов'янське лісове господарство» створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»

- погодження Донецького обласного управління лісового та мисливського господарства створення ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка»;

- довідку територіального органу або підрозділу Держгеокадастру, яка включає інформацію про правовий статус земельних ділянок, запроектованих для заповідання, власників і користувачів, площ та форм власності на кожну земельну ділянку, категорії земель ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка» на території Іллінівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області;

- не менше трьох різних фотографій в друкованому вигляді із зображенням типових чи унікальних ландшафтів території, раритетних видів рослин і тварин ландшафтного заказника місцевого значення «Довга балка».

Встановлено відповідачу строк для передачі вищезазначених документів позивачу - шість місяців з дати набрання чинності рішення Господарського суду Донецької області.

Стягнуто з Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича на користь Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації пеню за порушення строків виконання зобов'язання у сумі 25100,01 грн.; штрафу за прострочення понад тридцять днів строків виконання зобов'язання у сумі 15017,62 грн.; витрати по сплаті судового збору у розмірі 4203,90 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2021 по справі № 905/795/20 набрало законної сили 28.12.2021.

У цьому рішенні судом встановлено, що позивач своєчасно погоджував запропоновані відповідачу межі, площі та назви проектованих об'єктів природно-заповідного фонду, про що свідчать надані до матеріалів справи листи від 29.10.19 №№08-27/6617/90-19, 08-27/6618/90-19, 08-27/6616/90-19, 08-27/6615/90-19; від 15.11.19 №№ 08-16/7027/90-19, 08-16/7032/90-19, 08-16/7029/90-19, 08-16/7024/90-19, 08-16/7031/90-19, 08-16/7025/90-19, 08-16/7023/90-19. 08-16/7026/90-19, 08-16/7030/90-19, 08-16/7028/90-19; від 20.12.19 № 08-20/7863/90-19; від 16.12.19 №№ 08-32/7696/90-19, 08-32/7702/90-19, 08-32/7694/90-19, 08-32/7697/90-19, 08-32/7700/90-19, 08-32/7704/90-19, 08-32/7695/90-19, 08-32/7698/90-19, 08-32/7699/90-19, 08-32/7703/90-19, а несвоєчасне та не в повному обсязі надання послуг за договором про закупівлю послуг за державні кошти №47 від 07.08.2019 обумовлено саме зволіканням та неякісним виконанням відповідачем як виконавцем передбачених договором послуг.

За правилами частини 4 статті 75 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, обставини, встановлені рішенням Господарського суду Донецької області від 24.11.2021 по справі № 905/795/20, що набрало законної сили 28.12.2021, мають преюдиціальний характер для справи № 905/369/24.

Як вбачається з матеріалів справи і не оспорюється сторонами, на виконання договору № 47 від 08.07.2019 по другому етапу Фізична особа-підприємець Зайчиков Олександр Вікторович надав Департаменту разом з листом від 29.06.2021 № 172 документи згідно переліку, включаючи проект акту № 3 здачі-приймання наданих послуг.

29.07.2021 Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації прийняв відповідні послуги, по другому етапу, на суму 132813,86 грн., про що свідчить підписаний без зауважень Акт № 3 здачі-приймання послуг.

Незважаючи на підписання Акта № 3 здачі-приймання послуг від 29.07.2021 Відповідач відмовився від оплати наданих йому Позивачем послуг та з листом від 29.07.2021 № 08-24/3688/90-21 повернув без оплати рахунок на оплату наданих послуг, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань.

Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем за супровідним листом від 08.02.2022 № 15 надано Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації документи згідно переліку, включаючи проект акту № 4 здачі-приймання послуг по договору № 47 від 08.07.2019.

Відповідач 21.09.2022 прийняв послуги, по другому етапу, на суму 17708,51 грн. та підписав без зауважень Акт № 4 здачі-приймання послуг.

Незважаючи на підписаний Акт № 4 здачі-приймання послуг від 21.09.2022 Відповідач відмовився від оплати наданих йому Позивачем послуг та з листом від 21.09.2022 № 08-24/1810/90-22 повернув без оплати Позивачу рахунок на оплату наданих послуг, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань.

