Постанова від 28.03.2024 по справі 127/4369/24

Справа № 127/4369/24

Провадження № 3/127/1229/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" березня 2024 р.м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Романчук Р.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Вінницької митниці Державної митної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , особи без громадянства, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон НОМЕР_1 від 31.05.2021 року, видане органом 7101, посвідка на постійне проживання в Україні № НОМЕР_2 від 29.07.2019 року, видана органом 7101,

за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

06.11.2023 року о 17 год. 46 хв. в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділу митного оформлення "Автомобільний" митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону по смузі руху «зелений коридор» в напрямку руху «виїзд з України» прибув легковий автомобіль марки «ТОYОТА САМRY», реєстраційний номер України НОМЕР_3 , VIN-код - НОМЕР_4 , під керуванням громадянки України ОСОБА_2 , та пасажиром - особою без громадянства ОСОБА_3 , який прямував з України в Р. Молдова.

В ході подальшого митного контролю та митного огляду, о 17 год. 48 хв. в салоні автомобіля в ніші для зберігання дрібних речей лівих передніх дверей від водія було виявлено металевий предмет схожий на магазин для набоїв без розпізнавальних знаків з 7 (сімома) металевими предметами схожими на набої з гумовими кулями без розпізнавальних знаків з написом "ВІЙ 9 ММ РА" які належали особі без громадянства ОСОБА_3 .

Відповідно до п. п. 1. 1. розд. 1 “Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція) затвердженої Наказом МВС України “Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів” від 21.08.98 № 622, ця Інструкція визначає умови та порядок видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, облік, охорону, носіння, перевезення і використання зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, боєприпасів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи, правил поводження з ними та їх застосування

Відповідно до п. п. 8.1. Інструкції, дозвільна система, що здійснюється органами внутрішніх справ, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

Відповідно до п. 8.12. Інструкції, до пристроїв належать такі пістолети і револьвери вітчизняного виробництва, які конструктивно призначені тільки для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і технічно не придатні для стрільби бойовими патронами. При цьому їхня конструкція має забезпечувати неможливість взаємозаміни основних частин бойової і спортивної вогнепальної зброї, унеможливлює здійснення пострілів в автоматичному режимі чергами.

Патрони до пристроїв - належать патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, призначені для відстрілу їх тільки пристроями вітчизняного виробництва і допущені в установленому порядку до використання.

Відповідно до п. 8.13. Інструкції, складові частини зброї включають основні та не основні.

Відповідно до п. п. 8.13.2. п. 8 Інструкції, неосновними частинами є складові елементи або запасні деталі вогнепальної зброї, які не є необхідні для її функціонування, а також аксесуари (додаткове обладнання) до неї, які служать для покращення зовнішнього вигляду зброї, її ергономіки, комфорту у використанні, адаптації до анатомічних особливостей власника, пристосування до виконання певних завдань, зокрема: засоби зменшення гучності пострілу, засоби зменшення сили віддачі, полум'ягасники, ложа, приклади, додаткові прицільні та цілевказівні засоби, оптичні (оптично-електронні) приціли та прицільні пристрої, приціли нічного бачення, освітлювальні пристрої, магазини тощо.

Відповідно до п. п. 12.14. п. 12 Наказу № 622, вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та патрони перевозяться її власниками через митний кордон України на підставі дозволу, який видається уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією, уповноваженим підрозділом з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві.

Для отримання такого дозволу власник зброї подає заяву, в якій зазначає модель, кількість зброї, основних частин та боєприпасів до неї, запланованих до перевезення через митний кордон, мету та період вивезення зброї. До заяви додаються: копія запрошення, виданого власнику зброї відповідним суб'єктом іноземної держави: копія дозволу на ввезення зброї, виданого уповноваженим органом іноземної держави; копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон; платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведення операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

Згідно висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 29.01.2024 № 142000-3302-0008, надані на дослідження 7 патронів калібром 9 мм, призначені для стрільби з травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду (пістолетів призначених для стрільби патронами, спорядженими еластичними снарядами “несмертельної дії”) калібром 9 мм, виготовлені заводським способом і придатні до відстрілу.

