10 травня 2024 рокуЛьвівСправа № 500/6109/23 пров. № А/857/1872/24
Восьмий апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Носа С. П.,
суддів - Кухтея Р. В., Шевчук С. М.;
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року у справі № 500/6109/23 (головуюча суддя Подлісна І.М., м. Тернопіль, повний текст судового рішення складено 15.12.2023) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
25 вересня 2023 року Тернопільським окружним адміністративним судом зареєстровано позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у призначенні позивачу пенсії у зв'язку з втратою годувальника, зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію у зв'язку з втратою годувальника.
В обґрунтування вимог позовної заяви вказано, що позивачу призначено пенсію по інвалідності другої групи згідно виписки з акту огляду МСЕК серії КЄ №299302. Згідно з випискою з акту огляду МСЕК серії КЄ №299302, яка видана 07.01.1969, позивачу встановлено другу групу інвалідності (причина інвалідності - інвалідність з дитинства). 14.08.2023 позивач звернувся до пенсійного органу із заявою про перехід на інший вид пенсії (у зв'язку із втратою годувальника). За результатами розгляду звернення позивача Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надіслало ОСОБА_1 лист від 30.08.2023 року №7788-7919/К-02/8-1900/23 про відсутність правових підстав для призначення пенсії позивачу, у зв'язку із втратою годувальника. Позивач вважає такі дії відповідача неправомірними.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року у позові відмовлено.
Приймаючи таке рішення суд першої інстанції виходив з того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Тернопільській області направлено запит до Козівської МСЕК та до Тернопільського обласного центру МСЕК щодо надання інформації про визнання позивача особою з інвалідністю з дитинства до досягнення 18-річного віку. Однак, вищевказані органи не надали відповідного висновку у зв'язку з відсутністю на обліку медико-експертної справи. Отже, у пенсійного органу відсутні правові підстави для переведення позивача на пенсію у зв'язку із втратою годувальника.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивачем - ОСОБА_1 , подано апеляційну скаргу, в якій висловлено прохання скасувати оскаржуване рішення та прийняти постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги фактично вказано ті самі доводи, що і в обгрунтування позовних вимог.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено у справі незначної складності, суд апеляційної інстанції в порядку ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. В силу вимог ч.4 ст.229 КАС України якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (частина перша статті 308 КАС України).
Заслухавши суддю-доповідача, проаналізувавши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, а оскаржуване рішення скасувати з таких підстав.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Встановлено, що ОСОБА_1 , 1945 р.н., перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримую соціальну пенсію, як особа з інвалідністю другої групи з дитинства, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Після смерті матері позивач виявив бажання перейти на пенсію по втраті годувальника та звернувся з цього приводу до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області. Проте листом № 7788-7919/К-02/8-1900/23 від 30.08.2023 року йому відмовлено у призначенні пенсії по втраті годувальника через відсутність документального підтвердження про настання інвалідності до досягнення ним вісімнадцятирічного віку.
Позивачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області надана довідка Теребовлянського навчально-реабілітаційного центру від 20.06.2023 року, в якій зазначено про те, що він дійсно навчався в Теребовлянській спецшколі-інтернаті (тепер Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр) для глухих дітей з 01.09.1954 р. по 31.05.1963 р., тобто фактично ця довідка підтверджує наявність в нього інвалідності станом на 01.09.1954 року, коли йому було 9 років, оскільки у цю школу-спецінтернат для глухих дітей позивач не міг бути зарахований без медичного висновку, в якому були вказані медичні показання.
Згідно із ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом апеляційної інстанції здійснено перевірку висновків суду першої інстанції щодо відповідності дій відповідача вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України, внаслідок чого суд апеляційної інстанції не погоджується з такими та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Частиною 4 статті 24 Закону №1058-IV передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004), зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (п. 4 ст. 24 даного Закону).
Згідно з ст. 10 Закону №1058-IV особі, яка має право на різні види пенсій, призначається один з цих видів пенсій за її вибором.
Відповідно до абзацу третього частини третьої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Правові і організаційні засади оформлення документів для призначення пенсії визначені Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (далі - Порядок).
Відповідно до п.1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (із змінами), заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший, заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання; заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Пунктом 3.1 Порядку визначено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера може бути подана представником заявника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до абз.6 п.1.9 Порядку днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, припиненням перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отриманням пенсії за місцем фактичного проживання, продовженням виплати пенсії за довіреністю, виплатою частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплатою пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведенням виплати пенсії за новим місцем проживання, у зв'язку із працевлаштуванням (звільненням), початком (припиненням) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (у разі подання заяви через вебпортал - дата реєстрації заяви зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів).
Пунктом 4.1 Порядку визначено, що заяви про перерахунок пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший, припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання, виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера, працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Таким чином, для перерахунку пенсії необхідно волевиявлення особи, яке оформлене заявою встановленої пунктом 1.1 Порядку форми.
Крім того, заява про переведення з одного виду пенсії на інший приймається органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Статтею 38 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону.
Частиною другою статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, діти померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Встановлено, що згідно з випискою з акту огляду МСЕК серії КЄ №299302, яка видана позивачу з 07.01.1969, встановлено другу групу інвалідності (причина інвалідності - інвалідність з дитинства) (а.с. 11).
Таким чином, випискою з акту огляду МСЕК підтверджено, що позивач є інвалідом з дитинства.
Позивачу виплачується пенсія, як особі з інвалідністю 2 групи з дитинства відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення», що не заперечується пенсійним органом (а.с. 18). Даний факт сам по собі є похідним підтвердженням настання інвалідності позивача до досягнення 18 років.
Відповідно до довідки №57 від 20.06.2023, позивач навчався в Теребовлянській спецшколі-інтернат для глухих дітей (зараз Теребовлянський навчально-реабілітаційний центр) (а.с. 10).
Згідно акта №212 від 07.12.2023, складеного комісією Голгочанського старостинського округу, комісія встановила, що ОСОБА_1 глухонімий з дитинства (а.с. 46).
Проаналізувавши наведені докази в сукупності, колегія суддів встановила, що ОСОБА_1 - особа з інвалідністю з дитинства, а тому відмова відповідача у призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника є неправомірною.
Таким чином, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям постанови про задоволення позовних вимог.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, підстави для відшкодування судових витрат відсутні.
Згідно ст.317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Керуючись статтями 241, 250, 308, 311, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 13 грудня 2023 року у справі № 500/6109/23 - скасувати та прийняти постанову, якою позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії у зв'язку з втратою годувальника.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області призначити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсію у зв'язку з втратою годувальника на підставі заяви від 14.08.2023 (25.09.2023) на підставі ч.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з дати подання вказаної заяви.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя С. П. Нос
судді Р. В. Кухтей
С. М. Шевчук