Постанова від 20.11.2007 по справі 8/429-АП-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

73000, м.Херсон, вул. Горького, 18

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" листопада 2007 р. Справа № 8/429-АП-07

Господарський суд Херсонської області у складі судді Хом"якової В.В. при секретарі Зибцевій А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Приватного підприємства "Вікторія"

до Державної податкової інспекції у м.Херсоні

про зобов'язання вчинити певні дії

за участю представників сторін:

від позивача - адвокат Васильєва І.С., дов. від 23.11.06.

від відповідача - ГДПІ Тосік Н.І., дов. №3/9/10-026 від 09.01.07.

Приватне підприємство «Вікторія» м. Херсон (позивач) звернулось до суду з зустрічним адміністративним позовом про зобов'язання Державну податкову інспекцію у м. Херсоні погасити податкові векселі, видані підприємством в червні 2007 року на загальну суму 275938 грн. 06 коп. відповідно до п. 11.5 ст. 11 Закону України “Про податок на додану вартість», визнати неправомірними дії (бездіяльність) Херсонської міської ДПІ щодо невідображення сум податкового кредиту з ПДВ до бюджетного відшкодування на особовому рахунку ПП “Вікторія» у Херсонській ДПІ за липень 2007 року. Позов прийнятий судом не як зустрічний, а як поданий в загальному порядку, оскільки приписи КАС України не передбачають права відповідача подати зустрічний позов. Обґрунтовуючи підстави позовних вимог, позивач посилається на те, що податкові векселі були надані органу митного контролю у зв'язку з митним оформленням при імпорті товарів замість сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість. Це векселі №№ АА 00584328 - 00584333 від 11.06.07 кожний на суму 17398 грн. 26 коп., № АА 0584337 від 18.06.07 на суму 39541 грн. 50 коп., № АА 0584338 від 18.06.07 на суму 132007 грн.

Позивач вказує, що станом на дати видачі векселів, позивач мав суми бюджетного відшкодування, що значно перевищувало суму виданих векселів. Позивач до дати настання терміну платежу за податковими векселями подавав до органу ДПС заяви про залік суми бюджетного відшкодування в рахунок погашення таких векселів, на що отримав відмову. Вважає, що ДПІ умисно затягує проведення перевірок обґрунтованості заявлених до відшкодування сум ПДВ, порушуючи при цьому встановлені законодавством терміни перевірок. Одночасно ДПІ у м. Херсоні вимагає погашення векселів грошовими коштами, при наявності від'ємного значення ПДВ.. Посилається на те, що погашення векселів та залік сум бюджетного відшкодування ПДВ вже було предметом судового розгляду ( справа № 8/241-АП-07), постанова по якій набрала законної сили і має преюдиційне значення для суду.

ДПІ у м. Херсоні (відповідач) проти позову заперечує, мотивуючи тим, що позивачем дійсно з 11 червня по 18 червня 2007 року було видано 8 векселів у зв'язку з митним оформленням при імпорті товарів ПП “Вікторія». По вищезазначеним податковим векселям обліковується податковий борг, оскільки на дату видачі податкових векселів органу митного контролю у підприємства не було підтвердженої суми бюджетного відшкодування. Згідно особового рахунку ПП «Вікторія" обліковується недоїмка за зобов'язаннями по непогашеним податковим векселям в сумі 275938,06 грн. Векселя позивач повинен погасити грошовими коштами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд В С Т А Н О В И В :

Приватне підприємство «Вікторія» є юридичною особою, платником податків, в тому числі податку на додану вартість. При ввезенні імпортної сировини для виробництва пластикових виробів підприємство використовувало податкові векселя на суми податкового зобов'язання з ПДВ із строком погашення на тридцятий календарний день з дня його поставки органу митного контролю..

Згідно з нормами пп. 11.5 Закону про ПДВ якщо платник податку на дату поставки податкового векселя органу митного контролю має підтверджену податковим органом суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша ніж сума зобов'язання по такому векселю, платник податку має право включити суму зобов'язань по податковому векселю до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому відбулася його поставка органу митного контролю. При цьому податковий вексель вважається погашеним та платник податку має право на включення до складу податкового кредиту суми зобов'язань по податковому векселю у наступному звітному (податковому) періоді. Щоб скористатися цієї нормою Закону, платник податку повинен разом із декларацією подати до податкового органу заяву довільної форми, в якій повідомити, що погашення податкових векселів відбувається шляхом включення їх до складу податкових зобов'язань у податковій декларації.