Наданий на дослідження магазин на 7 патронів є неосновною частиною зброї, а саме призначений до травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду - пістолетів «Форт-9Р» калібром 9 мм

ОСОБА_4 дозволів на переміщення через митний кордон України магазину призначеного для травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду - пістолетів «Форт-9Р» калібром 9 мм Р.А. та 7 патронів калібром 9 мм, призначених для стрільби з травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду особа без громадянства ОСОБА_3 не надав.

Таким чином, особа без громадянства ОСОБА_3 не задекларував товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України.

Представник Вінницької митниці Державної митної служби України ОСОБА_5 вважає, що факт вчинення ОСОБА_6 правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, підтверджується наявними у справі доказами. Просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, та застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України, у виді штрафу та конфіскації в дохід держави товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил, а також просив стягнути із ОСОБА_1 витрати за зберігання вилученого товару на складі Вінницької митниці Державної митної служби України.

ОСОБА_3 в судове засідання не з'явився, хоча, як вбачається з матеріалів справи, судом неодноразово вживалися заходи для виклику особи в судове засідання, однак в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_1 , в якій він просить розглянути справу у його відсутність.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість здійснення судового розгляду справи про адміністративні правопорушення у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Така позиція суду узгоджується з рішенням Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі «Смірнов проти України», відповідно до якого в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду об'єктивно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.

Крім того, в своїх рішеннях Європейський суд зазначає, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватися належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника митниці, суд дійшов таких висновків.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 3 ст. 471 МК України недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тягне за собою накладення штрафу у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією таких товарів або без такої.

Відповідно до ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів у встановлених законом випадках, а також електронних (сканованих) копій паперових документів, засвідчених електронним цифровим підписом декларанта або уповноваженої ним особи. Митна декларація та інші документи, подання яких митним органам передбачено цим Кодексом, оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік товарів, що не підлягають обов'язковому письмовому декларуванню, встановлюється цим Кодексом та іншими законодавчими актами України.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України товари - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

Відповідно до п. п. 1. 1. розд. 1 “Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів (далі - Інструкція) затвердженої Наказом МВС України “Про затвердження Інструкції про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів” від 21.08.98 № 622, ця Інструкція визначає умови та порядок видачі та анулювання дозволів на придбання, зберігання, облік, охорону, носіння, перевезення і використання зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, боєприпасів, інших предметів, матеріалів та речовин, щодо зберігання і використання яких установлено спеціальні правила, порядок та на які поширюється дія дозвільної системи, правил поводження з ними та їх застосування

Відповідно до п. п. 8.1. Інструкції, дозвільна система, що здійснюється органами внутрішніх справ, поширюється на бойову нарізну військових зразків зброю або виготовлену за спеціальним замовленням, охолощену, нейтралізовану, несучасну, спортивну, мисливську вогнепальну зброю, бойові припаси до зброї, основні частини зброї, пневматичну, холодну зброю, пристрої та патрони до них, що належать підприємствам, установам, організаціям, суб'єктам господарювання та громадянам.

Відповідно до п. 8.12. Інструкції, до пристроїв належать такі пістолети і револьвери вітчизняного виробництва, які конструктивно призначені тільки для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і технічно не придатні для стрільби бойовими патронами. При цьому їхня конструкція має забезпечувати неможливість взаємозаміни основних частин бойової і спортивної вогнепальної зброї, унеможливлює здійснення пострілів в автоматичному режимі чергами.

Патрони до пристроїв - належать патрони, споряджені гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, призначені для відстрілу їх тільки пристроями вітчизняного виробництва і допущені в установленому порядку до використання.

Відповідно до п. п. 12.14. п. 12 Наказу № 622, вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та патрони перевозяться її власниками через митний кордон України на підставі дозволу, який видається уповноваженим підрозділом із контролю за обігом зброї центрального органу управління поліцією, уповноваженим підрозділом з контролю за обігом зброї та дозвільної системи головних управлінь Національної поліції в Автономній Республіці Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві.

