09 травня 2024 рокусправа № 380/6092/24
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в письмовому провадженні, у м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участю в справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 про скасування постанови, -
Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 13814885) звернулося з позовною заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: пл. Шашкевича, 1, м. Львів, 79000; код ЄДРПОУ: 43316386), за участю в справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ), в якій просить суд:
- скасувати постанову від 15.02.2024 ВП №73465366 державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про накладення штрафу в розмірі 5100,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог вказує на безпідставність прийняття державним виконавцем постанови від 15.02.2024 ВП №73465366 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн. Позивач стверджує, що така постанова винесена державним виконавцем за невиконання позивачем виконавчого листа №380/16547/23, виданого 20.10.2023 Львівським окружним адміністративним судом. Водночас, позивач вказує, що зазначений виконавчий документ виконаний ГУПФ України у Львівській області, про що державного виконавця повідомлено листом №1300-5308-8/2310 від 04.01.2024. З огляду на це, позивач стверджує про відсутність підстав для накладення штрафу за невиконання виконавчого листа, а тому вважає, що оскаржувана постанова є протиправною та підлягає скасуванню. Відтак, просить позов задовольнити повністю.
Ухвалою судді від 02.04.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Зобов'язано відповідача надати суду належним чином завірені копії матеріалів виконавчого провадження №73465366 протягом п'яти днів з дня вручення цієї ухвали.
Відповідач вказаної ухвали не виконав, жодних доказів, а також відзиву на позовну заяву до суду не надав.
Від третьої особи пояснень щодо позову не надходило.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 77% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набрало законної сили 17.10.2023.
Львівським окружним судом 20 жовтня 2023 року видано виконавчий лист №380/16547/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.
Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Заяця О.А. від 05.12.2023 відкрито виконавче провадження №73465366 по примусовому виконанню виконавчого листа №380/16547/23, виданого Львівським окружним адміністративним судом 20.10.2023, зобов'язано ГУ ПФ України у Львівській області виконати рішення суду протягом 10-ти робочих днів, про що повідомити державного виконавця.
Вказана вище постанова надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області 25.12.2023 зі супровідним листом від 05.12.2023 №37145, що підтверджується вхідним штампом пенсійного органу на такому листі.
Листом від 09.01.2024 №1300-5308-8/4046 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області повідомило державного виконавця про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 виконано. Проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум його грошового забезпечення. З 01.11.2023 загальний розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становить 15988,89 грн. Доплата пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2018 по 31.10.2023 становить 5492,01 грн., та буде виплачена ОСОБА_1 після виділення коштів з Державного бюджету України. До вказаного листа долучено перерахунки з пенсійної справи №ХВ49955-Мінооборони та розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії.
Постановою від 15.02.2024 ВП №73465366 старшим державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області накладено штраф у розмірі 5100,00 грн за невиконання судового рішення.
В обґрунтування вказаної постанови державним виконавцем зазначено, що 15.02.2024 надійшла заява стягувача, у якій вказано, що згідно з пенсійною справою, не дивлячись на рішення суду №380/16547/23, для обчислення та виплати пенсії Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області використовує основний розмір пенсії 70% грошового забезпечення, а не 77%, також прикріплено документ, який підтверджує таке невиконання.
Не погодившись з такою постановою ГУ ПФУ у Львівській області оскаржило її до суду.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що, на думку позивача, постанова про накладення штрафу від 15.02.2024 ВП №73465366 винесена протиправно, оскільки рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 позивачем виконано, а тому відсутні підстави для накладення штрафу. В той же час відповідач вважає, що позивач не надав доказів виконання рішення суду в повному обсязі, з 01.04.2019 виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться з обмеженням 70% відповідних сум грошового забезпечення. Отже, при вирішенні даної справи суд надає оцінку доводам сторін щодо фактичного виконання вказаного судового рішення та наявності підстав для накладення штрафу.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як передбачено ст. 370 КАС України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, визначаються Законом України «Про виконавче провадження».
Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02.06.2016 (далі Закон №1404-VІІІ) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню. (далі Закон №1404).
Згідно з ч. 1-2 ст. 15 Закону №1404-VІІІ, сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов'язок щодо виконання рішення.
Відповідно до ч.1 ст.5 Закону №1404-VІІІ примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».
Пунктом 1 ч.2 ст.18 Закону №1404-VІІІ визначено, що виконавець зобов'язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно з п.16 ч.3 ст. 18 Закону №1404-VІІІ виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.63 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Згідно з ч.1 ст.75 Закону №1404-VІІІ у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З аналізу вищезазначених норм випливає, що умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Як вже зазначалось, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у порядку і розмірах, визначених постановою Кабінетом Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21.02.2018, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату із урахуванням виплачених сум.
З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% грошового забезпечення, що підтверджується наявним у справі перерахунком пенсії за пенсійною справою №ХВ49955-Мінооборони.