Порядок видачі та погашення платниками ПДВ податкових векселів, а також їх погашення, визначається пунктом 11.5 ст. 11 Закону України «Про податок на додану вартість". Відповідно наведеного Закону, передбачено можливість погашення податкових векселів підтвердженими сумами бюджетного відшкодування. П. 1.16 Закону України «Про податок на додану вартість" визначає податковий вексель як письмове безумовне грошове зобов'язання платника податку сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та терміни, визначені цим Законом, що підтверджене комерційними банками шляхом авалю, який видається платником на відстрочення сплати податку на додану вартість, що справляється при імпорті товарів на митну територію України. На виконання пункту 11.5 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 1 жовтня 1997 р. N 1104 «Про затвердження Порядку випуску, обігу та погашення векселів, які видаються на суму податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України" (далі -Порядок). П. З Порядку встановлює, що зобов'язання щодо сплати податку на додану вартість при імпорті товарів на митну територію України виникають у день оформлення вантажної митної декларації (за винятком тимчасової чи неповної, періодичної чи попередньої декларації), але сплату можна відстрочити шляхом видачі податкового векселя. Платник податку може за самостійним рішенням достроково погасити податковий вексель шляхом перерахування коштів до бюджету або шляхом заліку суми бюджетного відшкодування, підтвердженого органом державної податкової служби, згідно з поданою ним письмовою заявою.

Згідно п. 19 Порядку, якщо платнику податку на дату подання податкового векселя, органові митного контролю органом державної податкової служби підтверджено суму бюджетного відшкодування, яка дорівнює або більша від суми зобов'язання за векселем, платник податку має право включити суму зобов'язань за векселем до складу податкових зобов'язань за звітний (податковий) період, в якому він був поданий органові митного контролю. При цьому, податковий вексель вважається погашеним, а платник податку має право на включення суми зобов'язань за векселем до складу податкового кредиту у наступному звітному (податковому) періоді.

Листом від 21.06.07 ПП «Вікторія» просило погасити векселя, видані 11.06.07 -18.06.07 із строком погашення на тридцятий календарний день за рахунок бюджетного відшкодування. Листом від 03.07.07 ДПІ у м. Херсоні відмовлено у погашенні податкових векселів з посиланням на те, що на дату видачі податкових векселів в картці особового рахунку підтверджена сума бюджетного відшкодування з ПДВ в сумі 9381,03 грн., що недостатньо для погашення податкових векселів.

З наданої суду картки особового рахунку ПП «Вікторія з ПДВ не вбачається яка сума бюджетного відшкодування підтверджена, а яка ні, зазначено про наявність бюджетного відшкодування ПДВ в розмірі 2456817 грн.

Позивач стверджує про те, що актами перевірок за 2006-2007 рр. частково підтверджена сума бюджетного відшкодування, якої було достатньо для погашення векселів, але податкова інспекція безпідставно наполягає на проведенні подальших перевірок для підтвердження бюджетного відшкодування, одночасно затягуючи проведення таких перевірок.

Сума заявленого платником податку бюджетного відшкодування , яка задекларована ним у податкові декларації та обліковується на картці особового рахунку з обліку ПДВ, є узгодженою платником податків сумою податкового зобов'язання з ПДВ з від'ємним значенням. Для застосування органами державної податкової служби при здійсненні контролю за правомірністю заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість суб'єктами господарювання - юридичними особами, їх філіями, відділеннями та іншими відокремленими підрозділами ДПА України розроблені та затверджені наказом ДПА України від 18 серпня 2005 р. N 350 Методичні рекомендації щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Ці рекомендації передбачають приймання податкових декларацій з податку на додану вартість без попередньої перевірки зазначених у них показників. Підрозділи ДПІ, що здійснюють адміністрування податку на додану вартість , протягом 30 днів, наступних за днем надходження податкової декларації до податкового органу, проводять документальну невиїзну перевірку, в ході якої отримують від платника ПДВ завірені копії первинних документів, що підтверджують факт оплати ним товарів (послуг) основним постачальникам, та копії реєстрів, отриманих і виданих податкових накладних за попередній податковий період, в якому фактично сплачено суму ПДВ у вартості придбаних товарів (послуг), та податковий період, в якому заявлено бюджетне відшкодування ПДВ. (п. 3.1 Методичних рекомендацій). Результатом документальної невиїзної перевірки є: підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі часткове; зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі часткове; встановлення факту заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ; відмова у наданні бюджетного відшкодування ПДВ; або визначення необхідності проведення позапланової документальної перевірки платника (п. 3.3).

Результатом позапланової виїзної перевірки є: - підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі часткове; - зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ, у тому числі часткове; - встановлення факту заниження суми бюджетного відшкодування ПДВ; - відмова у наданні бюджетного відшкодування ПДВ. (п. 4.8 Методичних рекомендацій).

У разі якщо за результатами невиїзної документальної перевірки виявлено повну або часткову невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у декларації з ПДВ, підрозділ контрольно-перевірочної роботи надсилає платнику ПДВ відповідне податкове повідомлення-рішення в порядку, встановленому Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, затвердженим наказом ДПА України від 21.06.2001 р. N 253. На суму, підтверджену до відшкодування, підрозділом контрольно-перевірочної роботи у двох примірниках складається Довідка про підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за результатами позапланової документальної перевірки Перший примірник Довідки у день її складання, але не пізніше останнього робочого дня 30-денного терміну, встановленого для проведення такої перевірки, передається до підрозділів обліку та звітності для проведення підтвердження сум бюджетного відшкодування у картках особових рахунків платників ПДВ, а другий знаходиться в матеріалах перевірки. У разі неможливості підтвердити до відшкодування суму ПДВ в акті (довідці) про результати позапланової документальної перевірки вчиняється відповідний запис.