За супровідним листом від 20.10.2023 вих№ 46 Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем на виконання договору № 47 від 08.07.2019 надано Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації документи згідно переліку, включаючи проект акту № 5 здачі-приймання наданих послуг на суму 64015,20 грн.

15.01.2024 відповідачем прийнято відповідні послуги, по другому етапу, на суму 64015,20 грн, про що свідчить підписаний без зауважень Акт № 5 здачі-приймання послуг.

Незважаючи на підписання Акта № 5 здачі-приймання послуг від 15.01.2024 Відповідач відмовився від оплати наданих йому Позивачем послуг та з листом від 15.01.2024 № 08-24/103/90-24 повернув, без оплати, Позивачу рахунок на оплату наданих послуг, посилаючись на відсутність бюджетних асигнувань.

Сторонами не оспорюється і матеріалами справи підтверджується, що свої зобов'язання з надання послуг Відповідачу Фізична особа-підприємець Зайчиков Олександр Вікторович виконав в повному обсязі.

Загальна вартість наданих Виконавцем послуг по другому етапу та прийнятих Замовником згідно Актів здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 відповідно становить 214537,47 грн. без ПДВ.

Відсутність оплати наданих послуг з боку замовника стало підставою для звернення виконавця з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Враховуючи статус сторін та характер правовідносин між ними, останні (правовідносини) регулюються насамперед відповідними положеннями Господарського і Цивільного кодексів України та умовами укладеного між ними договору про закупівлю послуг за державні кошти № 47 від 08.07.2019.

Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України (далі - ГК України) майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, також регулюються Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Так, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Згідно з положеннями статей 626-629 цього Кодексу договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Отже, статтею 629 ЦК України закріплено фундаментальний принцип обов'язковості договору, на якому базуються договірні правовідносини, тобто з укладенням договору та виникненням зобов'язання його сторони набувають обов'язки (а не лише суб'єктивні права), які вони мають виконувати (схожий за змістом висновок міститься у постанові об'єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 23.01.2019 р. у справі №355/385/17).

Пунктами 3, 6 частини 1 статті 3 ЦК України, визначено, що загальними засадами цивільного законодавства є свобода договору, справедливість, добросовісність та розумність.

Добросовісність є однією з основоположних засад цивільного законодавства та імперативним принципом щодо дій усіх учасників цивільних правовідносин (п. 6 ч. 1 ст. 3 ЦК України). Добросовісність - це відповідність дій учасників цивільних правовідносин певному стандарту поведінки, який характеризується чесністю, відкритістю, повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Тобто цивільний оборот ґрунтується на презумпції добросовісності та чесності учасників цивільних відносин, які вправі розраховувати саме на таку поведінку інших учасників, що відповідатиме зазначеним критеріям та уявленням про честь і совість (такий висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.09.2022 р. у справі № 910/16579/20).

Згідно з частиною 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

В силу приписів статей 525, 526 ЦК України та статті 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, умов договору та вимог цього Кодексу, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За приписами частини 1 статті 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦК України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 902 ЦК України, виконавець повинен надати послугу особисто.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).

Статтею 837 ЦК України встановлено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

У контексті приписів ч. 1 ст. 854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.

За договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт підрядник зобов'язується розробити за завданням замовника проектну або іншу технічну документацію та (або) виконати пошукові роботи, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити їх. До договору підряду на проведення проектних і пошукових робіт застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом (стаття 887 ЦК України).

Згідно ч. 4 ст. 882 ЦК України визначено, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформлюється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною. Акт, підписаний однією стороною, може бути визнаний судом недійсним лише у разі, якщо мотиви відмови другої сторони від підписання акта визнані судом обґрунтованими.

Як встановлено судом і не оспорюється сторонами, Акти здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 підписані замовником (відповідачем) без зауважень, відтак відповідні послуги прийняті замовником.