У зв'язку з наведеним, пенсійним органом проведено нарахування ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 у розмірі 5492,01 грн., що підтверджується відповідним розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХВ49955-Мінооборони.
При цьому, позивач вказує, що доплата пенсії по рішенню суду за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 5492,01 грн., буде виплачена після виділення коштів з державного бюджету України, оскільки відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» такі виплати проводяться за рахунок коштів державного бюджету України.
Отже, щодо невиконання рішення суду в частині виплати ОСОБА_1 доплати пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019 у сумі 5492,01 грн., суд зазначає, що таке відбулося з незалежних від позивача причин, які, на переконання суду, є поважними у розумінні Закону № 1404-VIII, що виключає можливість накладення штрафу на боржника.
Суд також враховує позицію Верховного суду, викладену у постанові від 07.11.2019 у справі №420/70/19, згідно з якою умовою для накладення на боржника у виконавчому проваджені штрафу є невиконання ним виконавчого документа (судового рішення) без поважних причин. У залежності від характеру правовідносин і змісту зобов'язання, примусове виконання якого відбувається у межах виконавчого провадження, поважними причинами можуть визнаватися такі обставини, які створили об'єктивні перешкоди для невиконання зобов'язання, і подолання яких для боржника було неможливим або ускладненим.
Невиконання боржником рішення суду лише без поважних на те причин, тягне за собою певні наслідки, встановлені нормами Закону України «Про виконавче провадження». Тобто на час прийняття державним виконавцем рішення про накладення штрафу має бути встановленим факт невиконання боржником судового рішення без поважних причин.
Водночас, позивач надавав відповідачу обґрунтовані відповіді щодо виконання рішення суду.
Що ж до проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% сум грошового забезпечення лише у період з 01.01.2018 по 31.03.2019 та подальшого її обмеження з 01.04.2019 до 70% відповідних сум грошового забезпечення, суд зауважує, що зміст мотивувальної й резолютивної частини рішення суду конкретизує встановлені судом зобов'язання, в межах яких органи Пенсійного фонду України виконують рішення судів. У випадку, коли у рішенні суду не визначено кінцевої дати періоду, за який слід здійснити перерахунок пенсії, виплата за рішенням суду, якими зобов'язано органи Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження строком, продовжуються до внесення змін до норм законодавства, якими керувався суд при винесенні рішення, або до зміни умов пенсійного забезпечення одержувача.
Так, з відомостей ЄДРСР та комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» судом також встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 у справі №380/17652/21 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці, виданій ІНФОРМАЦІЯ_1 №С/3376 від 11.08.2021 (включаючи усі вказані у ній додаткові види грошового забезпечення) з 01.04.2019, з врахуванням раніше виплачених сум.
На виконання вищевказаного судового рішення, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у травні 2022 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019, виходячи з 70% сум його грошового забезпечення, зазначених в оновленій довідці, виданій ІНФОРМАЦІЯ_1 №С/3376 від 11.08.2021. З 01.06.2022 розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 становив 14488,89 грн., що підтверджується відповідним перерахунком пенсії за пенсійною справою №ХВ49955-Мінооборони та розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії, наявними в матеріалах справи.
Таким чином, Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018 в розмірі 77% від відповідних сум грошового забезпечення та з урахуванням раніше виплачених сум, до дати проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 17.11.2021 у справі №380/17652/21 на підставі оновленої довідки №С/3376 від 11.08.2021, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме до 01.04.2019.
Суд зауважує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45; зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Таким чином, оскільки пункти 1,2 Постанови №103, на підставі яких ОСОБА_1 здійснювався перерахунок пенсії з 01.01.2018, втратили чинність з 05 березня 2019 року, позивачем здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 77% грошового забезпечення лише у період з 01.01.2018 по 31.03.2019, тобто у період дії п.п.1,2 Постанови № 103.
Водночас, право ОСОБА_1 на обчислення основного розміру пенсії з 01.04.2019, виходячи з 77% відповідних сум грошового забезпечення, вказаних в оновленій довідці №С/3376 від 11.08.2021 не було предметом розгляду справи №380/16547/23, а тому за непроведення такого перерахунку на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не могло бути накладено штраф в межах виконавчого провадження по виконанню рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23.
З врахуванням встановлених судом обстави та доказів на їх підтвердження, суд вважає, що на момент прийняття оскаржуваної постанови про накладення штрафу у державного виконавця не було достатніх доказів неналежного виконання виконавчого листа від 20.10.2023 №380/16547/23.
Враховуючи також те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.09.2023 у справі №380/16547/23 позивач не виконав лише в тій частині, що стосується виплати доплати до пенсії за період з 01.01.2018 по 31.03.2019, однак таке невиконання відбулося з незалежних від позивача причин, суд доходить висновку про те, що оскаржувана постанова від 15.02.2024 ВП №73465366 про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.
Частиною 2 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області необхідно задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст.139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 15.02.2024 ВП №73465366 про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області в розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
СуддяБратичак Уляна Володимирівна