Таким чином, законодавчо податкова інспекція обмежена конкретними строками проведенні перевірок, а також обмежений вибір результатів таких перевірок.

Стосовно терміну «підтверджена сума бюджетного відшкодування» - це сума податку, яка задекларована платником податку до відшкодування, обліковується у картці особового рахунку і підтверджена актом камеральної перевірки чи позапланової виїзної перевірки. Таке визначення використовується виключно з метою погашення податкового векселя. Таким чином, якщо на дату видачі податкового векселя були враховані усі перелічені вище умови, то платник податку незалежно від категорії векселя має право включити суму зобов'язань за ним до декларації. При цьому вексель вважається погашеним. Суми бюджетного відшкодування, які не підтверджені перевіркою податкового органу (тривають перевірки), та ті, що оскаржуються платником податку в адміністративному або судовому порядку та є предметом розслідування у кримінальній справі, не приймають участь у погашенні податкових векселів.

На дату подання векселів органу митного контролю податковою інспекцією було підтверджено заявлені до відшкодування з бюджету суми 345,4 тис. грн. та 215 тис. грн. за деклараціями листопада, грудня 2006 року з урахуванням зменшення цих сум за наслідками перевірки. (акт перевірки від 26.03.07) Відомості картки особового рахунку свідчать про те, що розмір бюджетного відшкодування станом на червень 2007 року складав понад 2 млн. грн.

Суду надано акт від 17.07.2007 № 1681/237/31369329 позапланової перевірки обґрунтованості відшкодування з бюджету ПДВ позивачем за період січень-березень 2007 року. ДПІ у м. Херсоні в акті зазначає, що підприємством завищено бюджетне відшкодування за січень 2007 року на 20274 грн. ( що дорівнює сумі бюджетного відшкодування), за лютий 2007 року підтверджено заявлену до відшкодування суму 450000 грн., за березень 2007 року завищено від'ємне значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду на 316645 грн. (до відшкодування суми ПДВ не заявлялись). За висновками перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0004392301/0 від 2 серпня 2007 року про зменшення бюджетного відшкодування на 20274 грн. по декларації січня 2007 року. Зміст акту перевірки свідчить про те, що результатом перевірок є повне підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування ПДВ за декларацією лютого 2007 року, зменшення заявленої суми бюджетного відшкодування ПДВ за січень 2007 року. Дані перевірки відображено в картці особового рахунку позивача з ПДВ. Відомості картки особового рахунку підтверджують наявність бюджетного відшкодування протягом 2007 року в сумі, достатній для погашення векселів. Станом на 05.10.2007 позивач має до відшкодування з бюджету суму 1100344 грн. 37 коп.

Вкладене свідчить, що на момент погашення векселів платник податку мав достатню для проведення заліку суму бюджетного відшкодування, яка була підтверджена податковим органом. Чинним законодавством не передбачено видачу органами ДПС платникам податків ні довідки про наявність бюджетного відшкодування, ні будь-якого певного документа про підтвердження такого відшкодування.

Посилання ДПІ у м. Херсоні щодо непідтвердження сум бюджетного відшкодування на дату подання податкових векселів органу митного контролю не може бути визнане обґрунтованим. Відповідачем не дотримано встановленого порядку проведення перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування з ПДВ, всі наслідки несвоєчасності проведення таких перевірок несе відповідач, оскільки від платника податків не залежить терміни проведення таких перевірок

За таких обставин суд зобов'язує податку інспекцію у м. Херсоні здійснити погашення вищеперелічених податкових векселів шляхом заліку суми бюджетного відшкодування.

Сформована в позовній заяві вимога позивача про визнання неправомірною бездіяльність ДПІ у м. Херсоні по невідображенню сум податкового кредиту з ПДВ до бюджетного відшкодування на особовому рахунку ПП «Вікторія»за липень 2007 року, не може бути задоволена судом у зв'язку з тим, що по декларації липня 2007 року позивачем не заявлялась сума ПДВ до бюджетного відшкодування.. Позивачем не доведено, що ДПІ були неправильно внесені дані про суми бюджетного відшкодування або інші дані в картку особового рахунку.

Враховуючи викладене, позов задовольняється частково. Позивачеві відшкодовуються судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп. з Державного бюджету.

Керуючись ст. 94, ст. 159-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у м. Херсоні здійснити погашення виданих ПП “Вікторія» (м. Херсон) податкових векселів №№ АА 00584328 - 00584333 від 11.06.07 кожний на суму 17398 грн. 26 коп., № АА 0584337 від 18.06.07 на суму 39541 грн. 50 коп., № АА 0584338 від 18.06.07 на суму 132007 грн. за рахунок сум бюджетного відшкодування.

2. В решті позовних вимог відмовити..

3. Відшкодувати приватному підприємству "Вікторія" з державного бюджету 3 грн. 40 коп. судових витрат.

4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

5. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя В.В. Хом"якова

Постанову складено у повному обсязі

та підписано 30 листопада 2007 року