Згідно п. 4.3. Договору, оплата послуг здійснюється Замовником на підставі акту приймання-передачі наданих послуг та рахунку на оплату окремо по кожному етапу: за 1 етап - 20 %, за 2 етап - 50 % вартості надання послуг згідно кошторису (Додаток № 2). Оплата здійснюється Замовником згідно акту приймання-передачі наданих послуг протягом 10 (десяти) календарних днів з дня його отримання.

Отже, строк оплати замовником наданих послуг (з урахуванням ч. 5 ст. 254 ЦК України) настав:

за актом № 3 від 29.07.2021 на суму 132813,86 грн. - 09.08.2021 (прострочка з 10.08.2021),

за актом № 4 від 21.09.2022 на суму 17708,51 грн - 03.10.2022 (прострочка з 04.10.2022),

за актом № 5 від 15.01.2024 на суму 64015,20 грн - 25.01.2024 (прострочка з 26.01.2024).

До матеріалів справи не надано доказів оплати повністю чи частково таких робіт (послуг). Заборгованість становить 214537,57 грн.

Суд не приймає до уваги аргументи відповідача про закінчення строку дії договору 31.12.2019 та відсутність у нього виділених бюджетних призначень для сплати коштів за договором № 47 від 08.07.2019, як підстави для відмови здійснювати остаточні розрахунки з позивачем.

Дійсно, сторони погодили строк дії договору до 31.12.2019. Строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ч.1 ст. 631 ЦК України).

Водночас, відповідач як замовник у зв'язку зі спливом строку дії цього договору не відмовився від прийняття від позивача як виконавця послуг за ним відповідно до Актів здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 відповідно, у цих актах сторонами погоджено вартість наданих позивачем послуг відповідачу.

Також, Департамент екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації вже після закінчення строку дії договору про закупівлю послуг за державні кошти № 47 від 08.07.2019, як замовник відповідних послуг, ініціював судове провадження у господарській справі № 905/795/20 та отримав позитивне рішення, яке зобов'язувало Фізичну особу-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича вчинити певні дії, а саме виконати II етап надання послуги, відповідно до договору про закупівлю послуг за державні кошти від 08 липня 2019 року № 47 укладений між департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації та Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем щодо надання послуг з «Розроблення проектів створення, зміни меж територій і об'єктів природно-заповідного фонду», та надати Департаменту документи згідно переліку (рішення Господарського суду Донецької області від 24.11.2021 по справі № 905/795/20).

Фактично вказане рішення суду виконано Фізичною особою-підприємцем Зайчиковим Олександром Вікторовичем. Відповідно виконавець має право вимагати оплати наданих ним та прийнятих замовником без зауважень послуг відповідно до Актів здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 за договором про закупівлю послуг за державні кошти № 47 від 08.07.2019. Нормами чинного законодавства передбачено обов'язок замовника здійснити оплату фактично наданих послуг.

Відсутність у боржника необхідних коштів не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання (ч.2 ст. 617 ЦК України, ч. 2 ст. 218 ГК України).

Згідно з ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Отже, станом на теперішній час доказів оплати Департаментом екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації прийнятих без зауважень послуг за договором № 47 від 08.07.2019 та актів здачі-приймання послуг №№ 3, 4, 5 від 29.07.2021, від 21.09.2022 та від 15.01.2024 до нього на загальну суму 214537,57 грн. до матеріалів справи не надано, тому позовні вимоги Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню з викладених вище підстав.

У відповідності до ст. 129 ГПК України, судові витрати у вигляді судового збору покладаються у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись статтями 12, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з Департаменту екології та природних ресурсів Донецької обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 38707906; адреса: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Богдана Хмельницького, буд. 6) на користь Фізичної особи-підприємця Зайчикова Олександра Вікторовича (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ; адреса: АДРЕСА_1 ) заборгованість в сумі 214537,47 грн. (двісті чотирнадцять тисяч п'ятсот тридцять сім гривень 47 коп.) та відшкодування сплаченого судового збору за розгляд справи у сумі 3218,06 грн. (три тисячі двісті вісімнадцять гривень 6 коп.)

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Згідно із ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.

Рішення підписано 13.05.2024.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі http://dn.arbitr.gov.ua.

Суддя Н.В. Величко