Для отримання такого дозволу власник зброї подає заяву, в якій зазначає модель, кількість зброї, основних частин та боєприпасів до неї, запланованих до перевезення через митний кордон, мету та період вивезення зброї. До заяви додаються: копія запрошення, виданого власнику зброї відповідним суб'єктом іноземної держави: копія дозволу на ввезення зброї, виданого уповноваженим органом іноземної держави; копія паспорта громадянина України для виїзду за кордон; платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведення операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

Згідно висновку Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Держмитслужби від 29.01.2024 № 142000-3302-0008, надані на дослідження 7 патронів калібром 9 мм, призначені для стрільби з травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду (пістолетів призначених для стрільби патронами, спорядженими еластичними снарядами “несмертельної дії”) калібром 9 мм, виготовлені заводським способом і придатні до відстрілу.

Наданий на дослідження магазин на 7 патронів є неосновною частиною зброї, а саме призначений до травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду - пістолетів «Форт-9Р» калібром 9 мм

ОСОБА_4 дозволів на переміщення через митний кордон України магазину призначеного для травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду - пістолетів «Форт-9Р» калібром 9 мм Р.А. та 7 патронів калібром 9 мм, призначених для стрільби з травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду особа без громадянства ОСОБА_3 не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що винуватість ОСОБА_1 підтверджується зібраними по справі та дослідженими судом доказами, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0558/401000/23 від 06.11.2023 року (а.с. 2 - 5), актом про проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу від 06.11.2023 року, згідно якого було виявлено незадекларовані товари, а саме, металевий предмет схожий на магазин для набоїв без розпізнавальних знаків з 7 металевими предметами схожими на набої з гумовими кулями без розпізнавальних знаків з написом "ВІЙ 9 мм РА"(а.с. 7), висновком № 142000-3302-00008 Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень Державної митної служби (а.с. 19 - 23), доповідною запискою старшого державного інспектора-кінолога ВКЗ НПНіЗ УБК та ПМП Вінницької митниці ОСОБА_7 .

Таким чином, особа без громадянства ОСОБА_3 не задекларував товари, що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тим самим вчинивши порушення митних правил, передбачене ч. 3 ст. 471 МК України.

Відповідно до ст. 487 КМ України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до положень Митного кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Враховуючи вищевикладене, обставини справи, особу порушниці, враховуючи ступінь її вини, відсутність обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, суд вважає необхідним визнати винни ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 471 МК України.

Таким чином, відповідно до вимог ст. 36 КУпАП, слід накласти на ОСОБА_1 стягнення в межах санкції ч. 3 ст. 471 МК України у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією товарів.

Відповідно до положень ст. ст. 519, 520 МК України суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Держмитслужби витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з ОСОБА_1 на користь держави Україна підлягає стягненню судовий збір.

На підставі викладеного, керуючись ч. 3 ст. 471, ст. ст. 376, 519, 520 МК України, ст. ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати винуватим ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України, та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, шо становить 5 100 (п'ять тисяч сто) грн. 00 коп. (код ЄДРПОУ 43997544, МФО 899998, IBAN UA 268999980355779089802470587, отримувач: Вінницька митниця, код отримувача: 43997544, банк: Казначейство України (ел. адм. податок), призначення платежу штраф у справі про ПМП № 0558/401000/23 від 06.11.2023) з конфіскацією безпосередніх предметів правопорушення, які зберігаються на складі Вінницької митниці Державної митної служби України в м. Вінниці, а саме: магазин на 7 патронів, який є неосновною частиною зброї, та призначений до травматичної зброї з вогнепальним принципом метання снаряду - пістолетів «Форт-9Р» калібром 9 мм Р.А.; 7 патронів калібром 9 мм, призначені для стрільби з травматичної зброї з написом "ВІЙ 9 ММ РА".

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Вінницької митниці Державної митної служби України (код ЄДРПОУ 43997544, МФО 820172 у ДКСУ м. Києва, IBAN НОМЕР_5 , код 43997544, призначення платежу: витрати у справі про ПМП № 0558/401000/23 від 06.11.2023) витрати, пов'язані зі зберіганням вилученого товару, в розмірі 37 грн. 55 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп.

Скаргу на постанову може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.

Суддя